Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

De ce sunt atatia oameni care platesc cash ?

* * - - - 18 votes
  • Please log in to reply
3692 replies to this topic

#19
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007

View Postzile_san, on 17 martie 2018 - 13:21, said:

du-te tu plateste cu cardu cand nu este curent ba high-techule.  ma duc sa imi cumpar o guma orbit si dau plasticu ca asa vad la televizor ca au smecherii si dupa deschid topicuri pe softpedia ca ma irit tot la cur cand ala din fata mea scoate teancul de bani
Acum, sa nu fim rautaciosi cu domnu'. El se adresa doar fratilor sai, cardurarii.Posted Image

#20
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008

View PostDormi_Hete, on 17 martie 2018 - 13:11, said:

Desi plata cu cardul s-a impamantenit de mai bine de un deceniu pana in ultimul catun de prin africa, observ ca sunt nevoit sa pierd minute , chiar zeci de minute la coada la supermarket ca sa-si caute cumparatorii cele mai mici monede prin cotloanele portmoneului. Deci chiar m-am uitat : din 5 oameni, 4 platesc cash. Ce e cu oamenii astia fratilor?

Din cei care isi uita pin-ul sau si-l incurca intre zecile de carduri detinute nu ai nimerit?
Sau din cei care dau cate un card si se trezesc ca le este refuzata tranzactia pe varii motive (fonduri insuficiente &...).

Sa nu mai pomenim de comerciantii unde frecvent "nu functioneaza plata cu cardul".

Ai putea sa te plangi de asa ceva doar daca si cand te-ai gasi in spatele unuia care s-a decis sa achite cu o galeata de monede / monezi Posted Image

Edited by BlueKing-69, 17 March 2018 - 13:33.


#21
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018

View Post86-APP, on 17 martie 2018 - 13:22, said:


Pot sa te intreb si eu ". Ce e cu oamenii astia fratilor?" care platesc cu cardul , de trebuie sa stau dupa ei ca nu stiu ce sa faca , n-au ochelari , si sa vezi cum se chiombesc sa tasteze pinul ?
Sau ". Ce e cu oamenii astia fratilor?" care trebuie sa-si bage marfa in sacose si trebuie sa stai dupa ei ....
...........
Eu zic ca te plictisesti si doar vrei sa spui ca ti-ai facut card .
...si daca din 5 oameni, 4 platesc cash, dupa cum spui , unde crezi ca este normalitatea ?????

Lol, aia care se chiorasc sa scrie un pin ,te pomenesti ca or numara  banii cash mai cava ca masina de numarat bani.

#22
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,956
  • Înscris: 24.01.2012
E o conspiratie mondiala impotriva trollilor de pe softpedia.
Cu cat stau mai mult la coada la mall, cu atat mai putine topicuri idioate pot deschide.

#23
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
În România, și să ai bani e prea scump.

#24
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postzile_san, on 17 martie 2018 - 13:21, said:

du-te tu plateste cu cardu cand nu este curent ba high-techule.  ma duc sa imi cumpar o guma orbit si dau plasticu ca asa vad la televizor ca au smecherii si dupa deschid topicuri pe softpedia ca ma irit tot la cur cand ala din fata mea scoate teancul de bani
Tu esti si mai destept,vai sa-mi trag palmi.Pai platesti cash si casa de marcat cum merge fara curent?

#25
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008

View PostDormi_Hete, on 17 martie 2018 - 13:11, said:

Deci chiar m-am uitat : din 5 oameni, 4 platesc cash. Ce e cu oamenii astia fratilor?
Nu stiu altii cum sunt, dar eu platesc numerar ca sa-i enervez pe aia care nu mai pot de grija altora si se tot intreaba "de ce aia ?", "de ce cealalta ?"...

#26
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018

View Postxeleron, on 17 martie 2018 - 13:37, said:


Tu esti si mai destept,vai sa-mi trag palmi.Pai platesti cash si casa de marcat cum merge fara curent?

La bufetul comunal o merge, pixul si caietul functioneaza fara curent.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostBarboso, on 17 martie 2018 - 13:38, said:

Nu stiu altii cum sunt, dar eu platesc numerar ca sa-i enervez pe aia care nu mai pot de grija altora si se tot intreaba "de ce aia ?", "de ce cealalta ?"...
Si eu ....iar daca este o casiera mai draguta stau mai mult. Posted Image ...si ii apas si pe butonul de LIKE.

Edited by MembruAnonim, 17 March 2018 - 13:43.


#28
ddd333

ddd333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.01.2018

View PostEMPP, on 17 martie 2018 - 13:28, said:

0,7% comision luat magazinului e mult sau puțin?
Pai intereseaza-te si de comisionul luat magazinului de catre firmele specializate in administrarea cash-ului, cum ar fi G4S.
Aaa, desigur ca un mic butic in care se face evaziune fiscala la greu nu lucreaza cu asa ceva, ci vine patronul si ia banii cu sacosa.

View PostI2O, on 17 martie 2018 - 13:30, said:

Chiar a deschis cineva un topic aici unde zicea ca cei de la pc garage l-au atentionat ca-i vor lua comision pentru plata cu cardul...
Acolo era vorba despre carduri business

#29
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007

View Postxeleron, on 17 martie 2018 - 13:37, said:

Tu esti si mai destept,vai sa-mi trag palmi.Pai platesti cash si casa de marcat cum merge fara curent?
Nu mai fi asa de scrupulos nici tu. Cand e sa-ti iei o ciunga mai astepti sa deschida casa sa-ti de-a bon?

Focus on the ideea!

#30
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006

View PostEMPP, on 17 martie 2018 - 13:28, said:

0,7% comision luat magazinului e mult sau puțin?
Eu stiam ca e mult mai mult, pe la 2-3%.
Cum nu lucrez la banca, nu ma prea intereseaza sa ii imbogatesc pe-astia.

#31
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ignorand troleala,mai in gluma,mai in serios,constat totusi ca in Romania educatia financiara este in continuare deficitara la orice nivel. Romanii nu sunt obisnuiti cu bani ce nu au forma fizica (bancnote) si sunt foarte obtuzi cand vine vorba de tranzactiile electronice,am observat ca e o manie asta cu trasul banilor nejustificat.Vad luna de luna oameni care au banii pe card ,au optiunea de a-si plati facturile cu el sau prin internet banking si totusi scot banii din forma electronica in forma fizica iar apoi merg cu ei la banca/paypoint sa ii treaca din nou in forma electronica pentru a plati facturile.

#32
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Pertinent topic, s-ar pupa la fix cu altul: ”De ce sunt atâția oameni pe care-i freacă grija de alții”... Posted Image

#33
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postxeleron, on 17 martie 2018 - 13:43, said:

Ignorand troleala,mai in gluma,mai in serios,constat totusi ca in Romania educatia financiara este in continuare deficitara la orice nivel. Romanii nu sunt obisnuiti cu bani ce nu au forma fizica (bancnote) si sunt foarte obtuzi cand vine vorba de tranzactiile electronice,am observat ca e o manie asta cu trasul banilor nejustificat.
Ce e-n mana nu-i minciuna, cardul asta e teapa, pacaleala, oricand ti se poate bloca si ramai doar cu o bucata de plastic fara valoare, ti se pare normal?

#34
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
De ce ai impresia ca o bancnota are valoare?E tot un plastic ordinar,ce la fel,se poate fura,pierde,deteriora,etc.

#35
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008

View Postshogun1, on 17 martie 2018 - 13:43, said:

”De ce sunt atâția oameni pe care-i freacă grija de alții”... Posted Image
Stiu eu, da' nu pot sa raspund, c-am dat click la inregistrare ca accept regulamentul...

#36
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018
Cardaul daca se deterioreaza, pierde, fura, ti se da altul. Bancnota ciuciu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate