Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Sfat alegere facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
robyboss2018

robyboss2018

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 18.02.2018
Salutare , as dorii sa stiu si eu ce facultate pot face , termin acum filologia, si unde m-as putea orienta, imi place mult domeniul auto , va multumesc !

#2
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
De la filologie la mate info e o cale lunga. Daca erai determinat sa urmezi domeniu auto, cum zici tu, trebuia sa faci mate-info la greu ca sa intrii in UPB la Transporturi, Automobile Rutiere, unde e bataia cea mai mare pe locuri. Dar inca o data, cu filologie nu faci nimic la UPB.

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,183
  • Înscris: 24.02.2007
Domeniul auto e vast. Cine proiecteaza motorul are alte studii fata de cine proiecteaza sistemul de GPS din masina, care are alte studii fata de cine schimba cauciurile in service, care are alte studii fata de cine vinde masina care poate avea alte studii fata de cine face managementul care poate avea alte studii fata de cine face un reportaj despre masini.

Deci, care parte te pasioneaza/intereseaza?

#4
robyboss2018

robyboss2018

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 18.02.2018

View PostAl3xandru35, on 18 martie 2018 - 14:30, said:

De la filologie la mate info e o cale lunga. Daca erai determinat sa urmezi domeniu auto, cum zici tu, trebuia sa faci mate-info la greu ca sa intrii in UPB la Transporturi, Automobile Rutiere, unde e bataia cea mai mare pe locuri. Dar inca o data, cu filologie nu faci nimic la UPB.
Ce as putea urma sa fie si de viitor , iti multumesc pentru raspuns.

#5
robyboss2018

robyboss2018

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 18.02.2018

View Postdani.user, on 18 martie 2018 - 14:34, said:

Domeniul auto e vast. Cine proiecteaza motorul are alte studii fata de cine proiecteaza sistemul de GPS din masina, care are alte studii fata de cine schimba cauciurile in service, care are alte studii fata de cine vinde masina care poate avea alte studii fata de cine face managementul care poate avea alte studii fata de cine face un reportaj despre masini.

Deci, care parte te pasioneaza/intereseaza?
De a vinde masina/ de a le testa :)

#6
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011
Termini filologia și tu în continuare ai "dorii"?
Cu toată dragostea, e clar că domeniul ăsta nu s-a dovedit a fi unul fructuos pentru tine.

Dar, lăsând asta la o parte:
În ce zonă stai? Ar mai fi și TCM.

Edited by vlad29marko, 18 March 2018 - 15:26.


#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

View Postrobyboss2018, on 18 martie 2018 - 14:35, said:

Ce as putea urma sa fie si de viitor , iti multumesc pentru raspuns.
Tu n-ai trait pe lume asta, nu te uiti la stiri, nu vezi viata inconjuratoare, n-ai citit nimic de la biblioteca sa-ti formeze deprinderile?
Stai acasa un an, nu-i o tragedie (au stat altii si mai mult - doar nu dai o viata pe atat) si te pui la punct cu ce n-ai facut in liceu apoi intri cu brio acolo unde-ti doresti. Nu te duci undva ca zicem noi creanga pe forum ori ca n-ai tu solutii pe moment!

#8
robyboss2018

robyboss2018

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 18.02.2018

View Postvlad29marko, on 18 martie 2018 - 15:23, said:

Termini filologia și tu în continuare ai "dorii"?

Cu toată dragostea, e clar că domeniul ăsta nu s-a dovedit a fi unul fructuos pentru tine.
In mare parte ai dreptate, am intrat la profilul acesta cu scopul de a a putea lua bac-ul mai usor, ce tine de domeniul auto am observat ca e imposibil de recuperat materiile pierdute de aceea as dorii un sfat in legatura cu alegerea unde voi practica studiile superioare dar nu stiu mai exact unde si in ce domeniu, litere, drept e cam greu deoarece nu prea am oportunitati mai apoi.

View Postvlad29marko, on 18 martie 2018 - 15:25, said:

Termini filologia și tu în continuare ai "dorii"?
Cu toată dragostea, e clar că domeniul ăsta nu s-a dovedit a fi unul fructuos pentru tine.

Dar, lăsând asta la o parte:
În ce zonă stai? Ar mai fi și TCM.
Sunt din Targu-Jiu.

Edited by robyboss2018, 18 March 2018 - 15:26.


#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

View Postrobyboss2018, on 18 martie 2018 - 15:26, said:

drept e cam greu deoarece nu prea am oportunitati mai apoi
Ei n-ai! Cine are o logica buna, princepe ce spun legile tarii (nu doar le toceste ca un idiot) va intra la INM, la barou, la firme.

Edited by neagu_laurentiu, 18 March 2018 - 15:30.


#10
robyboss2018

robyboss2018

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 18.02.2018

View Postneagu_laurentiu, on 18 martie 2018 - 15:25, said:

Tu n-ai trait pe lume asta, nu te uiti la stiri, nu vezi viata inconjuratoare, n-ai citit nimic de la biblioteca sa-ti formeze deprinderile?
Stai acasa un an, nu-i o tragedie (au stat altii si mai mult - doar nu dai o viata pe atat) si te pui la punct cu ce n-ai facut in liceu apoi intri cu brio acolo unde-ti doresti. Nu te duci undva ca zicem noi creanga pe forum ori ca n-ai tu solutii pe moment!
Inca nu am bac-ul dat insa as vrea sa stiu unde este mai convenabil

Edited by robyboss2018, 18 March 2018 - 15:38.


#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Si daca-l dai la vara vei sti matematica si fizica pentru automobile? Nu cred, asa ca o varianta ar fi sa mai studiezi pe urma.
Poti merge la stiinte economice daca vrei o cariera in vanzari. Poti merge la drept ori la medicina. Sau in alte profesii dar prima conditie e sa ai o pasiune spre ceva, nu cum pui tu acum problema, dai cu zarul!

#12
robyboss2018

robyboss2018

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 18.02.2018

View Postneagu_laurentiu, on 18 martie 2018 - 15:39, said:

Si daca-l dai la vara vei sti matematica si fizica pentru automobile? Nu cred, asa ca o varianta ar fi sa mai studiezi pe urma.
Poti merge la stiinte economice daca vrei o cariera in vanzari. Poti merge la drept ori la medicina. Sau in alte profesii dar prima conditie e sa ai o pasiune spre ceva, nu cum pui tu acum problema, dai cu zarul!
Mereu am visat la o cariera in MAPN si nu stiu la ce dau admiterea as vrea sa fiu putin mai sus de un soldat, ai vreo idee cam ce este si la ce se da admiterea.

#13
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011
MApN - testare psihologică, fizică și mai apoi limba română.

#14
YourFan

YourFan

    [♛] Universal user ✔

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,325
  • Înscris: 30.01.2017

View Postrobyboss2018, on 18 martie 2018 - 14:56, said:

De a vinde masina Posted Image
Pai asta-i treaba de samsar :) (glumesc)

#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,330
  • Înscris: 20.10.2015

View Postrobyboss2018, on 18 martie 2018 - 14:20, said:

imi place mult domeniul auto

Ce sfat mai vrei cand stii deja ce-ti place?

#16
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,402
  • Înscris: 15.12.2009

View PostTsunnnami, on 18 martie 2018 - 16:41, said:

Ce sfat mai vrei cand stii deja ce-ti place?

Daca-i stii ce de "pasionati" de auto si in special de "racing" trec mereu pe la echipa universitatii unde is eu acum, si dupa 2 saptamani realizeaza ca de fapt le place NFS-ul... nici nu-ti poti imagina.

#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,330
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAnn0nyym0us, on 19 martie 2018 - 15:12, said:


Daca-i stii ce de "pasionati" de auto si in special de "racing" trec mereu pe la echipa universitatii unde is eu acum, si dupa 2 saptamani realizeaza ca de fapt le place NFS-ul... nici nu-ti poti imagina.

E super, cel putin afla ce (nu) le place.
Tot timpul e un win-win

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate