Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Recomandare Centrala termica cu modulație mare

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
vasiutziugmail

vasiutziugmail

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.08.2016
Bună, am nevoie pentru o casa de 110 mp utili si încălzire in pardoseala, o centrala de 24kw,condensare si modulație cat mai mare.
Deocamdată am găsit doar Ariston Genus One, la 3650. Are modulație 1 la 10.Sunt variante mai avantajoase? Multumesc

#2
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Ce e modulatia mare la o centrala?

#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,486
  • Înscris: 30.07.2007
http://www.centralet...ul-de-modulare/

#4
CONSTANT1708

CONSTANT1708

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 21.04.2007
Plătește la asa casa un proiectant de instalații.

#5
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014
Dupa mine e buna asta cu 1/10, nu-ti mai bate capul cu altceva.

#6
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
E am Ariston Genus Premium Evo, tot cu modulatie 1/10. Si pentru o casa e cat se poate de suficient. Amu nu stiu care e diferenta in Premium Evo si One (ca pret si dotari), dar aici te interesezi tu.

#7
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 vasiutziugmail, on 18 martie 2018 - 12:44, said:

... încălzire in pardoseala, o centrala de 24kw,condensare si modulație cat mai mare......
De ce ? O sa ai mai mult de un singur termostat de camera ? Vrei cumva sa-ti faci incalzire zonala ?

#8
vasiutziugmail

vasiutziugmail

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.08.2016
Da!

#9
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014
Raman la parerea pe care deja am expus-o. Intre 1/4 si 1/10 modulare e diferenta mare. Intre 1/10 si 1/20 nu e mare lucru mai ales la centrale de 24 kW. Daca ai fi vrut centrala mai mare poate merita sa te gandesti, dar asa nu cred ca are rost. Nici nu stiu daca exista centrala de 24kW care sa moduleze la mai putin de 1/10.

#10
vasiutziugmail

vasiutziugmail

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.08.2016
Mulțumesc. Si eu sunt convins ca 1/10 e suficient. Mă gândeam ca știe cineva și alte modele, sa fac o comparație între mai multe, eu am găsit doar una, despre care nu știu foarte multe.
De exemplu o problema ar mai fi puterea pompei, care nu știu dacă e identica la toate mărcile, eu fiind cam la limita cu instalația de încălzire în pardoseala.

#11
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014
Sa inteleg ca te intereseaza sa bagi din centrala direct in circuitele de pardoseala fara amestec? Pompele de la centrale sunt cam anemice in general. Recomandarea in multe cazuri este cu butelie de egalizare ca sa fie ei (producatorii) absoltivi de orice neajuns care ar putea sa apara. Vezi ca pe topicul dedicat de incalzire in pardoseala sunt useri care au pus in practica acest sistem, fara amestec. Eu stiu de adi_stezar care chiar cred ca are centrala ariston. Si el spunea ca e la limita cu pompa din cate imi aduc aminte si parca are un sistem cu o pompa de rezerva care intra in functiune numai daca e cazul.

#12
vasiutziugmail

vasiutziugmail

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.08.2016
Da, asta vreau. Casa are doar 110 mp, iar țeava va fi de 20mm,cam 750 metri liniari.

#13
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014
Avand teava de 20 cred ca ai  sanse sa poti merge doar cu pompa centralei. Ar fi bine insa sa concepi instalatia in asa fel incat sa poti adauga o pompa la nevoie.

#14
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,262
  • Înscris: 30.01.2008

 vasiutziugmail, on 18 martie 2018 - 12:44, said:

Bună, am nevoie pentru o casa de 110 mp utili si încălzire in pardoseala, o centrala de 24kw,condensare si modulație cat mai mare.
Deocamdată am găsit doar Ariston Genus One, la 3650. Are modulație 1 la 10.Sunt variante mai avantajoase? Multumesc
Este bine ce ai gasit . Mai este bun si o varianta de la Vaillant cu modulatie 1:6 .

La 30 kW ai si ceva mai mult ACM in regim instant.

https://www.emag.ro/...5/pd/DN7P23BBM/

https://www.vaillant...-erp-545159.pdf

Acest lucru asigura un interval mare de modulare, de la aproximativ 15% la 100% din debitul maxim pentru eficienta maxima

Imergass Victrix Terra

DOMENIU DE MODULARE A PUTERII
ÎNTRE 18% și 100%

https://www.arenains...acm-28-kw-p9289

Wolf CGB -2K

https://www.wolf.eu/...-boiler-cgb-2k/

Puteri variabile variabile de la 3,8 kW

Edited by Daco_Get, 22 March 2018 - 11:52.


#15
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,015
  • Înscris: 15.10.2006
Aristonul pare ceea mai buna alegere.
Ar mai fi si variantele de la Bosch 2500 sau Buderus 062 cu modulare 1:8 care e posibil sa fie un pic mai ieftine ca Aristonul.

#16
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 16.03.2007
Genus One sau Alteas One de la Ariston. Eu am mers pe prima varianta.

#17
vasiutziugmail

vasiutziugmail

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.08.2016
Mulțumesc!

#18
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,584
  • Înscris: 07.09.2008
Centrale cu modulatie mare mai au cei de la Vaillant la modelele ECOTEC EXCLUSIVE GREEN IQ la care unul din modele, cel de 21KW care face doar caldura si apa calda doar cu boiler are modulatia de 1/13 adica functioneaza de la 1,9KW la putere minima pana la 21,6 la putere maxima (in realitate 1/12). Celelalte 2 modele de 27KW (numai caldura si apa calda cu boiler) si 35KW (cu ACM instant dar si cu serpentina de ACM in schimbatorul principal pe partea de recuperare de caldura din gazele arse) au modulatia de 1/8 (fabricantul spune 1/10 dar numai pe ACM, pe incalzire maximul de putere este limitat fata de valoarea declarata si de denumirea aparatului in care este trecuta si puterea maxima a aparatului).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate