Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Clovis.ro un site de tepari , in opinia mea

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
krono

krono

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 07.09.2012
Am constatat zilele recent ca daca te apuci sa cauti o opinie , un review des[re un produs , e cam imposibil sa nu-ti apara pe prima pagina si un site : Clovis.ro
Un site care scrie niste review-uri  de genul : CELE MAI BUNE ...  Bla Bla Bla
Am cautat produse despre care ma documentasem in trecut si imi formasem o opinie cu privire la producatorii consacrati din domeniu si la gama lor de produse  ; dar site-ul clovis.ro mi-a spus un mare RAHAT  anume:  ca cele mai bune produse sunt cele de pe Emag /  profitshare de pe urma carora ei incaseaza comisioane
Un exemplu tragic este asta : masca de sudura automata
Un site respectabil din afara tarii iti spune ca produsele de la 3M , sau Lincoln ...etc  ar fi cele mai cele mai bune alegeri  si iti explica de clasele optice pe care acestea le respecta  , normative europene   etc , adica isi argumenteaza foarte pertinent  afirmatiile
Acum CLOVIS.RO care are si experti in domeniu ,  ne spune ca cea mai buna masca de sudura automata o masca de 50 Euro si nu doar ca este cea mai buna dar este si profesionala ; nu ne spune si de ce , dar e buna ca se vinde , si se inchide automat ;  ca asa zice expertii lor  ( sictir  3M sau Lincoln sau alte firme cu traditie )
( un produs profesional poate fi folosit 8 ore pe zi fara sa afecteze sanatatea )

Clovis.ro bataie de joc la adresa sanatatii romanilor , asta e opinia mea

Mai jos aveti print screen cum poti fi prostit de Clovis.ro in timp ce ei isi incaseaza comision iar tu te poti lua la lupta cu vreun amic care e din domeniu si vede ca ti-ai luat un rahat de masca pe care tu o stii  " Profesionala" ca asa zice expertii clovis.ro

Mi se pare tragic pentru ca acest site  promoveaza review-urile   ca fiind expuse de niste EXPERTI . nu de un individ oarecare

Attached Files


Edited by krono, 19 March 2018 - 01:34.


#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Articolele de pe clovis.ro sunt scrise in 30 de minute de persoane care nu-s experte decat in umflarea artificiala a unui articol ca sa rankeze in google.
Tu esti mai informat, dar altii care cad pe acel articol nu au de ce sa se indoiasca de ce scrie in el.

#3
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
e plin netul de recenzii si "opinii" scrise de oameni platiti sa faca asta.
in afara de alea de pe Amazon - majoritatea, nu toate - si niste canale de pe youtube (AVE) toate-s pe baza de interese.

#4
krono

krono

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 07.09.2012
Nu neg asta , dar macar sa spui ca esti scriitor  /  incompetent , pos-tac  ,  NU  Expert

Edited by krono, 19 March 2018 - 01:48.


#5
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Nu intrati pe linkul saitului respectiv ca vi-o luati original.
Inaite sa va conectati pe sait incearca sa va instaleze un plugin java deghizat in update de browser.

#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Nu am auzit de ei pina in clipa asta.

#7
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,525
  • Înscris: 16.03.2007

View Postkrono, on 19 martie 2018 - 01:47, said:

Nu neg asta , dar macar sa spui ca esti scriitor  /  incompetent , pos-tac  ,  NU  Expert

Lucrurile nu functioneaza asa, ci la modul: oricine poate sa zica orice... e treaba ta daca esti fraier si credul.

#8
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Am găsit masca și la străini, zice că respectă niște norme:
[ https://www.ediliamo.com/open2b/var/product-files/1210.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,394
  • Înscris: 08.02.2011
Ideea e simpla: cum vezi link de profitshare sau altul de afiliere deja reviewul este dubios. Punct.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postkrono, on 19 martie 2018 - 01:22, said:

Acum CLOVIS.RO care are si experti in domeniu ,  ne spune ca cea mai buna masca de sudura automata o masca de 50 Euro si nu doar ca este cea mai buna dar este si profesionala ; nu ne spune si de ce , dar e buna ca se vinde , si se inchide automat ;  ca asa zice expertii lor  ( sictir  3M sau Lincoln sau alte firme cu traditie )

De cand ne ghidam noi, in cumparare, dupa ce spun "expertii" platiti de site-urile carora le fac reclama, gen Buhnici, pentru care toate produsele sunt "foarte bune" ?
Daca e sa te iei dupa bloguri, o sa gasesti mai multe unde sunt promovate produse medii sau mediocre la preturi exagerate.

Edited by rosix, 19 March 2018 - 06:56.


#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
E plin internetul de spam, iar de cand cu afilierea profitshare (si plisa concurentei), problemele se amplifica.

#12
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,362
  • Înscris: 06.02.2008

View Postcrisstonne, on 19 martie 2018 - 03:47, said:

Nu am auzit de ei pina in clipa asta.
Nici eu. M-a dus cu gândul la un coleg de pe forum cu nick-ul ăsta..

#13
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Cand mi-am facut site la firma ma intreaba ala ce il face daca sa imi puna recenzi. Ok, dar de unde. Pai le compunem noi. Mai nene. Stai putin. Stai asa ca maerg la cativa clienti si ii rog sa isi spuna parerea. Chiar daca nu le dam numele real dar macar stim ca e o parere reala.  Nici nu a fost greu. Alo, stiti, sunt ala care v-a rezolvat problema aia cu slefuitul ala ciudat. Trec maine pe la dumneavostra sa vorbim.
Si uite asa am  recenzii pe bune. Dar am invatat un lucru. Sa nu cred in recenziile de pe net. Multe sunt fake. Sunt burtologie.

Edited by PoeOvidiu, 19 March 2018 - 07:50.


#14
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 20.10.2011
@ initiator , Daca "asa zice expertii" tu de ce te iei dupa ei sau de ce le citesti lor articolele ...

Eu unul citesc unde si ce cred eu ca e ok .. si nu de pe clovis asta nici nu am auzit de el si nu am dat de acest site pana acum .

Sincer , daca as avea nevoie de un produs anume , as lua ceea ce eu as crede ca este bun , si nu ma iau dupa review-uri sau mai stiu eu ce ... la fel am facut cu multe ce mi le-am luat si sunt bune , sau cel putin pe mine ma multumesc , ma folosesc de ele .

Asa ca lasa expertii sa "zice " ce "vrea" ei , si tu incearca sa te concentrezi in a te exprima corect , atat in vorbire cat si in scris .

:) Peace

#15
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Ce te faci insa cand esti nepriceput in domeniul respectiv si ai neaparata nevoie de parerea unui expert?

Mergi si cauti unul in carne si oase daca este posibil. :)

#16
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Clovis e un site de afiliere, oamenii aia nu au pus mana pe produsele respective ei stiu sa scrie bine un articol sa arunce un link de afiliat si sa incaseze comisionul. Faptul ca apare des in Google e ca ei se pricep bine la SEO dar la un moment dat Google va penaliza astfel de site-uri facute doar pentru afiliere.

Pe de alta parte vezi si tu cand citesti ceva verifica cine te informeaza, intr-o lume nebuna in care oricine cu 2 euro/luna poate avea site trebuie sa fi atent, cauta recenzii de la oameni de incredere de la oameni pe care deja ii sti.

L.E. Vei vedea asta si pe bloguri cunoscute. Din pacate bloggeri din Romania si-ar da si pielea de pe ei pentru o firmitura de la emag sau alte magazine din astea. Nu de putine ori am vazut reviewuri exagerate la produse de 2 lei dar tot ce conta era acel link de afiliat.

Edited by danielavram, 19 March 2018 - 10:22.


#17
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

View Postcrisstonne, on 19 martie 2018 - 03:47, said:

Nu am auzit de ei pina in clipa asta.
Suntem 2 în club :P

#18
buzucan

buzucan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 23.03.2006
Ca un offtopic, exista review-uri false si in comentariile puse in magazinele online. Daca va uitat in marketplace-ul emag veti vedea ca sunt tone astfel de comentarii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate