Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Păreri zona de locuințe Malul Mierii

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Kobald669

Kobald669

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.03.2018
Salutari,
Ce părere aveți despre zona Malul Mierii 1 Dec? Am fost sa vad un imobil construit recent, cu finalizare prin mai/iunie, situat pe partea stânga cum se întra pe strada dinspre Vitioara (in caz ca a mai fost cineva acolo) și ma gândesc sa semnez. Vreau sa știu despre zona în schimb. Știu ca sunt câteva imobile ridicate deja, și oamenii locuiesc acolo de ceva timp, deci cum e zona?

#2
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
dormitor 11 mp ? :))) mai sa rad , libere doar la mansarda ? rad de doua ori :))

#3
Kobald669

Kobald669

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.03.2018
Întrebăm de zona mai mult, dar ca idee, specificațiile locuinței mele sunt generoase și nu la mansarda,și nu face parte din ansamblurile rezidențiale prezente în momentul de față.

#4
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
In ce zona folclorica a tarii se afla?

#5
Kobald669

Kobald669

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.03.2018
București, 1 Decembrie 1918, trapezului

#6
cald

cald

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.02.2014
Evita zona, pentru cine nu stie - pana sa se construiasca Auchanul, erau unii care aveau CAI si CARUTE parcate pe langa bloc. Daca esti din provincie si vrei sa cumperi - NU depasi piata Salajan sau bulevardul Nicolae Grigorescu deoarece intri in alta lume care se schimba greu. Zona este echivalentul Rahova dar fara conationali sau Resita din Berceni.

Edited by cald, 19 March 2018 - 12:20.


#7
biggie1976

biggie1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 25.06.2010
Daca tie iti place, este irelevanta parerea celorlalti.
Dar ca idee, ai vazut cat de lata este strada in zona respectiva? Si faptul ca deserveste deja blocurile de pe partea dreapta? Ori ca artera de circulatie nu duce nicaieri dupa ce treci de blocuri?
Ca sa iti formezi cat de cat o imagine a zonei, este nevoie ca tu sa te deplasezi acolo in fiecare zi, la diverse ore, cel putin o saptamana, sa constati cu ochii tai o parte din ceea ce cauti aici - accesul catre / de la locatie, nivelul traficului ori daca exista motive sa te deplasezi singur noaptea pe strada.

#8
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 virtualx, on 19 martie 2018 - 01:23, said:

dormitor 11 mp ? :))) mai sa rad , libere doar la mansarda ? rad de doua ori :))

Am casa de aprox 150mp. 4 dormitoare. 15, 12, 10 si 9 mp. Au fost concepute fiecare din cele mici cu dulap cam de 1.5 incastrat in perete.
Nu mi s'au parut niciodata ca ar fi mici. Cu exceptia celui de 9, le'am folosit pe toate. Acum stau in cel de 10, iar cele de 12 si 15 sunt culmea libere. In cel de 12 imi incape spre exemplu pat de 2x2, noptiere de ambele parti ale patului, o mica comoda, cos de rufe. Dulapul cum am spus, incastrat. E drept, nu ramane mult spatiu pe langa, dar e perfect pt nevoile mele
In dormitor merg doar cand e ora de culcare. Un dormitor de 11mp e suficient pt un copil, adolescent (pat, birou sau un mic loc liber pt jucarii etc).


#9
rockemon

rockemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 22.07.2016

 cald, on 19 martie 2018 - 12:07, said:

Evita zona, pentru cine nu stie - pana sa se construiasca Auchanul, erau unii care aveau CAI si CARUTE parcate pe langa bloc. Daca esti din provincie si vrei sa cumperi - NU depasi piata Salajan sau bulevardul Nicolae Grigorescu deoarece intri in alta lume care se schimba greu. Zona este echivalentul Rahova dar fara conationali sau Resita din Berceni.
De la Auchan la Malul Mierii sunt cred ca vreo 5 km, asa ca daca nu stii zona nu da un sfat aiurea.Si ce legatura are ca acum 15-20 ani erau cai si carute intr-o zona cu ce e acum.De ce nu spui ca acum 50 de ani erau cai si carute in Piata Alba Iulia?
Problema zonei ar fi strazile inguste pt. un trafic in crestere de cand cu noile blocuri, apoi canalizarea (subdimensionata si in sens invers pantei) sau lipsa ei (asigura-te ca blocul e conectat la canalizarea orasului si nu co fosa). Avantaje: relativa apropiere de metrou, zona linistita si sigura, piata, centre comerciale aproape.

#10
Kobald669

Kobald669

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.03.2018
Da, din ce m-am interesat nu ar fi vorba de fosa, eram curios de canalizare, deci aici ar fi ok. Cat despre străzile înguste, adevărat, sunt convins ca nu e optim, chiar dacă nu am mașina, trafic tot e.

#11
cald

cald

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.02.2014
Pentru initiator - mai pune cateva mii de euro si cauta alte zone. Calitatea zonei nu se schimba in timp scurt (10-15 ani), am clienti care REGRETA ca au cumparat in zone proaste si vor sa vanda dupa ce s-au convins in timp. Pentru rockemon - cunosc FOARTE bine zona, faceam vizionari cu clienti care nu se incadrau la bani si ii duceam unde era ieftin. Am avut agentie imobiliara pe Mihai Bravu si ma ocupam de multe zone, inclusiv de garsonierele confort 3 din spatele pietei Alba Iulia (planul doi).

Edited by cald, 20 March 2018 - 00:43.


#12
rockemon

rockemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 22.07.2016

 cald, on 20 martie 2018 - 00:33, said:

Pentru initiator - mai pune cateva mii de euro si cauta alte zone. Calitatea zonei nu se schimba in timp scurt (10-15 ani), am clienti care REGRETA ca au cumparat in zone proaste si vor sa vanda dupa ce s-au convins in timp. Pentru rockemon - cunosc FOARTE bine zona, faceam vizionari cu clienti care nu se incadrau la bani si ii duceam unde era ieftin. Am avut agentie imobiliara pe Mihai Bravu si ma ocupam de multe zone, inclusiv de garsonierele confort 3 din spatele pietei Alba Iulia (planul doi).
Zonele din Bucuresti au ritmuri de dezvoltare diferite, unele au nevoie de 30 de ani sa aiba alta fata, altele se schimba radical in 10-15 ani.Poate pentru tine e usor sa spui "pune cateva mii de euro", dar nu e ca si cum mai pui 100 lei pt. o pereche de pantofi:).

#13
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Acum 15-20 de ani, erau carute si pe la unirii. Oricum, daca mai sunt carute, o sa faca astia de la Ikea si un pick&drive pentru ele.

Am fost si eu pe strada respectiva ca sa ma uit cum e. Sunt numai case (rar mai sunt bloculete de 2 etaje), seara era destul de spooki.
Zona e in panta si nu stiu cum se comporta la inundatii. Trebuie sa te interesezi cum e canalizarea.
Sau mai strangi niste banuti si iti iei un apartament de 40 mp2 la etajul 10, intr-o zona unde nu sunt carute.

#14
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 02.07.2007
Mai bine mai stai si mai strangi niste bani cativa ani (2-3) decat sa cumperi in orice zona doar ca sa fii proprietar imediat si sa speri ca in 15 ani se va schimba zona: nu e ca si cum 15 ani sunt asa o perioada mica, e aproape un sfert de viata de om. Si nu ai nicio certitudine ca va arata altfel atunci. Exemple sunt destule (zona prelungirii ghencea de ex). Si ce faci in cei 15 ani pana se va dezvolta ?  

Tocmai lipsa asta de educatie imobiliara a facut ca blocurile noi sa fie construite la norma (nu toate evident) si cu tot felul de schite ciudate sau dimensiuni de cutie. Pt ca romanul ar cumpara orice. Topicul asta o dovedeste. La fel ca si multele alte cartiere rezidentiale de pe la marginile de S, E si V (Militari Residence etc), unde se toarna in nestire blocuri, fara infrastructura, fara spatii verzi, fara magazine, parcuri, fara centre de educatie importante pe aproape, si de multe ori cu 90 min drum (doar dus) pana la serviciu. Daca e ceva ce nu mai recuperezi, ala e timpul pierdut (pe drumuri in cazul asta). Acum fiecare face cum doreste, recomandarea mea pt initiator: cauta in alta parte.

Edited by Genesis, 21 March 2018 - 15:01.


#15
cald

cald

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.02.2014
FOARTE BINE AI PUNCTAT GENESIS. Se vede ca cunosti Bucurestiul. Mai deschide-le tu mintea celor de mai sus, ca pe mine ma cred mincinos cand scriu ca este o periferie sociala unde vrea sa ia initiatorul.

#16
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Calculul e simplu: vrei sub 1000 euro/m2, iti iei la periferie. Vrei peste 1300 euro/mp2, iti iei putin mai inspre oras (nu semi-central).
Cred ca pretul urca cu cate 100 de euro pe mp2 cu fiecare km spre unirii.

#17
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 02.07.2007
Intr-adevar daca vrei in bloc nou, doar pt pozitie, preturile cresc cu o mare repeziciune. Exista insa si posibilitatea sa ia semi-central, mai aproape de anumite puncte de interes, dar in bloc vechi. Acum nu stiu exact preturile IMGB comparativ cu Nicolae Grigorescu sau Dristor, dar de pilda in zona unde mi-am luat eu 3 camere in bloc din 1994, la vreo 30-40 metri de bloc se construieste unul nou. Preturile la cel nou sunt cu 35-40% mai mari decat am dat eu pe apartament (dupa ce l-am si renovat) la o suprafata inferioara (6mp in minus) pt cel nou, ambele blocuri monolit. Si va spun sincer ca am fost sa il vizionez pe acela nou, ca e gata, iar finisajele sunt clar inferioare fata de ceea ce am bagat eu in al meu.

Depinde ce cauta fiecare, dar eu unul daca as fi constrans de o suma relativ mica de bani, as incerca sa vad daca nu e mai indicat sa mai strang niste bani in plus sau sa vad cum imi pot creste veniturile (legal evident: schimbare de job/atributii etc), sa ma pot incadra la alte cheltuieli sau altfel, ce alte variante mai centrale as avea in suma asta. Nu m-as muta la periferia periferiei in speranta ca peste 15 ani va arata altfel.

Edited by Genesis, 21 March 2018 - 17:03.


#18
rockemon

rockemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 22.07.2016

 Genesis, on 21 martie 2018 - 14:52, said:

Mai bine mai stai si mai strangi niste bani cativa ani (2-3) decat sa cumperi in orice zona doar ca sa fii proprietar imediat si sa speri ca in 15 ani se va schimba zona: nu e ca si cum 15 ani sunt asa o perioada mica, e aproape un sfert de viata de om. Si nu ai nicio certitudine ca va arata altfel atunci. Exemple sunt destule (zona prelungirii ghencea de ex). Si ce faci in cei 15 ani pana se va dezvolta ?  

Tocmai lipsa asta de educatie imobiliara a facut ca blocurile noi sa fie construite la norma (nu toate evident) si cu tot felul de schite ciudate sau dimensiuni de cutie. Pt ca romanul ar cumpara orice. Topicul asta o dovedeste. La fel ca si multele alte cartiere rezidentiale de pe la marginile de S, E si V (Militari Residence etc), unde se toarna in nestire blocuri, fara infrastructura, fara spatii verzi, fara magazine, parcuri, fara centre de educatie importante pe aproape, si de multe ori cu 90 min drum (doar dus) pana la serviciu. Daca e ceva ce nu mai recuperezi, ala e timpul pierdut (pe drumuri in cazul asta). Acum fiecare face cum doreste, recomandarea mea pt initiator: cauta in alta parte.

   Daca sta cu parintii mai strange niste bani in 2-3 ani, daca nu, plateste chirie inca 2-3 ani, mai aduna poate 2-3000  de euro si este posibil sa vada ca apartamentul care costa acum 60k va fi atunci 70k. E prima data cand aud de "educatie imobiliara" si ma bufneste rasul.O sa urmeze educatie auto, educatie turistica sau educatie vestimentara? Achizitia unei case e ca oricare alta achizitie, doar ca implica mai multi bani, in rest o doza mare de subiectivism (ca nu suntem toti la fel), alergatura, informare de la prieteni si din divese surse dubioase (ca forumul asta:) si o doza mai mica sau mai mare de noroc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate