Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Coasigurare medicala

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
dirt01

dirt01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.12.2016
Mama mea trebuie sa se opereze si nu este asigurata medical, nu are nici un venit.
Sunt student si m-am angajat timp de o luna la o firma apoi am renuntat ca a venit sesiunea si trebuia sa invat.
Pe site inca apar asigurat si as vrea sa stiu daca pot sa o Coasigur pe mama mea. Ma gandeam ca as putea sa platesc 190 lei pentru luna aceasta si poate as putea sa o coasigur si pe ea. Credeti ca se poate ?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Teoretic, da. Practic trebuia ca mama ta sa dovedeasca ca nu are venituri [teoretic este suficienta o declaratie] , iar tu sa sa o declari ca si coasigurat.
O vizita la CJAS ar trebui sa te lamureasca mai precis.

Edited by pasilla, 19 March 2018 - 21:54.


#3
dirt01

dirt01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.12.2016

View Postpasilla, on 19 martie 2018 - 21:49, said:

Teoretic, da. Practic trebuia ca mama ta sa dovedeasca ca nu are venituri [teoretic este suficienta o declaratie] , iar tu sa sa o declari ca si coasigurat.
O vizita la CJAS ar trebui sa te lamureasca mai precis.
Chiar daca eu am fost asigurat practic doar o luna de zile, si ar urma sa platesc doar o luna?
Stiu ca trebuie platite 7 luni de zile ca sa te asiguri medical. Imi puteti spune cum vine asta ?

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In ce condiţii se pierde calitatea de asigurat?

Drepturile de asigurare încetează după 3 luni de la ultima plată a contribuţiei.

Edited by pasilla, 19 March 2018 - 22:00.


#5
dirt01

dirt01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.12.2016

View Postpasilla, on 19 martie 2018 - 21:59, said:

In ce condiţii se pierde calitatea de asigurat?

Drepturile de asigurare încetează după 3 luni de la ultima plată a contribuţiei.
Atunci ce este cu regula aceea de 7 luni de zile pe care trebuie sa le platesti pe toate deodata, 1300-1400 de lei. Daca esti neasigurat si ai nevoie de spitalizare, nu poti sa platesti doar o luna ?

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca nu ai fost asigurat in ultimele 6 luni .
Se pare ca nu este cazul tau.

Mai greu va fi sa dovedesti ca mama ta nu are venituri. pare simplu, dar nu e si declaratia pe proprie raspundere nu prea functioneaza..
Mergil la CJAS si vezi ce poti sa obtii.

Edited by pasilla, 19 March 2018 - 22:11.


#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdirt01, on 19 martie 2018 - 21:38, said:

Pe site inca apar asigurat si as vrea sa stiu daca pot sa o Coasigur pe mama mea.
Un coasigurat trebuie sa figureze ca persoana in intretinere si trebuie sa fii in serviciu sa poti cere adeverinta ca ai persoana in intretinere si ca ai salariu... altfel nu se poate.

#8
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Am fost intr-o situatie similara cu sotia (ea, coasigurata). Pe undeva pe la jumatea lunii avea nevoie sa ajunga la doctor. Nu stiu cum balarii dar nu figura ca fiind coasigurata, desi imi aduc aminte ca am trecut-o si pe ea cand am avut de completat o astfel de hartie pentru Resurse Umane (in sfarsit.. nu era). Am facut hartia, mi-a venit stampilata de la firma relativ repede dar cu precizarea ca s-ar putea sa nu ajute prea mult pentru ca medicii se bazeaza (nu vor / nu pot lucra altfel) pe sistemul lor si ca acesta se actualizeaza pe la inceputul lunii. Evident ca asa a fost. A trecut luna, sotia s-a prezentat la medic. Nimic! Nu s-a actualizat sistemul, apare ca fiind neasigurata, nu aveau ce face cu adeverinta / ii durea la basca. A trecut o saptamana peste inceputul lunii.. la fel. Treaba e ca pe la sfarsitul lunii urmatoare abia figura si ea cu asigurare.
Nu stiu daca in cazuri urgente se da vreun "patch" sau se poate grabi procedura de actualizare dar intamplarea mea a fost acum vreo 3-4 luni.

#9
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 27.09.2015
Pentru ca mama ta sa fie coasigurat trebuie sa ia de la taxe si impozite locale adeverinta ca nu are venituri. Apoi cu acea adeverinta si declaratie pe proprie raspundere din partea ta mergeai la angajator si acesta o trecea coasigurat la tine. In cazul tau ca nu mai esti angajat trebuie sa mergi la casa de sanatate si sa faci contract individual de asigurare, o sa platesti cate luni iti cere casa de sanatate si o poti adauga acolo ca si coasigurat.

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
ar trebui sa te interesezi totusi la casa de sanatate, poate ca persoanele care nu au venituri au totusi acces la un set minim de analize, investigatii, internari...ca doar nu pot fi lasati oamenii sa sufere sau si mai rau, doar pentru ca sunt intr-o perioada a vietii lor in care nu realizeaza venituri.
stiam ca urgentele sunt gratuite pentru orice persoana (cetatean), indiferent daca este asigurat sau nu. operatia mamei tale reprezinta o urgenta, ii pune viata in pericol daca nu o face cat mai rapid ? daca da, cred ca este posibil sa beneficieze de operatie fara a mai fi nevoita sa achite cass sau sa fie coasigurata.
https://www.avocatne...e-medicale.html
https://www.avocatne...ii-doi-ani.html

#11
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postdirt01, on 19 martie 2018 - 21:56, said:

Chiar daca eu am fost asigurat practic doar o luna de zile, si ar urma sa platesc doar o luna?

View Postdirt01, on 19 martie 2018 - 21:38, said:

Sunt student...
Pe site inca apar asigurat ....

Studenti beneficiaza de asigurare de sanatate pina la implinirea virstei de 26 ani, fara a plati contributii la stat, daca nu au venituri din munca

Edited by florin71_skoda, 20 March 2018 - 10:25.


#12
TybyMen

TybyMen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 28.12.2008
Persoanele fara venituri pot merge oricand la Anaf completeaza un formular si isi platesc singuri asigurarea de sanatate in valoare de 190lei

#13
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
asta daca au venituri si au de unde plati vreo 1350 lei din prima. dar dacă chiar sant persoane fara venituri.... cam greu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate