Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Mai merită să conduci în București?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
Întrebarea vine pe fondul înrăutățirii continuee (de vreo 12-14 ani încoace) a traficului din București, a problemelor cu parcarea, a introducerii din ce în ce mai multe a sensurilor unice (din păcate nici transportul în comun nu e mai breaz).

P.S. Dacă se dă în politică, rog să fie mutat pe Poiană.

#2
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Cel putin acum cativa ani cand eram student in Bucuresti ieseam mai bine ca timp decat metroul in general. Duminica dimineata era de vis sa zbori pe strazile goale. Posted Image
Depinde de ora si locatii. Sunt zone departe de metrou, sunt zone la care ai mult de mers de la metrou pana unde vrei efectiv sa mergi. Cel putin in situatiile mele cam tot timpul ieseam considerabil mai bine la timp decat daca as fi luat metroul.

#3
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,279
  • Înscris: 08.11.2016
Doar daca n-ai incotro sau daca vrei sa te enervezi.

#4
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 22.02.2017
Seara sau doar ca sa faci cumparaturi la Hypermarket, in rest nu, nu merita sa conduci, o spun din propria experiență. Ahh, si daca stai inafara Bucurestiului.

#5
ddd333

ddd333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.01.2018
Transportul in comun nu e mai breaz tocmai datorita faptului ca e blocat de traficul auto.

Cu benzi dedicate, transportul in comun poate fi excelent. Cu cat un oras are densitatea mai mare, cu atat mai mult transportul in comun devine mai eficient.

#6
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu, cand vin la bucuresti, las masina intr-un loc, si de acolo ma deplasez cu transportul. problema cu masina nu este atat de a te deplasa de la un loc in altul, problema este cu parcarea.

#7
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,821
  • Înscris: 26.02.2010
Inca mai merita sa conduci in Bucuresti, ca altfel nu ar fi atatea masini pe strada. In functie de ora, inca scot timpi buni cu masina fata de metrou, insa in unele cazuri iti doresti sa meri pe jos. Sunt pentru benzi unice la ratb, cap-coada, altfel raman blocate in trafic si nu se rezolva nimic.

#8
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Mai merita daca ai bani si plinul facut. Nu merge sa iesi cu 10 litri in rezervor, ca dupa cateva semafoare si ambuteiaje ramai in pana...prostului.

#9
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Sincer nu prea mai merita sa conduci si mai ales sa ai masina. Ai multe de platit la ea si ca arunci banii pe fereastra. Doar in week-end se merge omeneste dar atunci apare o alta problema . Ies tot felul de mosneguti si de habarnisti pe drum care nu stiu deloc sa conduca. Deci trebuie sa fii cu ochii in 14 inclusiv in cazul asta.
Deci nu stiu ce sa spun, daca nu lucrezi aproape de casa sau daca nu iti muti casa aproape de serviciu, esti oarecum condamnat. Transportul in comun este o rusine. Cred ca toata lumea e de acord cu asta.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 djl, on 20 martie 2018 - 13:52, said:

Întrebarea vine pe fondul înrăutăţirii continuee (de vreo 12-14 ani încoace) a traficului din Bucureşti, a problemelor cu parcarea, a introducerii din ce în ce mai multe a sensurilor unice (din păcate nici transportul în comun nu e mai breaz).

Binenteles ca nu merita.  Romania, in intregul ei, nu face banii... din punct de vedere al infrastructurii.
Eu, in general, folosesc masina atunci cand chiar am nevoie si n-am incotro. De multe ori iau metroul sau RATB-ul.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Eu am constatat ca mai repede merg pe jos decat cu mijloacele de transport in comun - cele de suprafata.
Cat stai in statie + cat faci efectiv cu ele pe jos ajungi mai repede in majoritatea cazurilor.

Transport in comun - doar cand am bagaje.
Masina ? Am vandut-o cu multi ani in urma si nu mai am de gand sa iau alta deocamdata.

#12
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

 djl, on 20 martie 2018 - 13:52, said:

Întrebarea vine pe fondul înrăutăţirii continuee (de vreo 12-14 ani încoace) a traficului din Bucureşti
față de 2007/2008 acum e parfum..........

#13
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Ca să te deplasezi la serviciul (de birocrat) merită bicicletă, scuter, trotinetă, etc. Dacă ai de cărat și marfă la client, nu ai încotro, trebuie să conduci.

Când merg pe bicicletă prin oraș, depășesc mereu autobuzele. Nu merg mai repede decât autobuzul, dar eu nu aștept în stație și nici în trafic. Unul care se urcă în autobuz odată cu mine pe bicicletă, ajunge mai târziu.

#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

 eiffel, on 20 martie 2018 - 14:08, said:

Eu am constatat ca mai repede merg pe jos decat cu mijloacele de transport in comun - cele de suprafata.
Cat stai in statie + cat faci efectiv cu ele pe jos ajungi mai repede in majoritatea cazurilor.

Transport in comun - doar cand am bagaje.
Masina ? Am vandut-o cu multi ani in urma si nu mai am de gand sa iau alta deocamdata.
Uau! Nu-i rau deloc. Dar tu nu iesi la iarba verde, un weekend ceva?

#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 djl, on 20 martie 2018 - 13:52, said:

Mai merită să conduci în Bucureşti?
La ce sa merite?
Si te referi la condus de placere sau la condusul zilnic la job/ cumparaturi etc?

#16
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Da, merită, din punct de vedere al timpului. Sînt foarte puține trasee pe care te deplasezi mai repede cu transportul în comun decît cu auto personal.

#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Categoric nu.

#18
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Sa ajung din Rahova la Scanteia:
  • RATB: o ora si jumatate spre o ora si trei sferturi
  • cu masina (prin oras): o ora jumatate
  • pe centura: o ora si jumatate
Toate la orele de plecare spre si de la service.

O singura data am facut o ora pe traseul Scanteia-Piata Victoriei-Unirii-Piata Alba Iulia-Piata Unirii- Romana-Gara de Nord-Grivita-Pajura. Ghici cand...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate