Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Polizor unghiular: bosch vs makita

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
kreeper

kreeper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 17.10.2008
Am nevoie de un polizor unghiular mare de 230mm si cat mai puternic, am gasit 2 modele, (de obicei sunt fan bosch), dar parca e cam mare pretul. Totusi nu inteleg de ce e asa scump bosch-ul, ce are in plus ? Si daca merita ?

Bosch GWS 26-230 LVI = 1090 lei
Makita GA9040RF0 = 730 lei  

Ambele au 2600 W, La ce il folosesc:

1)  Am de taiat otel si bare din inox de 3-6mm grosime si ocazional pentru polizat obiecte metalice, in special inox.
2)  Am nevoie sa decupez niste pereti din beton folosing disc diamantat. NU vreau sa investesc intr-o scula dedicata doar pentru beton, care de obicei e mai scumpa.

Teoretic cu ambele scule pot face ce vreau, de ce as alege bosch si de ce as alege makita ? Care din cele 2 firme se descurca mai bine ? Vreau pareri pro/contra.  Suma disponibila: 1300 lei.  Multumesc!

Nu vreau recomandari ca hilti,dewalt,b&d,etc. Strict de acele 2 de mai sus.

Edited by kreeper, 17 March 2018 - 20:02.


#2
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Mie in general sculele Bosch mi se par mult supraevaluate. Sculele Makita mi se pare ca au un pret mai corect. Calitatea e tot pe acolo la amandoua desi am incredere mai mare in Makita.

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Exita "Bosch" intre bos-uri. Majoritatea sunt facute in Turcia.  Daca te hotarasti pentru Bosch, cauta din cele cu scrisul in relief. Toate cele etichetat doar, sunt slabute. Iar Makita, sunt ceva mai sensibile la conditii extreme de folosire. Proprie experienta, nu din auzite, sau din recenzii.

#4
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Eu zic sa mergi pe bosch borș Posted Image

Edited by YourFan, 17 March 2018 - 20:19.


#5
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Nu folosesc la felx decit Makita, am vreo 3 inclusiv debitorul de 355mm si nu ma pot plinge de ele, la rotopercutoare/masini de gaurit doar Bosch.
Pina acum n`am avut probleme cu niciunele.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Makita

#7
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014
Makita, foarte fiabile.
Sau daca ai buget Milwakee, Dewalt sau Festool.

#8
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Cât timp am lucrat la un atelier în Italia 6 ani, cele mai multe cadavre erau cele de Bosch și Metabo, nu-mi aduc aminte să fi văzut Machita printre cele cu probleme, deci clar eu aș avea încredere mai mult în japonez ! Posted Image

#9
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,018
  • Înscris: 11.06.2010
Mare atentie unde sunt produse!

Dublul standard exista in toate produsele, inclusiv la polizoare unghiulare.

#10
cammyxxx

cammyxxx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 554
  • Înscris: 04.01.2017
Viorelsolar e fan Makita, nu te lua dupa ce zice.
Cele mai bune polizoare le face Metabo.
Sfatul meu e sa-l iei pe cel mai ieftin pentru ca o sa te coste discul de taiat beton inca atat.

#11
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,018
  • Înscris: 11.06.2010
Cu toate astea, nu ti se pare ciudat ca nu a tastat corect numele firmei careia ii este fan?

Eu, personal, as merge pe ceva cu garantie cat mai mare, de la o firma serioasa, bineinteles.

kreeper, in ziua de azi nu mai conteaza doar numele, ci si unde este fabricat produsul respectiv si de la ce magazin il achizitionezi. Un nene a venit sa-mi puna doua placi de faianta, iar, ca sa le taie, avea un polizor unghiular de 125 Kawasaki. Din vorba in vorba, mi-a zis ca era al doilea, deoarece primul i-a fost schimbat la Dedeman pe garantie. Deci totul e relativ.

#12
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

 marga32, on 17 martie 2018 - 20:54, said:

Mare atentie unde sunt produse!

Dublul standard exista in toate produsele, inclusiv la polizoare unghiulare.
Makita se lauda ca in China au cea mai avansata fabrica, am scule si Made in Japan de la ei dar sunt mai simpliste, robuste old school. Am si Makite Made in Romania si merg si alea excelent. Cel mai tare le-am abuzat pe alea Made in China si inca se tin bine. Made in Hungary merge bine la fel. Nu-i nici un dublu standard, alea Makita Made in Poland sunt fake-uri.

Personal as inchiria o scula de taiat beton adevarata daca ai posibilitatea la un pret ok. Stihl GS 461 mi se pare cea mai adecvata pt taiat pereti. Pt polizat cu flexul de 230mm mi se pare aiurea, la polizat e bun cat mai mic si usor, gen de 720W, ala de 2600W e pt debitat componente ale unei structuri sau predebitari, gen nu iti incape teava in atelier, o tai cu flexul pe aproape si dupa faci taietura frumoasa la debitator.
La debitat teava ca sa obtii taieturi frumoase la unghiul dorit debitatorul e sfant.

Ca durabilitate, ce sa zic, de unde cumpar eu teava, au Makite de 230mm, de abia se mai distinge albastrul Makita, scrisul e sters, au ramas doar literele in relief, dar alea merg bine mersi si debiteaza de dimineata pana seara.

Edited by SpeedDemon, 17 March 2018 - 21:17.


#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
https://www.emag.ro/...a/pd/D1WR1MBBM/

Asta ce are ? Sunt facute de BOSCH, ai garnatie la el 2 ani , emag are service calumea, in caz de ceva il trimiti pe garantie.

Bosch albastre sunt facute mai ok, eu ala l-as alege intre cele 2 alese de tine. Parca si makita are ceva serie profesionala.

#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Ordinea e asa:

1. Fein ( atentie la model, sa fie din cele cat mai scumpe, clasa industriala, cu epoxi pe rotor )
Si Fein se fac acum in China multe modele, nu asta conteaza daca e facut in Germania sau in China, conteaza modelul exact.
Daca iei modele de varf sunt scule industriale.
2. Hitachi, la fel doar model din gama de varf de la Hitachi, care e profesionala, modelele scumpe - au design diferit si alt verde fata de cele hobby.
Sunt cele mai bune polizoare unghiulare dupa Fein, se incalzesc cel mai putin.
3. Makita - polizoare excelente, mult-muuuuuuult peste Bosch si la angrenaje si la alte componente.
Makitele facute in China sunt foarte bune, nu e asa important sa fie facute in UK, Japonia, SUA sau in alta parte. Se fac si in RO dar nu stiu cum sunt alea facute in RO.

Edited by loock, 17 March 2018 - 21:53.


#15
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007
makita 2600w 650 lei la atelierul tau ro

la banii astia iei unul il folosesti 2-3 ani.. si apoi mai iei unu.

Edited by aurick86, 17 March 2018 - 21:53.


#16
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007
adaugare:


sau aici la 615 lei..acelasi polizor: https://www.shopexpe...-piatra-D-18742
la banii astia iei unul il folosesti 2-3 ani.. si apoi mai iei unu.
sau Bosch mai ieftin dar tot 2600w.:
https://www.shopexpe...ametru-disc-230

sau Bosch la 2400W: la 550 lei:
https://www.shopexpe...ametru-disc-230
ai de unde alege ... toate sub 1000 lei.. dar cred ca daca vrei sa le dai tot bugetul ti-l accepta :)

#17
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,018
  • Înscris: 11.06.2010
Succes in a taia o bucata de metal cand moare polizorul! Dar, hey, te duci la cel mai apropiat magazin din oras si ti-l schimba pe loc. Dar, hey, nu toate magazinele sunt serioase si nu toate magazinele ti-l schimba pe loc. Hey...

#18
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Milwaukee agv 22-230
vecinul meu de atelier lucreaza inox,cam ce iti trebuie si tie si destul de intens.merg saracele toata ziua.pret undeva la 200 euroi dar cu 3 ani garantie
daca aveai buget aproape 400 mai bun era AGV 26-230

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate