Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Vecin obraznic arunca gunoi la mine in curte.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#73
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,387
  • Înscris: 06.02.2008
Casa vecinului e la 200 de metri, nu-i bate nicio cameră în curte. Citește topicul cu atenție. Văd că ți-ai dat interesul să cauți legi și ai mai și îngroșat pasaje care nu au legătură cu subiectul. Citește articolul 27 cu mai mare atenție, acolo se face referire la sisteme de alarmare împotriva efracției iar aici nu e cazul. La partea îngroșată de tine e vorba de o centrală și (nu sau) un sistem de monitorizare video internă care face obiectul legii citate de tine. Inițiatorul are o banală cameră, nu face obiectul legii sistemelor antiefracție. Sper că nu ești avocat, e grav să nu faci distincție între și/sau. Ți-o spune un inginer, nu un jurist.

PS. Prelucrarea datelor cu caracter personal? Dacă în instanță prezintă filmarea cu vecinul aruncând gunoiul a prelucrat date cu caracter personal?

#74
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 17.11.2013

 victor29cr, on 19 martie 2018 - 20:36, said:

Eram mai mult curios daca dovada mea este considerata legala si nu apar probleme precum omologari si etc, si daca ce a facut el este sanctionabil. Ca ma duc la el la poarta sa ne luam la bataie, ca ii zic frumos ca e deranjant ce a facut, faptul e consumat. Doream sa aflu daca exista vreo lege care pedepseste concret astfel de comportamente atunci cand exista o dovada video surprinsa de o camera personala, nu cctv sau ceva public. Va multumesc frumos oricum.
Eu am avut o problema cu un vecin si l-am filmat. Am facut plangere la politie si nu s-a luat nimeni de faptul ca nu e omologata filmarea.

Eu zic ca ai 2 optiuni:
1) Nu faci absolut nimic. Nici nu ii spui, nici nu ii arunci lui, nimic. Asta nu e chestie facuta fara sa iti dai seama. Atat il duce capul. Daca vorbesti cu el nu rezolvi nimic. Daca ii arunci si tu, mai mult il intarati. Astepti sa vezi daca mai face si iei masuri atunci. Daca nu ai avut conflict cu el, cel mai probabil ca atarna sacul greu si putoarea nu a vrut sa mai traga de el pana la locul special amenajat.
2) Plangere la politie. Nu o sa ii ia nimeni gatul sau sa ii dea 25 de ani de puscarie. Probabil ca nici amenda nu ii dau dar o sa il tempereze putin. Plus ca faptul ca a fost filmat o sa il descurajeze putin sa iti mai faca tie altceva. O sa arunce la altii.

Incearca sa discuti cu firme de montat sisteme de supraveghere care au autorizatie de la politie. Unii pot face dosarul ala la sisteme deja instalate, modificand doar partile ce nu respecta legea. Dai niste bani pe treaba asta dar stai linistit.

#75
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Asta cu camerele e o zona gri, special lasata gri pentru a putea fi flosita pentru boieri ca muma, pentru plebe ca ciuma.

In functie de care e mai tare in pila si bani, ala decide daca si cum se foloseste filmare Posted Image
Asta e Romania... asta e legea reala dupa care se ghideaza toate institutiile si instantele.

#76
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 17.11.2013
Eu nu am avut pile. M-am dus, am aratat filmarea, am dat declaratie scrisa si aia a fost.

#77
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Ideea e ca daca are celalalt isi face nevoile pe filmarile tale, omologate sau neomologate nu conteaza, pila si spaga rezolva toate problemele legale in Romania.

Ca tot vorbeam recent de cazul politistului pedofil... degeaba aveau aia camere omologate, ca si-a facut nevoile pe filmarile lor si si-a musamalizat toate cazurile cu ajutorul colegilor si sefilor.
Il musamaliza si pe asta, dar a aflat media si s-a viralizat treaba si nu l-au mai acoperit de frica ca zboara si ei cu el in celula, ca altfel acum era in continuare prezent in lift si viola un baietel ceva Posted Image

#78
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Eu am zis ce aveam de zis. Fiecare intelege ce vrea/poate.

#79
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,387
  • Înscris: 06.02.2008

 SmurfK, on 20 martie 2018 - 17:51, said:

Eu am zis ce aveam de zis. Fiecare intelege ce vrea/poate.
Ai citat bine a doua lege, cea legată de prelucrarea datelor cu caracter personal. Și totuși de ce pe domeniul public poți filma și poza pe oricine, fără acord. Că așa spun toți pe la tv, jurnaliștii etc. Și nu pare să conteste nimeni asta. Nu intră asta în contradicție cu legea citată? Eu cred că ceva lipsește din puzzle. Mai cred, în cazul nostru, că acea cameră l-a surprins pe aruncătorul de gunoi fiind pe domeniul public, că doar nu era în curtea proprie sau în curtea inițiatorului. Pur și simplu a venit și i-a aruncat gunoiul peste gard, eu asta am înțeles.

PS. Asta spune omul:
"Buna ziua.
Acum 3 zile l-am surprins pe un vecin de pe strada cum a aruncat un sac de gunoi la mine in curte, in timp ce era in drum spre a arunca mai mult gunoi intr-un loc amenajat pt asta ( cartier in constructii inca ). L-am surprins pe camera de supraveghere montata pe gard care da in strada ( cale de acces nedonata inca primariei ) unde se vede clar cine este (calitate 1080p)."

Deci e clar. Ăla era pe domeniul public. Nu văd ce lege ar încălca initiatorul că l-a filmat.

#80
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 victor29cr, on 19 martie 2018 - 20:36, said:

Eram mai mult curios daca dovada mea este considerata legala si nu apar probleme precum omologari si etc, si daca ce a facut el este sanctionabil
Ca ma duc la el la poarta sa ne luam la bataie, ca ii zic frumos ca e deranjant ce a facut, faptul e consumat.
Doream sa aflu daca exista vreo lege care pedepseste concret astfel de comportamente atunci cand exista o dovada video surprinsa de o camera personala, nu cctv sau ceva public.
Va multumesc frumos oricum.
Raspunsul la intrebariea ta e:
depinde !

Daca vecinu' are bani de spaga si pile, filmarea (calitate 1080p) nu va fi luata in consideratie.
Daca vecinu' nu are bani de spaga sau pile, filmarea ta va fi luata in consideratie si vecinul poate fi:
- mustrat;
- ori amendat.
======================================================

Acum ce poti face ?
Sa incerci sa fi civilizat si sa te duci la el si sa-i spui direct ca l-ai vazut cum a aruncat un sac de gunoi la tine in curte si ca ai dovezi.
Ii impui sa nu se mai repete ca te duci la Politie, Primarie si Garda de Mediu sa faci plangere impotriva lui ca isi arunca gunoiul pe propietatea ta.

Daca e un om civilizat, admite ca a gresit si continuati sa fiti vecini civilizati.
Daca nu e un om civilizat, va incepe sa te injure, poate si atace fizic, se va duce el la Politie sa faca plangere falsa impotriva ta ca l-ai amenintat poate si atacat cu motivul fals ca el ar fi aruncat gunoi la tine in curte.

Eu am intalnit oameni de genul asta, deci cum iti e norocul  Posted Image

#81
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Si n-ar fi mai indicat sa nu riste nimic si sa mearga direct la Politie cu imaginile ??
Ce pretentii de om civilizat ai de la unul d-asta care iti arunca gunoi peste gard ??
Il civilizeaza faptul ca te duci tu cu vorba buna la el ??
Nicio sansa ...

#82
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015
Initial am scris sa te duci la el sa-i lasi o copie a cd-ului.
Nope, direct la politie, cu plangere in care spui ca SUSPECTEZI ca e vecinul de la nr xx.
Ii lasi pe ei sa-si faca treaba

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate