Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

HDD extern formatat DVR

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
robert90bh

robert90bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 17.02.2008
Am un HDD extern seagate de 500 GB pe care l-am folosit pentru functia de inregistrare la un tv LG. Prin urmare tv-ul l-a formatat in sistemul LG DVR. Acum nu reusesc sa-l formatez in NTFS sa-l folosesc pentru altceva. Cand il conectez la PC, apare doar in Devices and Printers sub denumirea ''expansion'' iar cand il deschid imi apar doar caracteristici si nu ma lasa sa modific nimic! In My Computer si in Disk Management nu imi apare deloc! Exista vreun mod prin care sa reusesc sa-l formatez in NTFS? Multumesc!

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Din ce am impresia ori s-a defectat ori PC-ul tau nu furnizeaza suficient curent pe USB.

Incearca intr-o mufa din spatele PC-ului sau pe alt PC.

#3
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 27.06.2009
Incearca sa il formatezi cu DiskPart. Mare grija sa selectezi diskul care trebuie. Ai aici pas cu pas ce trebuie sa faci.

Edited by djbiti1, 16 March 2018 - 15:42.


#4
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Vezi că -chiar dacă-l vede pcul-  emisiunile înregistrate de lg-tv pe hdd nu pot fi redate decât pe acelaşi tv din motiv de ©!

Edited by jobist, 16 March 2018 - 16:09.


#5
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Stick bootabil cu GParted

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,352
  • Înscris: 01.12.2001

View Postrobert90bh, on 16 martie 2018 - 15:27, said:

In My Computer si in Disk Management nu imi apare deloc!
Daca nu apare deloc aici, nu e bine. La TV mai merge?

Edited by dorin_2k, 16 March 2018 - 16:35.


#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

View Postdjbiti1, on 16 martie 2018 - 15:42, said:

Incearca sa il formatezi cu DiskPart. Mare grija sa selectezi diskul care trebuie. Ai aici pas cu pas ce trebuie sa faci.

View Postmybrandnewmail59, on 16 martie 2018 - 16:08, said:

Stick bootabil cu GParted


Recomandari inutile din moment ce nu e vazut in Device manager.
Asta inseamna ca PC-ul nu il recunoaste ca si hard.

Ori e defect, ori mufa USB nu furnizeaza suficient curent ca sa fie recunoscut corect.

Nu stiu exact ce model este dar am si eu un Seagate de 500Gb pe USB 3.0.
E practic un HDD normal cu un adaptor intr-un capat. La mine dupa 10-12 utilizari adaptorul a iesit afara - atunci mi-am dat seama ca e demontabil.

O alternativa in cazul asta este scoaterea adaptorului si conectarea directa a hardului in PC ca si hard intern - pe SATA.

#8
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Ce treaba are Gparted (care 1: e linux; 2: booteza el, deci NU windows), cu Device manager din windows ???????
Faptul ca nu apare in devic emanager inseamna ca nu-l recunoaste windows.
S-au vazut cazuri in care aparea in bios, dar nu in windows, nu ?!
Apoi, el NU a spus ca NU apare in Device manager: a spus ca nu apare in my computer si in disk management.
Dar alare la device and printers.
Deci.....

Edited by mybrandnewmail59, 16 March 2018 - 16:56.


#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,352
  • Înscris: 01.12.2001
In Disk Management trebuie sa fie.

#10
robert90bh

robert90bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 17.02.2008

View Postdorin_2k, on 16 martie 2018 - 16:35, said:

Daca nu apare deloc aici, nu e bine. La TV mai merge?

Da, TV-ul il vede in continuare. In Disk Management nu apare enumerat acolo sub volum, insa mai jos imi apare ca si Disk 1 Basic 465,76 GB Online (dar cand dau click dreapta pe el imi apar active doar optiunile Convert to Dynamic Disk, Properties si Help, cam aceleasi care imi apar pentru el si in Devices and printers).

View Postdorin_2k, on 16 martie 2018 - 16:57, said:

In Disk Management trebuie sa fie.

Este, dar mai jos. Nu sub volum alaturi de Disk 0, disc, System, Windows ca sa il pot formata!

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,352
  • Înscris: 01.12.2001

View Postrobert90bh, on 16 martie 2018 - 17:04, said:

Este, dar mai jos. Nu sub volum alaturi de Disk 0, disc, System, Windows ca sa il pot formata!
E bun. click drepta si format.

#12
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008

View Postmybrandnewmail59, on 16 martie 2018 - 16:55, said:

Ce treaba are Gparted (care 1: e linux; 2: booteza el, deci NU windows), cu Device manager din windows ???????
Faptul ca nu apare in devic emanager inseamna ca nu-l recunoaste windows.
S-au vazut cazuri in care aparea in bios, dar nu in windows, nu ?!
Apoi, el NU a spus ca NU apare in Device manager: a spus ca nu apare in my computer si in disk management.
Dar alare la device and printers.
Deci.....

Gparted sau o distributie live de linux cu gparted poate "reinitializa" discul cu una dintre optiunile de la meniul "Disk". Nu mai stiu exact cum se numeste optiunea, insa trebuie sa aleaga ceva cu "ms-dos".
Am folosit eu acea optiune la stick-uri cu distributii live de linux care nu mai functionau in windows.

#13
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018

View Postrobert90bh, on 16 martie 2018 - 15:27, said:

Am un HDD extern seagate de 500 GB pe care l-am folosit pentru functia de inregistrare la un tv LG. Prin urmare tv-ul l-a formatat in sistemul LG DVR. Acum nu reusesc sa-l formatez in NTFS sa-l folosesc pentru altceva. Cand il conectez la PC, apare doar in Devices and Printers sub denumirea ''expansion'' iar cand il deschid imi apar doar caracteristici si nu ma lasa sa modific nimic! In My Computer si in Disk Management nu imi apare deloc! Exista vreun mod prin care sa reusesc sa-l formatez in NTFS? Multumesc!

View Postrobert90bh, on 16 martie 2018 - 17:04, said:


Da, TV-ul il vede in continuare. In Disk Management nu apare enumerat acolo sub volum, insa mai jos imi apare ca si Disk 1 Basic 465,76 GB Online (dar cand dau click dreapta pe el imi apar active doar optiunile Convert to Dynamic Disk, Properties si Help, cam aceleasi care imi apar pentru el si in Devices and printers).

Este, dar mai jos. Nu sub volum alaturi de Disk 0, disc, System, Windows ca sa il pot formata!

Dude, WTF ?!
Pai sintem huligani sau sintem huligani?!
Ce facem aici, bascalie?
Ai incercat vreo metoda recomandata mai sus de cei 'nspe utilizatori care au pierdut timpul cu tine ?!

#14
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Mai poti incerca cu MiniTool Partition Wizard

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

View Postmybrandnewmail59, on 16 martie 2018 - 16:55, said:

Ce treaba are Gparted (care 1: e linux; 2: booteza el, deci NU windows), cu Device manager din windows ???????

Ptr ca nu s-a exprimat corect - Exista posibilitatea ca un device pe USB sa apara eronat in Device Manager, dar sa nu apara in Disk Manager - daca voltajul pe USB e insuficient.
In cazul asta nici Linux si nimic ltcva nu-l va recunoaste corect.M-am lovit de chestia asta chiar luna trecuta.

Din cate vad el nu-si dadea seama ca el exista in Device manager si trebuie doar initializat si formatat.

#16
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Scoate-l din rack şi leagă-l ca hdd intern. Şi apoi încercările de format de mai sus!

#17
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Iată ce zice LinuxMint în kern.log când am pus un hdd extern în usb - cablu Y:
Spoiler
Probat pe toate porturile usb; cu cablul respectiv nu a mers nici pe alt PC cu wind; în final am folosit alt cablu.
Culmea este că înainte cu câteva zile mersese cu cablul nașpa pe tv lg care are doar un port usb.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate