Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Masini second hand cumparate de la dealeri, achizitionate buy back

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 05.03.2006
Merita cumparate masinile rulate de la dealerii mari de masini in Romania, masini achizitionate de acestia in sistem buy back, stiind ca au preturi mai mari ca pe piata. Sunt reparate daca au avut defecte, ai garantia ca nu iti iei tepe?

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
https://observator.t...oua-211626.html

Poate patesti si tu ca asta.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Esti mult mai sigur cu o astfel de achizitie decit una din vitan. Oricum, si la astea BB trebuie sa casti bine ochii.

#4
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 05.03.2006
La ce sa casc ochii, daca ei, service-ul reprezentantei imi spun ca are x km, are sau nu accidente? Asta voiam sa intreb, ei le vand reparate daca au avut defectiuni, nu mai trebuie sa cauti ce defectiuni au? Si nu iti ofera garantie?

View PostTruculMagic, on 18 martie 2018 - 13:53, said:

https://observator.t...oua-211626.html

Poate patesti si tu ca asta.
N-or fi toti la fel de hoti, stimate coleg.

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu sunt toti hoti, la unii le dai banii pe masina si vezi ca dupa cateva tepe se fac nevazuti (vezi Suzuki - Sara Motors parca). Iar suzuki Romania a zis ca a incetat colaborarea cu ei si nu au ce sa le faca ;)

#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Garnatia nu este reala . De obicei sustin ca au schimbat uleiul si filtrele ( adica 50 de euro ) si pentru asta iti vara pe gat o roajba la care trebuie schimbate distributia , transmisia , ambreiajul si jumatate din articulatii ...cu o garantie de 6 luni . Economistii si floraresele care nu stiu ce inseamna " servisare recenta ...adica aia 50 de euro " o cumpara si dupa aia afla ca trebuie sa o mai cumpere inca o data. Nici un dealer nu schimba repere scumpe si nu face lucrari costisitoare. Nu ar mai avea profit .

Edited by JurasikMan, 18 March 2018 - 15:18.


#7
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Post_R_A_D_U, on 18 martie 2018 - 13:53, said:

Esti mult mai sigur cu o astfel de achizitie decit una din vitan. Oricum, si la astea BB trebuie sa casti bine ochii.

Is doar masini mai scumpe decat pe piata, pentru ca proprietarii nu-si bat capul cu vanzarea lor. Nu-i nimic special la ele.  Trebuie sa casti ochii la fel ca si in Vitan..

#8
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostTruculMagic, on 18 martie 2018 - 14:54, said:

Nu sunt toti hoti, la unii le dai banii pe masina si vezi ca dupa cateva tepe se fac nevazuti (vezi Suzuki - Sara Motors parca). Iar suzuki Romania a zis ca a incetat colaborarea cu ei si nu au ce sa le faca ;)

Eeeh, intre timp au cam livrat masinile oamenilor, ca nu aveau de ales. Per total, desi au iesit un pic mai prost, clientii s-au multumit cu ce li s-a dat. Dar batista pe tambal a fost pusa tarziu.

#9
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,315
  • Înscris: 05.09.2006
Daca dealerul este serios, poate fi o varianta buna.
Eu am cumparat o astfel de masina in 2013, avea 1 an si 2 luni- si 24.000 km -si astazi, dupa ~5 ani, pot spune ca a fost o afacere buna. Ca sa minimizez riscul, am preferat sa dau mai multi bani dar sa iau o masina la care sa mai am (o parte din) garantia de fabrica. Apropos de pretul mai mare, se mai poate negocia, eu am obtinut o reducere de 10% fata de pretul afisat.

#10
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 05.03.2006
Ma refeream la dealerii seriosi, cum e cel a lui Porsche Romania, Das Welt Auto sa zicem, nu ilustrii necunoscuti.
@JurasikMan am inteles ca nu e chiar pusa la punctmasina si peste doua-trei luni te trezesti ca trebuie sa investesti masiv intr-o astfel de masina. Te inteleg cu floraresele si economistii, dar probabil exagerezi cu referire la”ingineri si restu’”. De pilda nici inginerii electronisti sau in telecomunicatii nu-s experti in mecanica.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmariovrs, on 18 martie 2018 - 16:26, said:


Is doar masini mai scumpe decat pe piata, pentru ca proprietarii nu-si bat capul cu vanzarea lor. Nu-i nimic special la ele. Trebuie sa casti ochii la fel ca si in Vitan..
Ba e foarte special. Cumperi o masina de la o firma, sunt niste reguli [mai] clare si precise: te poti adresa opc, politie, judecatorie, etc. Faci un pic sparnau, mai pui ceva pocneti si rezolvi buba. Daca iei din vitan, ai muuuult mai mari sanse sa iei teapa. Nu mai zic de cele cu contract in alb unde nici nu stii daca numele aluia e real, insa asta-i o cu totul alta discutie.
Cel mai bine e sa iei masina noua. Eu am mai zis-o, voi muri si nu-i voi intelege pe cei care au buget de masina noua si prefera sa-l strice pe o salupa sehas asa-zisa premium.

#12
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
Sunt review-uri și la dealeri. Avantajul este ca ai garanția kilometrilor și istoric de service real nu măsluit. Poți să negociezi și la ei însă prețul mai mare rezulta și din faptul că mașina este fiscalizata.
Am fost cu un coleg la o sucursala Weltauto și i-a făcut revizia cu el de față, i-au dat tester și l-au lăsat să își verifice mașina, i-au pus rampă la dispoziție. A remarcat că discurile și plăcuțele de frână sunt uzate și când au negociat, pe lângă prețul final au convenit sa îi dea discurile  și plăcuțele să și le schimbe singur (se negociază nu numai bani).
O cunoștință a apelat la un alt dealer, nu a scos reducere în bani dar a reușit să obțină următoarea revizie și schimbul de distribuție gratis.
Personal aș prefera să dau o mie de euro în plus la achiziție decât să bag o mie de euro imediat în reparații. Oricum  trebuie să casti ochii și la dealer și mai ales să negociezi. Dacă nu bani, măcar revizii, piese înlocuite.

#13
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu merita sa iei una care nu stii cum a fost, forjata in draci si repusa la vanzare dupa 1-2 ani ! Cine drq ia o masina noua cu 15-20 k euro ca dupa 1-2 ani s-o vanda la dealer cu 10 k euro ? Ti-ai pus intrebarea asta ?
Doar cei care cumpara o masina de 40 k + de euro fac treburi de astea ca apare noul model si vor s-o schimbe , nu parlitii care cumpa masini noi de max 20 k euro !
Am luat acu 1 an si 4 luni o masina noua de 17,5 k euro , crezi ca as vrea s-o dau sa iau alta ? Nu , nici vorba , poate dupa 5-6 ani !!

Edited by Baxon, 22 March 2018 - 00:39.


#14
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 25.06.2006
Am luat anul trecut un VW Jetta de la Tiriac Auto Brasov. Fusese data de cineva la buy back. I'am schimbat ulei, filtre si distributie dupa ce am luat'o si nu am avut probleme cu ea. Mi s-au parut foarte seriosi. La sfarsit cand mi'au dat toate facturile din urma, am vazut ca au achizitionat-o cu vreo 500E mai putin.

#15
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 05.03.2006

View PostBaxon, on 22 martie 2018 - 00:36, said:

Nu merita sa iei una care nu stii cum a fost, forjata in draci si repusa la vanzare dupa 1-2 ani ! Cine drq ia o masina noua cu 15-20 k euro ca dupa 1-2 ani s-o vanda la dealer cu 10 k euro ? Ti-ai pus intrebarea asta ?
Doar cei care cumpara o masina de 40 k + de euro fac treburi de astea ca apare noul model si vor s-o schimbe , nu parlitii care cumpa masini noi de max 20 k euro !
Am luat acu 1 an si 4 luni o masina noua de 17,5 k euro , crezi ca as vrea s-o dau sa iau alta ? Nu , nici vorba , poate dupa 5-6 ani !!

Da, aveti dreptate. Dar mai sunt unii care la primul schimb de ulei isi vand masina si cumpara alta sau dupa ce iese din garantie. Pe de alta parte, daca ai noroc de o masina de 5-6 ani bine intretinuta, mai te tine 5-6 ani pe tine si are dotari mult mai bune ca una noua pe banii astia. Cu siguranta cine are bani multi nu-si ia masini second hand, isi ia noi. Cine are un buget limitat de genul 10 k-12 k euro se uita daca nu gaseste un second cu dotari mai multe ca una noua pentru pretul ala.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Hihihi, pai la vreo 12k buget te apropii de Golf 7 NOU (cu rabla), cum dracu sa vorbesti de sehas?

#17
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postandbozo, on 22 martie 2018 - 09:59, said:

Am luat anul trecut un VW Jetta de la Tiriac Auto Brasov. Fusese data de cineva la buy back. I'am schimbat ulei, filtre si distributie dupa ce am luat'o si nu am avut probleme cu ea. Mi s-au parut foarte seriosi. La sfarsit cand mi'au dat toate facturile din urma, am vazut ca au achizitionat-o cu vreo 500E mai putin.

Nu stiu cat de flamanda trebuie sa fie reprezentanta care se incurca cu masina la buyback pt 500 euro... nu contest veridicitatea, mi se pare doar ciudat.

View Post_R_A_D_U, on 22 martie 2018 - 22:21, said:

Hihihi, pai la vreo 12k buget te apropii de Golf 7 NOU (cu rabla), cum dracu sa vorbesti de sehas?

Eu mai jos de 14000 nu am gasit, cu tot cu mareata actiune Porsche 20 si 3% discount pt finantarea lor. Au scumpit cu 1000 fata de rabla din toamna

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate