Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Electrician

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
vasluianuliviu

vasluianuliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 20.09.2006
3 ani cu carte de munca electrician

#20
Fides

Fides

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 06.05.2019
Un electrician care lucreazä bine este mai cäutat decat unul care lucreazä ieftin si prost.  
In clipa de fatä nu cred cä un electrician care stie sa facä singur un tablou,  sa monteze paturi de cabluri metalice,  sä cunoasca piata si sa recomande componentele optime in functie de bugetul alocat lucrarii,  ar putea castiga mai putin de 200-300 lei zilnic. Daca o face la mica intelegere,  la gri, la negru, la roz,   rämane cu vreo mie de euro lunar.    Este o meserie bänoasä, cu conditia ca meseriasul sä fie serios,  sä nu mintä clientul si sä nu-i  bage pe gat componente slabe.   Multi electricieni se tem a recomanda echipament bun, de frica sa nu piardä lucräri, dar uitä cä lucrarea este perceputä ca fiind opera lui.    De aceea unii au de lucru pe luni de zile inainte, iar altii nu stiu cum sa facä 50 lei pe zi.   Cine se apucä de electricitate,  ar fi bine sä excludä ideea unui servici la program, de 8 ore.   In electricitate muncesti cat este nevoie si in functie de cat de rapid are nevoie clientul.   Pentru pretul corect poti lucra si 24 de ore  :)

#21
Pantisflorin

Pantisflorin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.05.2016
In legatura cu ANRE. Daca eu conform studiile de liceu sunt atestat ca tehnician in instalatii electrice ( cu diploma and everything) mai trebuie sa dau ceva teste si pe site-ul ANRE? Precizez ca nu am profesat ca electrician decat in scop propriu si la prieteni/cunostiinte fara sa ii taxez. Ci de dragul meseriei :D

#22
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
E o meserie foarte interesanta, solicitanta, dar perceputa usor distorsionat, in special dupa anii '90, cand erau dati afara destui oameni de la fostele combinate, de toate profesiile si non-profesiile. Normal, de ce ai vrea sa ai o meserie, din moment ce ambii tai parinti, angajati nu-stiu-unde, dar calificati, oameni care nu dadeau cu tarnacopul in acei ani, au fost dati afara, urmand perioade lungi de saracie...

Ma uitam aici (https://www.undelucr...l-de-lucru-5275), pai cum vine asta, electrician exploatare statii, adica nu vreun gigel, poate chiar un electrician autorizat, sa castige atat de putin??? Daca se angajase acum 3 zile, mai ziceam, dar asa, ani de experienta.. Ori a stat si a acceptat cresterile "anuale" de salarii ca sa compenseze inflatia si/sau cresterile din pix ale salariului minim (riscand sa fie ajuns din urma!!!).

Acum inteleg acea discutie, castigi mai bine daca iti schimbi din cand in cand angajatorul decat sa stai ani de zile sperand ca o sa promovezi si alte cele...

https://www.undelucr...viu-salariu-902 - aici, la fel, dar avem mai degraba ingineri.. tot slabut.

https://www.undelucr...ru-interviu-962 - aici sunt ceva mai rasariti, desi se spune ca este un "circuit inchis", ca sa pastram tehnicalitatea convesatiei Posted Image

In afara de ceea ce am spus mai sus legat de perceptie, mai am un exemplu: De cand s-au desfiintat sau restrans scolile de meserii (transformandu-se in licee industriale populate de diversi), oamenii au migrat spre facultati. Evident, inginerii proiecteaza, altii executa, dar practica s-a dovedit ca este nevoie sa faci si partea de executie, mai montezi un tablou ori proiectezi unul ori il ofertezi. Ce sa vezi, am aflat ca si electricianul (pe care multi dintre noi ii stim ca vecinul care mi-a reparat priza din bucatarie sau vecinul care a inlocuit neonul de pe palierul etajului 7) proiecteaza, nu doar executa.
Eu am vazut electricieni avand ceva ani in spate (ca varsta..) care lucrau la un tablou al unui client care si-a facut expansiunea magazinului, i-am vazut pe santier la alt client care era in timpul renovarii, nu stiu cat castiga respectivii, dar pareau trecuti prin numeroase greutati...
Ori munca este prost gandita, managementul, habar n-am.

Editare ulterioara: Da, am inteles, se cauta, dar daca se cauta, de ce nu vin oferte incat sa si acopere aceste goluri? Ca pierderea clientilor si/sau a contractelor din lipsa de personal specific nu cred ca e ceva de acceptat...
Cautarea oamenilor buni pe bani putini nu are pic de logica, iar cu electricitatea (si apa) nu te joci.
Aici vorbesc strict de salarii, acum desigur unii pot presta si in timpul liber, mai o carte de vizita, aici nu ma pricep..

Edited by bogdan_z, 12 September 2019 - 21:08.


#23
tisalitacristian

tisalitacristian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.09.2008
Buna ziua. Dacă mă poate ajuta si pe mine cineva. Care este diferenta dintre cele 2 tipuri de siguranțe? Si care sunt mai k sa le folosesc pt un tablou electric la o casă

Attached Files



#24
tazyx

tazyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 26.05.2006

View Posttisalitacristian, on 30 mai 2020 - 16:56, said:

Buna ziua. Dacă mă poate ajuta si pe mine cineva. Care este diferenta dintre cele 2 tipuri de siguranțe? Si care sunt mai k sa le folosesc pt un tablou electric la o casă

Nici una. Cauta curba B, nu C.
Pentru prize B16, pentru lumina B10.
Fara curba C, doar daca lucrezi pe industrial si nu pe rezidential (case, vile, apartamente).

#25
GrozaAlex05

GrozaAlex05

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.03.2021
Buna ziua, nu sunt electrician si nu am studii in domeniu dar as dori sa imi fixez unele nelamurili legate de acest subiect.
Spre exemplu, se pot matisa conductori multifilari si pus pin sertizat pentru circuitele de lumina in loc de cleme, reglete.. ?
Se poate baga pinul sertizat in clema wago 221 sau mai bine direct firele litate(cand conectez o lustra cu 3 fire de 0.75) ?

Pentru un circuit dedicat cu un consumator de peste 3/4 kw, pe monofazat se pot trage 9kw , sau pe trifazic unde se pot imparti consumatorii pe faze si avem un consumator monofazat ce trage peste 4/5 kw, se poate pune conductor de 4mm ce rezista la 7kw in aer liber sau de 6 sa fie sigur dar nu am vazut prize monofazice ce reziste peste 35000 W, ce prize recomandati ?
Exista prize industriale cu fisa industriala cu 3 pini dar aparatul are stecher normal si cablu 3 x 2.5

De asemenea pentru acest circuit ce conductori ar fi ideali ?
Cyyf cu manta de pvc tras prin tub de pvc, 3 fy in pat cablu , care metoda este mai eficienta/ propaga caldura mai eficient, avand in vedere ca cyyf are mai multa izolatie nu pastreaza caldura mai bine ?

Alex

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate