Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Tigai stone effect Ambition

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
NicIoana

NicIoana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.03.2018
Stie cineva sa-mi spuna o parere despre materialul folosit la aceste tigai: PFLUON? Daca este bun pt sanatate?
Ma refer, gen, daca contine teflon sau contine particule de piatra la fel ca cele de la Delimano Stone Legend...
Nu gasesc pe nici un site despre ce este acest Pfluon, din ce este obtinut.

Si inca o intrebare ce parere aveti despre tigaile cu granit, sunt bune pt sanatate, dar si rezistente la zgarieturi?

Edited by NicIoana, 17 March 2018 - 15:56.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pare a fi reclama mascata la tigai. Google gaseste din prima ce e Pfluon.
Pfluon este o companie chinezeasca, nu un material:
PFLUON Group consists of Zhejiang PFLUON Technology Co., Ltd. engaged in the manufacturing of non-stick coatings and Zhejiang PFLUON Chemical Industry Co., Ltd.

http://www.pfluon.co...cts/index1.html


Acel model de tigaie are invelis Cookmark, care este un teflon.

COOKMARK™ series PFLUON universal fluororesin non-stick coating is designed with single-layer or two-layer coating system. Thanks to its high density, good inadhesion, easy-to-clean performance, outstanding price-performance ratio and strong practicability, this series coating is applicable for substrates like aluminum, alloy and stainless steel etc., thus being the most extensively used non-stick coating product.

http://www.pfluon.co...ml#.Wq0h7ryWbmg

Edited by pasilla, 17 March 2018 - 16:11.


#3
Andra_cuty

Andra_cuty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 25.12.2016
Este doar un alt tip de teflon, deci tot plastice.
Eu in locul tau as sta cu gura departe de orice material "inovator". Nimeni nu le-a testat si nici nu are cum sa le testeze. Trebuie cel putin 100 de ani de uz ca sa ne putem da seama de efectele asupra organismului.
Otelul inoxidabil, fonta, sunt de incredere pentru ca sunt folosite de sute de ani. Si eventual titaniul pentru ca este un element cunoscut ca si biocompatibil.

#4
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 28.08.2008
Cumpara tigaie de fonta.

#5
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
@Nicioana, sunt tigai "foarte sanatoase si rezistente, nu au nici urma de particule de teflon sau altceva"...

Singura problema este ca vei muri de la ceea ce prajesti in ele. Respectiv CACAT din magazin.

Tigaia sau materialul este ultima ta grija.....

Edited by keta, 17 March 2018 - 16:33.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 keta, on 17 martie 2018 - 16:22, said:

@Nicioana, sunt tigai foarte sanatoase si rezistente, nu au nici urma de particule de teflon sau altceva...
Producatorul te contrazice. Fluororesin este un polimer flor-carbon, adica un fel de Teflon (care este TM al DuPont).

Probabil ca sunt sanatoase daca nu depasesti temperatura de 380 grade.

Edited by pasilla, 17 March 2018 - 16:32.


#7
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Uitasem sa pun "" de rigoare de aici confuzia....Am editat...
Nu conteaza rezultatul final e acelasi... DECES

#8
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
A innebunit lumea cu tigaile cu teflon. A fost vreo emisiune la antena 3 despre teflon de o razna lumea? A doilea topic intr-o singura zi...
Acum imi dau seama de ce e lumea bolnava de cancer. A tot mancat din tigai de teflon, noroc ca a venit unul acum si a zis. Iti dai seama ca toti doctorii si savantii au fost facuti de cacat de unu' care a zis ca teflonul produce cancer?

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 keta, on 17 martie 2018 - 16:33, said:

Uitasem sa pun "" de rigoare de aici confuzia....Am editat...
Nu conteaza rezultatul final e acelasi... DECES
Toti murim in final. Totul este ca sa te bucuri de viata cat traiesti. Fugi de tigaile cu teflon, manaci "sanatos" si mori pe trecerea de pietoni.

 Seteh, on 17 martie 2018 - 17:10, said:

A innebunit lumea cu tigaile cu teflon. A fost vreo emisiune la antena 3 despre teflon de o razna lumea? A doilea topic intr-o singura zi...
Acum imi dau seama de ce e lumea bolnava de cancer. A tot mancat din tigai de teflon, noroc ca a venit unul acum si a zis. Iti dai seama ca toti doctorii si savantii au fost facuti de cacat de unu' care a zis ca teflonul produce cancer?
Teflonul este un material foarte stabil si inert  chimic.
Ai sanse mai mari sa te imbolnavesti folosind o tigaie din fonta [care contine metale grele]  , decat una cu strat din teflon.

Edited by pasilla, 17 March 2018 - 17:22.


#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 NicIoana, on 17 martie 2018 - 15:52, said:

Stie cineva sa-mi spuna o parere despre materialul folosit la aceste tigai: PFLUON? Daca este bun pt sanatate?
Ma refer, gen, daca contine teflon sau contine particule de piatra la fel ca cele de la Delimano Stone Legend...
Nu gasesc pe nici un site despre ce este acest Pfluon, din ce este obtinut.

Si inca o intrebare ce parere aveti despre tigaile cu granit, sunt bune pt sanatate, dar si rezistente la zgarieturi?
In afara de tigarile antiastmatice, nu exista tigari "bune la sanatate"!

#11
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Imi aduc aminte ca existau odata in RO si parca se gaseau la farmacie in pachet de 5 buc

Oare ce compozitie aveau ?

Edited by keta, 17 March 2018 - 17:41.


#12
NicIoana

NicIoana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.03.2018
Ms pt sfaturi! Nu e reclama :) Eu chiar nu am gasit, am dat peste siteul pfluon, tot asa se numeste si materialul de care zic si este facut de ei, dar nu am vazut detalii din ce e facut si nici o opinie pe nici un forum de la cei care au folosit o astfel de tigaie... Si nici nu prea stiu bine engleza.

#13
-koss-

-koss-

    Technology apprentice

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Am observat o chestie interesanta. Toata lumea cumpara in draci tigai, cratite minute din materiale minune.. Cred ca fac profit fantastic producatorii de tigai in ultima perioada. :|

#14
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
De cand o stiu eu pe bunica a avut doar o singura tigaie din aia neagra de tabla in care facea si pui, si cartofi prajiti si chiftele, si clatite si orice, dar nu am vazut sa o spele sau sa o frece vreodata ca s-a lipit ceva de ea.

Ce PLM de "teflon" avea eu nu stiu, dar i-a batut pe toti cu toate tigaile lor moderne.

Edited by keta, 17 March 2018 - 21:17.


#15
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Ma,ia luati o tigaie super... ce vreti.Si dupa luati o tigaie serioasa(pretul difera").Prima-I grea ca o doza de bere,a doua ca 4 doze(ex. aleator).Conteaza si materialul de baza nu numai stratul de Teflon,peflon si ce mai vreti voi.Mikespike dixit.Posted Image

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 MikeSpike, on 18 martie 2018 - 00:44, said:

.Conteaza si materialul de baza
E aluminiu, cu cat mai gros cu atat mai mare riscul de alzheimer :)

#17
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

 pasilla, on 18 martie 2018 - 00:49, said:

E aluminiu, cu cat mai gros cu atat mai mare riscul de alzheimer Posted Image
Si nu stiu de ce, dar cred ca daca e rosie tigaia si riscul de parkinson e urias. Am cercetat io dar trebuie sa ma duc la antena 3 sa spun dar mi-e lene.

#18
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Passila,ma refeream ca una-I inox si alta-I aluminiu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate