Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Contract de concesionare imobil ( teren ) pe 49 de ani

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Cer si eu lamuriri de la cei care cunosc legea privitor la concesionarea unui imobil , in cazul de fata teren agricol , intre persoane fizice .
In contract se pot stipula orice fel de clauze ? Ca de exemplu , pe perioada concesionarii , proprietarul nu mai are nici un drept asupra imobilului concesionat si nici o obligatie ( in sensul ca cel care a concesionat terenul il poate folosi dupa bunul plac si este obligat sa plateasca orice cheluiala privitoare la intretinerea si lucrarile necesare , inclusiv impozit etc fiin totodata si beneficiar al subventiilor acordate pe suprafata respectiva .
Stiu ca seamana ( dar nu este identic ) cu un contract de arenda .
Merci .

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006
da, poti trece orice in contract. dar unele clauze pot fi lovite de nulitate, asa ca ar fi mai bine sa citeasca si un avocat contractul inainte de a fi semnat.

#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Si care ar fi legea care stipuleaza posibilitatea unui act de concesiune intre persoane fizice ? Asta ma intereseaza , pt ca ce am gasit informatii se refera strict la terenuri publice .
Merci .

#4
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Concesiunea se refera doar la terenuri proprietate publica

Edited by greenvision, 18 March 2018 - 15:11.


#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,654
  • Înscris: 30.10.2009

View PostBaxon, on 18 martie 2018 - 14:54, said:

Contractul de comodat, cu clauzele de care spui (și nu numai acelea, bineînțeles).

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Merci all , se pare ca nu e nici o portita :( .

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,654
  • Înscris: 30.10.2009
Ce portiță cauți, pentru ce? Să nu mai figurezi proprietar?

Comodatul are termen maxim 49 de ani, dacă  doar asta te interesează în mod deosebit.

Edited by althea, 18 March 2018 - 15:49.


#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
O portita sa instrainez terenul fara a trece prin niste etape impuse de statul roman ( un stat care dicteaza pe proprietatea privata , modul de gestionare , vanzare ) .

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,654
  • Înscris: 30.10.2009
Nu e chiar așa de complicat cum pare. Ai client?

#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
E foarte complicat pt teren extravilan :
- afisare oferta la primarie ( durata 1 luna )
- scrisorica la UMxxxxx cum ca sa-ti dea ok sa vinzi terenul ( daca nu exista unitate militara pe raza de 30 km de la teren ) ( durata 1 luna )
- pretul ( nu poti sa vinzi cu pret mai mic decat cel afisat - in caz contrar se reface oferta si se afiseaza din nou tot pt o luna )
- terenul trebuie sa fie intabulat ( chiar daca eu am client si ma inteleg cu el sa suporte cheltuielile de cadastrare /intabulare )
Deci ca sa afisez pretul eu trebuie sa am client si acesta rabdare 1 luna cel putin pt transfer proprietate si binenteles sa ma rog la Isus sa nu i se scoale unuia sa vina cu contra-oferta ..  dpmdv o gramada de cretinisme marca " statul roman " .
Crede-ma ca dupa un proces de 15 ani pt retrocedari si inca 10 ani de aplicare sentinta definitiva si irevocabila , te cam saturi de " legile " facute cu curul din tara asta .

#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,654
  • Înscris: 30.10.2009

View PostBaxon, on 18 martie 2018 - 16:27, said:

Deci ca sa afisez pretul eu trebuie sa am client si acesta rabdare 1 luna cel putin pt transfer proprietate si binenteles sa ma rog la Isus sa nu i se scoale unuia sa vina cu contra-oferta ..  
Ia-o invers: găsește client și arendează-i, apoi pune-l în vânzare.  Pe arendaș nu-l poate scoate nimeni din schemă dacă tu nu vrei asta, poate să facă orice contraofertă.
Poți plăti și face procură cuiva din zonă (și nu neapărat un avocat, uneori cei care cumpără pământuri știu mai multe decât avocații) să te reprezinte inclusiv pentru formalitățile de întabulare, dacă ești departe.

E ceva bătaie de cap, dar altfel la ce bun procesele și așteptarea?

Edited by althea, 18 March 2018 - 16:49.


#12
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Bravo ! In sfarsit ceva care are sens , multu !! Asta pare o solutie f buna !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate