Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Originea unor cuvinte in Lb. Fran...

Policlinica Titan sta sa se prabu...

Mașina avariata in parcare l...

Ar veni si la noi un cutremur mar...
 Sugestie boxe

Transfer joc Huawei pe xiaomi

Tastatura si mouse pe nintendo sw...

Separatoare sau disjunctoare?
 mecanica

Accident usor

Achizitie apartament doua camere/...

Recomandare boiler indirect 2 sep...
 Cargus Ship & Go - De la 1 Le...

Ce almanahuri citeați pe vremuri?

Cutremure in Turcia

Stalp metalic

Credit de nevoi personale contract perioada determinata

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

sgn30

sgn30

Member

• Grup: Members
Salutare,

Vreau sa fac un credit si tinand cont ca am contract pe perioada determinata e putin mai complicat. Salariu nu ne problema ca am ~6000 Ron.
Firma unde lucrez face contracte pe un an din pacate.

Acum tinand cont ca bancile nu mai cer nici un fel de document daca eu ma duc si imi interogheaza anaf acolo vad salariile mele, dar nu vad ca e contractul pe perioada determinata.
Mai verifica alte baze de date unde sa poata vedea ca am contract pe perioada determinata?

aladdin2k

aladdin2k

Active Member

De cati ani lucrezi in acea firma? Daca ai ceva vechime, in principiu nu ar trebui sa ai probleme la un credit de nevoi personale. Cred ca cel mai bine ar fi sa mergi in prima faza la banca la care ai cardul de salariu.

lexis1

lexis1

Senior Member

• Grup: Senior Members
Ultima oara cand am facut cereau contractul de munca, tocmai pentru a vedea asta.
Daca ai crestere de venit in ultima perioada nu o sa iti acorde credit pe venitul cel nou.
S-au fript cu multi care isi cresteau artificial veniturile sa poata sa dea un tun la banca si apoi nu plateau nimic si nici venituri nu mai aveau sau le reduceau la minim/part time.

sgn30

sgn30

Member

Am o creștere de 20-25% în ultimii 2 ani. De 1 an și 3 luni lucrez. Eu am fost sa ma interesez la o banca de ce documente am nevoie și mi-a zis ca doar de buletin și sa le dau acceptul meu sa verifice la anaf. În ultimii 9 ani nu am întreruperi ale contractului de munca. Am schimbat 4 job- uri în 9 ani.

Baxon

Baxon

Dachshund

Pe ce perioada vrei sa te intinzi si ce valoare urmaresti ?

sgn30

sgn30

Member

5 ani, 12.000 euro

Edited by sgn30, 20 March 2018 - 17:18.

Baxon

Baxon

Dachshund

Teoretic te incadrezi la orice banca insa fa o analiza care , ce dobanzi etc au si daca vrei in lei sau valuta . Posibil ca unele banci sa iti sugereze sa virezi banii de salar la ei - dpmdv ocoleste-i !

sgn30

sgn30

Member

Ma ĂŽncadrez la maxim 18.000 euro  dacă as fi avut contract pe perioada nedeterminata.
Ideea e ca eu nu vreau sa le zic... Pot sa afle de undeva? La anaf pot sa vadă doar ĂŽncasările.

Edited by sgn30, 20 March 2018 - 17:24.

lelali

lelali

Vrăjeală, multă vrăjeală!

Daca ai peste un an la locul de munca si nu ai mariri de salariu, go planet.

lexis1

lexis1

Senior Member

Nu le zici tu, dar iti cer ei daca vrei banii lor, sau contacteaza direct angajatorul.

De aflat pot afla de la angajator si de la itm.

althea

althea

femeie nesuferită și insuportabilă

• Grup: Super Moderators

lexis1, on 20 martie 2018 - 17:38, said:

De aflat pot afla de la angajator si de la itm.
Nu se poate de la ITM, și mă îndoiesc că s-ar putea de la angajator altfel decât să-i ceară el adeverință de venit.

lexis1

lexis1

Senior Member

Pe vremuri, pana sa se dea acces la baza de venituri si se cerea fisa fiscala pe anul anterior, adeverinta, etc, la o firma mare, bancile apelau firma si intrebau de angajatii care duceau adeverinte de la firma pentru credite la ei.
Probabil ca sa verifice ca nu au primit falsuri.

althea

althea

femeie nesuferită și insuportabilă

• Grup: Super Moderators

lexis1, on 20 martie 2018 - 18:39, said:

bancile apelau firma si intrebau de angajatii care duceau adeverinte de la firma pentru credite la ei.
Așa, pentru confirmare, e altceva, dar nu cred că se mai practică.

sgn30

sgn30

Member

Am rezolvat.... La ING da și dacă nu ai contract pe perioada nedeterminata.... Îți da o hârtie pe care să o semneze angajatorul ca e interesat de tine după expirarea contractului.... La Raiffeisen unde aveam salariul nici nu m-au băgat în seama.

sgn30

sgn30

Member

Am întrebat-o pe tipa de acolo dacă nu recunoșteam ca am contract pe perioada determinata dacă poate sa afle și a zis ca nu. Am vrut sa ii zic sa îmi refacă simularea și sa îmi bage contract pe nedeterminata sa meargă mai repede dar m-am abținut.

Argent

Argent

Senior Member

Intelegi ca pe anagajator nu il doare mana sa semneze o hartie fara valoare.
Banca este acoperita ca ai mintit.
Tu platesti creditul.

Ma intreb pentru ce ai luat credit de nu puteai sa astepti, adica sa economisesti si sa nu mai platesti rate la banca.

sgn30

sgn30

Member

Argent, on 21 martie 2018 - 09:31, said:

Intelegi ca pe anagajator nu il doare mana sa semneze o hartie fara valoare.
Banca este acoperita ca ai mintit.
Tu platesti creditul.

Ma intreb pentru ce ai luat credit de nu puteai sa astepti, adica sa economisesti si sa nu mai platesti rate la banca.
Cu ce am mințit?
Pentru ca sunt momente ĂŽn viata când nu poți sa aștepți sa strângi bani....
Cu banii respectivi nu ĂŽmi cumpăr masina,  electrocasnice, etc.

Nu vreau sa intram ĂŽn polemici.

Cand am fost ĂŽn dimineața asta să ĂŽmi semneze adeverința respectiva mi-au zis că nu mi-o semnează și că ĂŽmi fac contract pe perioada nedeterminata ĂŽncepând cu 01.04.2018. Deci cu ocazia asta s-a rezolvat și problema contractului.

Edited by sgn30, 21 March 2018 - 10:23.

Argent

Argent

Senior Member

Era vorba cum procedeaza bancile, tu ai semnat deja contractul.
Bancile se acopera si raspunderea creditului iti ramane tie.

Te inteleg cu momentele alea in viata cand nu poti astepta sa strangi bani, am si eu credit.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate