Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Generator de curent pulsatoriu

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
FoxSky

FoxSky

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.04.2016
Va salut,


Va scriu in legatura cu un proiect la care lucrez in acest moment si am nevoie de ajutorul vostru. Vreau sa fac un generator de curent pulsatoriu avand urmatoarele caracteristici:

- amplitudinea curentului sa fie variabila folosind un potentiometru
- lungimea pulsului sa fie variabila folosind un potentiomentru
- perioada pulsului sa fie variabila folosind un potentiomentru
- iesirea sa poata fi inversata cu un push button
- tensiunea de alimentare cuprinsa intre intre 15-30 V

Cer ajutorul celor care au cunostinte, o idee la ce componente sa folosesc si cum as putea realiza asta. In cadrul acestui proiect nu pot folosi un uC ci doar componente (tranzistoare, circuite  integrate, elemente pasive de circuit, etc). Poate este cineva care are experienta cu proiectarea surselor si ma poate ajuta. Va multumesc colegi.

#2
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
cu n 555 stiu ca se putea face asa ceva, control al timpilor de puls si pauza, mai departe .. cineva mult mai meserias in domeniu.

#3
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View PostFoxSky, on 20 martie 2018 - 09:54, said:

Vreau sa fac un generator de curent pulsatoriu
...ce componente sa folosesc
Studiază posibilitățile CI 555 aici: https://www.electron...oscillator.html
Sau în *.pdf atașat.
Murfi a fost mai iute!

Attached Files


Edited by Mircel, 20 March 2018 - 10:17.


#4
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Nu stiu daca un singur 555 poate face asta fara a modifica schema. Ca sa ai toate cele trei reglaje simultan trebuie sa faci un generator de impulsuri sau unul de frecventa dreptunghiulara urmat de un monostabil un inversor pe care sa-l poti scoate din circuit si pe urma un amplificator de curent continuu. Poti face asta doar cu tranzistoare daca vrei, treaba de o zi. Cand ai spus ca vrei ca amplitudinea curentului sa fie variabila presupun ca te-ai referit la tensiune.

#5
FoxSky

FoxSky

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.04.2016

View Postomuspan, on 20 martie 2018 - 10:40, said:

Nu stiu daca un singur 555 poate face asta fara a modifica schema. Ca sa ai toate cele trei reglaje simultan trebuie sa faci un generator de impulsuri sau unul de frecventa dreptunghiulara urmat de un monostabil un inversor pe care sa-l poti scoate din circuit si pe urma un amplificator de curent continuu. Poti face asta doar cu tranzistoare daca vrei, treaba de o zi. Cand ai spus ca vrei ca amplitudinea curentului sa fie variabila presupun ca te-ai referit la tensiune.


Iti multumesc pentru raspuns omuspan . Cand spun amplitudinea curentului ma refer la amplitudinea pulsurilor la iesire eu vreau sa fac sa fie cuprinsa intre 1mA - 2A. Si un maximum output load de 10kOhm.

#6
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

View PostFoxSky, on 20 martie 2018 - 09:54, said:

- amplitudinea curentului sa fie variabila folosind un potentiometru
Interesant ... detaliaza te rog ... eventual cu un desen !

#7
FoxSky

FoxSky

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.04.2016

View PostMircel, on 20 martie 2018 - 10:14, said:

Studiază posibilitățile CI 555 aici: https://www.electron...oscillator.html
Sau în *.pdf atașat.
Murfi a fost mai iute!

Va multumesc r_murphy si Mircel pentru raspunsurile date de voi. Am sa studiez indeaproape 555. Din cautarile mele pe net am gasit si posibilitatea de a folosii 555.

#8
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Curentul depinde de sarcina, poate vrei sa reglezi curentul maxim la iesire ca un fel de protectie ca altfel nu vad rostul unei asemenea reglaj. Stai ca m-am prins! Vrei sa incarci acumulatori? Merge, un generator de curent constant reglabil.

#9
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postomuspan, on 20 martie 2018 - 10:56, said:

Stai ca m-am prins! Vrei sa incarci acumulatori?
Dacă asta dorea, ne spunea de la-nceput!
Cred că-i ptr. vreo lucrare de diplomă sau de licență sau alt proiect la școală.
Dacă tu ai dreptate, atunci să-l facă pe cel din Tehnium:

Attached Files



#10
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Revenind la cererea lui FoxSky:
Aici https://www.electros...rator-with-555/ găsești un generator căruia îi poți modifica frecvența și durata impulsurilor.
Va trebui să jonglezi din C1 și C3 ptr. a schimba domeniul de generare de la kHz la Hz.
Aici https://www.allabout...stable-circuit/ găsești un calcul online ptr. C1 și C3.

Attached Files


Edited by Mircel, 20 March 2018 - 11:59.


#11
FoxSky

FoxSky

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.04.2016

View PostMircel, on 20 martie 2018 - 11:54, said:

Revenind la cererea lui FoxSky:
Aici https://www.electros...rator-with-555/ găsești un generator căruia îi poți modifica frecvența și durata impulsurilor.
Va trebui să jonglezi din C1 și C3 ptr. a schimba domeniul de generare de la kHz la Hz.
Aici https://www.allabout...stable-circuit/ găsești un calcul online ptr. C1 și C3.


Mersi Mircel pentru ajutor, inca nu stiu cum sa reglez amplitudinea curentului de la iesire si forma de unda inversa la apasarea butonului.

#12
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Și aici http://electrodb.ro/.../#comment-14187 o lecție foarte utilă ție.
Ptr. schimbarea sensului la ieșire (+/- la -/+) fură ideea din poza asta:   (în loc de motor pui bornele de ieșire)  Dar la ce trebuie această schimbare de sens?

Attached Files


Edited by Mircel, 20 March 2018 - 12:26.


#13
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Sau și mai simplu:               Sau un comutator 2x3 ctcte și 2 poziții: Ca ăsta:

Attached Files


Edited by Mircel, 20 March 2018 - 13:20.


#14
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Ma bag si eu in discutie:
Daca sarcina este fixa, reglata oarecum dintr-un potentiometru, pentru a varia amplitudinea curentului, asa cum cere initiatorul, trebuie variata corespunzator(modulata???) tensiunea de iesire a respectivului device.
Sau, daca sarcina este capacitiva/inductiva, trebuie variata frecventa impulsurilor cu tensiune fixa, in mod corespunzator.
Nu avem destule detalii ca sa ne gandim ce solutie exista/putem oferi.
Mie mi s epare o tema de proiect complexa, care necesita cunostintele predate la cursuri, daca au fost predate.
Asa, din descrierea initiatorului, nu prea exista o solutie "de cumparat".

#15
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postviceroy56, on 20 martie 2018 - 20:18, said:

...nu prea exista o solutie "de cumparat".
El trebuie să facă un referat și probabil montajul funcțional.

Quote

„un proiect la care lucrez in acest moment ... Vreau sa fac un generator de curent pulsatoriu”


#16
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005

View PostFoxSky, on 20 martie 2018 - 09:54, said:

Va salut,


Va scriu in legatura cu un proiect la care lucrez in acest moment si am nevoie de ajutorul vostru. Vreau sa fac un generator de curent pulsatoriu avand urmatoarele caracteristici:

- amplitudinea curentului sa fie variabila folosind un potentiometru
- lungimea pulsului sa fie variabila folosind un potentiomentru
- perioada pulsului sa fie variabila folosind un potentiomentru
- iesirea sa poata fi inversata cu un push button
- tensiunea de alimentare cuprinsa intre intre 15-30 V

Cer ajutorul celor care au cunostinte, o idee la ce componente sa folosesc si cum as putea realiza asta. In cadrul acestui proiect nu pot folosi un uC ci doar componente (tranzistoare, circuite  integrate, elemente pasive de circuit, etc). Poate este cineva care are experienta cu proiectarea surselor si ma poate ajuta. Va multumesc colegi.

Asta cum mai vine? inversezi poalritatea ieşirii? sau absorbi curent reglabil?

Şi nici frecvenţa de lucru nu ai precizat-o.

#17
FoxSky

FoxSky

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.04.2016
Am sa va pun la dispozitie cerintele proiectului:

Modulated light is used not only in the LEDs illumination systems but also in the optical sensors. To evaluate such an optical radiation source the developer needs to have a pulsed current generator. This kind of generator will allow him to modify the current amplitude through the load and also the timing characteristics, the pulse length and the period. The proposed application is to develop a pulsed current generator with variable intensity and duration with the next requirements:
- variable current amplitude from 1mA to 2A
- variable pulse length from 1µs to 100ms
- variable pulse period from the pulse length to 100 times its length
- inverting output selection
- maximum output load 10kOhm
- input supply voltage of the generator 15...30Vdc
The adjustment of the current amplitude, pulse length and period will be implemented with potentiometers and the selection of the inverted output will be implemented with a push-button.

#18
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Tu până acum ce-ai făcut?
Ce nu ai înțeles din ce ți s-a spus?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate