Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Problema boiler

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Alex1105

Alex1105

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.05.2014
Salut, am un boiler "Styleboiler", de câteva zile curge pe acolo pe unde intră apa rece in el se mai poate repara cumva. Atunci cand opresc apa care intra in el nu mai curge deloc, cand dau drumu curge destul de tare.
As vrea sa știu dacă se mai poate repara deoarece in cateva luni va fi montată o centrală pe gaz si boilerul nu va mai fi utilizat, și nu prea aș cumpăra unul nou acuma.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pune o poza ca sa vedem si noi pe unde curge.

Din ceea ce descrii, nu pare ca problema provine  de la boiler.

Edited by pasilla, 19 March 2018 - 18:51.


#3
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,915
  • Înscris: 03.12.2005
90% vorbesti despre supapa de siguranta. Ti-o schimba orice persoana care stie de la care capat se apuca o cheie.

#4
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
@ sebulbus: Nu cred că este vorba de schimbat acea supapă de siguranță (dar nici nu exclud varianta), ci de montat un vas de expansiune. Sînt absolut sigur că-ți dai seama la ce fac referire. Posted Image

#5
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Daca ai hidrofor nu ar strica sa verifici si presiunea in instalatie. Din ce cunosc supapa aceea ar trebui sa declanseze, daca este functionala, la 8 bari.

#6
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Presiunea la care supapa de siguranță a unui boiler declanșează evacuarea surplusului de presiune nu este unică, ci diferă de la producător la producător, iar în cazul aceluiași producător, de la marcă la marcă. Posted Image

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,263
  • Înscris: 01.12.2001
Da. Totul se poate repara/inlocui.
Cheama pe unul priceput cu sculele necesare.

#8
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016

 The Stressmaker, on 19 martie 2018 - 19:28, said:

Daca ai hidrofor nu ar strica sa verifici si presiunea in instalatie. Din ce cunosc supapa aceea ar trebui sa declanseze, daca este functionala, la 8 bari.
Subscriu. Am hidrofor si boiler pentru apa calda. Cand hidroforul o ia razna (baga mai multa presiune) boilerul refuleaza pe la supapa de siguranta.

#9
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,915
  • Înscris: 03.12.2005

 raduk, on 19 martie 2018 - 19:27, said:

@ sebulbus: Nu cred că este vorba de schimbat acea supapă de siguranță (dar nici nu exclud varianta), ci de montat un vas de expansiune. Sînt absolut sigur că-ți dai seama la ce fac referire. Posted Image

As fi favorizat varianta asta daca era nou instalat si ii curgea de la bun inceput. Altfel, daca era expansiunea de vina se oprea fenomenul dupa ce apa ii ajungea la temperatura, nu continua sa curga.

#10
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Ce-i drept, descrierea inițiatorului nu este pe deplin edificatoare. :peacefingers:


 sebulbus, on 19 martie 2018 - 19:50, said:

[...] daca era expansiunea de vina se oprea fenomenul dupa ce apa ii ajungea la temperatura, nu continua sa curga.
Asta nu am înțeles-o... poate din cauza oboselii de peste zi. Posted Image

#11
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Initiator,cheama o persoana care se pricepe. Din cit am inteles s-ar putea ca problema sa fie la racord nu la boiler. O poza de aproape ar fi fost utila.

#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,915
  • Înscris: 03.12.2005

 raduk, on 19 martie 2018 - 20:12, said:

nu am înțeles-o... poate din cauza oboselii de peste zi. Posted Image

Exista expansiune atat timp cat apa continua sa se incalzeasca, implicit sa isi mareasca volumul. In tot acest timp instalatia supureaza. Cand boilerul atinge temperatura setata e deja echilibrat datorita scaparilor anterioare pentru acea presiune. Nemaicrescand temperatura in continuare, nu are de ce sa mai impinga apa afara.

#13
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 Alex1105, on 19 martie 2018 - 18:44, said:

Salut, am un boiler "Styleboiler", de câteva zile curge pe acolo pe unde intră apa rece in el se mai poate repara cumva. Atunci cand opresc apa care intra in el nu mai curge deloc, cand dau drumu curge destul de tare.
As vrea sa știu dacă se mai poate repara deoarece in cateva luni va fi montată o centrală pe gaz si boilerul nu va mai fi utilizat, și nu prea aș cumpăra unul nou acuma.
  Partea cu rosu v-a scapat la toti? Nu are nici o treaba cu supapa de siguranta.
Adica pe la racordul de intrare. Ori garnitura defecta. Sau daca e fara garnitura atunci canepa, teflon sau ce mai are pe acolo. In cel mai rau caz o fisura in racord dar putin probabil.

Edited by PoeOvidiu, 20 March 2018 - 07:20.


#14
Alex1105

Alex1105

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.05.2014

 PoeOvidiu, on 20 martie 2018 - 07:19, said:


  Partea cu rosu v-a scapat la toti? Nu are nici o treaba cu supapa de siguranta.
Adica pe la racordul de intrare. Ori garnitura defecta. Sau daca e fara garnitura atunci canepa, teflon sau ce mai are pe acolo. In cel mai rau caz o fisura in racord dar putin probabil.
Pe la racordul de intrare curge, dar cumva din interior, azi o sa vina cineva sa-l vadă

#15
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Sau poate au dreptate colegii cu supapa. Si se scurge apa printe cuva si invelisul ala de protectie iar pe la racord iese.

#16
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Daca hidroforul "o ia razna" atunci aveti membrana sparta in butelia lui sau nu are perna de aer corect presurizata (parca 4,5 bari).
LE: daca curge din corpul boilerului si nu de la "mustiucul" acela de pe teava de apa rece  atunci este spart boilerul.

Edited by The Stressmaker, 20 March 2018 - 18:50.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate