Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cumparare masina noua prin programul Rabla

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
valos

valos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.01.2004
Buna ziua,

Intentionam sa cumparam o masina noua prin programul "Rabla".
Am fost la un dealer, am primit o oferta de pret care include discount-ul "Rabla" de aprox. 2000 Euro, am facut un drive test cu modelul de masina pe care dorim sa il cumparam, ne-a placut masina, am ales nivelul de echipare, culoarea, etc.
Pretul intreg este 17000 Euro, iar cel cu discount rabla este de 15000 Euro.
Cum nu am avut un tichet Rabla, dealerul s-a oferit sa ne gaseasca el unul, evident contra cost.
Am lasat la dealer o copie dupa cartea de identitate si certificatul fiscal obtinut de la primarie in vederea inregistrarii noastre in programul rabla.
Dealerul ne-a dat o factura proforma pentru a plati avansul pentru masina, care reprezinta 10% din valoarea masinii fara discountul rabla inclus (1700 Euro).
Cu aceasta factura proforma am mers la banca si am achitat avansul de 1700 Euro direct in contul producatorului auto (nu al dealerului).
Dupa acest pas, dealerul a lansat o comanda catre producator si ne-a zis ca masina va fi livrata in 2-3 luni, noi urmand sa achitam restul de 15000 - 1700 = 13300 Euro la primirea masinii.
O copie dupa comanda in care este specificat pretul intreg al masinii (17000 Euro) ne-a fost data si noua.
L-am intrebat pe dealer de ce nu am primit nici un document in care sa fie specificat discountul rabla de 2000 Euro, si ne-a zis ca aceasta este procedura la ei.
De asemenea, dealerul a spus ca ne suna in momentul in care primeste tichetul rabla, urmand ca noi sa platim contravaloarea lui (aprox. 1300 - 1400 RON).

Rog o parere de la cei care cunosc acest proces sau au cumparat o masina prin programul Rabla, daca procesul descris mai sus li se pare in regula, in sensul ca neavand nici un document in care sa fie specificat discountul rabla de 2000 Euro, sa nu ne trezim cu o surpriza ca avem de achitat la predare pretul intreg de 17000 Euro al masinii (bineinteles ca daca ceva nu va fi in regula putem opta pentru a nu plati, caz in care am pierde avansul de 1700 Euro).

Multumesc.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dealerul face și el un ban cu o rablă pe care dă mai puțin și ți-o vinde ție cu 1400.

#3
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
Mica intelegere cu dealerul a fost si in cazul meu, am platit tichetul Rabla cash, fara acte ca am dat banii. Undeva ar trebui sa apara pretul masinii cu reducerile aplicate, pe o factura proforma ceva. Eu zic, cel mai bine, sa mergi din nou la dealer si sa il rogi sa iti mai explice o data procedura si sa il intrebi pretul final, ii spui ca nu ai inteles bine, adica ii spui exact ce ai scris mai sus. Cum sunt oameni seriosi si interesul lor e sa vinda masina, te va ajuta si te va lamuri. Nu te ingrijora.

#4
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Eu nu prea m-am chinuit să rețin toate detaliile.

Am spus ce mașina vreau + opționale. Mi s-a făcut estimarea prețului, am plătit ăia 5% și pe urmă am plătit ceva mărunțiș pentru programul ăsta „Rabla”. Când a venit mașina am plătit restul de bani (chinuială mare la bancă să numere 600 de milioane vechi) iar la reprezentanță după 5 minute de training (de genul: Ăsta e volanul, ăsta e scaunul, aici se bagă apa de parbriz) am plecat cu mașina nouă la benzinăria de lângă.

Nu știu de acte înafară de factură, talonul și a treia carte a mașinii (ceva carte de identificare unde sunt scriși proprietarii români). Ah, da, și asigurările. Nici nu știu dacă am primit ceva hârtie pentru programul Rabla. Oricum, cât mi s-a zis că am de dat, atâta am dat la final.

Edited by RedDev, 20 March 2018 - 15:35.


#5
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Nu-ti fa griji. Un dealer ar trebui sa fie serios. Nu-i bossulica din Autovit..

Nici n-avea cum sa specifice rabla in proforma pentru ca inca nu a gasit-o..

Edited by mariovrs, 20 March 2018 - 15:34.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E ok. "Reducerea" se face pe factura finala.
Tu practic platesti 17000 (15000 cash si 2000 cu tichetul).

Edited by pasilla, 20 March 2018 - 15:38.


#7
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009
Valoare tichetului Rabla nu e 2000 de euro, e 1450, de fapt chiar mai putin pentru ca 6500 de lei nu mai inseamna 1450 de euro!
P.S. 2000 de euro este doar in cazul in care cumperi un model electric.

Edited by DannyMC, 20 March 2018 - 15:55.


#8
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 valos, on 20 martie 2018 - 15:18, said:

Am fost la un dealer, am primit o oferta de pret care include discount-ul "Rabla" de aprox. 2000 Euro
Daca nu era programul rabla, oricum dealerul era dispus sa negocieze 2000 euro la o masina de 17000.
Avem si colegi pe forum care au cumparat chiar si Logan cu 800-1000 euro mai putin dupa negociere.
Deci nu ai facut o afacere cu rabla, si poate daca i-ai atrage atentia dealerului asupra acestui aspect, ti-ar acorda reducerea fara complicatiile ulterioare (tichet platit de tine cu aprox 400euro etc)
Deci cere-i un discount comerical de 1600 euro in loc de rabla 2000 - 400

#9
valos

valos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.01.2004
OK, m-am linistit acum, sper sa nu fie nici o problema la final.
In cazul meu, subventia REMAT 2018 este in valoare de 9200 lei.

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 RedDev, on 20 martie 2018 - 15:31, said:

Eu nu prea m-am chinuit să rețin toate detaliile.

Am spus ce mașina vreau + opționale. Mi s-a făcut estimarea prețului, am plătit ăia 5% și pe urmă am plătit ceva mărunțiș pentru programul ăsta „Rabla”. Când a venit mașina am plătit restul de bani (chinuială mare la bancă să numere 600 de milioane vechi) iar la reprezentanță după 5 minute de training (de genul: Ăsta e volanul, ăsta e scaunul, aici se bagă apa de parbriz) am plecat cu mașina nouă la benzinăria de lângă.

Nu știu de acte înafară de factură, talonul și a treia carte a mașinii (ceva carte de identificare unde sunt scriși proprietarii români). Ah, da, și asigurările. Nici nu știu dacă am primit ceva hârtie pentru programul Rabla. Oricum, cât mi s-a zis că am de dat, atâta am dat la final.

Ori nu le mergea mașina de numărat bani, ori ai dus monede.
Posted Image

A-propos de statul liniștit după ce ai dat avans:

Quote

Ați auzit probabil că Sara Motors, dealerul Suzuki din Timișoara, a încasat 700.000€ și n-a mai livrat mașinile și nimeni nu știe unde sunt banii.
    cei de la Sara Motors (după mutat active și altele) pe alte firme, și-au cerut singuri insolvența. Probabil că celebrul deja domn Răzvan Șandru, patronul Sara Motors, urmează să și divorțeze, lăsând totul pe numele soției, ca să nu poată fi executat financiar. Și, desigur, cel mai mare creditor al firmei Sara Motors este… Sara Investment, care aparține doamnei Șandru.
Ce e și mai trist acum e că Suzuki România s-a angajat să livreze mașinile ca să tacă clienții și apoi s-a făcut că plouă. Unele mașini trebuiau livrate în noiembrie, a trecut o lună, acum nu mai răspund la telefon, iar clienții fluieră a pagubă.
La vreo 20.000€ valoare medie a unei mașini, sunt vreo 40 de mașini de livrat. Mult de tot, mai ales pentru un dealer mic.
Întrebarea e cum a fost posibil așa ceva. Suzuki n-au nici un fel de monitorizare? Nici un fel de control? Cum să încasezi banii pe 40 de mașini și să dispari?

https://www.zoso.ro/...otors-terminat/

https://www.arenait....inos-lasat.html

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 exceswater, on 20 martie 2018 - 16:09, said:

A-propos de statul liniștit după ce ai dat avans:

 exceswater, on 20 martie 2018 - 16:09, said:

Dealerul ne-a dat o factura proforma pentru a plati avansul pentru masina, care reprezinta 10% din valoarea masinii fara discountul rabla inclus (1700 Euro).
Cu aceasta factura proforma am mers la banca si am achitat avansul de 1700 Euro direct in contul producatorului auto (nu al dealerului).

Edited by pasilla, 20 March 2018 - 16:13.


#12
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 04.10.2006
Pai poate ne spui si nou despre ce masina vorbim cu subventia asta.
E plug in Hybrid?

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
@pasilla
Apăi n-am zîs io, dară să știi că am înțăles.

Edited by exceswater, 20 March 2018 - 16:15.


#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
6.500 de lei pentru fiecare autovehicul uzat  + un ecobonus de 1.700 lei la achiziţionarea unui autovehicul nou, echipat cu sistem de propulsie hibrid.

#15
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014

 exceswater, on 20 martie 2018 - 16:09, said:

Ori nu le mergea mașina de numărat bani, ori ai dus monede.
Posted Image

Fata aia de la casierie când a văzut maldărul de bani (e amuzant câte bancnote de 100 lei întră în 60 000 de lei - da, 600) tot a început să tremure.

#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cunosc.
Eu acum ceva ani am cerut reducere pentru că plătesc integral și nu rate sau alte chestii.
Am primit echipări de 2500 și ceva de euro pe faza asta.

#17
niggaru

niggaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.05.2005
d-asta iubesc ing. ma duc la bancomat si depun saculetul de bancnote nu tre sa innebunesc pe nimeni :)

ah, da. si de obicei viramentele se fac direct la producator, nu in contul dealerului.

eu asa am platit. direct la R...ult

Edited by niggaru, 20 March 2018 - 17:01.


#18
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pe contract trebuie sa apara undeva scris de  discount-ul rabla , asa apare la mine .
Discount-ul rabla este de 6500 lei nu de 2000 de euro ( astea-s inventiile dealerului de aia nici nu le-a trecut in contract ) poate se refera la alte discount-uri care nu au legatura cu programul rabla !
1400 lei tichetul rabla e un pret excelent , eu trebuie sa dau 1800 lei ( dar este ok tinand cont ca la alta masina acum 2 ani am dat 2000 de lei ) .

Si se plateste cash , separat de pretul autoturismului .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate