Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Pozitia la volan , soferi si soferite .

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Tot am citit pe aici la " rubrica " auto cate probleme au unii la volan cu pozitia pe scaun . Ma socheaza cat afirma ca trebuie sa-si gasesca o pozitie confortabila de condus si faptul ca dureaza mult pana o gasesc .
Ce naiba , in maxim 2 minute poti regla orice scaun si volan ( daca se regleaza ) sa gasesti pozitia cea mai buna ,
La femei e de inteles oarecum ca o haina in plus pe tine deja schimba pozitia sau daca poarta cizme sau pantofi cu toc si fara dar la barbati dpmdv e ciudat rau .
Eu ma urc intr-o masina si in mai putin 2 minute gasesc pozitia ideala ( chiar daca pe parcurs in timp ce conduc pot ajusta - unii nu pot si trebuie sa opreasca masina s-o ia de la capat cu reglatul ) si binenteles sa-mi dau seama daca masina mi-e comoda sau nu .
Am fost cu un amic cand am umblat pe la reprezentante auto sa-mi iau masina si atata se fataia pe scaun ca-mi venea sa-i dau una dupa ceafa ... Am intrat in cateva modele si am stiut imediat ca nu mi se potrivesc .
Deci chestia asta ma depaseste cu foitul asta interminabil si reglatul in sute de ipostaze la volan .
Chiar asa greu e sa gasiti o pozitie confortabila la volan in scurt timp ?

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 Baxon, on 17 martie 2018 - 14:48, said:

Chiar asa greu e sa gasiti o pozitie confortabila la volan in scurt timp ?
Pentru unii da, pentru altii nu.

#3
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Depinde de masina.
Cu cat e mai ieftina cu atat ai mai putin de reglat. Cu cat e mai scumpa cu atat ai mai multe reglaje.
Cu cat ai mai multe reglaje cu atat poti sa-l reglezi mai bine ca sa-l faci mai confortabil dar in acelasi timp poti sa-l si dereglezi si sa-l faci mai inconfortabil.
Doar un exeplu: reglajul inclinatie sezutului care ca inceput nu il reglasem si nu ma simteam in largul meu.
Reglarea lungimii sezutului (suport pentru picioare) la multe scaune nu exista. Suportul lombar de obicei exista dar sunt scaune care nici asta nu au, ba chiar exista masini la care nu se poate regla scaunul pe verticala. Crima si pedeapsa.
[ https://www.myaudiworld.sg/assets2/Images/MyGuide/ExploreYourAudi/QuickStart/A7/Quick-Start-Basics-B_01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Kroghy, 17 March 2018 - 15:10.


#4
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
acum cu scaune incalzite mai avem nevoie si de masaj si spor la somn la volan.la drum lung chiar dadeam drumul la geam sa intre aer rece ca nu cumva sa adorm.tinerii vad ca regleaza scaunul cat mai jos atat cat sa se vada capul.ce mai;... tanchist are mama.

#5
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 masni, on 17 martie 2018 - 15:35, said:

acum cu scaune incalzite mai avem nevoie si de masaj si spor la somn la volan.la drum lung chiar dadeam drumul la geam sa intre aer rece ca nu cumva sa adorm.tinerii vad ca regleaza scaunul cat mai jos atat cat sa se vada capul.ce mai;... tanchist are mama.
E unul la mine in oras,astia ii zic "pilotul automat",are vreo 1,45-1,50.Cat e de mic si-a luat ditamai Passatul break,si nu se vede la volan,cand vezi ca vine din fata te ia groaza,mai ales daca ai vazut "Christine".

Edited by daniMMM, 17 March 2018 - 15:57.


#6
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,965
  • Înscris: 24.01.2012
Pentru mine, pozitia a volan inseamna cam asa:
o pui pe tipa sa imbratiseze spatarul scaunului soferului, apoi te strecori in spatele ei si-i dai bice.
Nu o recomand, pozitia e inghesuita si cam claxonezi cu curul.

#7
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Depinde de fiecare moment in parte ! De exemplu eu am 2 pozitii confortabile pentru condus . Una pentru drumuri lungi , cu scaunul lasat si in jos si pe spate...pentru mine e mai confortabil si alta pentru Bucuresti si imprejurimi...pozitia scaunului mai inalta si spatarul mai apropiat de volan...care permite vizibilitate mai mare a gropilor si permite reactii mult mai rapide in traficul extrem de aglomerat si distantelor infime intre masini ! Si DA cand ma urc intr-o masina in care reglajele sunt facute pentru alt sofer , dureaza mult(minim 3-5 minute) pana imi fac reglajele scaun/volan/oglinzi deoarece sunt perfectionist ! Spor !

#8
Andra_cuty

Andra_cuty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 25.12.2016
Stie cineva cum se regleaza scaunul pe verticala la Mazda 323 ?? Am 2 manete, una pt orizontal si una pt balansat pe vertical. Nu il ridica cu totul in sus, ridica doar partea din fata sus sau doar partea din spate sus.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Pozitie normala, mai spre drept, nu lasat aiurea pe spate si e perfect. Daca stai pe spate nici nu controlezi biene pedalele.

#10
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Unii dintre noi , mai pasionati de "condus"(sa nu zic pilotaj) au avut sansa sa se urce intr-un monopost de F 1(bineinteles la un targ auto...nu pe pistaPosted Image )...asa ca ...sa o lasam mai moale cu controlatul pedalelor !
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HCI6aA0_jj4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Desigur pozitia la volan la WRC e alta !
PS-Nu recomand aceasta pozitie de condus decat celor cu multe sute de mii de km sau mai mult si cu cunostinte minim medii de notiuni de pilotaj deoarece in F1 volanul vine ..."acolo unde trebuie" la maini .

Edited by Supermax, 17 March 2018 - 16:22.


#11
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
Depinde si de sofer, unii mai incepatori sau nesiguri pe ei vor sa stea cat mai sus si mai in fata, sa vada botul masinii. Depinde si de masina... unii mai scunzi au nevoie sa stea mai in fata sa ajunga la pedale.

Eu am avut problema cu o masina mare, cand am luat-o, am testat-o in oras, doar in primele 4 viteze, ma simteam foarte bine in masina, stateam confortabil si controlam bine masina, ajungeam la pedale si volan dar nu ajungeam la schimbatorul de viteze sa bag in viteza a 5-a, asa ca am schimbat masina cu una automata, acelasi model.

Cine vrea sa conduca confortabil:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Bd5SSn8OHMk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Posted Image ! Misto film cu "jmecheri" ! Eu le zic masini cu volan pe mijloc ! Si ca sa nu mai deschid alt topic , e important si cu ce te incalti !

Edited by Supermax, 17 March 2018 - 16:29.


#13
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Am avut un sedan in care pozitia la volan era extraordinara , picioarele imi stateau aproape intinse si lucram la pedale din laba piciorului , scaunul la 7 cm de podea , spatele putin lasat ( numa putin ) si puteam conduce fara probleme 1000-1500 km doar cu pauza de pipi si carburant . La suv stau ca pe " buda " si obosesc mai repede ( ma cam dor genunchii ) , mai mult de 800 km nu rezist + ca mi se face si somn ( varsta ) . Cu toate astea nu mi-as mai lua sedan sau masina joasa Posted Image

#14
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Depinde de om, sunt unii care si daca ii pui in cap se simt confortabil :D
Cand nu prea esti obisnuit cu confortul si nu stii ce e ala, orice pozitie pare confortabila.

#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Cred ca si varsta si km din experienta isi spun cuvantul . Eu m-am cam saturat de condus masini insa din nevoie inca ma urc la volan .

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Problema cea mai mare e ca multi nu stiu cum sa regleze scaunul, volanul si oglinzile.

Pe masina mea si pe cea de scoala a fost simplu:
- cu ambreajul apasat la maxim...
- scaunul cat sa vezi capota
- spatarul aplecat in pozotia comoda
- volanul la incheieturi si sa vezi ceasurile prin el.
- aaa, a si oglinzile.

Edited by arg, 17 March 2018 - 16:54.


#17
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Masini si masini, sunt uneori diferente uriase cand e vb de confort/vizibilitate(atat pt sofer cat si pt pasageri).Ma dai jos din masina de 100 de mii de euro, in veci n-o sa gasesc pozitia pe o masina de 15 mii de euro.

Edited by ionutz_joe2009, 17 March 2018 - 17:15.


#18
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Extraordinar!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate