Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Ce parere aveti despre oamenii care se trezesc tarziu?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
151 replies to this topic

#1
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018
Eu am o parere proasta vizavi de acest obicei. Denota lene, comoditate. Mai ales daca e vorba de sefi care vin la munca la 9jumate , zece , acest obicei imi creaza o impresie foarte proasta despre persoanele respective. Nu poti sa ai pretentii de la un angajat cand tu vii la serviciu la ora 10. Care e parerea dumneavoastra?

Edited by Dormi_Hete, 16 March 2018 - 20:08.


#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Ca sunt oameni care sunt activi dimineata si oameni care snt activi seara si noaptea. Dovedit.

#3
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Sunt lenesi,comozi. De asta fac asa. Un obicei f. prost. Asa-i daca-si permit. Ei nu au un program ca sa-l respecte ca omul de rand.

#4
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostDormi_Hete, on 16 martie 2018 - 20:08, said:

Ce parere aveti despre oamenii care se trezesc tarziu?
Sunt patroni de se trezesc tarziu.

Edited by YourFan, 16 March 2018 - 20:33.


#5
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostYourFan, on 16 martie 2018 - 20:18, said:

Sunt patroni de se trezesc tarziu.
Patronii se trezesc primii , ca ii freaca grijile !

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Un studiu a aratat ca oamenii matinali sau cei care functioneaza la capacitate maxima spre seara nu ar trebui sa lupte cu acest instinct natural, chiar daca le-o cere job-ul, pentru ca cel mai probabil este determinat genetic.
Se stia de mult ca toate speciile vii, de la fitoplancton la om, au un ritm circadian propriu, dar acum cercetatorii au aflat ca preferintele noastre cu privire la perioada din zi cand suntem cel mai activi este determinata genetic, iar autodisciplina nu are un efect substantial in a modifica aceste preferinte.
Studiul a fost realizat pe aproape 90 de mii de subiecti si a corelat prezenta diferitelor gene specifice cu reaspunsurile oamenilor la un chestionar despre activitatile cotidiene.
Cercetarea a mai aratat ca matinalii sunt mai putin predispusi la insomnie sau obezitate si nu au nevoie de mai mult de opt ore de somn pe noapte. Totodata, acestia au mai putine sanse de a deveni depresivi. Riscul este de 56% printre cei care functioneaza mai bine pe timpul noptii.
Oamenii de stiinta atrag atentia ca nu s-a gasit o relatie de cauzalitate directa intre masa corporala sau problemele legate de somn si calitatea de a fi matinal sau nu.

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostDormi_Hete, on 16 martie 2018 - 20:08, said:

acest obicei imi creaza o impresie foarte proasta despre persoanele respective
Creează.
Poate dacă-ți spun de mai multe ori o să vrei să te corectezi. Ai aiciajutor.

A judeca oamenii după ora la care se trezesc e cel puțin superficial.

#8
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
când produci muzică fără instrumente, riști să te ia somnul când alții abia se scoală.

și ca să adaug ceva: un somn bun e ăla care nu trebuie neglijat. când te-apucă, exploatează!

Edited by zyppster, 16 March 2018 - 20:30.


#9
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007

View PostBursul, on 16 martie 2018 - 20:24, said:

Un studiu a aratat ca oamenii matinali sau cei care functioneaza la capacitate maxima spre seara nu ar trebui sa lupte cu acest instinct natural, chiar daca le-o cere job-ul, pentru ca cel mai probabil este determinat genetic.
Se stia de mult ca toate speciile vii, de la fitoplancton la om, au un ritm circadian propriu, dar acum cercetatorii au aflat ca preferintele noastre cu privire la perioada din zi cand suntem cel mai activi este determinata genetic, iar autodisciplina nu are un efect substantial in a modifica aceste preferinte.
Studiul a fost realizat pe aproape 90 de mii de subiecti si a corelat prezenta diferitelor gene specifice cu reaspunsurile oamenilor la un chestionar despre activitatile cotidiene.
Cercetarea a mai aratat ca matinalii sunt mai putin predispusi la insomnie sau obezitate si nu au nevoie de mai mult de opt ore de somn pe noapte. Totodata, acestia au mai putine sanse de a deveni depresivi. Riscul este de 56% printre cei care functioneaza mai bine pe timpul noptii.
Oamenii de stiinta atrag atentia ca nu s-a gasit o relatie de cauzalitate directa intre masa corporala sau problemele legate de somn si calitatea de a fi matinal sau nu.
Asa ceva....!
Daca scriau ca probabilitatea este de 50% erau muuuult mai credibili.

#10
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Parerea nea e ca ti-e ciuda ca nu te poti trezi tarziu, eu ba ma scol la 4 dimineata, ba si la 10-11, depinde. Pt servici ma scol si la ore gen 8 seara sau 1 noaptea...

#11
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostDormi_Hete, on 16 martie 2018 - 20:08, said:

Eu am o parere proasta vizavi de acest obicei. Denota lene, comoditate. Mai ales daca e vorba de sefi care vin la munca la 9jumate , zece , acest obicei imi creaza o impresie foarte proasta despre persoanele respective. Nu poti sa ai pretentii de la un angajat cand tu vii la serviciu la ora 10. Care e parerea dumneavoastra?
Sincer?
Dorm cînd mi-i somn
Mã trezește organismul..cã nu vrea sã mai doarmã
Ce faci între cele douã perioade din viața ta, te privește doar pe tine și n-ar trebui sã mã intereseze pe mine nici cît negru sub unghie.

#12
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Am o părere proasta.

Nu înțeleg cum dorm unii până la 10-11-12

Eu vara ma trezesc la 4 jumă 5

Abia aștept să ies afara.

Iarna mă trezesc mai târziu la 6. Sau 6:30

#13
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostDormi_Hete, on 16 martie 2018 - 20:08, said:

Ce parere aveti despre oamenii care se trezesc tarziu?

Eu am o parere proasta vizavi de acest obicei. Denota lene, comoditate. Mai ales daca e vorba de sefi care vin la munca la 9jumate , zece , acest obicei imi creaza o impresie foarte proasta despre persoanele respective. Nu poti sa ai pretentii de la un angajat cand tu vii la serviciu la ora 10. Care e parerea dumneavoastra?
Foarte buna !
De obieci oamenii se impart in doua categorii:
- matinalii; cei care sunt activi dimineata;
- nocturnii; cei care sunt activi noaptea/seara.

Si mai sunt unii care nu pot dormii deloc noaptea, ca bufnitele  Posted Image
De obicei astia sufera de ceva.

#14
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007

View PostSpeedDemon, on 16 martie 2018 - 20:35, said:

Parerea nea e ca ti-e ciuda ca nu te poti trezi tarziu, eu ba ma scol la 4 dimineata, ba si la 10-11, depinde. Pt servici ma scol si la ore gen 8 seara sau 1 noaptea...
Ora 18 e ora "gen 8, regnul 1"?

Serviciul sa fie obligatoriu de ceai sau preferi sa sorbi cafea la trezire, gen?

#15
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postalthea, on 16 martie 2018 - 20:26, said:

A judeca oamenii după ora la care se trezesc e cel puțin superficial.
E de-a dreptul o prostie cat Universul.....astept si topicul cu cei care dorm dupa-amiaza Posted Image

#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostValmont43, on 16 martie 2018 - 20:58, said:

astept si topicul cu cei care dorm dupa-amiaza Posted Image
Eu aproape nu mai am răbdare :)

#17
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Incepi sa ai tragaciul din ce in ce mai sensibil? Recunoaste!

#18
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
Cica e in legatura cu IQ-ul :) - http://jurnalul.ro/v...ziu-690633.html

In plus, cei care se trezesc mai devreme sunt mai productivi (muncitorii), oamenii care aleg să înceapă ziua mai târziu sunt mai creativi şi au capacitatea să găsească soluţii originale la problemele de zi cu zi (sefii) :D - https://www.click.ro...nt-mai-destepti

Dar nu trebuie se credeti toate studiile :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate