Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 

Conectare doua TV-uri si un router

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Spliterul nu are atenuare, distribuitorul da.

Sunt folosite pentru lucruri diferite.

Edit: evident ca ateniarea notata pe distribuitorul din poza nu e marketing!

Edited by MembruAnonim, 17 March 2018 - 22:26.


#20
mcoroama

mcoroama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 24.02.2018
Gata, am rezolvat. Multumesc mult pentru sfaturi.
Acum ca semnalul in interfata routerului este mai mare este bine?

Pe tv-uri continutul 4k ruleaza foarte bine.

 addelin, on 17 martie 2018 - 22:25, said:

Spliterul nu are atenuare, distribuitorul da.

Sunt folosite pentru lucruri diferite.

Edit: evident ca ateniarea notata pe distribuitorul din poza nu e marketing!

La mine ambele sunt  distribuitoare. De la stalp vine un fir in distribuitorul fara valori si pleaca 3. 2 vin la parter direct la priza si asta de sus tot la priza, doar ca la asta am distribuitorul din imagine si vreau sa impartesc semnalul cum ziceam.

Attached Files


Edited by mcoroama, 17 March 2018 - 22:27.


#21
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Esti chiar de pomina..... Ai semnal mai mare si ne intrebi daaca e bine.....

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De fapt pe tine te intereseaza SNR-ul sa fie in parametrii, 'geaba ai putere mare daca ai SNR mic ca se va desincroniza modemul ala intr-o mare veselie. SNR-ul pe downstream oricum tine in principal de sarme si conectori (mufe). Nu pot sa iti zic valorile de la UPC, la alta firma valoare buna pe downstream la SNR era intre -30 (cea mai mare valoare) si -50 (cea mai mica valoare)dBm.

Edited by MembruAnonim, 17 March 2018 - 22:33.


#23
mcoroama

mcoroama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 24.02.2018

 keta, on 17 martie 2018 - 22:31, said:

Esti chiar de pomina..... Ai semnal mai mare si ne intrebi daaca e bine.....

Pai routerele UPC se blocheaza la semnal puternic. Tin minte ca aveam patanii de astea iarna cand eram la bloc.

 MembruAnonim, on 17 martie 2018 - 22:33, said:

De fapt pe tine te intereseaza SNR-ul sa fie in parametrii, 'geaba ai putere mare daca ai SNR mic ca se va desincroniza modemul ala intr-o mare veselie. SNR-ul pe downstream oricum tine in principal de sarme si conectori (mufe). Nu pot sa iti zic valorile de la UPC, la alta firma valoare buna pe downstream la SNR era intre -30 (cea mai mare valoare) si -50 (cea mai mica valoare)dBm.

SNR-ul este bun.

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Exact. Puterea mare nu inseamna automat un lucru bun. E bun cand ai N clienti pe un nod optic, ai N dispozitive sau reteaua e foarte ramificata. Atunci dai putere mai mare din NO si mai reglezi amplif-ul astfel la clienti, modemurile de cablu, sa ajunga putere okay. Prea mare sau prea mica = probleme de desincronizare modem. Intr-o retea de coaxial ai 2 valori, puterea (Signal) si zgomotul (Noise), cresti puterea creste raportul SNR (Signal to Noise Ratio) rezulta o retea mult mai stabila. Scazi puterea scade SNR-ul duce pe pluta reteaua.

Edited by MembruAnonim, 17 March 2018 - 22:43.


#25
mcoroama

mcoroama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 24.02.2018

 MembruAnonim, on 17 martie 2018 - 22:42, said:

Exact. Puterea mare nu inseamna automat un lucru bun. E bun cand ai N clienti pe un nod optic, ai N dispozitive sau reteaua e foarte ramificata. Atunci dai putere mai mare din NO si mai reglezi amplif-ul astfel la clienti, modemurile de cablu, sa ajunga putere okay. Prea mare sau prea mica = probleme de desincronizare modem. Intr-o retea de coaxial ai 2 valori, puterea (Signal) si zgomotul (Noise), cresti puterea creste raportul SNR (Signal to Noise Ratio) rezulta o retea mult mai stabila. Scazi puterea scade SNR-ul duce pe pluta reteaua.

Foarte bine explicat, pe intelesul tuturor. Te rog uitate putin peste valorile din router si zi-mi daca sunt ok.

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca ma iau dupa valorile cu care sunt eu obisnuit atunci pe downstream este okay, vad ca SNR-ul este peste 30 destul de stabil nu are spike-uri mari, 36 - 38dBm e okay. Insa trebuie sa mentionez ca nu cunosc reteaua UPC adica cate NO sunt pe upstream, cate modemuri sunt pe un NO si cate amplifuri de linie foloseste UPC pe o ramura. Pe vremuri documentele prevedeau cate un aplif de linie la 250 de metri pentru un maxim de 4 amplifuri pe ramura. Peste 4 amplifuri cascadate semnalul se degrada prea mult si apareau probleme mari.

Pe upstream nu imi dau seama cat de okay e. Pare okay daca puterea nu are salturi prea mari intre 2 refreshuri. Pe upstream vezi doar puterea, TX-ul tau, SNR-ul il vad cei de la UPC pe CMTS sau in aplicatiile lor de monitorizare.

Edited by MembruAnonim, 17 March 2018 - 23:04.


#27
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,834
  • Înscris: 07.07.2009
Astea sunt valori acceptabile și nu cele de sus:

Attached File  val.png   36.55K   22 downloads

Câteodată am și cu 0 mai multe.

#28
mcoroama

mcoroama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 24.02.2018

 Kalman2007, on 17 martie 2018 - 23:14, said:

Astea sunt valori acceptabile și nu cele de sus:

val.png

CĂąteodată am și cu 0 mai multe.

Te rog detaliaza.
Asta-i  distribuitorul din pod fara atenuari de care vorbeam.

Attached Files



#29
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,834
  • Înscris: 07.07.2009
Ce să detaliez? Să ai majoritatea între 0 și maxim 5 înseamnă un semnal bun, valori bune. Niciodată nu s-a desincronizat la mine acest modem. Eu îți recomand să chemi pe cineva de la UPC ca să-ți facă ca lumea totul, eu așa am făcut. :)

Edited by Kalman2007, 17 March 2018 - 23:22.


#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@Kalman2007: Nu te contrazic dar trebuie sa ne gandim ca vorbim de 2 modemuri aflate in locuri diferite de unde rezulta parametrii diferiti ai retelei UPC.

PS: Spliterele au atenuare si ele, doar ca au aceiasi atenuare pe fiecare iesire. Distribuitoarele (TAP-urile) au atenuari diferite pe iesiri.

Edited by MembruAnonim, 17 March 2018 - 23:22.


#31
mcoroama

mcoroama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 24.02.2018
Dar acum? Am schimbat cum mi-ati zis voi si la router am mai montat separat un atenuator de 6 db pe fir.

Attached Files



#32
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,834
  • Înscris: 07.07.2009
Așa da, e mult mai bine. :D

#33
mcoroama

mcoroama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 24.02.2018

 Kalman2007, on 17 martie 2018 - 23:59, said:

Așa da, e mult mai bine. :D

Asa-i ca la vara cand valorile scad trebuie sa scot si atenuatoru?

P.S. Multumesc pentru raspunsurile oferite. Am terminat si testat. Totul functioneaza impecabil ca la parter.

Edited by mcoroama, 18 March 2018 - 00:07.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate