Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Credit de nevoi personale contract perioada determinata

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postsgn30, on 21 martie 2018 - 10:22, said:

Pentru ca sunt momente in viata cand nu poți sa aștepți sa strangi bani....
Cu banii respectivi nu imi cumpăr masina, electrocasnice, etc.
???

Rea, foarte rea alegere = daca este credit pentru consum, dar fiecare face cum crede de cuviinta.

Edited by poadol, 21 March 2018 - 14:25.


#20
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.08.2016

View Postpoadol, on 21 martie 2018 - 14:23, said:

???

Rea, foarte rea alegere = daca este credit pentru consum, dar fiecare face cum crede de cuviinta.
Nu înțeleg ce vrei sa zici.... Nu o sa imi cumpăr în veci o mașină pe credit cât există riscul să intru în a 2-a zi cu ea în copac și să plătesc după 5 ani și defapt bunul să nu mai existe

#21
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postsgn30, on 20 martie 2018 - 17:23, said:

Ma ĂŽncadrez la maxim 18.000 euro  dacă as fi avut contract pe perioada nedeterminata.
Ideea e ca eu nu vreau sa le zic... Pot sa afle de undeva? La anaf pot sa vadă doar ĂŽncasările.
Cand duci copie dupa contractul de munca , vor vedea si te pot  refuza daca e mai putin decat perioada de ramburs !
De fapt cred ca asta urmaresti sa iei si sa nu mai platesti ( la cum zici ca vrei sa nu le zici ) Posted Image

#22
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Baxon,

View Postsgn30, on 21 martie 2018 - 10:22, said:

Cand am fost ĂŽn dimineața asta să ĂŽmi semneze adeverința respectiva mi-au zis că nu mi-o semnează și că ĂŽmi fac contract pe perioada nedeterminata ĂŽncepând cu 01.04.2018. Deci cu ocazia asta s-a rezolvat și problema contractului.


#23
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.08.2016

View PostBaxon, on 21 martie 2018 - 15:27, said:


Cand duci copie dupa contractul de munca , vor vedea si te pot  refuza daca e mai putin decat perioada de ramburs !
De fapt cred ca asta urmaresti sa iei si sa nu mai platesti ( la cum zici ca vrei sa nu le zici ) Posted Image

Crezi prost..... Am credit de 8 ani (prima casa) la care nu am întârziat o zi, am bunuri pe numele meu, apartament, 2 mașini, etc, crezi că sunt tâmpit să nu plătesc....
Nu vreau să dau țeapă nici unei bănci, numai că la noi dacă ești cinstit și vrei să plătești nu îți oferă credit, dar oferă unor țepari care au lucrat 6luni-1 an și după ce ia un credit nu îl plătesc și lucrează la negru.
Eu am în ultimii 10 ani toate veniturile declarate la fisc (și am venituri peste mediu pe economie, nu minim)

Spre surprinderea ta băncile nu îți mai cer contractul de muncă.

Și oricum s-a rezolvat ca de la 01.04 îmi fac pe nedeterminata.

#24
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca ai deja un credit ia-ti adio de la celalalt ca te verifica in baza de date !
La cum ai pus problema fara sa mentionezi ca mai ai un credit si fara sa " vada " ei ca ai contract de munca pe perioada determinata , miroase bine a teapa ...

De ce nu ai spus de la inceput cum sta treaba ??

#25
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View PostBaxon, on 21 martie 2018 - 19:25, said:

Daca ai deja un credit ia-ti adio de la celalalt ca te verifica in baza de date !
La cum ai pus problema fara sa mentionezi ca mai ai un credit si fara sa " vada " ei ca ai contract de munca pe perioada determinata , miroase bine a teapa ...

De ce nu ai spus de la inceput cum sta treaba ??
Daca se incaredreaza in marja de indatorare, nu are treaba cate credite are.Poti avea un credit cu rata de 1500 lei sau 15 credite cu rata de 100 lei, si pentru tine si pentru banca tot aia e.

#26
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Care banca nu trimite un formular angajatorului in care ala sa bifeze tipul de contract? Daca e vreuna, merita impuscati toti, de la manager la portar, cum dracu sa dai banii pe mana unuia care nu stie daca va mai avea contract de munca la anul?
In plus, culmea, chiar acum l-a anuntat ca ii face nedeterminata de la 1 aprilie,

#27
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.08.2016

View Postdenky, on 24 martie 2018 - 01:03, said:

Care banca nu trimite un formular angajatorului in care ala sa bifeze tipul de contract? Daca e vreuna, merita impuscati toti, de la manager la portar, cum dracu sa dai banii pe mana unuia care nu stie daca va mai avea contract de munca la anul?
In plus, culmea, chiar acum l-a anuntat ca ii face nedeterminata de la 1 aprilie,
Intra pe site-ul urmatorarelor banci si vezi ce documente iti cer pentru un credit: ING, Transilvania, Raiifaisen.

Nu ai inteles ce am scris.... Am fost la resurse umane si nu au vrut sa imi semneze acea hartie de la banca, apoi am fost la seful meu direct si a mers la ei si a cerut sa imi faca contract pe perioada nedeterminata. Citesti printre randuri?

#28
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Nu inteleg pentru ca sunt prost, nu rau intentionat.
Dar tu unde naiba lucrezi daca seful tau direct cere contract pe perioada nedeterminata (si se aproba!!!!) ca urmare a faptului ca tu ai nevoie de un credit de nevoi personale?! Deci nu in urma faptului ca ai dovedit ca meriti...
Plec de la premiza de real, ca ai 6000 lei intr-adevar, deci nu lucrezi la un aprozar, doar ma intreb cum se pot da salarii maricele in companii atat de prost reglementate dpdv organizare resurse umane...

#29
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Poate este un angajat valoros și știu sigur ca îl vor păstra. In plus, a trecut deja de un contract determinat pe un an.



#30
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostLex404, on 25 martie 2018 - 16:31, said:

Poate este un angajat valoros și știu sigur ca îl vor păstra. In plus, a trecut deja de un contract determinat pe un an.

Chiar acum, cand scrie ca are nevoie de un credit de nevoi persoanale? Posibil, oi fi devenit eu paranoic, batranetea...

#31
Webmaster92

Webmaster92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 11.08.2014
Salutare! Pentru a nu deschide alt topic,intreb aici.Doresc sa iau un credit nevoi personale de 13.000 ron/5 ani,insa cateva banci imi resping vehement cererea si nu inteleg de ce.Venitul net este in jur de 1650 lei,nu am datorii la alte banci si nici nu sunt in biroul de credit.In gospodarie suntem 3 persoane si acesta este venitul lunar.La actuala firma sunt de peste 5 ani si am lucrat neintrerupt.Rata creditului ar fi fost 270-290 ron/luna.Fiindu-mi respinsa cererea unde pot apela?Nici la IFN nu imi convine datorita dobanzilor.M-am gandit la CAR doar ca am nevoie de bani relativ urgent.

Edited by Webmaster92, 15 May 2018 - 10:25.


#32
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,987
  • Înscris: 18.12.2007
Doar banca iti poate spune de ce iti respinge cererea. In general au o matrice cu tot felul de informatii. In functie de cum te situezi, rezulta un scoring. Daca scoringul e prea mic, nu iti pot da creditul, doar ca nu iti poate spuen altcineva de ce te resping. Nu e ceva standardizat, fiecare banca are propriile reguli.

#33
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostWebmaster92, on 15 mai 2018 - 10:12, said:

Salutare! Pentru a nu deschide alt topic,intreb aici.Doresc sa iau un credit nevoi personale de 13.000 ron/5 ani,insa cateva banci imi resping vehement cererea si nu inteleg de ce.Venitul net este in jur de 1650 lei,nu am datorii la alte banci si nici nu sunt in biroul de credit.In gospodarie suntem 3 persoane si acesta este venitul lunar.La actuala firma sunt de peste 5 ani si am lucrat neintrerupt.Rata creditului ar fi fost 270-290 ron/luna.Fiindu-mi respinsa cererea unde pot apela?Nici la IFN nu imi convine datorita dobanzilor.M-am gandit la CAR doar ca am nevoie de bani relativ urgent.
Cheltuielile lunare mai ales iarna la ce suma ajung?

#34
Webmaster92

Webmaster92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 11.08.2014
Am gresit suma,1760 ron e venitul,iar cheltuielile lunare sunt normale,puteam plati rata,dar din nu stiu ce motiv nu accepta.Voi incerca sa iau legatura cu OTP si Cetelem,poate imi vor acorda creditul fie el si de 11000 ron,intrucat ma gandesc ca 13000 e cam mult la venitul acesta.Problema este ca am nevoie de bani destul de repede si nu am chef sa stau saptamani intregi pana primesc un raspuns daca a fost sau nu aprobat.
Ce parere aveti de cele doua?Mai are cineva credit la ele?

#35
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Din pacate trebuia sa actionezi mai din timp.

#36
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
Cetelem este ifn din cate stiu; daca nu o sa platesti ratele la timp vei platii la dobanzi de o sa te saturi apoi

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate