Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Vecin obraznic arunca gunoi la mine in curte.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#37
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

View Postmilovme, on 18 martie 2018 - 18:38, said:

Pai nu e chiar așa. Eu sunt convinsă ca dacă ar merge la poliția comunitară, ăla care a aruncat gunoiul peste poarta ar fi amendat.
Politia asta de cele mai multe ori numai incurca oamenii in loc sa-i ajute ! Poata sa-i ceara dovezi,nu ? Ca asta stiu sa faca. Dar cand e sa te amendeze...imediat iti iau banii. Rusine !!!

#38
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Așa e. Dar ce sa facă altceva? O amenda cred ca l-ar învață minte pe vecin sa nu mai arunce gunoaie im curțile vecine. Are filmarea.

Vecina mea s-a dus la poliția comunitară ca am luat un câine de pe strada fără să-i cer ei acordul, așa a zis ea ca trebuia sa-i cer ei voie. :))
Și sa nu aprind lumina in camera noaptea ca pe ea o deranjează cică ii trece lumina prin draperii și dacă nu-i bezna totala ea nu poate dormi.
Și a fost la poliția comunitară a făcut plângere. Poliția comunitară a venit a doua zi la mine acasă, dar eu n-am fost acasa și am găsit in posta o hârtie sa ma prezint la ei in nu mai țin minte câte zile dacă nu voi lua amenda.
M-am dus următoarea zi și i-am povestit și eu partea mea, am dat declarație ca am luat un câine de talie medie de pe strada și ca mai am doi câini chihuahua de mulți ani. M-au obligat sa-i înregistrez la primărie și sa duc dovada înapoi la pol com. Deci au luat măsuri. Dar nu aveau cum să-mi dea amenda ca am trei câini pe proprietatea mea pe care oricum ii țin in casa. Și toți is vaccinați și deparazitari.
In cazul meu am văzut ca au luat măsuri.

#39
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
...spune-i sa-si cumpere jaluzele

#40
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008
Fa ca primarul ala care le-a trimis satenilor gunoiul in cutii de ajutoare EU.
Eventual pui si un ramburs.
https://stirileprotv...t-ajutoare.html

Edited by bitiro, 18 March 2018 - 20:40.


#41
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Ok, nu ma asteptam sa primesc 3 pagini de reply-uri cand am postat speta, sunt un pic uimit.
In mare parte, eram mai mult interesat daca ce a facut el este amendabil si daca proba mea video este luata in considerare.
Strada ( calea de acces ) momentan nu este donata primariei asa cum se obisnuieste intr-un cartier nou, inca cel putin. Jumate din strada este detinuta de fiecare proprietar de casa, iar camerele de supraveghere acopera doar aceasta portiune. Nu exista contract cu salubritatea inca, exista un loc amenajat in capatul strazii de unde este preluat de doua ori pe saptamana cu un camion, pana primim adresa pe strada. De la mine pana in acel loc mai sunt aprox 200m. Intre mine si acest vecin sunt aprox 200m. Nu ne cunoastem, nu vorbim.
Ma interesa mai mult din punct de vedere legal daca este sanctionabil ce a facut. Adica sa nu ma trezesc ca primeste doar o mustrare, asta pot si eu sa ii fac.
Este adevarat ca pot sa fac si eu ca in vechiul testament si sa descarc vidanja cand vidanjez fosa septica la el in curte, insa nu e cazul. Eram curios daca legal este sanctionabil si daca proba mea video este luata in considerare sau nu.
Va multumesc frumos pentru pareri.

#42
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003
Legea sanctioneaza dar trebuie sa apelezi la un avocat inteligent. El te va invata cum trebuie sa procedezi in situatia de fata.
Nu stii ce contine gunoiul respectiv, poate vreun nebun iti arunca substante interzise si vei avea tu probleme cu legea.
Momentan tu esti victima dar unii colegi te invata sa rabzi pentru a nu-l supara pe agresor.

#43
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Cu alte cuvinte, dă un sac de bani din cauza unui sac de gunoi, și-o să câștigi dușmănia pe veci a vecinului.

Inițiator, pe termen lung e mult mai bine pentru liniștea ta să discuți cu vecinul înainte de a căuta sancțiuni legale pentru ce a făcut. E foarte puțin probabil ca, dacă îi duci sacul+înregistrarea și îi vorbești calm, să mai repete vreodată isprava.
Sigur că e posibil să ai de-a face cu un nebun, dar probabilitatea asta e mult mai mică decât cea de a rezolva problema fără bătăi de cap ulterioare.

View PostDJPocaitul, on 18 martie 2018 - 18:31, said:

Si daca e pe domeniul privat autoritatile astea de gunoi de ce nu actioneaza ??? Ce legi sunt in tara asta ???????????
E posibil ca Garda de Mediu să îl amendeze, dar poate lua și doar un avertisment. Cert după o astfel de reclamație e doar faptul că relația de vecinătate e compromisă pe veci. Asta chiar nu contează? Ca să se protejeze pe el, nu pe vecin, sunt de părere că ar trebui mai întâi să încerce rezolvarea pașnică. Până la urmă e vorba de un sac cu gunoi, nu cu bombe, droguri sau balauri, și de un gest urât, nu de violență.

Edited by althea, 19 March 2018 - 07:48.


#44
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,378
  • Înscris: 20.02.2008
Relatia de vecinatate a fost compromisa iremediabil, dupa parerea mea, din momentul in care ala a aruncat gunoiul pe proprietatea initiatorului. Mai ales daca nu a existat niciun contact intre cei doi. Nu ai ce sa mai discuti din acel moment cu un astfel de om, voi va dati seama ce nivel de nesimtire are? Pentru ce ai vrea orice relatie cu un asemenea specimen?

#45
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
N-ai ce discuta cu animalele.
Cu vorba buna nu inteleg nimic, doar cu batul.
Deci nu ierta nimic, ca o sa regreti, la animal daca dai semn de slabiciune o sa te faca prostul lui mereu... vorba aia celebra... PENTRU CA POATE.

#46
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

View Postioppo, on 19 martie 2018 - 10:25, said:

  Pentru ce ai vrea orice relatie cu un asemenea specimen?
Relația de vecinătate nu e una pe care poți alege să n-o ai, și nu implică socializare ci doar comunicare când se ivesc probleme cum e asta. Altădată poate fi ceva legat de gard sau de naiba mai știe ce alte minuni, dacă n-ai o relație măcar neutră de vecinătate cum le rezolvi? Fugind la autorități, fugind la judecătorie etc.?  Sigur că a fost nesimțire ce a făcut ăla, dar asta nu înseamnă că e un om cu care nu te poți înțelege. Sau mă rog, nu înainte de a încerca să vezi dacă se poate.

Aș vrea să cred că toți suntem floricele civilizate și n-am făcut niciodată nimic care să deranjeze pe altcineva, dar nu pot.

Edited by althea, 19 March 2018 - 10:43.


#47
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Althea, vorbim de unul care aruncă un sac de gunoi peste gard vecinului, nu de unul care dă muzica tare și cu care mai poți sta de vorbă. Trebuie încercat, dar eu nu mi-aș pune mari speranțe în rezolvarea cu vorba bună.

#48
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
eu as lua sacul si l-as pune langa poata lui (nu in poarta si nici peste gard).
e cel mai simplu mesaj ca stiu cine este si nu accept tampeniile lui.
la al doilea sac ii pun politia pe cap.

Edited by arg, 19 March 2018 - 10:56.


#49
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Nu faci nimic daca lasi sacul intact... cand ajungi in poarta il "intepi" la fund sa cada totul in poarta, cand intra sau iese sa fie nevoit sa calce in propria mizerie sau sa o sara... si sa ii puta bine, mai ales ca acolo salubritatea nu intra ca nu are nici unul contract de salubritate si arunca gunoaiele fiecare dupa cum se descurca, in cuibul altora.

#50
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
ideea e sa nu provoci, sa nu lasi conflictul sa evolueze ci doar sa rezolvi problema.

acu niste luni, vine unu cu nu-s ce mertan si si-a arucat gunoaiele din masina sub, le-am luat cu punga de adunat dupa catel, si i le-am pus pe capota, acum parcheaza la 2 blocuri distanta.

tot asa era unu care punea la toata lumea biletele sa nu mai parheze pe locul lui (care e la liber, neinchiriat) si s-a pomenit si el cu propiile biletele in parbriz si s-a calmat.

Edited by arg, 19 March 2018 - 11:12.


#51
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

View Postlexis1, on 19 martie 2018 - 11:00, said:

Nu faci nimic daca lasi sacul intact... cand ajungi in poarta il "intepi" la fund sa cada totul in poarta, cand intra sau iese sa fie nevoit sa calce in propria mizerie sau sa o sara... si sa ii puta bine
Aha... Cu ce s-ar deosebi de vecin dacă ar face așa?

#52
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Daca esti mai pervers il intepi cu grija si il asezi jos in poarta, astfel cand il ridica el, ghinion, se sparge de la greutate si scapa toate alea in poarta :D
Practic si-o face cu mana lui :D

View Postarg, on 19 martie 2018 - 11:02, said:

ideea e sa nu provoci, sa nu lasi conflictul sa evolueze ci doar sa rezolvi problema.


#53
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
Cand il mai intalnesti pe vecinu`pe strada, zambeste-i(asa cum zambesti unui prost...) si multumeste-i frumos pentru gunoi, spune-i(asa, in treacat...) ca ai obtinut ceva bani pe "chestiile alea" din sacul de gunoi, si apoi spune-i "deh, Dvs. va permiteti sa aruncati la gunoi, ca aveti de unde, dar eu n-as arunca 80 de euro peste gard la un vecin".
Garantat nu mai arunca nimic.

#54
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

View Postcaiuscorneliu, on 19 martie 2018 - 10:52, said:

Trebuie încercat, dar eu nu mi-aș pune mari speranțe în rezolvarea cu vorba bună.
Nici eu nu sunt convinsă 100%, dar dacă aș fi în locul lui așa aș face. Mi-a reușit de prea multe ori cu vorba bună ca să nu cred în metoda asta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate