Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Post Interfon

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
cristinacobzaru

cristinacobzaru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.03.2018
Bună seara. Mă poate ajuta cineva cu conectarea cablurilor pentru un port interfon Electra IA 02 ?
Precizez că l-am găsit montat ca in poză, dar nu funcționează din păcate...

Attached Files


Edited by cristinacobzaru, 18 March 2018 - 19:12.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,967
  • Înscris: 01.12.2001
Suna la numarul afisat la panoul de la intrare.
Firele sunt conectate dar nu se stie daca nu e sectionat cablul pe traseu.

#3
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Attached File  Capture2.PNG   64.68K   21 downloadsAttached File  Capture.PNG   12.09K   21 downloads

#4
cristinacobzaru

cristinacobzaru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.03.2018
Am găsit și eu schema de mai sus în cartea tehnică, dar este valabilă pentru cablu tip UTP, cu 8 fire ... dar din păcate cablu meu care intra in interfon  are 6 fire ...iar culorile lor nu sunt cele din cartea tehnică..și m-a derutat complet :)
Cred că e un cablu vechi.. cu care recunosc că nu mă descurc
Am 3 cabluri albe, unul albastru, unul galben si ultimul negru.
Deci "mi-a fugit" schema :)
Mulțumesc frumos!

Edited by cristinacobzaru, 18 March 2018 - 19:37.


#5
Daniel2222

Daniel2222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 21.07.2015
vezi cum e legat in distribuitorul de pe scara firul care vine la tine in casa. noteaza culorile si tot asa legi si postul

#6
Colegu2002

Colegu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 17.06.2005
Pe casa scarii ar trebui sa ai un distribuitor , la tine pe palier sau etajul imediat urmator.Il desfaci si vezi pentru fiecare apartament cum este legat.In general in instalatiile mai vechi am intalnit conectat astfel : cele 3 fire albe la MP , albastru la PX , negru AVP si galben COMP . Nu este neaparat valabil si pentru tine.

#7
cristinacobzaru

cristinacobzaru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.03.2018
Vă multumesc mult pentru răspunsuri ! Voi încerca să verific legatura cablurilor la panoul de pe casa scarii, aşa cum m-ați sfătuit! Mulțumesc încă o dată!

#8
cristinacobzaru

cristinacobzaru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.03.2018
Bună ziua.. vă cer din nou ajutorul... :(  am descoperit problema .. în doza de legatura a firelor de pe casa scarii , 2 dintre firele ce duc la apartamentul meu erau dezlegate/rupte... mă puteți ajuta vă rog spunandu-mi unde să le "leg"/atașez ...
(Scuzați-mi exprinările total neprofesionale...sunt departe de domeniu)
(Atașez poză, în partea de sus a pozei sunt cele 2 fire "dezlegate" ; cel negru și cel galben)
Vă mulțumesc

Attached Files


Edited by cristinacobzaru, 21 March 2018 - 12:30.


#9
Colegu2002

Colegu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 17.06.2005
Nu reusesc sa imi dau seama din poza aia.Doza pe care o ai nu este "distribuitorul" de care vorbeam.Probabil doza aia a fost pusa ca sa faca economie de cablu.Cablurile de la 2-4 apartamente se intalnesc in doza respectiva si de acolo pleaca mai departe catre distribuitor un singur fir.Problema este ca va trebui sa urmaresti firele si sa vezi exact cum sunt legate.Va trebui sa iti notezi pe ceva sa iti faci o schema incepand cu cablul care pleaca de la tine si pana la firul care ajunge in distribuitor.Ca sa intelegi : de la postul de interfon de exterior pleaca un fir catre primul distribuitor. Din distribuitorul acesta pleaca un fir catre fiecare apartament si inca un fir catre distribuitorul urmator si tot asa pana la ultimul.Acum ori urmaresti cablajul pana la distribuitor ca sa vezi ce si cum este legat ori ,cel mai bine, apelezi la o firma specializata care stie ce face , nu de alta dar risti sa ii afectezi si pe ceilalti vecini daca umbli si desfaci aleator ce cabluri gasesti.Pe distribuitor ar trebui sa gasesti ceva de genul P1 , P2,P3...P8  astea sunt practic apartamentele.Firul tau de la PX trebuie sa ajunga intr-una din intrarile astea.Atentie ca daca umbli si inversezi intre ele firele de acolo nu se va mai potrivi cifratia apartamentelor.Restul de fire pt AVP,COMP,MP sunt comune pentru apartamentele de pe acelasi distribuitor si se conecteaza in rigletele marcate la fel AVP, MP ,COMP .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate