Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Idei pentru nunta.

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
”Open bar” la nuntă în general înseamnă că băutura se servește la discreție. Te taxează (pe mire adică :) ) o sumă fixă în loc să-ți numere câte sticle din alea sau alelalte s-au consumat.
Băutura se servește la masă,spui ospătarului ce vrei și îți aduce. Dacă vrei poți să te duci și la bar.

#20
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
depinde ce invitati ai - cum se asteapta ei sa se desfasoare nunta; daca ai multi de varsta a 2-a, a 3-a, s-ar putea sa le placa mai mult sa fie sticluta de tuica si carafa de vin pe masa (nu vor sa strige chelnerul pt fiecare pahar/sa le numere chelnerul paharele sau si mai rau sa se plimbe si sa stea la coada la bar pt un pahar de suc). Cei mai tineri, mai de oras, poate le-o place barul, nu stiu.
Vezi cam cati invitati ai, ii numeri pe aia foarte siguri si consideri ca o sa vina 3 sferturi din ei. Si apoi calculezi un buget aproximativ si incerci sa te incadrezi in el.
Daca ai 30 de colegi de servici, someri, studenti, proaspat angajati, nu o sa ai bani sa il aduci pe smyley sau adi minune la nunta. Daca tu sau sotia sunteti fii de primar, preot, afacerist sau alt cetatean foarte cunoscut si cu multe relatii, poate sa te astpti la 3-4 sute de oameni si atunci poti sa fii extravagant si sa o aduci pe Irina Loghin o ora; bine, si apoi sa iti rezervi toate weekendurile care nu pica in post, pentru mers la nunti si cumetri, in urmatorii 15-20 de ani.
Daca iti permiti, alege o formatie live; poate ii convinge pe invitati sa fie mai darnici; un DJ (unu care pune muzica pe calculator) e mai prost vazut de invitati; desi, daca ai foarte multi tineri, e posibil sa nu te arda asa rau la plicul de la sfarsit. Cat despre melodii, stiu ei ce trebuie; nu iti bate capul prea mult; eu am fost dezamagit de dj-ul avut; i-am trimis lista de melodii, dar nu a dat niciuna din ele - sau nu le-am auzit eu; s-a imbatat, a dat muzica la maxim si imi fugeau invitatii afara pt ca era prea mult zgomot. Formatia a fost mult mai ok; oameni profesionisti care s-au respectat; dar si de 10 ori mai scumpi ca dj-ul. Poate exista si dj-i de calitate, profesionisti, dar cu siguranta in alta categorie de buget.

La mine, femeile au baut foarte putin, si barbatii, 2-3 care erau pulbere rau. Unul a prins o sticla de wiskey si nu i-a mai dat drumul de la masa. Altul dadea banii pe dedicatii dar si in plic a pus dublu decat cei comparabili cu el; mi-era si jena; ma gandeam sa ii dau banii inapoi - stiam ca nu are o stare financiara foarte buna in familie.
Bautura: wiskey si sheridan ca aperitiv; tuica si vin pe masa; apa si sucuri multe (cola, fanta si ceva nectar). Si sampanie la intrare si eventual si la tort.
Daca e cald sau ai multi soferi si alti nealcolici, poti sa iei si niste bere fara alcool. Am prins o faza penibila, cu sofer venit de la cateva ore, cerand o bere fara alcool si ospatarul spunand ca nu e in meniu - pentru 3-5 lei o bere, asta iti taia 100 de lei la plic. Eventual, instruieste seful de sala ca orice cerere extra sa vina intai la tine si apoi sa i se raspunda invitatului; si daca e justificata, o platesti tu; altfel, daca e un invitat somer, cu 3 copii acasa, beat manga, care cere inca o sticla de wiskey, mai bine ii spui ca nu mai e.

#21
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
E bine sa fie all inclusiv din partea localului. Este mai scump, dar nu stai tu sa numeri cate sticle s-au baut/furat. Plus ca ideea sa bea "cat vor" place la invitati.

#22
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
se pare ca nu stiti sa va descurcati in astfel de situatii
la bautura de toate felurile se cauta un furnizor care poate lua napoi ce nu s-a baut,daca nu-ti permiti sa ai stoc o perioada eu nu am avut griji legat de asta sau furaciuni

#23
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Open bar nu inseamna ca se duce fiecare la bar, inseamna ca fiecare poate comanda ce vrea/ cat vrea si chelnerul aduce la masa. De obicei apa si racoritoarele sunt in sticle de 1/2 litri pe masa si numai cafeaua si bauturile alcoolice se aduc la cerere, dar asta poti stabili cu restaurantul cand discutati detaliile de servire. Mi se pare mult mai simplu decat sa stai sa-ti faci socoteala ce si cat se bea si sa risti sa ramai fara/ ramai cu o tona de bautura dupa eveniment, sau sa strambe diversi din nas ca n-ai nimerit ce bautura trebuie. Si nici nu e foarte scump, e vorba de cateva zeci de lei in plus per meniu, se presupune ca fiecare isi acopera consumatia si ca e foarte usor de aflat cat costa un meniu la restaurantul respectiv.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate