Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

pistol de lipit

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Ala nu e pistol, ci letcon. Si in mod sigur nu poti sa lipesti orice cu el.
Nici cu pistolul nu poti sa lipesti orice.Posted Image

#56
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View PostMircel, on 19 martie 2018 - 12:55, said:


Și mai bună prindere se realizează cu o piuliță mai inaltă (3-4-5mm) ca să prindă mai mult filet...

Ceva de genul?

Attached File  IMG_20180320_024609.jpg   783.59K   81 downloadsAttached File  IMG_20180320_024704.jpg   111.05K   80 downloads

#57
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Să nu exagerăm!
Ce-i în plus, strică!
Disipă inutil căldura „piulița” ta. Eu am zis 3-5mm.

#58
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017

View Postdorel_acdc, on 20 martie 2018 - 01:30, said:

Asta romanesc e o petarda . Cel mai bun pistol de lipit este TS100 . E chinezesc si e mic poti sa lipesti orice cu el si temperatura e reglabila din butoane . Daca pui 350 de grade fix atat are varful .
Da` chiar iti meriti nick-ul!!! Ce legatura o fi avand un letcon termostatat cu un pistol de lipit?Posted Image

#59
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View PostMircel, on 20 martie 2018 - 09:35, said:

Să nu exagerăm!
Ce-i în plus, strică!
Disipă inutil căldura „piulița” ta. Eu am zis 3-5mm.
Yep, dar n-are moarte. In plus e buna si ca accesoriu de sustinere pentru sistemul de iluminat Posted Image
Banuiesc ca ai vazut ca au fost puse suruburi "definitive", cu cap ingropat. Lipite in gaura. Gaurile originale s-au stricat prin anii 90. Am recurs la aceasta reparatie. Merge ok. Suruburile efectiv nu se pot strica la lungimea aia de filet, mor eu mai devreme ca ele.

#60
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Sa reinvii un pic topiul asta, zilele trecute nu stiu de ce dar m-a lovit nebunia de a avea un pistol de lipit. Defapt desfacusem o lampa cu bec halogen si ma gandeam ce dracu sa fac cu transformatorul...sa il arunc sau sa fac ceva din el.
Cum, uneori aveam de lipit chestii simple si rapide (1-2 cabluri si atat) sau avea nevoie de lipit cabluri pe afara, cand lucram la ceva la masina, de multe ori am simtit lipsa unui pistol de lipit. Am avut unul dintr-acela facut de radioprogres...dar mi l-au furat. Era primul si singurul pistol de lipit care l-am avut in viata mea. Bun, ceva sentimental pentru ca il aveam de la varsta de 11 ani de cand m-am apucat eu de-ale electronicii.
Asa ca revenind la transformator, asa ca m-am hotarat sa fac un pistol de lipit.
Nu vreau ceva super smecher, dar pana acum am reusit cat de cat sa il fac ok. Dupa teste, incalzeste repede ansa de 1,6-1,7 mm. Puterea instanta e undeva la 60W si se stabilizeaza la 50W dupa cateva secunde.
L-am probat pe cateva placi si am resuit sa dezlipesc foarte bine trasee groase de cositor din sursele PC.
Secundarul are 2 spire, iar tensiunea este 0,4Vac. Am pus izolatie de mica intre spire unde aveam impresia ca se ating. Spirele le-am strans cat de mult am putut in menghina cat mai aproapre de miez ca sa aiba eficienta maxima.
A mai ramas sa ii fac o carcasa. Defapt carcasa va fi din doua placi laterale din plexiglas gros de 6mm (recuperat din panelurile de la monitoare - se vede intr-o poza), in rest va fi descoperit. Daca simt ca trebuie acoperit, am sa mai tai cateva bucati si pentru margini...aici e optional, am sa vad.
Apoi sa ii fac manerul. O sa caut astazi un model 3D de maner si am sa il fac la CNC din lemn.
Va tin la curent cu progresul Posted Image

Attached Files



#61
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

View Postcilibiu, on 19 martie 2018 - 12:03, said:

Credeam ca o ansa mai mare (lunga) o sa-l solicite mai mult.
Am pus o poza cu noua ansa.
Ar fi indicat sa te lasi de meserie!
Daca nu cunosti lucrurile astea elementare(a se citi cum variaza rezistivitatea in raport cu lungimea,sectiunea si materialul) si cum functioneaza un pistol de lipit nu vad cum poti intelege un circuit si cum poti depana ceva.

#62
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 14.03.2011
Rezistivitatea electrica a unui metal variaza cu temperatura, nu cu lungimea sau sectiunea.
Poate ai vrut sa zici rezistenta electrica.

#63
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View Postaddysoftware, on 20 martie 2018 - 13:48, said:

Yep, dar n-are moarte. In plus e buna si ca accesoriu de sustinere pentru sistemul de iluminat Posted Image
Banuiesc ca ai vazut ca au fost puse suruburi "definitive", cu cap ingropat. Lipite in gaura. Gaurile originale s-au stricat prin anii 90. Am recurs la aceasta reparatie. Merge ok. Suruburile efectiv nu se pot strica la lungimea aia de filet, mor eu mai devreme ca ele.
cu tot regretul, dar e rromie pura!

#64
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
M-am apucat de facut manerul. Nu stiu de ce naiba dar imi place cum arata asa, "naked" si nu cred ca ii mai pun nici o protectie. Doar acopar cu silicon contactele de 220V si cam asa o sa ramana.
Acum a ramas sa ingrop acel buton si sa pun cablu de alimentare si sa mai bobinez cateva spire pentru iluminat.

P.S. L-am personalizat "Softpedia" Posted Image

Attached Files


Edited by tehnics, 23 March 2019 - 01:26.


#65
nelu F

nelu F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 16.12.2003

View Posttehnics, on 23 martie 2019 - 01:22, said:

Acum a ramas sa ingrop acel buton si sa pun cablu de alimentare..
Felicitari!
Din ce pot sa vad in poza, acel "buton" nu e potrivit pentru pistolul de lipit.

#66
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Astazi am terminat si pistolul de lipit.
Pentru ca trebuia sa fac conexiunea de 220V la transformator, trebuia sa decupez un pic din maner (sa fac un mic santulet) astfel incat sa trag firele. Mi-am adus aminte ca aveam niste banda de cupru, subtire. Asa ca am taiat doua fasiute si le-am lipit pe bucata de plastic. Asa ca nu a fost necesar sa mai trag nici un cablu
Apoi am bobinat peste primar cablu (nu am avut pe moment sarma emailata) pentru lumina. Am folosit un led alb. Asa ca pentru eficientizare am folosit o punte redresoare si un condensator. Ledul l-am pus sub ansa cu fire izolate siloconic (nu se distrge izolatia la temperatura). Pentru a acoperi totul am folosit banda de aluminiu.
Butonul este ok, am folosit ambele trasee de contact ale butonului. Curentul necesar este destul de mic. Butonul este din plastic.
Per total a iesit multumitor. Se incinge repede si e destul de usor de manevrat.
A mai ramas sa rotunjesc marginile manerului pentru ca sunt margini ascutite si cam deranjante atunci cand il tin in mana.

Attached Files



#67
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Cu butonul ala e retata ideala sa te curentezi.

#68
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Stiu, exact la asta s-a referit si colegul @nelu F". Doar ca butonul ala este izolat galvanic. Este din plastic, nu e din metal. In poza se vede un abtipild lucios care da impresia ca este metalic. L-am ingropat destul de bine in maner si am pus plastic siliconat de jur-imprejur astfel incat sa fiu sigur ca nu voi atinge cu degetele vre-un piciorus.

Edited by tehnics, 24 March 2019 - 00:17.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate