Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Cum sa cositoresc conectori mici?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009
Salut!
Am un device bluetooth caruia vreau sa ii cositorec bateria. Daca ii pun caldura prea multa se arde si pot sa il arunc.. daca nu imi iese din prima nu mai mi se lipeste cositorul..

Sfaturi?
Am incercat cu cositor cu flux, si fara flux.. am incercat si cu flux fara curatare, am tot preparat conectorul cu o freza diamantata si tot nu vrea sa se lipeasca..

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,149
  • Înscris: 07.02.2003
Poate trebuie sa creezi striatii pe materiale prin polizare, pilire sau cu creionul de zgariat cu fibra de sticla. Fludorul normal e suficient.

Edited by andreic, 19 March 2018 - 01:54.


#3
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Incearca cu pasta pentru instalatii + fludor normal de electronica (40+60), am cositorit baterii CR2016 si n-au patit nimic.
Dar s-o cureti bine dupa aceea, e cam coroziva in timp daca raman resturi.

Edited by Razvan_N, 19 March 2018 - 02:49.


#4
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Ai idee ce metal este? Adica de exemplu eu am avut dificultati cu materialul la celulele tip pouch: unul din terminale este din aluminiu.
Daca nu e aluminiu, solutia e destul de simpla: curatat terminalul de incercarile anterioare, un letcon foarte fierbinte, un pic de pasta decapanta de care zice colegul mai sus aplicata pe zona unde se vrea lipitura, apoi vii cu fludorul pe zona si aplici letconul. Lipirea o sa dureze extrem de putin: 1 secunda e suficient.

Edited by addysoftware, 19 March 2018 - 03:00.


#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,294
  • Înscris: 08.02.2011
Du-te la un centru de reparatii, dai un 20 - 30 de lei si te rezolva ei. Trebuie o mana cu experienta acolo.

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 modoran, on 19 martie 2018 - 06:36, said:

Du-te la un centru de reparatii, dai un 20 - 30 de lei si te rezolva ei. Trebuie o mana cu experienta acolo.

Iti dai seama ca nu vrea sa cheltuie 30 lei, altfel nu se adresa aici.  
Ideea este ca, pentru lipituri fine, iti trebuie pe langa un letcon bun si ceva precizie sa poti face lipitura aia intr-o secunda. Nu toata lumea are scule si abilitati.

#7
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Razvan_N, on 19 martie 2018 - 02:48, said:

Incearca cu pasta pentru instalatii

prea periculoasă pasta aia, prea acidă, greu de curățat bine.
Sacâzul e numai bun pentru lipituri la electronice mărunte. Dacă vezi un flux pe care scrie ”rosin” e sacâz dizolvat în alcool.

Pentru OP: îți trebuie flux, fludor  (filament de cositor cu flux), un letcon potrivit și un pic de îndemânare.
Încearcă să-ți faci mâna cu niște sârme de cupru sau o cutie de conserve. Încearcă să lipești o sârmă pe o cutie de conserve. După ce reușești o să poți zice că știi să faci lipituri cu cositor.

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Adica, daca stii sa cositoresti tabla cositorita, stii automat sa cositoresti si inox?
As fi foarte mirat.Sunt materiale diferite, pretentii diferite,.. Ca sa nu mai vorbesc de incalzirea bateriilor care pot face poc oricand,....
LE.  Pentru cositorirea inox-ului, exista niste amestecuri speciale de acizi.

Edited by myshyk, 19 March 2018 - 09:08.


#9
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,041
  • Înscris: 30.04.2007
poti pune o poza ca sa stiu daca metoda pe care vreau sa ti-o prezint se preteaza la problema ta sau nu ?

#10
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,744
  • Înscris: 01.11.2005
Eu cred ca acolo ai un terminal din aluminiu. Cam asa sunt toti acumulatorii Li-Ion. Un terminal este metalic iar celalat este din aluminiu. Daca e din aluminiu nu prea ai ce-i face, decat sudare prin puncte. Ar merge facut sa il sudezi prin puncte cu un anod de la o baterie AAA ( acel carbune din interior ) ascutit si apoi prin tatonari sa vezi care este tensiunea si curentul necesar pentru a face o sudura corecta.

#11
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 myshyk, on 19 martie 2018 - 09:04, said:

LE.  Pentru cositorirea inox-ului, exista niste amestecuri speciale de acizi.

Da deunde, nu-ti trebuie nici o combinatie speciala de acizi, trebuie decapat cu clorura de zinc care ii o sare, nu un acid.

#12
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017
Daca tot se discuta despre letconuri si lipituri, imi recomanda si mie cineva un letcon pentru lipituri fine, nu lipesc des insa cand lipesc am nevoie pentru chestii mici, fire cel mai mult.

Daca ar fii micut ca un pix ar fii extraordinar :) am uitat sa ma tina macar 1 an nu de unica folosinta ca alea chinezesti

#13
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,041
  • Înscris: 30.04.2007
stiu, este prozaic si neprofesionist, dar imi fac treaba cu el si nu l-as schimba cu nimic ..

Attached Files



#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 gabyxm, on 19 martie 2018 - 09:43, said:

Da deunde, nu-ti trebuie nici o combinatie speciala de acizi, trebuie decapat cu clorura de zinc care ii o sare, nu un acid.
Esti foarte in tema si mai ales inteligent! Bravo!
https://ro.wikipedia...lorură_de_zinc
Desteptii astia de aici, au ajuns la concluzia ca sarea se obtine din.....

Edited by myshyk, 19 March 2018 - 11:30.


#15
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă ții la ochii tăi nu pune letconul pe baterii.
Fă un soclu sau ia de la altceva un soclu în care să așezi bateria, dar nu pune letcon pe baterie.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wmnAx6pzDoQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Exista flux pentru nichel, inox, crom.
Eu am chestia asta cu care reusesc sa lipesc cam pe orice.
Speli bine metalul cu un betisor de urechi inmuiat in apa si pur de vase.
Speli cu apa, preferabil demineralizata.
Speli cu alcool izopropilic.
Dai un pic de flux cu pensula din interiorul sticlei.
E preferabil sa ai un ciocan de lipit cu inertie termica mare, care nu se incinge prea tare, eventual il scoti din priza dupa ce sta aliajul lichid pe el.
Daca n-ai, faci cu ce ai, pistolul de lipit e mai bun decat un ciocan cu inertie termica mica.

Te asiguri ca ai un bulb de cositor suficient de mare pe varf. E necesar pentru un contact termic bun. E necesara o lipire rapida sa nu strici bateria.
In general se incalzeste substratul dupa care adaugi fludorul, in cazul tau nu recomand. Cand carcasa ajunge la temperatura de topire, cositorul o sa curga, iei ciocanul de lipit si .. asta a fost tot.
:)

Nu e nevoie de smirgheluit, de dremeluit. Daca e sa se lipeasca, se lipeste pe materialul neted, striatiile nu fac decat sa ascunda mai mult oxid si mizerie si chiar daca lipeste, e posibil sa fie o "lipitura rece".
Cositor 40/60, nu porcarii leadfree.

#17
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009
Ahh, am vrut sa pun o poza dar n-am observat ca nu s-a atasat.

Cum ati precizat as cred ca este inox, aluminiul are alta cuoiare/consistenta.
Interesant ca daca imi iese din prima se lipeste.
Bateriile originale sunt sudate prin 2 puncte.

Ar trebui sa incerc un flux pentru inox sa vad cum merge.

Attached Files



#18
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Al naibii sa fiu daca-mi dau seama ce e aia....adica din ce metal . Nici nu pot sa ma dumiresc daca e bateria sau suportul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate