Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

PV suspendare permis

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006
Asa o fi, nu stiu cat conteaza genul asta de contestari si cat dureaza solutionarea lor din moment ce nu se prezinta nimeni la proces. Dar daca ai de ales intre binele familiei tale si instantele judecatoresti, cred ca stim fiecare ce am alege.

#38
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006

View Postaris86, on 16 martie 2018 - 14:49, said:

Se Blochează inutil instantele judecătorești.

Este dreptul fiecarui cetatean sa apeleze la justitie.Acel judecator este pus in acel post si platit ca sa imparta dreptatea.
Revenind la subiect,eu stiu ca aceea contestatie nu se depune si rezolva in justitie,ci la comandantul de la Rutiera.Poate gresesc.

#39
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postaris86, on 16 martie 2018 - 14:49, said:

Se Blochează inutil instantele judecătorești.
da, dar in anumite situatii chiar ajuta chestia asta

pe de alta parte ar putea sa bage in codul rutier optiunea de amanare cu teva luni si o cateva zile in plus penalizare pentru amanare (doar pentru chestii le marute de 30 zile).

Edited by arg, 16 March 2018 - 15:10.


#40
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
eu am contestat un proces verbal primit in aprilie anul trecut (tot ca sa intarzii suspendarea, eram vinovat si mi-am recunoscut vina, dar ma mutam la distanta foarte mare si mi-era imposibil fara masina), s-a judecat in octombrie si permisul l-am predat in ianuarie. am plimbat cateva luni cateva zeci de foi de maculatura, care desi sunt in mare standard, tot trebuie redactate, trimise, etc.

daca nu gasesc putina intelegere la omul cu care stau de vorba, nu vad de ce mi-as face griji ca blochez instanta. da, am intrat in sat cu 106 km/h, nu era absolut nimic viu pe o raza de 500 de metri, ii explic ca ma mut 1800 de km, nu e ca si cum m-ar putea ajuta un amic intr-o dupa amiaza, in 20 de ani de condus am o amenda pt parcare ilegala si niciun accident. inteleg legea, stiu ce am gresit, dar putina omenie m-ar scuti pe mine de multe necazuri si instanta de mult timp pierdut.

revenind la amicul care depaseste in asa fel incat masina din fata trebuie sa puna frana sa-i faca loc iar cel de pe contrasens iese partial pe acostament, si totusi amicul nu intelege de ce i se suspenda permisul... poate ar fi ok ca un prieten apropiat sa-i explice politicos ca nu toti oamenii sunt facuti sa fie soferi. unii nu stiu sa conduca nici dupa 20 de ani si sute de mii de km.

#41
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postadisz, on 16 martie 2018 - 14:36, said:

In codul penal sau civil nu exista termenul de contestatie la misto.
Stiu, dar si judecatorul ala nu e un robot, are oarece reactii emotionale si stie ca ala e un timp pierdut degeaba. Nu am nici o problema cu contestatiile. Chiar la misto, ele sunt un drept al cetateanului. Nu stiu in ce masura judecatorul ar putea cumva sa-i inaspreasca sanctiunea si ori sa stea mai mult pe tusa, ori sa plateasca ceva in plus.

#42
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

View Postlaffin, on 16 martie 2018 - 12:27, said:

O fi fost taximetrist si era ciufut ca nu-si mancase shaorma pe ziua respectiva.

Si daca se intalneste cu un politist ciufut care nu si-a mancat gogoasa cu gaura....

#43
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,085
  • Înscris: 19.03.2007

View Postexceswater, on 16 martie 2018 - 12:13, said:

Coleg MIZU de față cu el dă-i dreptate și înjură și tu Poliția ca să nu strici pretenia cu el.

Dar în sinea ta fii cinstit și recunoaște că amicul e un potențial pericol la volan.
Un fel de Huidu dacă știi cazul.

Meritat pe deplin.
Dacă încă nu își dă seama de ce nu are permis momentan să schimbe meseria.
Că nu e pentru el.
Prieten adevarat e ala care iti spune ca ai gresit, nu cel care iti da dreptate atunci cand nu ai. Daca din depasirea imprudenta pe care a facut-o rezultau niste vieti curmate, stie ca pentru astfel de lucruri se face puscarie sau traieste cu impresia ca se dau doar 2 puncte amenda ?

#44
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Nu prea se face pușcărie, asta e problema. Cred că în 99% din cazuri se dă suspendare la ucidere din culpă. Doar dacă ai recidivă sau infracțiuni complementare.

Referitor la cei care fac contestație deși știu că-s vinovați, doar ca să tragă de timp, au posibilitatea asta. Dar aș schimba legea astfel încât, dacă pierd în instanță, să li se prelungească suspendarea.

#45
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006
Problemele de necunoastere a legislatiei pe care le-a intampinat soferul in cazul de fata au fost cauzate de faptul ca e la volan in medie 10 ore pe zi si genul asta de depasiri se intampla frecvent in afara cartii de legislatie rutiera.
Oricand iesi din oras vei intalni soferi care te fac sa lasi piciorul de pe acceleratie cand iti depasesc de pe contrasens. Iar omul nostru vazand atat de des asa ceva, nu credea ca e atat de grava abaterea incat sa se suspende permisul.

Presupun ca intervine o desensibilizare.

#46
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Pericolul cel mai mare e ca cel care merge regulamentar sa nu fie atent la manevrele vitejilor. N-ai pe nimeni in fata sute de metri. Dai muzica mai tare sau mai incet, schimbi postul, mai arunci o privire la cel/cea din dreapta, sunt tot felul de activitati minore care iti abat concentrarea. Daca viteazul intra in depasire intr-un astfel de moment, e posibil sa se lase cu sange.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate