Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

obligatie obtinere autorizatie iscir la centrale termice de apartament la 2 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
maias

maias

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.03.2014
Buna ziua,

Revin in forum dupa multa vreme cu solicitare de ajutor.
Avem in familie 2 centrale termice de apartament pe gaz, Buderus si Vaillant; la expirarea autorizatiei de functionare - aceea care se ia la 2 ani, ni s-a spus ca trebuie sa luam si autorizatie de functionare si autorizatie ISCIR, costul era de 310 lei. Cum notificarea de la Engie ma anunta ca mi-a expirat autorizatia centralei si trebuie sa fac verificarea periodica a centralei la 2 ani, le-am trimis un mail si i-am intrebat daca mai nou sunt obligata sa obtin si autorizatie ISCIR. Raspunsul a ignorat complet partea despre autorizatia ISCIR, asa ca ma intereseaza daca sunt si alti forumisti care au fost in aceasta situatie si ce au facut.
Cu multumiri.

#2
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Greseala.

Edited by edy_wheazel, 20 March 2018 - 18:49.


#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmaias, on 20 martie 2018 - 18:32, said:

Buna ziua,

Revin in forum dupa multa vreme cu solicitare de ajutor.
Avem in familie 2 centrale termice de apartament pe gaz, Buderus si Vaillant; la expirarea autorizatiei de functionare - aceea care se ia la 2 ani, ni s-a spus ca trebuie sa luam si autorizatie de functionare si autorizatie ISCIR, costul era de 310 lei. Cum notificarea de la Engie ma anunta ca mi-a expirat autorizatia centralei si trebuie sa fac verificarea periodica a centralei la 2 ani, le-am trimis un mail si i-am intrebat daca mai nou sunt obligata sa obtin si autorizatie ISCIR. Raspunsul a ignorat complet partea despre autorizatia ISCIR, asa ca ma intereseaza daca sunt si alti forumisti care au fost in aceasta situatie si ce au facut.
Cu multumiri.

Se face verificarea centralei la 2 ani de catre un instalator autorizat ISCIR... nu stiu despre ce autorizatie vorbesti.

#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
ISCIR-ul se face o data la 2 ani si poti apela la orice firma/PFA autorizata.
Poate costa intre 50 si peste 100 lei.

#5
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Eu stiu de verificarea aia la 2 ani care costa 100 lei... plus aia la gaze care se face la 2 ani si costa tot cam atat.
Ce verificari din 6 in 6 luni si care costa peste 300 lei aveti voi?

Edited by lexis1, 20 March 2018 - 18:47.


#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
De fapt, e o verificare tehnica, executata de o firma autorizata si care se face din 2 in 2 ani. La chestia asta ii spun unii "autorizare".
Doar ca sa nu confundati verificarea instalatiei de gaze cu verificarea centralei, sunt doua chestii dferite cu acelasi rezultat: te jupoaie de bani fara sa faca de fapt nimic, doar sa constate si, eventual sa-ti comunice ca trebuie sa remediezi ceva. Bineinteles cu alti bani.
Oricum inainte de a-i chema informeaza-te cine si la ce preturi face asemenea verificari, sunt diferente astronomice la preturi intre diferite firme.

Edited by myshyk, 20 March 2018 - 18:56.


#7
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Verificarea periodică a centralei se face la doi ani de către orice firmă autorizată iscir. Mai este verificarea periodică a instalației de gaz care se face tot la doi ani de către cei de la gaze. Cele două pot să coincidă sau să fie decalate. Cert că cei de la gaz cer verificarea la centrală, să fie valabilă, când vin să-și facă ei verificarea instalației. Cam asta e procedura.

#8
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postmaias, on 20 martie 2018 - 18:32, said:

......
Revin in forum dupa multa vreme cu solicitare de ajutor.
Avem in familie 2 centrale termice de apartament pe gaz, Buderus si Vaillant;.........
Inseamna ca le ai de sub 2 ani ...
La doi ani se face verificarea centralei si  verificarea la gaz .Trebuie sa ai montata electrovalva .
Asta din doi in doi ani .
Cind se fac 10 ani se face revizia la gaz . Ai primit notificare pt gaz ?
Cost pt centrala cca 200 lei
Cost verificare gaz incepind cu 150 lei ....

Attached Files


Edited by 86-APP, 20 March 2018 - 18:51.


#9
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Mai sus am gresit si am editat.
ISCIR-ul ma costa intre 60 si 80 lei, iar cand are loc verificarea aia la 2 ani am nevoie de dovada efectuarii acesteia. Verificarea aia la 2 ani ma costa 100 de lei si se verifica actele centralei, scurgeri de gaze, ISCIR, etc...

#10
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
PS. Caută o firmă autorizată iscir care să-ți facă revizia obligatorie la centrală la cel mai bun preț. Îi alegi tu.
Revizia instalației de gaze se face de către cei de la gaze iar prețul e fix și vine inclus în următoarea factură la gaze. Asta până își vor externaliza și ăștia serviciile.

#11
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Sau mai bine nu faci nici una... au ajuns astia sa te jecmaneasca, la o locatie mi-au cerut 1500 lei cica sa ma aduca la standarde... mi-am bagat ceva in standardele lor de jefuitori si aia a fost.
Daca e in garantie centrala fa doar verificarea la centrala, ca daca nu am inteles ca iti anuleaza garantia.

Iar aia cu verificarea la gaze doreau sa ma jefuiasca cu 100+ lei, numai sa imi printeze 3 foi amarate pe care le au ei la sediu, nu mi le-au dat niciodata mie, si mi le cer acum sa le vada la mine la locatie cand fac verificarea... astia ma credeau fraierul planetei.

Nu mai stiu ce sa inventeze sa iti fure banii hotii astia.
I-am bagat in origini si aia a fost.

Edited by lexis1, 20 March 2018 - 18:59.


#12
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postcaiuscorneliu, on 20 martie 2018 - 18:52, said:

........
Revizia instalației de gaze se face de către cei de la gaze iar prețul e fix și vine inclus în următoarea factură la gaze. Asta până își vor externaliza și ăștia serviciile.
Ce spui tu straine ??? Sint " externalizate " si in putine locuri , poate pe la tara , fac " aia " verificarile si reviziile .
De regula fac firmele " cu banul jos " .

#13
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Am spus pentru că la Bacău încă vin ăia de la gaze (Eon).

#14
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Peste tot vine si firma furnizoare (divizia pentru verificari) care o trece pe factura de gaze urmatoare, vin si privatii hoti cu banul jos.

#15
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postlexis1, on 20 martie 2018 - 19:18, said:

Peste tot vine si firma furnizoare (divizia pentru verificari) care o trece pe factura de gaze urmatoare, vin si privatii hoti cu banul jos.
Explica ce vrei sa spui !

#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Post86-APP, on 20 martie 2018 - 19:07, said:

Ce spui tu straine ??? Sint " externalizate " si in putine locuri , poate pe la tara , fac " aia " verificarile si reviziile .
De regula fac firmele " cu banul jos " .
Si-n Timisoara poti opta pentru EON la verificarea instalatiei, 100 de lei, iar pentru centrala, cei care au montat-o iti pot face si verificarile periodice, in cazul meu 146 de lei.In plus, cu doua facturari inainte de expirarea verificarii instalatiei, EON-ul te instiinteaza in scris  pe factura cand expira verificarea.

Edited by myshyk, 20 March 2018 - 20:20.


#17
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,341
  • Înscris: 26.02.2008
ISCIR este inspecție de stat. Nu face verificări tehnice. O fac cei de la CNCIR și alte firme autorizate de ISCIR în domeniu ( cam 4000 la nivel național) La început se face prima punere in funcțiune( PIF) după ce se obține de la ISCIR autorizația de funcționare ( de obicei se obține ușor dacă centrala este cumpărată din EU sau are timbrul de CE-conformitate europeană), la   2 ani se face verificare tehnică a centralei in vederea continuării funcționării, și a instalației de distribuție gaze.  După 10 ani se face revizia sistemului de distribuție gaze dar și a centralei. Atunci apare problema. Revizia e mult mai complicată, cu răspunderi mai mari și nu prea se bagă firme să facă asta. Cine o face însa cere mult.  În acest fel „statul” încearcă să „încurajeze” populația să cumpere centrale noi.

#18
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postmaias, on 20 martie 2018 - 18:32, said:

Revin in forum dupa multa vreme cu solicitare de ajutor.
Avem in familie 2 centrale termice de apartament pe gaz, Buderus si Vaillant; la expirarea autorizatiei de functionare - aceea care se ia la 2 ani, ni s-a spus ca trebuie sa luam si autorizatie de functionare si autorizatie ISCIR, costul era de 310 lei. Cum notificarea de la Engie ma anunta ca mi-a expirat autorizatia centralei si trebuie sa fac verificarea periodica a centralei la 2 ani, le-am trimis un mail si i-am intrebat daca mai nou sunt obligata sa obtin si autorizatie ISCIR. Raspunsul a ignorat complet partea despre autorizatia ISCIR, asa ca ma intereseaza daca sunt si alti forumisti care au fost in aceasta situatie si ce au facut.
Cu multumiri.
Incearca sa mergi "pe burta" cat se poate de mult. Daca iti platesti cu regularitate factura de gaze - si daca ai consum la punctele respective de racordare - adica daca totusi fac niste bani de pe urma ta, te vor ameninta dar o sa te lase multa vreme sa mergi asa. Daca insa nu ai consum, de exemplu e imobil nelocuit, imediat ce expira termenul te vor deconecta miseleste, fara sa anunte, ca sa te jecmaneasca si de taxa de debransare-bransare. O vor face chiar si abuziv, inainte de termen. Scopul este sa incaseze ceva de la tine, in orice conditii.

Aceste obligatii sunt inventate de mafia din sistem, in cardasie cu ANRE, pentru ca sa aiba o paine de mancat cele 4000 de firme autorizate. Care altfel ar trebui sa-si caute clienti pe bune, nu la jecmaneala cu legea data de stat.

Nu ezita sa faca abuzuri peste abuzuri, de exemplu instalatii realizate la standardele de acum niste ani, ei pretind sa le modifici ca sa le re-"autorizeze". Desi erau autorizate in regula atunci cand au fost realizate. Ca si cum ai masina EURO 4 si la ITP ar cere "nu, nenica, o faci euro 6 daca vrei sa mai mergi cu ea". Sau o comparatie mai apropiata, dupa un cutremur se schimba normativul de proiectare si toate cladirile facute anterior trebuie demolate si reconstruite ca nu mai "corespund" cu standardul dat de pungasii din ANRE. Adica aplica legi retroactiv, pe proprietatea ta si pe bunuri facute in regula cu legile lor de pungasi, dar pe care le modifica mereu, ca sa nu poti fi "autorizat" si sa cotizezi mereu la mafia lor.

Au ajuns in asemenea hal de jecmaneala incat am vazut la blocuri vana de gaz montata pe instalatie care are coloana comuna, prin interior: vana de gaz in bucatarie si senzorul tot in bucatarie. Ce protejeaza vana de gaz? Pai nimic, cel mult aragazul de dupa aceasta. Scopul sa ia banii de la fraieri, cu legea in mana.

Si daca tot e vorba de jecmaneala, va mai spun inca una, sigur nu o stiti: gazele se tarifeaza la energia echivalenta PCS (Putere Calorifica Superioara). PCS se poate extrage doar de o instalatie cu condensare a gazelor de ardere, pentru ca asa e definita, ca suma dintre puterea calorifica de ardere si puterea calorifica de condensare. Rezulta imediat ca e imposibil ca un aragaz sa extraga PCS din gazele arse, tehnic NU SE POATE. Si totusi daca ardeti chiar si numai aragazul, platiti PCS, nu metrul cub consumat.

Edited by bladhaund, 21 March 2018 - 10:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate