Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Placa video 2Gb - pentru doua monitoare de 27'

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
qrevcs5

qrevcs5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 14.12.2011
Buna ziua,
Ce placa video de 2Gb ar putea sustine doua monitoare de 27" in mod extend? (monitorul 2 sa fie in prelungirea monitorului 1)
Placa video sa fie cat mai ieftina.
Placa video daca are doua iesiri HDMI se pot lega cele doua monitoare prin cablu in mod extend ? fiecare cablu in mufa separata

Momentan folosesc o placa video de 520Mb (amd radeon hd 6350) care imi afiseaza pe ce le doua monitoare (unul AOC si celalalt Asus) prin cablu VGA. (placa video intra un adaptor mult mai lat alb din care ies doua cabluri VGA separate )

Multumesc.

In cazul in care am gresit ARIA, imi cer scuze

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
1. Ai postat in aria gresita, trebuia sa postezi la "Sfaturi privind achizitiile".
2. Chiar si o panarama de GeForce GT 710 duce 2 monitoare daca e vorba de web browsing, filme si utilizare office.
3. Cat de putin inseamna 'cat mai ieftina'? Ca 'ieftina' poate insemna pentru unii o placa video de 700-800 de lei, iar pentru altii o placa de 200-300 de lei.

Edited by Hider141, 20 March 2018 - 09:47.


#3
qrevcs5

qrevcs5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 14.12.2011

 Hider141, on 20 martie 2018 - 09:45, said:

1. Ai postat in aria gresita, trebuia sa postezi la "Sfaturi privind achizitiile".
2. Chiar si o panarama de GeForce GT 710 duce 2 monitoare daca e vorba de web browsing, filme si utilizare office.
3. Cat de putin inseamna 'cat mai ieftina'? Ca 'ieftina' poate insemna pentru unii o placa video de 700-800 de lei, iar pentru altii o placa de 200-300 de lei.

1. imi cer scuze
2. este perfecta daca duce doua monitoare de 27' prin hdmi, se folosesc Photoshop, illustrator, web browsing, office
3. este bine si 200-300 de lei. (se vor achizitiona pentru 8 calculatoare, unul singur are aoc&asus, altul are doua monitoare de 32", restul de 27" HP)

Cel mai important era daca se pot lega cele doua monitoare in mod extend prin cablu hdmi in placa video in mufe separate.

Un moderator daca poate muta subiectul in aria corespunzatoare, ii multumesc.

Edited by qrevcs5, 20 March 2018 - 09:56.


#4
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013
@qrevcs5 da, se pot lega in mod extend, nu conteaza ca sunt in mufe separate sau placi video separate, se ocupa sistemul de operare Posted Image
Performantele placii video nu conteaza pentru ce vrei sa faci tu, eu am 2x24" pe placa video integrata de la intel si merge brici.

Edited by antiqque, 20 March 2018 - 10:40.


#5
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,712
  • Înscris: 06.07.2005
Va trebui sa te multumesti cu un HDMI si un DVI, dar gasesti lejer adaptor DVI-HDMI.

#6
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018

 qrevcs5, on 20 martie 2018 - 09:29, said:

Placa video ... doua iesiri HDMI
N-ai noroc.
Placi noi, cu 2 HDMI, sint incredibil de scumpe pentru ce ai tu nevoie: https://www.pcgarage...porturi-hdmi-2/
Mai ieftine gasesti cu 3 HDMI, dar tot peste bugetul tau: https://www.pcgarage...porturi-hdmi-3/
Nu conteaza 2 Gb de memorie video, poti sa iei cu oricit ram video.
Ai 3 solutii:
1. placa video SH, cauti la fel, cu 2 HDMI.
2. adaptor DVI>HDMI
3. mergi pe placa video inclusa in procesor (cepinde ce procesoare ai pe acolo) - verifici placa de baza sa aiba HDMI si DVI (vezi pct. 2 adaptor)

#7
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
@initiator
Placa video despre care vorbesti este OK, la mine "tine" 2 monitoare HP de 24'', prin conectare DVI.
Asa cum au spus antepostacii mei, nu conteaza asa mult cantitatea de memorie video, cat conectica disponibila.
Exista cabluri DVI-->HDMI, dar ma indoiesc ca monitoarele respective nu au si conectica DVI nativa. DA, nu mai exista conectica anlaogica, VGA, pe monitoarele moderne, asa cum nici PC-urile de firma nu mai ofera by default conectica video analogica.
Cauti combinatii de placi video multi monitor cu conectica/cabluri adecvate monitoarelor detinute.
Nu exista solutie universala, ci doar PARTICULARA.
Google is your friend!

Edited by viceroy56, 20 March 2018 - 20:30.


#8
qrevcs5

qrevcs5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 14.12.2011
Avem procesoare intel (i5-3570 ) destul de vechi.
Merge perfect hdmi + dvi.

Multumesc de raspuns

#9
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Procesorul ala suporta maixm 3 monitoare :)
Oricum, e bine ca ai reusit cu adaptor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate