Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

pistol de lipit

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010
La lipit fier cu cositor?

#38
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Ăăăăă, cu sârma galvanizata o merge? mă gândesc că pe zinc ar trebui să prindă ușor fludorul.

#39
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 tomaso, on 16 martie 2018 - 18:34, said:


Pistoul Radioprogres este FOARTE bun.   Dar și foarte rar.    Cine are,  sã-l pãstreze.  

Eu folosesc pe post de ansã  sârmã de 2,5mm2  folositã pe post de cablu de curent electric în instalații.
Ține suficiente de mult timp,  se încintã în douã-trei secunde,  este perfectã pentru lipituri rapide.   Dintr-un metru de sârmã ies cam 12-13 anse  (cost 0,15 bani/ansa).    Un om care face lipituri ocazionale nu va consuma cele 12 anse nici în doi ani.

Confirm. Si eu fac la fel, modelez mai multe anse din sarma potrivita (asa faceam pe vremuri). Apoi ansa se curata bine cu hartie abraziva si se formeaza varful. O ansa pt lipituri din an in paste, corect curatata si intretinuta, te tine si 2 ani.

E o varianta de pistol Radioprogres la Mivarom.

#40
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 rosix, on 17 martie 2018 - 06:05, said:

E o varianta de pistol Radioprogres la Mivarom.
http://www.mivarom.r...esc-100w-p-3902
77.73lei

mai au si unul polonez
http://www.mivarom.r...ez-100w-p-10206

Edited by arg, 17 March 2018 - 08:03.


#41
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 Ion_Bumbu, on 16 martie 2018 - 23:26, said:

La lipit fier cu cositor?
Acid ortofosforic.

#42
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008

 adisz, on 16 martie 2018 - 17:31, said:



Posted ImageTu traiesti in SUA?

Nu, am lucrat bobinaj si detin micrometru. Nu vad legatura.

#43
CARBON365

CARBON365

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 07.12.2011

 cilibiu, on 16 martie 2018 - 15:06, said:

Sunt amator si am nevoie sa fac niste lipituri cu un pistol de lipit gasit pe la parinti.
Are ansa dintr-un material solid, nu stiu din ce material este dar nu topeste prea bine si am dorit sa o schimb.
Am fost si am cumparat o ansa din cupru, se incalzeste foarte bine dupa ce am montat-o, dar vad ca se incalzeste foarte tare si pistolul de lipit, daca este folosit peste 1 minut incepe si scoate si el fum din el (cu ansa cu care a venit nu se incalzeste dar nu o incalzeste prea tare nici pe ea, se intareste foarte repede fludorul). Nu pot sa folosesc ansa de cupru pe acest tip de pistol? Posted Image
Am pus niste poze sa vedeti. Posted Image

Inlocuiesti barele de care se prinde sarma si ai rezolvat cazul...foloseste doua de cupru plin.

Attached Files



#44
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 rosix, on 17 martie 2018 - 06:05, said:

Confirm. Si eu fac la fel, modelez mai multe anse din sarma potrivita (asa faceam pe vremuri). Apoi ansa se curata bine cu hartie abraziva si se formeaza varful. O ansa pt lipituri din an in paste, corect curatata si intretinuta, te tine si 2 ani.....
Yep. Dar pe mine ma tine o ansa maxim 1 zi cand am de lucru... :D
Apoi mai trag de ea vreo cateva saptamani, luni....

#45
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 29.11.2008
Am fost si am cumparat cablu de 2.5 mm2 si de 1.5 mm2, acum am avut timp de ele.
Am facut o ansa cu interiorul din cablu de 2.5 mm, mult mai mare, si acum nu se mai incalzeste aparatul. Sta cum statea si cu aia de fier sau din ce material este.
Ansa se incalzeste instant si topeste foarte repede.
Acum, fiind mai mare, am putut s-o imping pana jos, asa am facut si cu aia mica dar imi era greu deoarece trebuia sa infiletez alea.
Pot sa spun ca acum sunt foarte multumit de pistol, nu cred ca unul romanesc topeste mai bine (aveam si eu unul comunist si ma chinuiam cu el, nu mai strangea foarte bine, si nu pot sa zic ca ala lipea mai bine). O sa ma mai joc cu el sa vad daca se incalzeste la utilizare intensiva.
Credeam ca o ansa mai mare (lunga) o sa-l solicite mai mult.
Am pus o poza cu noua ansa.

Attached Files



#46
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
Te asigur ca pistolul de lipit "comunist" este cu un ordin de marime mai calitativ decat "Santo"ala...

#47
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
prinderea anselor cu piulita si saiba nu are egal...

#48
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 29.11.2008
Pe mine ma intereseaza rezultatul final: acum incalzeste instant si nu se incalzeste.
Ca nu are fiabilitatea unui aparat sanatos, este mai putin important.
Acum ma apuc sa fac anse din cablurile cumparate, sa am de rezerva. :D

#49
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 arg, on 19 martie 2018 - 12:30, said:

prinderea anselor cu piulita si saiba nu are egal...
Și mai bună prindere se realizează cu o piuliță mai înaltă (3-4-5mm) ca să prindă mai mult filet.

 cilibiu, on 19 martie 2018 - 12:55, said:

Acum ma apuc sa fac anse.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rWPhLNqeIMw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mircel, 19 March 2018 - 12:58.


#50
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 29.11.2008
Multumesc.
La mine nu este asa complicat, nu trebuie sa mai fac acele bucle.
Cu 2 lei o sa-mi fac o gramada, am luat 1 m de cablu cu sectiune de 1.5 mm2 si 1m cu sectiune 2.5 mm.

Parca am alt aparat acum.
Totusi: de ce se incalzeste asa tare cand ansa este asa scurta? Si aia scurta avea tot 2.5 mm2.

#51
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
Cea mai buna ansa e cea despicata.
Ansa facuta din sarma, se incalzeste in cioc prea tare, astfel ii creste rezistivitatea acolo facand-o sa se incalzeasca si mai tare.
Apoi tot in varf se oxideaza puternic. Sacazul indeparteaza oxidul, dar ansa se subtiaza fix in varf unde ai nevoie de ea.
Si in felul asta, te tine o ansa maxim o zi.
Pistolul recomandat de tomaso vine cu ansa despicata.

 tomaso, on 16 martie 2018 - 18:34, said:

https://www.tme.eu/r...e-de-lipit/zdz/
Cel mai bun raport preț calitate.
O ansa de asta te tine 1 an ++, depinde cat de des o folosesti, nu exagerez, dar daca ai grija de ansa, te tine toata viata in regim hobby.
Apoi pistolul in sine e bun, cuprul pe care-l vezi iesit afara(exista si varianta mai buna, nichelata), iese direct din transformator, ca la alea ceausiste. Pistoalele alea cu insurubarea ansei au o alta sarma (fragila) care iese din transformator si face jonctiunea cu bara de cupru care iese in exterior, in care se infileteaza ansa.


Altfel, poti fabrica tu o ansa despicata. Ansa despicata pe care o poti cumpara de pe tme, nu cred ca-i buna pentru un pistol din asta fragil.
Fabricarea.. 2 menghine, intr-una prinzi o lama de cutter intre doua bucati de lemn, pe cealalta o folosesti sa despici sarma in 2 in acea lama de cutter, fix pe mijloc.
Inainde de acest proces, o tesesti un pic intre falcile menghinei, s-o poti despica mai usor.
Avantajul ansei despicate e major, are inertie termica mai mare, incalzirea varfului se face prin conductie termica, de la restul ansei, nu prin incalzire directa.
In plus, poti sa-i dai forma pe care o vrei la varf, pentru un contact termic mai bun cu ce ai tu de lipit. Forma de taietura in unghi e cea mai usor de utilizat.

Daca ai un aparat de masura sa-mi zici cati volti AC scoate pistolul tau + cati amperi are in scurt(sau mai degraba cati Wati consuma, e mai usor de masurat daca n-ai clampmetru, dar ai unul TrueRMS), iti pot calcula eu dimensiunea optima a ansei cu ce tip de sarma gasesti prin cablurile electrice in comert, sa nu te chinui degeaba sa despici o sarma subdimensionata sau supradimensionata.

LE: Daca vrei sa-ti imbunatatesti kistolul ala nieajpa, il desfaci si trebuie sa cositoresti imbinarea aia dintre sarma ce iese din traf si barele care ies afara.
Altfel, va oxida acolo, se va incinge si va taia din puterea pistolului si asa destul de slab.
Si poate ca de-acolo iese fum, de la plasticul care sprijina barele care ies afara.
El e construit prost, prin indiorea benzii de cupru care iese din traf si presarea in gaura aia. Chestia e ca-ti trebuie un ciocan de lipit mare daca vrei sa-ti iasa cositorirea.

#52
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 29.11.2008
Cu ansa din ultima poza pistolul de lipit functioneaza foarte bine.
Asa cum ai zis tu, caldura cea mare venea din zona in care ies barele respective.
Acum, cu aceasta ansa pistolul incalzeste instant si nu se mai incalzeste tare, acum este caldut si m-am jucat destul cu el.
Am gasit o placa video veche si topeste repede fludorul vechi de pe el, de ala nou nu mai zic.
Daca pun unul nou peste si incalzesc aproape ca se incalzeste instant.
Acum chiar sunt multumit de cum topeste, pentru ce fac eu este suficient, o lipitura din an in...Posted Image

Multumesc pentru informatii.

Edited by cilibiu, 19 March 2018 - 14:17.


#53
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 cilibiu, on 19 martie 2018 - 12:03, said:

1.........nu cred ca unul romanesc topeste mai bine (aveam si eu unul comunist si ma chinuiam cu el, nu mai strangea foarte bine, si nu pot sa zic ca ala lipea mai bine). O sa ma mai joc cu el sa vad daca se incalzeste la utilizare intensiva........
2. Credeam ca o ansa mai mare (lunga) o sa-l solicite mai mult.
1.Topeste foarte repede si foarte bine. Doua- trei secunde. Am modificat si tragaciul pt a-l face "sensibil", am pus microswitch, punte si tiristor (nu am avut triac la vremea aia). Contactele originale s-au distrus prin '87.
Cheia este mentinerea curata a pieselor de contact cu ansa. Tensiunea este foarte mica (pistolul romanesc avea doar 2 spire) dar curentul poate fi enorm, deoarece e vorba de doua spire de bara de Cu groasa. Insa conteaza mult cat de curata este mentinuta suprafata de contact intre bara aceea si urechile ansei..
2.Nup, o ansa mai lunga are rezistenta mai mare deci solicita mai putin traful. La fel si una mai subtire.

#54
dorel_acdc

dorel_acdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 28.12.2017
Asta romanesc e o petarda . Cel mai bun pistol de lipit este TS100 . E chinezesc si e mic poti sa lipesti orice cu el si temperatura e reglabila din butoane . Daca pui 350 de grade fix atat are varful .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate