Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Conditii reziliere UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 03.04.2007
Din pacate nu pot ajunge intr-o reprezentanta UPC ca cica doar acolo imi spune in ce conditii pot rezilia.
mai am sapte luni de contract si as vrea sa stiu daca se mai plateste taxa reziliere si cat ar fi aceasta. Am doar Internet

Si un sfat as dori de la cunoscatori daca merita sa reziliez si sa trec la RDS

Am cateva nelamuri legate de serviciile RDS.
De curand au bagat fibra pe rural si au venit cu oferta
Sunt abonat UPC si Digi satelit si va intreb daca merita sa trec  pe cablu.
Asadar Popular Digital 24 lei si Internet 300 ftth la 15 lei deci 39 lei lunar redus 50% primul an
Acum decurg cateva intrebari vis a vis de upc
Calitatea TV e ok? Pe aria UPC zic ca nu
Avand 3 tv cu tuner dvb-c pot sa aleg pachetul analogic si sa vad tot ce e digital?
In CC mi-a zis ca nu voi vedea decat grila analogic . Nu se poate din ont ?
Netul de 300 sunt zvonuri ca ar merge doar cu 50 maxim.
Gigabitul nu ma intereseaza.

Edited by csachiri, 20 March 2018 - 12:26.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Este in regula calitatea la TV, mai ales pe digital. La RDS e aproape toata grila la liber, daca ai un TV compatibil cu digital vei prinde automat si canalele astea,  fara sa platesti nimic in plus si fara receptoare sau carduri CI+.

Zvonurile alea ma indoiesc foarte tare ca sunt reale. Mergi cu incredere pe fibra optica, o sa scapi de probleme. Nu mai zic ca vei avea upload de pana la 150 Mbps.

#3
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
E ok. Plus ab telefonice la 3 ioro pisti'tãt....

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
dar de ce nu suni la upc relatii cu clientii, sau sa le trimiti un mail din pagina de contact ?
https://www.upc.ro/a...ientii/contact/

poate iti este de ajutor si acest articol, legat de procedura de reziliere.
https://ithot.ro/rez...cu-upc-romania/

#5
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,220
  • Înscris: 22.02.2017
Ramai la UPC. Apropo, vezi ca poti sa ai si TV moka digital de la UPC daca te duce putin capul. Scoate cablul din modem si baga-l intr-un splitter, iar din splitter pleci cu doua cabluri, unul in TV si altul in modem. Da-mi mesaj privat daca mai ai nevoie de ajutor.

Vei avea gratis vreo 80 de posturi SD (printre care tot pachetul Discovery) + 15 posturi HD (printre care si Eurosport-urile si Antenele in HD pe care nu le ai la DIGI Satelit).

La RCS e variabil, vei primi un router rudimental, care pe wi-fi intradevar prinde vreo 30 mbps... si care are doar un port gigabit.

Pe DIGI popular parca da, vezi doar grila analogica.

Calitatea TV e mai ok la UPC.

Edited by ronuquet, 20 March 2018 - 13:28.


#6
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 03.04.2007

 MembruAnonim, on 20 martie 2018 - 12:29, said:

Este in regula calitatea la TV, mai ales pe digital. La RDS e aproape toata grila la liber, daca ai un TV compatibil cu digital vei prinde automat si canalele astea,  fara sa platesti nimic in plus si fara receptoare sau carduri CI+.

Zvonurile alea ma indoiesc foarte tare ca sunt reale. Mergi cu incredere pe fibra optica, o sa scapi de probleme. Nu mai zic ca vei avea upload de pana la 150 Mbps.
Am tunere la toate TV si atunci o sa am analogic 19 lei + 15 lei net. = 34 lei
Si cu reducere 17 lei in primul an
Sau ar mai fi varianta fara reducere 34 lei+ 10 lei 24 de luni si primesc gratuit  https://altex.ro/tel...msung-ue32m4002

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Depinde ce anume vrei. Eu am trecut la Digi dupa 25 de ani de UPC (nu aveau trase firele, abonamentul fiind cedat parintilor, iar unde stateam cu chirie tot UPC aveam).

Pe TV, Digi cam e sub calitatea UPC, dar depinde de infrastructura. La mine, fiind practic noua, se vede sticla (HD-urile le vad similar cu UPC), iar semnalul e prin fibra.

Legat de canale... depinde la ce te uiti. RDS are doua canale Discovery (Discovery Channel si TLC), restul fiind suplinite de Digi Animal World (Animal Planet), Digi Life (TLC) si Digi World (DIscovery Science si Schowcase). Nu au un echivalent pentru ID (nici macar Crime&Investigation de la History).

UPC are Analog prin coaxial si prinzi si Digital (vei vedea fara probleme majoriatea grilei fara CI+). Nu stiu daca ma crezi, dar pana acum nu m-am uitat niciun minut la DigiSport. Nu m-au atras deloc meciurile de fotbal (prea multe, din punctul meu de vedere).

Sa nu uit: daca treci pe Digi, sa te astepti la ... asteptare pana iti vine smartcardul (CI+). Eu sunt in asteptare, desi o vecina, care s-a abonat la vreo doua saptamani dupa mine, deja il are.

Internetul am prin 3x Mbps prin wireless. N-am tras cabluri pentru retea LAN (fir). N-am avut chef sa le trag si nici aparatura compatibila nu am (am un laptop vechi cu XP)

#8
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 03.04.2007

 ronuquet, on 20 martie 2018 - 13:26, said:

Ramai la UPC. Apropo, vezi ca poti sa ai si TV moka digital de la UPC daca te duce putin capul. Scoate cablul din modem si baga-l intr-un splitter, iar din splitter pleci cu doua cabluri, unul in TV si altul in modem. Da-mi mesaj privat daca mai ai nevoie de ajutor.

Vei avea gratis vreo 80 de posturi SD (printre care tot pachetul Discovery) + 15 posturi HD (printre care si Eurosport-urile si Antenele in HD pe care nu le ai la DIGI Satelit).

La RCS e variabil, vei primi un router rudimental, care pe wi-fi intradevar prinde vreo 30 mbps... si care are doar un port gigabit.

Pe DIGI popular parca da, vezi doar grila analogica.

Calitatea TV e mai ok la UPC.
Hmm, am eu router,la TV e pachet diferit fata de oferta de pe site, exista pe rural Popular Analogic si Popular Digital, la o adica pot modifica ulterior sau?
Da, cunosc " trucul la UPC", asa si am dar 27 lei si fara sport...
Asa la 35 lei am si sport la greu,
multumesc, inca ma mai gandesc Posted Image
Vorbim de tv prin cablu :)

Edited by csachiri, 20 March 2018 - 14:40.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 ronuquet, on 20 martie 2018 - 13:26, said:



Pe DIGI popular parca da, vezi doar grila analogica.


Nu-i adevarat. In casa intra un mininod pt coaxial si ai majoritatea grilei la liber, indiferent ca e digital sau analogic.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006

 csachiri, on 20 martie 2018 - 12:25, said:

Si un sfat as dori de la cunoscatori daca merita sa reziliez si sa trec la RDS

Merita cu o singura conditie:sa nu vii dupa trei luni si sa intrebi cum poti trece la Telekom.

#11
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 03.04.2007

 Pololica, on 20 martie 2018 - 14:05, said:


Internetul am prin 3x Mbps prin wireless. N-am tras cabluri pentru retea LAN (fir). N-am avut chef sa le trag si nici aparatura compatibila nu am (am un laptop vechi cu XP)
Este trasa de curand fibra optica si as merge pe Fiber Link 300 FTTH

#12
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

 MembruAnonim, on 20 martie 2018 - 14:39, said:

Nu-i adevarat. In casa intra un mininod pt coaxial si ai majoritatea grilei la liber, indiferent ca e digital sau analogic.
Asa-i.
Acasa am abonamentul ce apare pe factura ca ar fi Digi Analogic Popular, dar ofera acces si la canalele digitale+variantele HD din pachetul standard (cred ca sunt vreo 70-80 de canale la liber, nu le-am numarat). E vorba de o locatie unde nu au tras inca fibra optica, ci TV-ul si conexiunea de internet sunt pe cablu coaxial.

Edited by Hider141, 20 March 2018 - 14:49.


#13
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 03.04.2007
Pff in prezent net de la UPC 27 lei si TV satelit Digi 24 lei vs cablu RDS tv 19 lei si internet 15
Diferenta de pret nu e mare, dar Digi sport e obligatoriu si nu sunt hotarat daca sa raman pe ce am actual sau sa ma mut

#14
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008
Ce viteze de DL/UP ai acum la UPC?

#15
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 csachiri, on 20 martie 2018 - 14:43, said:

Este trasa de curand fibra optica si as merge pe Fiber Link 300 FTTH

Eu am abonamentul de 300 (e la acelasi pret cu 100). Personal, mi se pare aberant pentru un utilizator casnic sa utilizeze viteze mai mari de 100 Mbps, dar in fine. Cine trage torenti, sa zicem ca are nevoie de viteza (care apropos, nu conteaza ca stai 5 minute sau 2 ore, daca descarci ceva ce nu trebuie, tot nu e bine). Iti spun sincer, cand ai la en-gross, nu vei folosi niciodata la capacitate maxima.

Ma uitam pe grila de programe si am vazut ca am 125 (plus sau minus) programe TV. Nu ma uit la mai mult de 10-15 pe saptamana. Asa si cu netul, daca imi merge bine la ce am nevoie (adica imi incarca videoclipurile pe youtube si nu sacadeaza, nu ma intereseaza viteza).

La UPC ar fi o duda: uploadul scazut (6Mpbs sau 25 la abonamentul de 500Mbps download). N-am simtit niciodata ca ar trebui o viteza de 100, dar la fe, depinde de nevoile fiecaruia.

#16
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,513
  • Înscris: 16.12.2006
@csachiri, la internet chiar daca o sa platesti doar 15 lei pe luna (chiar 7,5 lei pe luna timp de 1 an de zile cu reducerea de 50% valabila 12 luni) internetul o sa iti mearga cu 300 Mbps. Nu se pune problema sa se limiteze internetul la 50 Mbps sau alte prostii. E fibra optica pana in casa si o sa prinzi 300 Mbps pe download, respectiv 150 Mbps pe upload.

La CATV, chiar daca optezi pentru pachetul Analogic o sa prinzi si grila digitala. 90% din grila digitala este la liber, nu este criptata (codata), asa ca prinzi aproape toate grila direct cu abonamentul Popular Analogic.

Tinand cont ca 12 luni o sa achiti doar 12 lei pentru CATV, respectiv 7,5 lei pentru internet si pe urma 24 de lei cu 15 lei (39 de lei) eu zic sa ii dai bice, nu ai nimic de pierdut. :D

Nu mai zic ca daca dupa ce ti se face instalarea la CATV si internet de la RCS-RDS poti sa renunti linistit la abonamentul de Digi TV Satelit.

Practic, iti scoti abonamentul de cablu tv si internet fix din abonamentul ce il achiti acum pentru Digi TV Satelit.

#17
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 03.04.2007
@catalinmann merg pe mana ta. Done

#18
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

 Pololica, on 20 martie 2018 - 16:42, said:

Eu am abonamentul de 300 (e la acelasi pret cu 100). Personal, mi se pare aberant pentru un utilizator casnic sa utilizeze viteze mai mari de 100 Mbps, dar in fine. Cine trage torenti, sa zicem ca are nevoie de viteza (care apropos, nu conteaza ca stai 5 minute sau 2 ore, daca descarci ceva ce nu trebuie, tot nu e bine). Iti spun sincer, cand ai la en-gross, nu vei folosi niciodata la capacitate maxima...
Asa si cu netul, daca imi merge bine la ce am nevoie (adica imi incarca videoclipurile pe youtube si nu sacadeaza, nu ma intereseaza viteza).
Sounds good, doesn't work!
Daca tie iti ajung 100 Mbps fiindca probabil esti singur sau locuiesti cu inca 1-2 persoane, nu insemna ca toti sunt asa.
Dar cand imparti banda asta cu 1 PC, macar 1 TV smart, 4-5 smartphone-uri si cine stie ce altceva nu mai suna asa bine. Si de asemenea, cu ce te incomodeaza pe tine daca eu vreau sa descarc de pe Steam un joc in 2-3 ore in loc de 10 ore? Nu mai traim in anul 2007 cand jocurile aveau 15-20GB, ci deja au si peste 80-90GB (ultima data cand m-am uitat, Witcher 3 de pe GoG cu toate DLC-urile imi ocupa ~115GB).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate