Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

viteazul soselelor

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#19
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Postclaudiu2012, on 18 martie 2018 - 18:41, said:

chiar ma intreb daca v-ati intalnit cu una din situatiile:

1. sa mergi cu 60 km/h in fata sa ai coloana si unul din spate sa ti dea flash-uri....si cand intri pe autostrada idiotul ala merge cu 100 km/h si tu cu 130...


ce le facem astora???
Unul l-am rezolvat original acum cativa ani pe Valea Oltului. Un BMW de bucuresti m-a tinut numai ln flashuri 20 de km desi era coloana si nu avea unde merge. M-a vazut el cu Logan. Aud pe statie ca e politia la linie continua in deal la Talmaciu. Cum stiam bine zona cand ajung in zona vizata trag mai aproape de margine si pisc usor frana. Ala racheta e langa mine. La 500 de metri trasi pe dreapta amadoi. Eu de martor.
Mi-a zis numai ca "m-ai f..tut".
Eu? doar 50 de metri, tu pe mine 20 de km Posted Image

Edited by PoeOvidiu, 18 March 2018 - 19:00.


#20
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View Postro_explorer, on 18 martie 2018 - 18:57, said:

Mda .. asa i-ai mai "tras-o" incat in mod cert s-a schimbat radical dupa aia. Daca se trantea in aia de pe contrasens si ii trimitea intr-o lume mai buna nu ai mai fi scris asta aici, acum ... probabil ca inca nu puteai dormi noaptea de vina.
Ce pierdeai daca il lasai sa intre? 2 secunde din viata?

stiu ce zici dar nu ai dreptate...pana nu simte ala pe pielea lui ce face nu se POTOLESTE....ALA A TRAS SPAIMA DE NU MAI FACE A DOUA OARA...SI CEILALTI SOFERI CARE II MANCAU IN COLOANA nu o sa faca acest lucru deci LUCRAM LA MENTALITATE

#21
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View PostPoeOvidiu, on 18 martie 2018 - 18:58, said:

Unul l-am rezolvat original .... Un BMW de bucuresti .... Aud pe statie ca e politia la ....

Se vede frustrarea numai din cateva cuvinte ...
Si? Ai castigat niste feng-shui dupa fapta cu pricina? La ce iti trebuie statie daca esti asa de sfant in ceea ce priveste condusul ?

Edited by ro_explorer, 18 March 2018 - 19:03.


#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postursamajor, on 18 martie 2018 - 18:49, said:

Am întâlnit mare parte din cele scrise de tine. Plus o groază de cocalari cu coji cu bășini de neamț (dar și d-ăia "spilcuiți", dar tot cocalari se vede), ce nu suportă să-i depășească Dacii (Loganuri, Sandero etc.) și accelerează când ești angajat în depășire.
N-ai ce să le faci. Eu îi prindeam pe cameră și mai postam pe ici, pe colo. Poate îi vede cineva care-i cunoaște. Dar la cât sunt de jigodii, nu cred să le pese.
Mai sunt ăia care se bagă în fața ta, în distanța aia de siguranță ce ți-o lași față de vehiculul din față, silindu-te să frânezi.
Eu ma confrunt foooarte des cu alta situatie. Merg in afara cu 90 sau pe europeana cu 100 (pe pilot). Nu conteaza ca-i deal sau vale. Multi basinosi se baga-n depasire la mustata iar cind vad ca nu pot sa faca la timp depasirea, iar cazanul nu-i ajuta deoarece "li s-au inmuiat picioarele la cai", se panicheaza si, fiind deja  paraleli cu mine iar din fata le vine masina, incep sa claxoneze ca disperatii sa frinez si alora din fata le dau flashuri sa reduca.

#23
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Postro_explorer, on 18 martie 2018 - 19:02, said:

Se vede frustrarea numai din cateva cuvinte ...
Si? Ai castigat niste feng-shui dupa fapta cu pricina? La ce iti trebuie statie daca esti asa de sfant in ceea ce priveste condusul ?
Nu, doar am scapat lumea de un sofer agresiv  Posted Image

Nu e vorba de sfant. Dar cand eu sunt in coloana, nu sunt primul deci nu eu tin coloana, de pe contrasens e coloana nu vad motivul sa ma presezi tu ca sa fi cu 4 metri mai in fata in coloana.

De fapt ala practica asa cu toti. Presa pe toata lumea, era agresiv ca sa cedezi sa treaca in fata.

Edited by PoeOvidiu, 18 March 2018 - 19:07.


#24
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postclaudiu2012, on 18 martie 2018 - 19:01, said:

stiu ce zici dar nu ai dreptate...pana nu simte ala pe pielea lui ce face nu se POTOLESTE....ALA A TRAS SPAIMA DE NU MAI FACE A DOUA OARA...SI CEILALTI SOFERI CARE II MANCAU IN COLOANA nu o sa faca acest lucru deci LUCRAM LA MENTALITATE

Tare as vrea sa iti fac cunostiinta cu un politist, eram si eu teribilist ca tine, sa lucram la mentalitate, sa facem sa dregem, dupa ce l-am intalnit pe baiatul asta, care mi-a explicat ca in Romania mori cu legea in mana, ca mai bine iti pazesti pielea,asa imi zicea politistul asta, il vezi pe nebun ca vine ? duca-se, iti da flashuri , te dai la o parte, viata ta este mai importanta decat educarea unui cretin care nu va muri in patul lui.

Edited by Platon, 18 March 2018 - 19:05.


#25
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Nu pricep faza cu dat " ignor " decit daca este vorba de filme diferite !
Atita timp cit in trafic unul face " ceva " instant trebuie sa te adaptezi ca doar nu esti " in lumea ta " ...
Nu te adaptezi ...cam pa, pa ...

#26
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
un coleg care avea un astra cu 1.9 tdi  il falshuia unul pe A2 si el avea 140 km h....dar el mai avea de devansat cum zice colegul inca 10 masini si ala din spate cu o bengoasa l-a rupt in flash-uri pt alea 10 masini ....ASTA SE DA LA O PARTE SI GHICI CE I FACE se tine el dupa ala si ii da flashuri la 170:)))))))))))))))) ce mandrie.....

#27
N-ter

N-ter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 07.11.2006

View Postclaudiu2012, on 18 martie 2018 - 18:41, said:

1. sa mergi cu 60 km/h in fata sa ai coloana si unul din spate sa ti dea flash-uri....si cand intri pe autostrada idiotul ala merge cu 100 km/h si tu cu 130...
4. sa mergi pe banda de viteza pe autostrada si boul din dreapta cu o masina bengoasa merge linistit cu 120 km h tu mergi cu 130 si el sa accelereze paralel cu tine.
5. cand mergi pe CENTURA BUCURESTi sa mergi pe banda 2 cu coloana in fata si ala sa te depaseasca prin dreapta si sa faca slalomuri stanga dreapta....
Pare ca iti place cam mult banda 2. Ce nu stiu (prea) multi e ca benzile se ocupa de la dreapta la stanga, nu invers.

#28
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
2. poate omul pur si simplu poate si vrea sa mearga mai repede, noutatea masinii nu are nici o legatura cu viteza cu care poate circula.
3. daca vede locul , e smecher omul.
4. poate realizeaza ca merge prea incet si revine la pasul normal. Se poate mult mai rau, sa faci depasire pe national si sa inceapa ala sa accelereze in draci, de-aia nu mai iau in veci masina sub 200 de cai.
5. daca te plictisesti, grabesti poti sa faci si slalom
6. cand stai de 3-4 minute uitandute la giratoriu si vezi ca nu e loc si pt tine...
7.git gud...acuma na poate in primul an de condus ai scuza dar dupa nu prea ai voie sa nu faci parcarea laterala din maxim 2 miscari.
9. aici nu mai conteaza nimic, franezi si aia e, a gresit, nu are rost sa muriti amandoi. Tin minte si acum fata unui polonez cu duba care a terminat depasirea la vreo 5 metri de tirul meu. Ridicase o mana in sus, nush ce vroia, sa-si ia adio de la viata. Depasiri tampite se intampla, oameni care isi supraestimeaza motorul si subestimeaza viteza alora de pe contrasens. O regula ar fi ca daca tu simti ca poti merge tare pe un drum, si aia de pe contrasens simt la fel.

Mertan, Logan, ambele duc macar 190, e vorba doar de soferi cat de tare vor sa mearga la viteze din alea mici gen 120-130, btw in .ro pana in 140 nu iti da nimeni amenda.

@claudiu te bagam in sant cu tot cu loganul tau in situatia aia. Accelerarea in timp ce esti depasit se pedepseste legal cu suspendarea permisului 3 luni. Oricum e exact faza de care ziceam la punctul 4.

#29
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postclaudiu2012, on 18 martie 2018 - 19:04, said:

un coleg care avea un astra cu 1.9 tdi  il falshuia unul pe A2 si el avea 140 km h....dar el mai avea de devansat cum zice colegul inca 10 masini si ala din spate cu o bengoasa l-a rupt in flash-uri pt alea 10 masini ....ASTA SE DA LA O PARTE SI GHICI CE I FACE se tine el dupa ala si ii da flashuri la 170:)))))))))))))))) ce mandrie.....

Cand mai intalnesti situatia asta, te uiti pe la ce km esti, pui mana pe telefon suni la 112, si spui ca esti sicanat in trafic la km cutare de  masina cu numarul, si iti garantez eu ca in 10-20 de km este oprit instant si ii trece cheful , de asa ceva, probat de mine pe A1

#30
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postclaudiu2012, on 18 martie 2018 - 19:01, said:

stiu ce zici dar nu ai dreptate...pana nu simte ala pe pielea lui ce face nu se POTOLESTE....ALA A TRAS SPAIMA DE NU MAI FACE A DOUA OARA...SI CEILALTI SOFERI CARE II MANCAU IN COLOANA nu o sa faca acest lucru deci LUCRAM LA MENTALITATE

Nu amice, nu o sa se potoleasca NICIODATA. Doar fara permis si la bulau se potoleste, si aia pentru o perioada. Unde nu este cultura si civilizatie nu poti rezolva nimic fiind un vigilante.
Nu poti lucra la mentalitate aratandu-i ca ai coaiele mai mari ca el ... caci nu faci decat sa aduci mai mult testosteron pe sosele. Lasa-i in plata lor si vezi-ti de viata. Iesi mult mai castigat pe termen lung.

Am avut si eu partea mea de "haiducisme"... pe sosele ... pe moment m-am simtit tare bine, acum regret caci nu am facut nimic decat sa aduc stres in viata proprie fara a schimba nimic real in societate.

Stii de ce in vest nu prea se vad comportamente din astea "de zbir"? Le e rusine pentru ca "ies in evidenta" facand din astea in trafic ... si in plus, cand cineva iese in evidenta in felul asta, pac si politia in spatele lui.

Edited by ro_explorer, 18 March 2018 - 19:09.


#31
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View PostPlaton, on 18 martie 2018 - 19:04, said:

Tare as vrea sa iti fac cunostiinta cu un politist, eram si eu teribilist ca tine, sa lucram la mentalitate, sa facem sa dregem, dupa ce l-am intalnit pe baiatul asta, care mi-a explicat ca in Romania mori cu legea in mana, ca mai bine iti pazesti pielea,asa imi zicea politistul asta, il vezi pe nebun ca vine ? duca-se, iti da flashuri , te dai la o parte, viata ta este mai importanta decat educarea unui cretin care nu va muri in patul lui.

colegule problema este ca se inmultesc nebunie mare....aveti dreptate DUCA-SE PE CALEA LUI....dar sunt multi multi

#32
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Post86-APP, on 18 martie 2018 - 19:04, said:

Nu pricep faza cu dat " ignor " decit daca este vorba de filme diferite !
Atita timp cit in trafic unul face " ceva " instant trebuie sa te adaptezi ca doar nu esti " in lumea ta " ...
Nu te adaptezi ...cam pa, pa ...
Dat ignor. Adica reactionezi sa eviti un accident dar nu te consumi si nu te iei la harta. Iti vezi mai departe de drum de parca nu s-a intamplat nimic.
O data m-a salvat parcarea. Varf de panta, noapte, doua tiruri se depaseau. Ala ce depasea ma vede de sus din cabina ca vin si imi da flashuri. Eu fiind dupa deal si mai jos nu ii vedeam farurile inca. M-am trezit deodata cu el in fata. Intamplarea a facut ca era o parcare lunga pe dreapta si am avut unde sa ies. Dau pe statie "ce faci colegu ca ma omori"
Nu ai vazut ca iti dau flashuri? Ca eram deja in dreptul celuilalt.
Nu te-am vazut ca eu sunt cu masina mica si farurile tale sunt jos, nu le vedeam de dupa deal.
Si am mai discutat putin. Am inteles ca omul se grabea ca i se termina programul si efectiv nu a realizat ca eu nu il vad de dupa deal.
Ne-am urat drumuri bune.
Astea sunt greseli neintentionate. Problema e cand sunt facute in mod constient si sunt o obisnuinta.

Edited by PoeOvidiu, 18 March 2018 - 19:19.


#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postclaudiu2012, on 18 martie 2018 - 19:04, said:

un coleg care avea un astra cu 1.9 tdi il falshuia unul pe A2 si el avea 140 km h....dar el mai avea de devansat cum zice colegul inca 10 masini si ala din spate cu o bengoasa l-a rupt in flash-uri pt alea 10 masini ....ASTA SE DA LA O PARTE SI GHICI CE I FACE se tine el dupa ala si ii da flashuri la 170:)))))))))))))))) ce mandrie.....
Colegu', las-o dracu! NU EXISTA ASA CEVA! 1.9 tedei  e doar la VAG. Deci, nu Opel. Ala are  DTL, DTI, CDTI.

#34
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postclaudiu2012, on 18 martie 2018 - 19:08, said:

...dar sunt multi multi
Tocmai de aia nu rezolvi nimic aducand si tu inca un element de periculozitate pe sosele.
Si, daca stai sa analizezi un pic, cu cat sunt mai multi din astia cu atat o sa se normalizeze lucrurile mai repede caci odata ce se depaseste masa critica de smecheri, se actualizeaza si legislatia ca atare ...

#35
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Mai adauga inca o situatie de la mine, cu care m-am confuntat acum cateva zile:
- Sa opresti la trecerea de pietoni pt a acorda prioritate celor aflati in traversare si cel din spate sa-ti de flash-uri, mai sa se dea jos la tine si sa-ti ceara socoteala pt ca ai oprit ca el se grabea.

Edited by Ditian, 18 March 2018 - 19:15.


#36
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostPoeOvidiu, on 18 martie 2018 - 19:09, said:

Dat ignor. Adica reactionezi sa eviti un accident dar nu te consumi si nu te iei la harta. Iti vezi mai departe de drum de parca nu s-a intamplat nimic.
Putini pot ramine calmi si impasibili asa cum spui tu , foarte putini ...de regula doua categorii ! Aia care sint dusi cu capul si nici nu realizeaza ce se intimpla , sau cei care iau pastile antistres !!!!
Restul n-au cum sa nu fie afectati ...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate