Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

PV suspendare permis

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Un amic a facut o depasire unde la reincadrare masina in fata careia s-a bagat a simtit nevoia sa reduca putin viteza. Undeva in coloana era si masina Politiei. Acum, politistul i-o fi explicat ca pentru asta se suspenda in mod normal permisul, dar amicul meu neintelegand de ce atrage manevra aia o masura atat de brutala o fi fost mai vocal in conversatie, ceea ce a atras suspendarea la propriu a permisului, desi ar fi scapat initial mai usor (din ce-a zis politistul).

Eu nu stiu cat de tare a trebuit sa franeze ala in realitate. Dar ziceti-mi ce scrie pe PV, sa vedem punctul de vedere al politistului.

Attached File  9_o.jpg   379.6K   164 downloads

#2
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Indiferent cat de putin trebuie sa franeze cel depasit, daca trebuie sa franeze inseamna ca tu ai depasit neregulaentar prin simplul fapt ca nu ai reusit sa depasesti in conditii de siguranta decat ajutata de franele depasitului. Pe scurt, ai depasit fara sa te asiguri corespunzator.

Daca ala nu observa ca il depasesti ce faceai? Intrai in el sau in ala de pe contrasens?

Edited by PoeOvidiu, 16 March 2018 - 11:15.


#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Sa mor daca inteleg mai mult de 5 cuvinte (nu percutez ce zice politistul, doar ... depasire, ... ax, ... autobuzul...). Nu sunt 100% sigur, dar pare depasirea coloanei stationare (pe romaneste depasirea coloanei de maisni) e sanctiunea principala. Si se lasa cu suspendare (pe langa bonusul de puncte-amenda)

#4
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006
" ... a efectuat depasirea unul alt autoturism, manevra prin care a trecut peste axa care separa sensurile de circulatie, timp in care autoturismul condus regulamentar din sens opus a fost nevoit sa reduca vizibil viteza si sa se deplaseze partial pe acostament ..."

Eu de aici inteleg ca cel care circula din sens opus (nu "masina in fata careia s-a bagat") a redus viteza si s-a tras putin spre dreapta ca sa nu fie lovit de "amicul tau". Pedeapsa justa si meritata daca e adevarat ce scrie in PV (si pana la dovada contrarie eu tind sa cred ce e scris acolo).

#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Da, e posibil sa-l fi deranjat si pe ala de pe sens opus, daca s-a reincadrat mai scurt. Articolele din lege le puteti distinge?

#6
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Sunt multi care depasesc bazandu-se pe faptul ca franeaza cel de pe contrasens. Si le merge de sute de ori pana cand unul de pe contrasens se pierde si nu franeaza. Pe urma ii vezi la stirile de la 17.

Se vede clar. Articolul 118 litere a si d HG1391/2006
§ 3. Depasirea
Art. 118.
(1)Conducatorul de vehicul care efectueaza depasirea este obligat:
a) sa se asigure ca acela care il urmeaza sau il preceda nu a semnalizat intentia inceperii unei manevre similare si ca poate depasi fara a pune in pericol sau fara a stanjeni circulatia din sens opus;
B) sa semnalizeze intentia de efectuare a depasirii;
c) sa pastreze in timpul depasirii o distanta laterala suficienta fata de vehiculul depasit;
d) sa reintre pe banda sau in sirul de circulatie initial dupa ce a semnalizat si s-a asigurat ca poate efectua aceasta manevra in conditii de siguranta pentru vehiculul depasit si pentru ceilalti participanti la trafic.

Edited by PoeOvidiu, 16 March 2018 - 11:27.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ceva de genul ? https://forum.softpe...a/page__st__108

#8
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006

View PostMizu, on 16 martie 2018 - 11:23, said:

Articolele din lege le puteti distinge?

A incalcat art.118 a) si d) din regulamentul de aplicare al codului rutier:
"Art. 118. – Conducătorul de vehicul care efectuează depăşirea este obligat:
a) să se asigure că acela care îl urmează sau îl precede nu a semnalizat intenţia începerii unei manevre similare şi că poate depăşi fără a pune în pericol sau stânjeni circulaţia din sens opus;
d) să reintre pe banda sau în şirul de circulaţie iniţiale după ce a semnalizat şi s-a asigurat că poate efectua această manevră în condiţii de siguranţă pentru vehiculul depăşit şi pentru ceilalţi participanţi la trafic."

A fost sanctionat potrivit art. 100 (3) e) din codul rutier
" Articolul 100
(3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a II-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 30 de zile savarsirea de catre conducatorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a urmatoarelor fapte:
e) nerespectarea regulilor privind depasirea;"

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008

View Postbumpocbum, on 16 martie 2018 - 11:26, said:

Exact la subiectul asta m-am gandit si eu.

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View PostMizu, on 16 martie 2018 - 11:08, said:

Un amic a facut o depasire unde la reincadrare masina in fata careia s-a bagat a simtit nevoia sa reduca putin viteza.
s-a bagat mai strans, depinde cat de mult a redus ala viteza...., ca poate doar a piscat frana...

si da, daca era cu bun simt scapa doar cu un avertisment....
iar daca mai insista se alegea si cu un ultraj...

p.s. sper ca nu s-a bagat ca loganul rosuuuu
https://forum.softpe...0#entry22612843

Edited by arg, 16 March 2018 - 11:34.


#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Sa-i fie de bine. Drumurile sunt mai sigure fara astia care se baga mai strans Posted Image   Felicitarile mele politistului. Si-a facut doar meseria.

  Eu as baga in lege 30 de zile suspendara suplimentara de permis daca esti vinovat si mai faci si gura mare pe deasupra.  Am calacat si eu stramb. Dar cand m-a oprit nu am avut ce comenta. Mi s-a parut de bun simt sa imi asum greseala.

Edited by PoeOvidiu, 16 March 2018 - 11:35.


#12
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View Postarg, on 16 martie 2018 - 11:31, said:

s-a bagat mai strans, depinde cat de mult a redus ala viteza...., ca poate doar a piscat frana...
la fel este si pe trecerea de pietonti.
omul pe trecere, autoturismul il ocoleste elegant si prin fata si prin spate.
Daca pietontul se opreste, inseamna ca nu a fost incomodat, doar a piscat un pic frina pentru a a lua o binecuvantata pauza de odihna.

Edited by OPEDI, 16 March 2018 - 11:38.


#13
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Și ce  treabă ai tu cu amendă amicului.

Chiar așa îi porți de grija?

#14
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Civilizatia rutiera se face cu amenzi si cu suspendarea permiselor. La cat mai multe dar fara abuzuri.

#15
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Tipul nu stia ca se suspenda permisul pentru asa ceva, de aia s-a agitat putin. El fara permis e somer.

#16
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Sti ce mi-a zis mie politia cand m-a oprit?
Stiti de ce v-am oprit?
Da, pentru depasirea de acolo.
Da.
Nu mi-au luat permisul. Desi nu aveam nimic de comentat daca il suspendau. Mi-au dat vreo 4 punte de amenda totusi si mi-au zis elegant.
E datoria ta sa ia grija de permis, nu a noastra.  Mi-au placut la nebunie oamenii aia.  

View Postzzhunt, on 16 martie 2018 - 11:39, said:

Și ce  treabă ai tu cu amendă amicului.

El e amicul Posted Image

Si le dau dreptate alora ce m-au oprit. Eu ca sofer trebuie sa am grija de permisul meu. Nu politia. Cu atat mai mult cu cat imi castig painea cu permisul ala.

  Si nu e somer ca nu il da nimeni afara. Ia si el concediu de odihna, pe urma mai ia ceva fara salariu si trece suspendarea. Asta e, la vara nu mai merge la mare ca nu mai are concediu, l-a pierdut in depasire :)

Edited by PoeOvidiu, 16 March 2018 - 11:44.


#17
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Prietene, mai iesi din casa, e soare afara. Nu imi mai spama topicul.

Edited by Mizu, 16 March 2018 - 11:42.


#18
niggaru

niggaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.05.2005
data viitoare, sa nu mai fie "sofer" sau sa citeasca atunci cand sta pe wc legislatia. mai ales ca soferia ii aduce painea pe masa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate