Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

De ce sunt atatia oameni care platesc cash ?

* * - - - 18 votes
  • Please log in to reply
3720 replies to this topic

#523
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006
Nu are decat de la BCR?

Chiar asa, voi aveti carduri de la mai multe banci? Eu am doar de la BT, unul de salariu si unul de credit, si n-am nevoie de mai mult. Poate as avea nevoie de Revolut sau ceva asemanator daca as iesi mai mult din tara.

#524
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Un om intelept a zis odata sa nu iti tii toate ouale in acelasi cos.

#525
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,548
  • Înscris: 15.06.2007

View PostAnonymous1986, on 26 iunie 2022 - 00:14, said:

Acum câteva zile am întrat în Carrefour sa mai iau câteva chestii de haleala, la doar câteva minute după ce am întrat aud prin stație "plata cu cardurile bcr este indisponibila..." ma uit în portofel și canci cash
am vreut sa platesc taxa pentru pasaport online. Stiam cat costa taxa, cand ma uit acolo comision de vreo 15% pe tranzactie. La 3 pasapoarte se aduna o suma nerezonabila. Ma interesez de alternative, si aflu ca se poate achita taxa la cec bank, am una in apropriere. Ma duc " cu cardu in dinti" si intru in agentie si le spun ca vreau sa achit taxa respectiva. La care sunt indrumat spre un robotel care nu accepta decat cash. Deci in sucursala de banca robotel cash only!   Apoi scoate bani la bancomat, si fiind cardul altei banci nu poti scoate ce suma vrei, doar 100, 200 sau 500.  Apoi  mergi si schimba bancnotele ca la robotel trebuie sa platesti fix, ca nu da rest.

#526
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View Posttfmercedez, on 28 iunie 2022 - 14:55, said:

am vreut sa platesc taxa pentru pasaport online. Stiam cat costa taxa, cand ma uit acolo comision de vreo 15% pe tranzactie. La 3 pasapoarte se aduna o suma nerezonabila. Ma interesez de alternative, si aflu ca se poate achita taxa la cec bank, am una in apropriere. Ma duc " cu cardu in dinti" si intru in agentie si le spun ca vreau sa achit taxa respectiva. La care sunt indrumat spre un robotel care nu accepta decat cash. Deci in sucursala de banca robotel cash only!   Apoi scoate bani la bancomat, si fiind cardul altei banci nu poti scoate ce suma vrei, doar 100, 200 sau 500.  Apoi  mergi si schimba bancnotele ca la robotel trebuie sa platesti fix, ca nu da rest.

eu mi-am refacut pasaportul acum cateva luni si am platit taxa prin ghiseul.ro (normal ca am folosit card). Eu nu am avut niciun comision de platit. Suma scrisa pe site e si suma luata din cont.

#527
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,863
  • Înscris: 25.01.2007
Probabil el a nimerit vreun site ce ia taxa suplimentara, nu ghișeul.ro.
Totusi la cec nu sunt automate selfpay? Eu din astea am văzut.

#528
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005

View Posttfmercedez, on 28 iunie 2022 - 14:55, said:

am vreut sa platesc taxa pentru pasaport online. Stiam cat costa taxa, cand ma uit acolo comision de vreo 15% pe tranzactie. La 3 pasapoarte se aduna o suma nerezonabila. Ma interesez de alternative, si aflu ca se poate achita taxa la cec bank, am una in apropriere. Ma duc " cu cardu in dinti" si intru in agentie si le spun ca vreau sa achit taxa respectiva. La care sunt indrumat spre un robotel care nu accepta decat cash. Deci in sucursala de banca robotel cash only!   Apoi scoate bani la bancomat, si fiind cardul altei banci nu poti scoate ce suma vrei, doar 100, 200 sau 500.  Apoi  mergi si schimba bancnotele ca la robotel trebuie sa platesti fix, ca nu da rest.

Mare idiotenie asta. Am patit la fel cu taxa pentru permis.
Nu doar ca poti plati la robotel doar cash, dar robotelul nu da rest. Tre` sa bagi bani exact, altfel primesti rest o bucata de hartie igienica, un fel de voucher pe care sa-l poti utiliza ulterior. De parca ti-ai petrece viata prin sucursalele CEC...

Referitor la card vs cash - cardul e mult mai comod - recunosc asta, chiar daca eram un adept convins al cash-ului. Si ai flexibilitate mai mare, iti poti plati facturile de acasa, fara sa stai la rand..etc
Insa poti pati diverse neplaceri daca te bazezi exclusiv pe card.
De exemplu - la un Auchan - le-a cazut sistemul (BRD) complet. La toate casele era nefunctionala plata cu card. Bancomatul BRD din incinta nefunctional. Coada la bancomatul  altei banci - belea.
La un alt moment probleme, vreo 2 saptamani cu cardurile de la Raiffeisen. Cand mergea plata, cand nu. Mai mult nu.

Mi-am facut un sistem in care sa fiu asigurat pentru cat mai multe posibilitati.
Cardul de salariu la Raiffeisen.
Facut card la OTP (au avut o oferta cu 50 lei/luna cashback daca indeplinesti niste conditii. L-am luat un an de zile). Asta e cardul de cheltuiala zilnica.
La fiecare salariu - transfer o suma din Raiffeisen la OTP. Orice cumpar, sau factura...etc - platesc cu OTP. Restul se aduna in contul de la Raiffeisen.
Daca nu merge un card, il am pe celalalt. Daca nu merge niciunul - am in portofel 100-150 lei "in caz de urgenta".

#529
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,548
  • Înscris: 15.06.2007

View PostSoulstream, on 28 iunie 2022 - 21:26, said:



eu mi-am refacut pasaportul acum cateva luni si am platit taxa prin ghiseul.ro (normal ca am folosit card). Eu nu am avut niciun comision de platit. Suma scrisa pe site e si suma luata din cont.
corect, suma de pe site este cu 35 de lei mai mare decat suma de la epasapoart.ro.


Uite ca nu am fost atent la smecherie. Este ghiseul.ro si ghoseuonline.ro

[ https://i.postimg.cc/SsPqC9jV/Screenshot-20220629-112837-Opera.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://i.postimg.cc/VkFJM7wR/Screenshot-20220629-113028-Opera.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]





Macar acuma stim ca sunt si samsari la ghiseu.
Cum este posibil asa ceva? Cine detine "ghiseuonline.ro"?

#530
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006
chestia este ca nu prea ai cum sa confunzi interfetele celor doua site-uri!

#531
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,548
  • Înscris: 15.06.2007
De cand cu topicu asta.. tocmai ce am vazut, la lidl cardu poti sa ti-l bagi oriunde in afara de POS.

Cash only babe! Si e de ieri.
[ https://i.postimg.cc/9fsCcckp/20220710-131815.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#532
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
La faza asta : "imi cer scuze dar ma duc sa cumpar de la altii care au plata cu cardul functionala"

#533
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Şi dacă deja ai luat multe - cel puţin 15 produse?   :)

#534
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Le dau dracului. Eu nu sustin businessurile care isi bat joc de clienti.

#535
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006
@tfmercedez: la mine in zona merge OK plata cu cardul, am testat si ieri si azi.

Pe de alta parte, la mine in oras nu exista alt supermarket in afara de Lidl, iar magazinele mici au preturi nesimtit de mari, asa ca le evit cat pot. Singurele exceptii sunt vreo 2 macelarii care au marfa de calitate si relativ ieftina, si un magazin de produse de menaj proaspat deschis, care de multe ori bate Carrefour la preturi Posted Image

Edited by pufonel, 10 July 2022 - 21:01.


#536
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,517
  • Înscris: 20.10.2006

View Postro_explorer, on 10 iulie 2022 - 20:05, said:

La faza asta : "imi cer scuze dar ma duc sa cumpar de la altii care au plata cu cardul functionala"
Si eu la fel, exceptie in rural si automatele de cafea stradale. Dar la oras unde sunt atatea magazine aproape nu e bai, daca la unii nu merge plata cu cardul merg la concurenta.

#537
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Vineri am bagat motorina la OMV ca de obicei si nu le mergea sistemul, era afisat si pe pompe ca momentan nu se pot face plati cu cardul, deci cash-ul e inca sfant, inca nu te poti baza doar pe card in Romania.

#538
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,548
  • Înscris: 15.06.2007

View Postro_explorer, on 10 iulie 2022 - 20:05, said:

La faza asta : "imi cer scuze dar ma duc sa cumpar de la altii care au plata cu cardul functionala"
si cand nu e vina magazinului ci a bancilor ce zici? Nici la kaufland nu a mers din ce ziceq lumea prin magazin. Deci nu era vina magazinului ci a bancilor.  
Nu se vede, dar mai mult ca sigur ne aflam intr-un razboi cibernetic. Mai apare cate o stire razlet despre atacuri cibernetice lansate de rusi, coreeni, chinezi.

#539
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Orice magazin care se respecta are solutii digitale de backup. Lipsa solutiilor de backup se cheama ca nu vrei sa faci business ci doar sa iei banii clientilor.

#540
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014

View PostNeaceasca85, on 10 iulie 2022 - 21:17, said:

inca nu te poti baza doar pe card in Romania.

In ultimele doua saptamani am fost in Romania, peste tot am platit numai cu cardul (banca olandeza). De la benzinarie, hotel, terase, plaja, pana si la chioscul din satul parintilor. Nicaieri nu am intampinat probleme.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate