Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Procesare audio

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
adiadiadrian

adiadiadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 31.12.2013
Buna ziua! Detin un amplificator Pioneer ak 20 si il am conectat la PC desktop,un procesor de sunete ar imbunatati calitatea audio?Am vazut pe site la Emag mai multe modele,imi puteti spune va rog care ar fi indicat si ce cabluri/mufe trebuie ca sa il conectez la acest amplificator.As fi interesat de un model cu suma de 1000 lei nu mai mult.Vreau sa am un sunet de studio cand ascult de pe youtube

Attached Files



#2
adytzoi

adytzoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 28.06.2010
Ia o placa de sunet decenta pentru pc si muzica la calitate mai buna, nu mp3-uri.

#3
adiadiadrian

adiadiadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 31.12.2013
Dar placa de sunet pt.pc va scoate sunetul audio mai de calitate in amplificator?

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

View Postadiadiadrian, on 17 martie 2018 - 16:40, said:

Buna ziua! Detin un amplificator Pioneer ak 20 si il am conectat la PC desktop,un procesor de sunete ar imbunatati calitatea audio?Am vazut pe site la Emag mai multe modele,imi puteti spune va rog care ar fi indicat si ce cabluri/mufe trebuie ca sa il conectez la acest amplificator.As fi interesat de un model cu suma de 1000 lei nu mai mult.Vreau sa am un sunet de studio cand ascult de pe youtube
Termina cu prostiile cu cabluri si ulei de sarpe, e un amplif hi-fi foarte bun cu 0.5thd, merge cu cabluri ordinare ca are impendanta destul de scazuta la intrari rca si se aude perfect asa cum este (am si eu unul nu de alta). Youtube nu ofera sunet de studio ci puternic compresat. Placa de sunet si boxele conteaza cel mai mult acuma. Cel mai aproape de studio (chipurile) este sa ai casti foarte bune si liniare, asa eviti reverberatiile si alte smecherii din boxele normale.
Daca vrei un sunet corect spectral pe boxe de podea vezi sa tii corectorul pe la ora 13:30-14 la bass si cam pe la ora 14:30 la inalte (trebuie sa compensezi neliniaritatea urechii umane), fara loudness. Daca dai pe direct musai corector intercalat inaintea lui sa poti repara sunetul sa-l faci conform urechii (care nu e liniara).

View Postadiadiadrian, on 17 martie 2018 - 17:25, said:

Dar placa de sunet pt.pc va scoate sunetul audio mai de calitate in amplificator?
Normal, doar ea face semnalul.

Edited by andreic, 17 March 2018 - 17:37.


#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Sunetul de studio nu e procesat. E cat mai neutru si curat cu putinta. Procesarea nu neaparat imbunatateste calitatea sunetului si nu poate fi facuta de oricine oricum. Si ce intelegi prin procesare?
Calitatea sunetului e data de calitatea echipamentelor de sunet. Boxe in primul rand ,apoi amplificator si sursa de semnal audio. mai depinde si de calitatea fisierului in doua moduri: daca e bine masterizat la produsul final sau daca e comprimat (lossy) sau nu( loseless)
In alta ordine de idei ,sunetul de studio e pentru studio si prelucrarile specifice. NU pentru ascultat acasa.
Cat priveste reglajele alea de inalte ,basi ce ti s-a dat acolo ,ignora-le cu desavarsire! Depinde sunetul de atat de multi factori(acustica incaperii ,semnal ,boxe ,amplificator ,pozitia in camera a ascultatorului) incat e o prostie macar sa te gandesti la niste reglaje prestabilite.
In cazul tau ,la ce boxe asculti? Acolo trebuie umblat! Si in al doilea rand la sursa de semnal audio.

Edited by edigee, 17 March 2018 - 17:47.


#6
adiadiadrian

adiadiadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 31.12.2013
Am doua boxe de podea Pioneer cs-5070

#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Pai la alea e problema!
S-a mai discutat pe aria aste ,sunt niste boxe extrem de slabe si de precar construite. In ciuda aspectului exterior.
De vazut si pretul lor. Inca la pretul ala gasesti variante mai bune.
Ca o regula generala ,cand se da un buget pt. audio stereo 2/3 merge spre boxe. Ca de departe sunt cel mai important element.

#8
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Omul nu a intrebat de cabluri scumpe, a intrebat cu ce cabluri sa lege "procesorul". Si nu ai de ce sa umbli la bass si inalte , cel putin in principiu.

Iutubele e inegal, se poate auzi si foarte bine si foarte prost si ok. Nu trebuie procesor ci DAC, ceva pe la 400-450 lei e arhisuficient pentru sistemul acela.

Edited by audiofidel, 17 March 2018 - 18:00.


#9
adiadiadrian

adiadiadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 31.12.2013
Semnalul audio il am de la placa de baza din pc,placa este Gigabyte z87hd3,sunetul se aude chiar foarte bine din amplificator chiar si de pe youtube,sunet clar si bass puternic.Doar ca eu ma plictisesc repede de ceva si intotdeauna vreau mai mult,adica vreau bass mai puternic si totodata sa nu se auda ca din butoi

#10
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Daca te plictisesti asa repede........asculta pe Spotify. Se aude mai bine,mai ales daca ai varianta premium. Si eu ascult la un amplif DENON de la laptop.

#11
adiadiadrian

adiadiadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 31.12.2013
Va multumesc

#12
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Cam mic bugetul pentru ce vrei tu. Nu prea ai multe variante de boxe care sa se auda mai bine decat acele Pioneer si in acelasi timp sa aiba si bass mai puternic decat Pioneer, care era echipat deja cu difuzoare de 20cm.

Poti audia sa vezi daca iti plac Magnat MMS 2002 la 1500 ron: https://www.avstore....ource=price-ro. Iti iei amplificatorul sub brat si mergi cu el la auditie. Poti sa faci rost de bani pana la 1500 daca vinzi boxele existente. Mai ieftin de atat si sa aiba ce vrei tu doar sh gasesti ceva. Bine, poti gasi firme obscure, dar fereste-te de ele, incearca sa cumperi din magazinele care vand doar aparatura audio.

Si o placa de sunet, de exemplu: https://www.pcgarage...asus/xonar-dgx/

#13
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Daca ai si un egalizator e si mai ok.

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

View Postadiadiadrian, on 17 martie 2018 - 17:52, said:

Am doua boxe de podea Pioneer cs-5070
Sunt oki, le boostezi cum ti-am zis pe extremitati cu corectorul amplifului acr enu e rau calitativ si exact pentru asta e facut... si poti ajunge la un sunet corect pentru ureche, acu mai sunt si alti factori care conteaza cum ar fi dimensiunea camerei, mobilier etc... dar astea sunt deja detalii.

View Postadiadiadrian, on 17 martie 2018 - 17:59, said:

Semnalul audio il am de la placa de baza din pc,placa este Gigabyte z87hd3,sunetul se aude chiar foarte bine din amplificator chiar si de pe youtube,sunet clar si bass puternic.Doar ca eu ma plictisesc repede de ceva si intotdeauna vreau mai mult,adica vreau bass mai puternic si totodata sa nu se auda ca din butoi
Placile onboard par "clare" si nustiu cum pentru ca egalizeaza sau prelucreaza ele din oficiu... nu sunt ideale cel putin cele de serie. Incearca sa te asiguri ca scoti eventualele efecte si o lasi neutra, dupa aia vezi ori din amplif ori cu egalizator si gata, nu-ti trebuie fitze scumpe sa se auda corect.

Edited by andreic, 17 March 2018 - 20:05.


#15
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
La un laptop se poate schimba placa de sunet ? Eu am ASUS K95V cu ecran de 18,4inch.

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
Nu cred, partea audio e lipita in sensul ca e integrata pe placa de baza, nu e addon.

#17
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Boxele alea Pioneer fara filtre nu au prea multe de oferit, sa nu exageram cu sunetul bun.

Si nu mai cautati sa schimbati placi, rezolvati mai bine cu un DAC.

Edited by audiofidel, 17 March 2018 - 20:25.


#18
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Va multumesc. Dac nu am avut niciodata si nu stiu NIMIC despre asa ceva. Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate