Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Intreprindere individuala

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
ilioara2006

ilioara2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.08.2007
ceva va scapa,sa luam un exemplu: sa zicem ca in activitatea mea filmez o nunta si iau 1000 de lei,ar trebui sa dau statului jumatate 500 lei?! nu cred asta

#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Uite codul fiscal: https://static.anaf....4022018.htm#T5o

La suma aia nu platesti 25% pensii ca esti sub plafonul de 12 x salariul minim. Dar sanatatea o platesti la salariul minim chiar daca ai mai putin.

Edited by neagu_laurentiu, 16 March 2018 - 22:30.


#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Chia daca esti II se aplica asta +/-

#22
ilioara2006

ilioara2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.08.2007

View Postneagu_laurentiu, on 16 martie 2018 - 22:29, said:

Uite codul fiscal: https://static.anaf....4022018.htm#T5o

La suma aia nu platesti 25% pensii ca esti sub plafonul de 12 x salariul minim. Dar sanatatea o platesti la salariul minim chiar daca ai mai putin.

ok,dar de imbolnavit pot sa ma imbolnavesc de doua ori in acelasi timp,pot sa fiu in doua spitale in acelasi timp?!eu mai platesc toate astea odata,am spus sunt si bugetar.

#23
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Tu faci ce vrei dar in textul ala de lege pe care nu vrei sa-l citesti spune negru pe alb ca sanatatea o platesti pe veniturile comerciale chair daca ai si venituri salariale.

#24
ilioara2006

ilioara2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.08.2007

View Postneagu_laurentiu, on 16 martie 2018 - 22:41, said:

Tu faci ce vrei dar in textul ala de lege pe care nu vrei sa-l citesti spune negru pe alb ca sanatatea o platesti pe veniturile comerciale chair daca ai si venituri salariale.

recunosc ca nu am citit si nici nu o sa citesc asa ceva,in cazul asta nu e decat o singura cale pt mine,sa renunt si banuiesc ca majoritatea care au I.I. cu asemenea dari catre stat nu cred ca or sa se impace cu ideea asta

#25
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Daca la vot au iesit cine a iesit...

Edited by neagu_laurentiu, 16 March 2018 - 22:50.


#26
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

View Postilioara2006, on 16 martie 2018 - 22:06, said:

Am un prieten care are aceeasi activitate,tot ii ,anul trecut a avut declarati 7000 de lei iar de vre-o 3500 a adus chitante pentru deducere si a platit pana in 400 de lei.stiu ca impozitul anul trecut era 16 la suta,acum contributia de la angajator s-a transferat la angajat dar lui anul trecut cine ii platea contributiile pt ca tot el era angajatorul???



aveam nevoie de niste raspunsuri de la cunoscatori,tu imi spui doar ce e convenabil?! uiti de contabil care trebuie platit lunar cu aprox 200 lei?! e cam 2400 de lei pe an,eu caut sa-mi deschid ceva care sa dau maxim 10-15 la suta din castig,pai ce fac impart castigul cu statul? astia incurajeaza munca la negru
Raspuns de la cunoscator. La cifra aia de afaceri toate declaratiile se depun trimestrial doar. Deci mai poti negocia cu contabilul.
Adica are de lucru 4-5 zile/an contabilul.

#27
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postilioara2006, on 16 martie 2018 - 22:23, said:

eu credeam ca m-am facut inteles ca vreau sa platesc putin

Guvernul nu te-a inteles. In intelepciunea lui a vazut ca vrei sa nu declari veniturile din filmari, ca urmare, cand te prinde, te impoziteaza 50-85%.
Dar tot te prinde! Posted Image

#28
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postilioara2006, on 16 martie 2018 - 22:06, said:

Am un prieten care are aceeasi activitate,tot ii ,anul trecut a avut declarati 7000 de lei iar de vre-o 3500 a adus chitante pentru deducere si a platit pana in 400 de lei.stiu ca impozitul anul trecut era 16 la suta,acum contributia de la angajator s-a transferat la angajat dar lui anul trecut cine ii platea contributiile pt ca tot el era angajatorul???

sigur ca ai :). e asa de "prieten" incat ne intrebi pe noi cum sa faci la fel ca el :)
oare n-ar fi mai simplu sa-l intrebi pe prietenul asta imaginar cum face el?

#29
ilioara2006

ilioara2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.08.2007
E imaginar ca spui tu,ca sa obtin informatii trebuie sa mint pe forum,asta tot tu spui,asa reese,de acord nu pot sa dovedesc dar ce castig as avea sa inventez?!eu am deschis topik.ul si am intrat intr.un loc unde sunt cunoscători cel putin asa am sperat,deci ca sa mint aici e ca si când as vinde castraveti la gradinar,am mentional ca prietenul meu a plătit suma aceea pana in decembrie 2017,si el e curios cum o sa decurgă lucrurile iar daca situația e asa cum e prezentata sigur va renunta

#30
ddd333

ddd333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.01.2018

View Postneagu_laurentiu, on 16 martie 2018 - 22:29, said:

Uite codul fiscal: https://static.anaf....4022018.htm#T5o

La suma aia nu platesti 25% pensii ca esti sub plafonul de 12 x salariul minim. Dar sanatatea o platesti la salariul minim chiar daca ai mai putin.
Linkul respectiv era de actualitate anul trecut. Treburile s-au schimbat asta iarna si probabil se vor schimba din nou zilele astea.

Daca la PFA esti sub plafonul reprezentat de salariul minim brut anual, atunci nu mai platesti obligatoriu CASS pt veniturile din PFA. Pe declaratia 600 chiar ai casuta pe care sa o bifezi daca te incadrezi la platit sau nu CASS, sau daca vrei sa o faci optional. Daca alegi sa platesti totusi CASS, atunci platesti la 10% din salariul minim brut.

Zilele astea ministrul de finante spunea ca o sa modifice modificarea la CASS.

View Postilioara2006, on 16 martie 2018 - 22:36, said:

ok,dar de imbolnavit pot sa ma imbolnavesc de doua ori in acelasi timp,pot sa fiu in doua spitale in acelasi timp?!eu mai platesc toate astea odata,am spus sunt si bugetar.
Nu e chiar asa. Principiul era ca asigurarea de sanatate se plateste pentru toate veniturile (cu cateva exceptii).

Daca tu castigi 2000 Lei dintr-un loc si 1000 Lei din alt loc, platesti x% din 2000 + x% din 1000 ca asigurare de sanatate, care este egal cu x% din 3000 Lei. Deci nu platesti de doua ori, ci platesti o singura data, pentru toate veniturile.


Ia gandeste-te putin, cineva cu salariul dublu fata de salariul tau de bugetar nu plateste cumva dublu la "sanatate"? Si totusi crezi ca beneficiaza de servicii medicale la standarde duble? C-o fi bine sau c-o fi rau, e irelevant pentru aceasta discutie.


Dupa cum am zis, incepand de asta iarna se tot fac modificari la modificari la modificari... Asteapta putin sa se lamureasca treaba cu declaratia unica.

#31
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Aiureala asta cu CASS se discuta si aici:
https://forum.softpe...n-nou-forfetar/

#32
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postddd333, on 17 martie 2018 - 13:19, said:

Linkul respectiv era de actualitate anul trecut.
Ba e pana la 2 Martie 2018. Plus ca am platit CASS pe primele doua luni la salariul minim desi norma mea de venit e sub cele 12. S-a aprobat zilele trecute noile modificari, nu m-am uitat pe ele dar ce era in proiect anterior nu era mare schimbare.

#33
ddd333

ddd333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.01.2018
Ai platit fiindca ai vrut. Eu tin minte foarte clar ca pe Declaratia 600 era casuta de bifat pentru cazul in care castigai sub salariul minim dar doreai sa platesti CASS.

#34
ilioara2006

ilioara2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.08.2007

View Post_Smiley_, on 17 martie 2018 - 07:46, said:


sigur ca ai Posted Image. e asa de "prieten" incat ne intrebi pe noi cum sa faci la fel ca el Posted Image
oare n-ar fi mai simplu sa-l intrebi pe prietenul asta imaginar cum face el?

lucrurile sau asezat,se plateste doar 10% asa cum e normal sa se plateasca,pana in decembrie se platea 16 % iar prietenul meu ''imaginar'', in imaginatia unora, a avut dreptate!

#35
ilioara2006

ilioara2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.08.2007
Salutare,am o întrebare ...am reușit să-mi deschid ii la camera de comerț,nu am fost pana acum la fisc,știe careva dacă este activa sau nu? In ce poziție sunt acum,cumva e ca și când nu as avea? Multumesc!

#36
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postilioara2006, on 09 octombrie 2018 - 11:18, said:

nu am fost pana acum la fisc

La Festivalul Internațional de Stand-up Comedy?

Firma e activă odată ce a fost autorizată la Registrul Comerțului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate