Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sitemul de operare foloseste prea...

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra
 Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 

Sfat achizitie SH (benzina) 12-14K Euro

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
avalidnerd

avalidnerd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.03.2018
Salut,

Ma tot uit pe site-urile din Germania la o masina SH in acest buget. Masina va fi pentru mine si sotie, estimez un 15000km anual. Masina va fi pentru urmatorii 2 ani, cand sper ca reteaua de incarcare sa fie mai bine pusa la punct (si noi ne stabilim la casa noastra), si sa o schimbam cu o hibrida / electrica noua.
As vrea ca masina sa isi mentina din valoare in momentul in care o vom vinde, de-asta m-am uitat la urmatoarele modele:
- BMW Seria 1
- Mazda 3
- VW Golf 7

Nu mai vechi de 2014.
Personal, nu am nicio preferinta pentru marci anume, nu am nicio problema sa merg cu o masina pe care scrie Dacia, daca peste 2 ani au si un model hibrid.
Singurul motiv pentru care ma uit la una din masinile de mai sus e ca sa isi mentina din valoare cand va fi vanduta.

Din cate am vazut, cu acest buget poti sa iei un Stepway / Kia / Fiesta noi (dar ma gandesc ca pierd mai mult la o masina noua).

Va multumesc!

#2
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 22.05.2011
Cea mai mare valoare la revanzare dintre alea 3 enumerate de tine e la Golf, BMW uri benzinare eu nu prea vad lumea sa cumpere decat noi .

#3
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Daca nu-ti pasa de confort si spatiu interior meschin nu te deranjeaza,mergi pe seria1 cu incredere.Valoarea nu stiu cat si-o va mentine in timp,mai ales ca vrei benzina (la kilometrii pe care o sa-i faci e logic sa iei benzina) fiindca in Romania nu se pretuieste benzina,doar diesel-ul din pacate.Daca vrei confort iti iei oricare din celelalte 2,cu un plus pentru Golf la revanzare fiindca,tot din aceeasi cauza,Romania.

#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
In 12-14 mii euro iti cumperi masina noua, fara programul rabla, destul de bine dotata ( mai ales pe benzina ). Nu inteleg de ce ai dori un SH cand poti sa cumperi ceva cu garantie .

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010

View PostJurasikMan, on 19 martie 2018 - 10:46, said:

Exact. Bataile de cap costa o gramada.

#6
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

View PostJurasikMan, on 19 martie 2018 - 10:46, said:

In 12-14 mii euro iti cumperi masina noua, fara programul rabla, destul de bine dotata ( mai ales pe benzina ). Nu inteleg de ce ai dori un SH cand poti sa cumperi ceva cu garantie .

sau daca tot e cv iti iei ceva mai la valoare gen seria 5, Audi a5 gasesti destule. Cum sa dai 14 mii pe un golf sau seria 1 :))

#7
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View PostJurasikMan, on 19 martie 2018 - 10:46, said:

In 12-14 mii euro iti cumperi masina noua, fara programul rabla, destul de bine dotata ( mai ales pe benzina ). Nu inteleg de ce ai dori un SH cand poti sa cumperi ceva cu garantie .
Pentru ca in 12-14k poti cumpara "certified preowned", cu garantie.
si pentru ca initiatorul gandeste corect:

Quote

Din cate am vazut, cu acest buget poti sa iei un Stepway / Kia / Fiesta noi (dar ma gandesc ca pierd mai mult la o masina noua).

Edited by danX, 19 March 2018 - 10:58.


#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Inițiatorul gândeste doar partial corect. Pierzi din start cand cumperi masina SH la pret de masina noua .

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010

View Postavalidnerd, on 19 martie 2018 - 10:15, said:

Din cate am vazut, cu acest buget poti sa iei un Stepway / Kia / Fiesta noi (dar ma gandesc ca pierd mai mult la o masina noua).
Si-asa.

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostJurasikMan, on 19 martie 2018 - 10:46, said:

In 12-14 mii euro iti cumperi masina noua, fara programul rabla, destul de bine dotata ( mai ales pe benzina ). Nu inteleg de ce ai dori un SH cand poti sa cumperi ceva cu garantie .
Pentru ca peste 2 ani o vinde la jumatate din cat da pe ea acum.

#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Din pacate ...si o masina SH este supraevaluata cand o cumpara de la un dealer , iar de la proprietar nu o va cumpara prea avantajos . Indiferent de argumente , o masina noua beneficiaza de niste avantaje. Poate face parte dintr-un program de reinoire al parcului auto , sau se poate obtine o reducere serioasa de la dealer in anumite conditii . O masina SH de 2-3 ani ..in alti 2-3 ani va ajunge la jumatatea vietii ei ...deci va mai valora fix-pix . DEasemenea , o masina noua o poti configura cum vrei tu , in limita bugetului disponibil , dar una SH o iei asa cum a vrut-o altul . Valoarea reala a unui SH este cea pe care o ofera dealerul la buy-back , nu cea la care o vinde acesta . Adaosul este de multe ori exagerat .

Edited by JurasikMan, 19 March 2018 - 11:18.


#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostFriskey, on 19 martie 2018 - 11:07, said:

Pentru ca peste 2 ani o vinde la jumatate din cat da pe ea acum.

Si tu crezi ca un golf pe benzina pe care da acuma 12-14k , peste 2-3 ani ia mai mult de 7-8k pe el ? Nici daca era TDI, dapoi TSI.
Orice cumperi o sa pierzi, masina NU e o INVESTITIE !

Edited by TruculMagic, 19 March 2018 - 11:26.


#13
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Daca nu stapaneste bine volanul,ocoleste BMW,daca nu vrei sa o vezi cum face drifturi iarna.

#14
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
initiatorul crede ca peste 2-3 ani va fi o retea de incarcare in Romania? in ritmul in care se emigreaza din RO si cu pesedeul la guvernare?

poate peste 10-15 ani...

eu l-as sfatui sa ia o masina noua care sa tina macar astia 10 ani si sa fie destul de mare, break, familiala, sa incapa si cumparaturile si mobila de la ikea, nu fiesta sau sandero

plus ca daca va duceti la casa voastra si nu e fix langa metrou si mai apar si copii, in curand va va trebui si a doua masina benzinara mica de oras ca sa tina si aia inca 10 ani

si aia 10 ani se fac 20 ca la cate cheltuieli apar, mai greu bani de hibrida noua

Edited by Oxigen1234, 19 March 2018 - 11:54.


#15
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,377
  • Înscris: 02.06.2005
Cand iti cumperi o masina SH te mai gandesti la valoarea de revanzare? Re-re-re-re-vanzare? Un fel de carpeala chilotilor cumparati de la second.

#16
mihaibzgica

mihaibzgica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 23.06.2007
O alternativa la cele 3 masini pe benzina ar fi o masina hibrida, noua sau aproape noua. Daca o tii peste 5 ani poate chiar merita si pana atunci se mai pune la punct reteaua de incarcare, mai apar modele de masini electrice, mecanicii sunt mai instruiti, etc.

Toyota Auris hibrid poate fi o alegere fericita, mai ales ca exista multi fanboy Toyota deci valoare de revanzare ok.

https://www.autovit....86550    -> noua

https://www.autovit....ae3686550  -> rulata putin

#17
avalidnerd

avalidnerd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.03.2018

View PostTruculMagic, on 19 martie 2018 - 11:26, said:

Si tu crezi ca un golf pe benzina pe care da acuma 12-14k , peste 2-3 ani ia mai mult de 7-8k pe el ? Nici daca era TDI, dapoi TSI.
Orice cumperi o sa pierzi, masina NU e o INVESTITIE !
Stiu ca nu e investitie, n-am zis ca vreau s-o vand cu mai mult decat am dat pe ea :). Doar ca am vazut pe propria piele cat de mult se depreciaza un Ford, de exemplu.
TDI nu vreau pentru ca nu stiu ce regulamente/impozite mai vin in UE pt. Diesel.

View Postmihaibzgica, on 19 martie 2018 - 12:01, said:

O alternativa la cele 3 masini pe benzina ar fi o masina hibrida, noua sau aproape noua. Daca o tii peste 5 ani poate chiar merita si pana atunci se mai pune la punct reteaua de incarcare, mai apar modele de masini electrice, mecanicii sunt mai instruiti, etc.

Toyota Auris hibrid poate fi o alegere fericita, mai ales ca exista multi fanboy Toyota deci valoare de revanzare ok.

https://www.autovit....0Â Â Â Â -> noua

https://www.autovit....3686550Â Â -> rulata putin

Multumesc, e o varianta buna. Problema e ca noi acum ne cautam apartament, si nu vrem sa ne grabim . Asta inseamna ca mai stam in chirie ori inca 2 luni, ori inca 1 an. Si atunci as fi vrut o masina pe care sa o pot alimenta cam oriunde, sa nu depind de o anumita zona a Bucurestiului.

View PostOxigen1234, on 19 martie 2018 - 11:51, said:

initiatorul crede ca peste 2-3 ani va fi o retea de incarcare in Romania? in ritmul in care se emigreaza din RO si cu pesedeul la guvernare?

poate peste 10-15 ani...

eu l-as sfatui sa ia o masina noua care sa tina macar astia 10 ani si sa fie destul de mare, break, familiala, sa incapa si cumparaturile si mobila de la ikea, nu fiesta sau sandero

plus ca daca va duceti la casa voastra si nu e fix langa metrou si mai apar si copii, in curand va va trebui si a doua masina benzinara mica de oras ca sa tina si aia inca 10 ani

si aia 10 ani se fac 20 ca la cate cheltuieli apar, mai greu bani de hibrida noua

Eu acum ma intorc dupa 8 ani de Anglia. Lucrez in IT. Nu ma deprima, te rog, lasa-ma sa mai sper :).

#18
mihaibzgica

mihaibzgica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 23.06.2007

View Postavalidnerd, on 19 martie 2018 - 12:06, said:

Stiu ca nu e investitie, n-am zis ca vreau s-o vand cu mai mult decat am dat pe ea Posted Image. Doar ca am vazut pe propria piele cat de mult se depreciaza un Ford, de exemplu.
TDI nu vreau pentru ca nu stiu ce regulamente/impozite mai vin in UE pt. Diesel.



Multumesc, e o varianta buna. Problema e ca noi acum ne cautam apartament, si nu vrem sa ne grabim . Asta inseamna ca mai stam in chirie ori inca 2 luni, ori inca 1 an. Si atunci as fi vrut o masina pe care sa o pot alimenta cam oriunde, sa nu depind de o anumita zona a Bucurestiului.



Eu acum ma intorc dupa 8 ani de Anglia. Lucrez in IT. Nu ma deprima, te rog, lasa-ma sa mai sper Posted Image.


Daca esti stramtorat cu banii poti opta pentru o masina ieftina de 5-6 ani vechime cu care iti faci treaba (gen Clio, logan) vreo 2 ani si pentru care pierzi mai putin la revanzare. Daca nu faci multi km si ai nevoie mai mult prin oras cred ca iesi mai castigat cu transportul in comun si inchiriere masina pt. vacante.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate