Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Achizitie TV/monitor 4K pana in 40"

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
ovi_dany

ovi_dany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 22.11.2009
Buna seara,
Ma intereseaza sa achizitionez un monitor 4k cu functie tv pana in 40". Din pacate nu am gasit nici un tv 4k care sa fie intre 32"-38" si atunci(din pacate) am gasit doar de 40". Pot sa folosesc un tv pe post de monitor? Acum folosesc un monitor tv Samsung T27D390, sunt multumit de el dar simt nevoie de ceva mai mare si 4k. Nu ma intereseaza sa fie mare in diagonala pt. ca monitorul/tv-ul va sta pe birou si eu nu o sa stau departe de el. Orice sfat este bine venit.
Eu am gasit urmatoarele:
- tv 4k https://www.emag.ro/...h/pd/DQYV67BBM/
- monitor 4k dar fara tuner, pe scurt doar ca referinta: https://www.emag.ro/...0/pd/DRG8C3BBM/

#2
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 16.12.2011
Acesta are review-uri pozitive. Cam mare dar ....Citeste ....

#3
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Un televizor bun cu panel cu refresh real de minim 100Hz vei gasi doar de pe la 50" in sus, iar ca pret minim 4000 lei.

La o diagonala de maxim 40" cauta un monitor bun, nu te incurca cu televizoare low-end.

#4
BalisticWords

BalisticWords

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.03.2018

 Pekiasan, on 17 martie 2018 - 01:49, said:

Acesta are review-uri pozitive. Cam mare dar ....Citeste ....
Boss, tu ai vazut pretul?

#5
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
Daca vrei sa folosesti TV ca monitor cauta unul cu input lag foarte mic si eventual chroma 4:4:4
De obicei manufacturierii nu publica datele astea tehnice  - daca te hotarasti la vreun model incearca sa il gasesti aici:
https://www.rtings.com/

Daca il poti proba in magazin pune poza asta pe el de pe telefon sau direct internet daca are si vezi cum arata partea de jos in rosu/albastru:
http://i.rtings.com/.../chroma-444.png

[ http://i.rtings.com/images/test-materials/2017/chroma-444.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

TV-ul de la emag - pare a fi din seria MU6500 care e raportata de rtings ca avand chroma 4k @ 60Hz @ 4:4:4  si input lag de 19.5ms ceea ce e ok... cel mai mic e in jur de 12-13

Edited by zoom0mooz, 17 March 2018 - 06:59.


#6
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,711
  • Înscris: 06.07.2005
Monitor 4k + receiver cu hdmi si l-ai facut tv.

#7
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
strict pentru cultura mea generala, vad o multime de useri ca vor sa-i ia televizor 4k si-mi pun de fiecare data intrebarea: DE CE? avind in vedere ca transmisiunile tv, chiar si alea "has-de" multe sunt doar hd, nu full hd. facind o paralela este ca la inceputurile tv color in Romania cind erau emisiuni "partial color" dar toti se inghesuiau sa-si ia tv color.. saaaaau cind te-ai uita pe clipuri 800X600 pe 1080.
nedumerirea mea este de ce sa-ti iei acum 4k, cind preturile sunt destul de ridicate si mai ales o acuta lipsa de semnal surse de imagine 4k.

pun intrebarea din pozitia unuia care si-a luat smart, ca deh, asa e la moda, dar care nu a folosit functia mai mult de ... 2-3 zile, iar acum, dupa 2-3 ani, multe din aplicatii cer update, dar sursa de update ... ciuci.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,991
  • Înscris: 07.11.2006
Pentru ca a devenit o moda sa ai neaparat 4k.Nici nu se mai concepe ca in 2018 sa ai altceva,
Pentru mine va ramane un mister faptul ca inca nu am reusit sa vad diferenta intre o emisiune 4k si una FHD.Nu la mine,ca io' n-am 4K.
Si tehnologia avanseaza,se vorbeste deja de 8K.Am inteles acest lucru,dar ochii,ochii nostri si creierul uman sunt construiti incat sa "inteleaga" aceste rezolutii?Eu cred ca nu.

#9
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014
4K-ul e pentru diagonale mari, nu pentru 32" sau 40". Acolo avantajul rezolutiei e doar daca stai foarte aproape de tv/monitor si doar pe content 4K, pe cablu e apa de ploaie. Vrei 4K, iti iei 55", minim.

#10
ovi_dany

ovi_dany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 22.11.2009

 r_murphy, on 17 martie 2018 - 09:19, said:

strict pentru cultura mea generala, vad o multime de useri ca vor sa-i ia televizor 4k si-mi pun de fiecare data intrebarea: DE CE? avind in vedere ca transmisiunile tv, chiar si alea "has-de" multe sunt doar hd, nu full hd. facind o paralela este ca la inceputurile tv color in Romania cind erau emisiuni "partial color" dar toti se inghesuiau sa-si ia tv color.. saaaaau cind te-ai uita pe clipuri 800X600 pe 1080.
nedumerirea mea este de ce sa-ti iei acum 4k, cind preturile sunt destul de ridicate si mai ales o acuta lipsa de semnal surse de imagine 4k.

pun intrebarea din pozitia unuia care si-a luat smart, ca deh, asa e la moda, dar care nu a folosit functia mai mult de ... 2-3 zile, iar acum, dupa 2-3 ani, multe din aplicatii cer update, dar sursa de update ... ciuci.

Nu il cumpar strict doar pentru TV, in mare parte o sa il folosesc monitor pentru editate foto, citit, navigat...daily use, si ocazional pentru consola (play station pro 4). In privinta pc-ului abia l-am schimbat ( AMD Ryzen 1800x, ddr4 3000MHz, AMD Raidon 2gb, 256bits, 2gddr5). Si daca tot am in cap sa achizitionez ceva mai mare, vreau sa cumpar ceva mai mare. Ideea ca în ultimul timp cel mult 30 minute stau si ma uit la tv, dar este necesar. Nu vreau sa vad online.

#11
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
pentru editare foto ar fi o justificare, pentru restul, raman totusi la parerea ca un full hd peste medie, ar fi mai mult decit suficient.
xbox stie 4k?
en fin, merci pentru precizari!

#12
ovi_dany

ovi_dany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 22.11.2009
Nu stiu de xbox, dar ps4 pro este 4k

#13
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Pentru editare foto un tv de genul menționat mai sus (40mu6xxx) poate fi calibrat mult mai precis ca si un monitor, având controale vaste de customizare luma/chroma. În schimb are alte probleme care îl fac inferior unui monitor dedicat. Totusi în ambele cazuri o calibrare îi maximizează imaginea afișată (poza cu un Samsung de 40")

Attached Files


Edited by Calin_fdx, 17 March 2018 - 14:23.


#14
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Dar cine se mai uita la tv in 2018? Aceeași care încă citesc ziare tipărite pe hârtie?

Console cu ieșire 4k, Netflix, Amazon și Google cu filme și seriale în 4k...
Conținut 4k este din belșug. Și, mai mult decât 4k este 4k hdr...

Edited by ro_explorer, 17 March 2018 - 14:47.


#15
ovi_dany

ovi_dany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 22.11.2009
Corect, exista la greu continut 4k. Dilema este cu functia de monitor...timp de raspuns, stau destul de aproape de el...si implicit asta e motivul pentru solicitarea pentru dimensiunea mai mica.

#16
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Nu are importanta cât de aproape stai de monitor/TV ideea e sa ai 120cd/m2 în lumina controlata și 175cd/m2 ziua sa nu iti obosească ochii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate