Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Taxe și impozite serviciu online

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
_d3vcata_

_d3vcata_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.03.2018
Salut, sunt un developer si am creat un serviciu online cu plata, ce prelucrează niste date.Ma întrebam ce taxe se consideră pentru aceasta, având în vedere că vreau sa se plătească aproximativ $4 in fiecare luna?

#2
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005
Conteaza forma juridică. Dacă desfasori activitatea pe firma - stie contabilul.

Daca mergi pe PFA (daca activitatea este compatibila) plătești impozit pe venit

Pe persoana fizică risti sa fi acuzat ca desfasori activitati comerciale si sa ti se confiste tot venitul

#3
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Ce forma de organizare ai tu ?!
Nu conteaza ce face serviciul si cit vrei tu sa incasezi.

#4
_d3vcata_

_d3vcata_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.03.2018

 mybrandnewmail59, on 18 martie 2018 - 14:08, said:

Ce forma de organizare ai tu ?!
Nu conteaza ce face serviciul si cit vrei tu sa incasezi.
Persoana fizica și am specificat cat as vrea sa încasez

#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,486
  • Înscris: 30.07.2007
Persoana fizica dpdv economic e o forma de dezorganizare, daca-mi permiteti o gluma.

#6
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Pe persoana fizica nu poti sa faci nimic, deoarece desfasori o activitate comerciala (economica... nu stiu termenul exact).
Trebuie sa-ti faci ceva persoana juridica (pfa, srl.... diverse altele ... bla bla bla)
Repet, poti sa incasezi 5 lei, poti sa incasezi 5000 de euro, sa fii sanatos, cit mai multi = cu atit mai bine.
Conteaza forma de organizare - de acolo vei afla si singur taxele si impozitele pe care trebuie sa le platesti.

PS: mai am o adaugire: vrei TU sa se plateasca $4 pe luna, da' clientii ce zic ?!
Ei cam cit vor sa plateasca ?!

Edited by mybrandnewmail59, 18 March 2018 - 14:52.


#7
_d3vcata_

_d3vcata_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.03.2018

 mybrandnewmail59, on 18 martie 2018 - 14:31, said:

Pe persoana fizica nu poti sa faci nimic, deoarece desfasori o activitate comerciala (economica... nu stiu termenul exact).
Trebuie sa-ti faci ceva persoana juridica (pfa, srl.... diverse altele ... bla bla bla)
Repet, poti sa incasezi 5 lei, poti sa incasezi 5000 de euro, sa fii sanatos, cit mai multi = cu atit mai bine.
Conteaza forma de organizare - de acolo vei afla si singur taxele si impozitele pe care trebuie sa le platesti.

PS: mai am o adaugire: vrei TU sa se plateasca $4 pe luna, da' clientii ce zic ?!
Ei cam cit vor sa plateasca ?!
Nu e cat vor ei sa plateasca.E o unealta, daca vor sa o foloseasca platesc, daca nu nu

#8
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Offf, n-ai inteles.
In Romania, care e tara lui "gratis", vii tu cu un site de servicii (prelucrare date..... poti sa explici???) pentru care "sa se plateasca" $4.
Bine, bine, ai si vreun studiu de piata/fezabilitate/ceva pareri potentiali clienti ?!
Mai exista si alte site-uri care fac asta ?
E greu sa-si faca fiecare singurel sau sa apeleze la un prieten gratis ?!
Oricum, discutia deviaza, asta era doar o curiozitate de-a mea.
Te-ai mai lamurit cu taxele si impozitele ?!

#9
_d3vcata_

_d3vcata_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.03.2018

 mybrandnewmail59, on 19 martie 2018 - 09:26, said:

Offf, n-ai inteles.
In Romania, care e tara lui "gratis", vii tu cu un site de servicii (prelucrare date..... poti sa explici???) pentru care "sa se plateasca" $4.
Bine, bine, ai si vreun studiu de piata/fezabilitate/ceva pareri potentiali clienti ?!
Mai exista si alte site-uri care fac asta ?
E greu sa-si faca fiecare singurel sau sa apeleze la un prieten gratis ?!
Oricum, discutia deviaza, asta era doar o curiozitate de-a mea.
Te-ai mai lamurit cu taxele si impozitele ?!
Nici nu intentionez sa vand romanilor, daca doresc si ei, treaba lor, eu ma adresez pietei internationale.
Nu prea m-am lamurit cu taxele si impozitele dar m-am hotarat sa vand in bitcoin
Nu e ceva care sa se apele la un prieten sau sa o faca singuri, e de gandit algoritmi si metode de prelucrare a datelor intr-un mod diferit

Edited by _d3vcata_, 20 March 2018 - 17:19.


#10
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
N-ai specificat piata tinta, am presupus Romania.
In acest caz.... de fapt si daca erau clienti din Romania tot cvam aia era - poate sa te doara la basca de taxe si impozite.
Au mai fost discutii din astea pe aici, multi au dat sfaturi de genul "f*ck anaf".
E foarte riscant cu bitcoin, avind in vedere volatilitatea extrema.
Poti sa te trezesti ca esti pe zero, daca se prabuseste.

#11
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005

 _d3vcata_, on 20 martie 2018 - 17:18, said:

Nici nu intentionez sa vand romanilor, daca doresc si ei, treaba lor, eu ma adresez pietei internationale.
Nu prea m-am lamurit cu taxele si impozitele dar m-am hotarat sa vand in bitcoin
Nu e ceva care sa se apele la un prieten sau sa o faca singuri, e de gandit algoritmi si metode de prelucrare a datelor intr-un mod diferit

Moneda in care vinzi nu are nici o relevanță, că-i euro sau bitcoin contabilitatea este aceeași. Presupunând că ANAF nu se prinde ca este o activitate comercială și vede doar încasări de la un operator de market de bitcoin vei fi taxat ca pentru o activitate speculativă adică ca și cum i-ai cștigat la bursă

#12
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Eh, va fi taxat daca il da in git careva sau daca declara singur veniturile.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate