Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Sala la 14 ani

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
vladb187

vladb187

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.03.2018

View Postsuper8, on 17 martie 2018 - 23:42, said:

Eu am auzit ca înotul lungeste.
Plus ca modeleaza armonios corpul  Posted Image

O sa merg si la inot de saptamana viitoare. De cand sunt mic fac sport, desi nu par dezvoltat la maxim pentru varsta mea, poate din cauza ca sunt mai slabut, am zis sa incerc si sala sa vad cum e si mi-a placut.

View Postvimann, on 17 martie 2018 - 23:45, said:

Sala nu iti afecteaza cresterea in inaltime, dar e un mit care refuza sa moara.
Vezi ca la 14 ani daca te antrenezi cu orgoliu in loc de cap, o sa regreti toata viata o accidentare nasoala la coloana. Scopul nu e sa ridici greutati mari ca sa te lauzi.
Discuta cu antrenorul, citeste, informeaza-te. Ai toata viata inainte sa ajungi la greutati mari (si vei ajunge repede, daca lucrezi corect). Mananca sanatos, Protein-R e apa de ploaie.

Mananc cat de mult si cat de sanatos pot si incerc sa nu ridic foarte mult. Cum am zis, pe brat 7.5kg si la aparate in jur de 18-27 (18 mi se pare uneori prea usor). Pot sa fac si exercitii cu greutatea corpului, le pot inlocui cu greutatile.

View PostBaxon, on 17 martie 2018 - 23:37, said:

Apuca-te si alearga in parc , inspira aer curat , fa exercitii de respiratie , daca vrei sa te dezvolti armonios si sa nu devi o pocitura .

Alerg in fiecare zi, merg pe jos, dar incerc sa evit cardioul o perioada ca sa pot lua in masa musculara cat mai repede.

View PostAlex90USA, on 18 martie 2018 - 00:07, said:

Ridicarea/impingerea/tragerea greutatilor - nu cauzeaza stoparea cresterii. Poti sa ai diverse probleme cauzate de anumite exercitii executate incorect sau cu greutati prea mari, adica tot incorect! Dupa antrenament si pe tot timpul zilei, organismul cere mancare, care contine nutrienti care vor ajuta si la altele, pe langa cresterea muschilor. E posibil chiar sa cresti in inaltime mai mult decat daca ai sta degeaba fara nici un sport.

Bineinteles ca antrenamentele in sala de fitness/culturism nu sunt cele mai bune pentru cresterea in inaltime. Eu m-am apucat de sala la 1.63 m si am crescut pana la 1.78 m, timp in care faceam si handbal. As fi crescut mai mult daca as fi facut baschet? Probabil. Alt coleg de echipa a ajuns pana la 1.96 m, desi era destul de inalt cand s-a apucat.

Daca te antrenezi la sala si mananci ce trebuie, e mai sanatos decat sa stai la tigara si alcool toata noaptea. Daca faci sport mult timp, vei vedea ca vei deveni mult mai disciplinat si ambitios, iar asta te va ajuta foarte mult.

Am 4 mese pe zi, cu gustari intre fiecare. Inainte cu o zi de sala mananc ceva ce are un continut mare de carbohidrati. Ma duc la sala de la 7 si dupa ce ajung acasa la 8 nu mai mananc, de aia bag un baton proteic. Am facut 4 ani de baschet si 3 de fotbal, cu toate astea la 1.67 sunt foarte putin sub media de inaltime la mine in clasa, un baiat mai mic cu un an are 1.70, cel mai scund de varsta mea din clasa are 1.58 si cel mai mare 1.87.

View PostMoroiul_lui_retele, on 18 martie 2018 - 00:59, said:

@Inițiator, mai bine așteaptã vreo 2-3 ani și dupã apucã-te de salã. Pânã atunci, ocupã-ți timpul cu alte sporturi, gen fotbal, inot, tenis, șamd. E totuși prea devreme sã te apuci. Dacã insiști, folosește greutãți mici care nu îți solicitã prea mult mușchii și articulațiile. Mai poți încerca niște exerciții de stretching, e o metodã eficace de creștere în înãlțime mai ales la vârste fragede.
Eh, nu e chiar un mit. La vârste fragede, îți poate stagna procesul de creștere, în special prin prisma exercițiilor executate incorect care îți preseazã coloana vertebralã ducând în cele din urmã la tasarea vertebrelor.

Dar fac si baschet de 2 ori pe saptamana si am incercat si pe acasa niste exercitii de stretching, nu fac doar sala si atat, vreau sala ca sa un pic de masa musculara pe mine ca sunt cam slabut.

#20
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Lasa sala pana dupa 18 ani si apuca-te de inot,baschet...

#21
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Daca vrei neaparat sa faci sala pentru a-ti creste masa musculara iti recomand sa nu uiti de cel mai important lucru facut dupa incheiere exercitiilor cu greutati. Stretching.
La varsta ta este mai important decat sala in sine deoarece iti intinde fibrele musculare contractate in urma antrenamentului. Parerea mea este ca daca unii se opresc din crestere ridicand greutati este datorita faptului ca scurtarea fibrelor in urma exercitiilor cu greutati pun tensiune continua si constanta pe articulatii.
E parerea mea si poate gresesc dar in ultimii ani eu nu termin nici un workout fara minim 5 minute de stretching si asta se simte in starea generala de dupa.

#22
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
Poti sa incerci Calisthenics, sunt multe clipuri cu exercitii pe youtube, iti trebuie o bara de tractiuni si 2 bare paralele, se gasesc in majoritatea oraselor medii si mari:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uJ9rAUQhM2g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IRziHG7yuJk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005
du-te la sala ca nu o sa ai nimic, nu te mai lua dupa toti prostii.
intre 14 si 20 de ani e cel mai bine sa te duci fiindca acum corpul e in crestere si beneficiezi de cel mai bun profil endocrin.

inaltimea e determinata genetic, nu are treaba cu sala mai ales ca 99% din baetii de la sala nici nu se ating de suportul de geno.

#24
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Nu ai de ce sa nu te duci la sala, doar sa faci exercitiile cu cap, sa nu fortezi in speranta ca vei avea rezultate mai rapide (asta e valabil la orice varsta).

#25
vladb187

vladb187

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.03.2018
Multumesc foarte mult de raspunsuri. O sa iau in considerare si o sa aplic ceea ce mi-ati spus.

#26
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostDJPocaitul, on 18 martie 2018 - 11:14, said:

Lasa sala pana dupa 18 ani si apuca-te de inot,baschet...
de ce?

#27
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
De ce nu ? ..

Edited by Baxon, 18 March 2018 - 12:41.


#28
vladb187

vladb187

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.03.2018
Up

#29
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View Postvladb187, on 17 martie 2018 - 23:29, said:

Salut, fac 14 ani in aprilie si merg la sala de doua luni...
Cred ca ai gresit sectiunea.
Mai sunt 7 discutii despre "sala la 14".
Nu le-am numarat si pe cele cu 15, 16 ani s.a.m.d.
Attached File  14ani.png   43.68K   6 downloads

#30
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostBaxon, on 17 martie 2018 - 23:37, said:

Apuca-te si alearga in parc , inspira aer curat , fa exercitii de respiratie , daca vrei sa te dezvolti armonios si sa nu devi o pocitura .

asta poate dacă se duce într-un parc din Toronto, Los Angeles, Amsterdam. Madrid, etc, NU în București sau oriunde altundeva în Romanica.

#31
vladb187

vladb187

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.03.2018
Up

#32
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Oricum la 14 ani aveam ganterele sub pat, la sala nu aveam unde sa ma duc atunci, doar la lupte libere.
Du-te linistit la sala, pune accentul pe bodyweight, iar cu fiarele mentine-te in zona de peste 8 repetari pe serie, adica greutati mici-medii.
Cand o sa te joci cu greutatile cu care ai inceput mai pui cate putin. Daca nu esti tembel si nu te bagi in gasca cu tembeli nu ai cum sa te accidentezi.

#33
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Up

View PostEXIT, on 18 martie 2018 - 21:06, said:

Cred ca ai gresit sectiunea.
Mai sunt 7 discutii despre "sala la 14".
Nu le-am numarat si pe cele cu 15, 16 ani s.a.m.d.
Attachment 14ani.png


#34
vladb187

vladb187

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.03.2018
Up

#35
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Up

View PostEXIT, on 18 martie 2018 - 21:06, said:

Cred ca ai gresit sectiunea.
Mai sunt 7 discutii despre "sala la 14".
Nu le-am numarat si pe cele cu 15, 16 ani s.a.m.d.
Attachment 14ani.png


#36
vladb187

vladb187

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.03.2018
Up

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate