Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Vecin obraznic arunca gunoi la mine in curte.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#1
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Buna ziua.
Acum 3 zile l-am surprins pe un vecin de pe strada cum a aruncat un sac de gunoi la mine in curte, in timp ce era in drum spre a arunca mai mult gunoi intr-un loc amenajat pt asta ( cartier in constructii inca ). L-am surprins pe camera de supraveghere montata pe gard care da in strada ( cale de acces nedonata inca primariei ) unde se vede clar cine este (calitate 1080p).
Mai exact a aruncat un sac cu diverse gunoaie casnice, in principiu jucarii ale ficelor lui, fructe stricate, rujuri de copii, etc.
Are sens sa ma duc cu inregistrarea la politie in speranta ca il calmeaza macar cu o amenda?
As prefera sa nu actionez conform vechiului testament ochi pentru ochi si dinte pentru dinte, daca poate fi mustrat legal. Cel putin pt moment, macar pana trebuie sa vidanjez fosa septica.
Va multumesc.

#2
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,273
  • Înscris: 06.02.2008
Mergi la Poliție și /sau Protecția Mediului. Îl ajută ăia cu o amendă.

#3
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Reclama-l si arata si filmarea pe camera.

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu sta nepasator, azi iti arunca un sac in curte, maine iti arunca o roaba de gunoi in casa cand esti plecat...

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,968
  • Înscris: 01.12.2001
Mergi la el si du-l inapoi. Si cu un bonus. Vreun hoit.

#6
YourFan

YourFan

    [♛] Universal user ✔

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,325
  • Înscris: 30.01.2017
Cere-i daune ca sa faci un ban in plus Posted Image

Edited by YourFan, 18 March 2018 - 14:10.


#7
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostTruculMagic, on 18 martie 2018 - 13:58, said:

maine iti arunca o roaba de gunoi...
...poimaine iti arunca un pian, iar raspoimaine face programul rabla la tine in curte.
(stiu pe cineva care a deschis magazin de piane in felul asta)

Edited by Quantum, 18 March 2018 - 14:19.


#8
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 28.09.2009
Prima data vorbeste cu el, spune-i frumos ca ai vazut pe camere si nu e normal ce face, totusi sunteti vecini.
Daca nu intelege, pui imaginile pe un stick, mergi la politie si faci o plangere.

In prima faza eu as vorbi cu el...

#9
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 14.11.2006
daca esti mai solid decat el arunca-le inapoi. pui si un bonus cum zicea colegul dorin. nu trebuie sa te vada. o sa se prinda el.

#10
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
O sa-si dea el singur seama ca-s vecini, dupa ce-l amendeaza bine de tot Politia ...
Mergi si fa-i reclamatie, cu inregistrare cu tot.

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010
Ai incercat sa vorbesti cu el? Este clar ca omul nu stie sa convietuiasca, dar poate ar trebui sa incerci sa vorbesti cu el si abia apoi, daca nu va intelegeti, sa ajungi la Politie. Asta cu aruncatul gunoiului unul in curtea altuia, nu va face decat ca, atunci cand vei privi in oglinda, sa-l vezi pe el.

#12
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,653
  • Înscris: 16.03.2004

View Posteug3n92, on 18 martie 2018 - 14:08, said:

In prima faza eu as vorbi cu el...

Dacă trece direct la represalii s-ar putea ca problema să se împută și mai mult. Poate merge cu vorba bună...

#13
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Gandeste-te ca o sa tot fii vecin cu el si poate sa-ti faca tot felul de sicane. Asa ca mai intai vorbeste cu el.

#14
annonimu

annonimu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 26.06.2007
mergi si vorbeste cu el... daca nu se poate discuta... te duci la politie.

eu am patit ieri o treaba similara... vecinii din blocul vecin au toaletat niste arbori... ramurile ramase mi le-au pus sub geam ... am mers si am vorbit cu ei... acum e curat :)

incearca pe amiabila...si in caz ca nu se poate discuta cu respectivul mergi si faci reclamatie ... ai proba video... o sa le fie mai usor sa rezolve cazul...

#15
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,975
  • Înscris: 31.07.2007
Da, ca ala ce-ti arunca gunoiu' in curte pare o persoana rezonabila. :D

#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
De unde ai dedus ca e obraznic? Ca e vecin, am inteles de unde stii....
In rest sfaturile de mai sus sunt ok.

#17
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu ne alegem vecinii. Unii sunt pur si simplu in partea nepotrivita a Clopotului lui Gaus . Ideea este ca trebuie sa gasesti o cale sa convietuiesti cu el pentru ca de inteles nu te vei intelege. Prostia este netratabila. El va continua sa iti arunce gunoaie ...pentru ca ...."auto ". Daca avea un gram de minte nu iti arunca gunoaie in curte , deci este pur si simplu doar un cretin .
Eventual poti sa-i spui ( printre altele ..discutand ca doi vecini ) ca nu stii cine arunca gunoi la tine dar ca ti-ai montat camera de supraveghere ( de acum inainte ...nu-i spune ca l-ai filmat )  si de acum vei duce la politie filmarile cu vecinii neseriosi care arunca gunoaie. Dar in nici un caz nu ii spune ca l-ai filmat. Ideea este ca restrictia sa vina de la el , nu sa incerci tu sa i-o impui pentru ca asta il va indarji si mai tare. Asa sunt imbecilii .
In astfel de situatii sau il pacalesti sau il omori intr-o noapte intunecoasa si il toci marunt si il duci la vreun prieten care are canisa de caini de lupta ...si intrucat nu cred ca esti genul sa dai sponsorizari la prieteni , ramane sa-l pacalesti  Posted Image . Dar , este exclus sa il ameninti . Vei obtine contrariul.

#18
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010

View Postedy_wheazel, on 18 martie 2018 - 14:26, said:

Da, ca ala ce-ti arunca gunoiu' in curte pare o persoana rezonabila. Posted Image
Atunci, sa-si dea in cap. Un sac de gunoi, merita.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate