Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Trebuie sa stiu info daca merg la ETTI?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
filipco831

filipco831

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 24.01.2018
Salut! Sunt in a 12a la profilul de stiinte ale naturii. Informatica nu prea am facut la scoala, doar in clasa a 9a si a 10a niste chestii de baza pe care le-am uitat intr-o saptamana, Acum oscilez intre Autovehicule rutiere la Brasov/Bucuresti si ETTI la Iasi.
Intrebarea mea este: daca ma duc la facultatea de electrotehnica telecomunicatii si tehnologia informatiei fara sa stiu o boaba de informatica, v-oi avea probleme mari in a recupera la informatica? In facultate se ia de la 0 sau macar se face o recapitulare? Sunt persoane care au mers la aceasta facultate venind de la un profil diferit de mate-info si nu au avut probleme? Merita sa incerc?

#2
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
v-oi = voi
Da, eu sint de parere ca la ETTI cam ai nevoie de [multa] informatica.
Ce cursuri sint la ETTI ?!
Cred ca scapi mai usor daca stii foarte bine  matematica.
Da, se ia de la zero, la nivel de facultate.
Care inseamna sa stii la nivel de liceu, cel putin.
Oricum, mi se pare mare diferenta de la autovehicule la electrotehnica telecomunicatii si tehnologia informatiei
LOL, aucm am vazut - profil stiintele naturii.
SI vrei masini sau comunicatii.
Si nu ai studiat informatica in timpul liber.
Macar ceva mecanica...
Hahaha, ai vazut ce s eface la autovehicule rutiere la Brasov ?
CLACULATOARE la greu !!!!
http://mecanica.unit.../licență.html

Edited by mybrandnewmail59, 19 March 2018 - 20:28.


#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postfilipco831, on 19 martie 2018 - 20:05, said:

Merita sa incerc?
Desigur. Ca va fi un succes ori nu, asta nimeni nu stie, doar tu vei afla.

#4
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Facultatea de ETTI e in primul rand de Electronica si Telecomunicatii. Tehnologia Informatiei s-a adugat nu demult, ca deh, e la moda, si pana la urma da, domeniile astea se apropie tot mai mult. Cand am terminat eu in 2004 inca s-a numit Electronica si Telecomunicatii (si aici la Cluj, si la alte universitati tehnice).
Ajuta sa stii informatica, dar te vei descurca si fara, pana la urma tot vei invata ceva programare pe parcurs. La fel de mult  te ajuta, cel putin in primii ani sa intelegi matematica si fizica (mai ales partea electrica), ca pe asta se bazeaza totul.
Eu iti recomand sa alegi facultatea asta doar daca te atrage domeniul, si pana la urma cei mai multi de la facultatile de ETTI ajung sa lucreze in IT (a se intelege in mare parte industria software), sau intr-un domeniu diferit. Prea putini ajung sa faca inginerie electronica sau de telecomunicatii, mai ales daca raman in tara.

#5
bitdefender77

bitdefender77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.03.2015
O sa te descurci cu siguranta, insa va trebui sa muncesti ceva mai mult fata de colegii care stiu deja programare / informatica.
O sa va ia de la 0 cu Informatica, insa ritmul va fi destul de alert ... cel putin asa a fost in cazul meu (la fel ca si tine, nici eu nu stiam absolut deloc programare, insa am invatat pe parcus si am reusit sa termin automatica si calculatoare in Bucuresti).

Oricum, in primii 2 ani, o sa fie mai multe materii legate de matematica/fizica decat de Informatica (in cazul meu, aveam 2 materii de info per semestru, restul erau mate, fizica, eletronica, etc - ma astept sa fie la fel si la ETTI).

#6
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Dacă nu știi de loc și mai ales dacă nu te atrage, îți va fi greu.
La etti partea de programare e din ce în ce mai importantă și tot mai multe materii se bazează pe așa ceva.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate