Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Materiale de constructie de buna calitate !

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
cristiantudose84

cristiantudose84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 26.10.2013
Salutare tuturor, am nevoie de niste sfaturi privind constructia unei case fara etaj, de aproximativ 110-120 metri patrati locuibili.
Ce fel de ciment , caramida , fier , lemn ..putem folosi? Am inteles ca este destul de greu sa gasesti un fier de calitate , o caramida buna, un ciment bun si asa mai departe. Adica materialele folosite in ziua de azi nu mai au aceeasi valoare ca cele care sau folosit in trecut in urma cu 30-40 de ani.
De unde putem cumpara daca se mai gasesc ?
Si cam care ar fi costurile daca are cineva idee de asa ceva sau a folosit relativ recent.
Ce recomandari aveti la acoperis ..din ce stiu un acoperis foarte bun este acela din tigla ! Dar ce fel de tigla de calitate cunoasteti !?
Exista varianta sa optam si pentru mansarda inca nu suntem hotarati ..stiu ca se schimba datele problemei daca vom face si o mansarda.
Pentru finisaje ce materiale ati folosit ?
Ce fel de ferestre , usi, parchet ati folosit ?
Cum ati vedea o casa fara etaj pe un teren de 700 de metri patrati in care sa locuiasca o familie compusa din 2 adulti si doi copii ..cum ati vedea impartita casa.
Multumesc si orice sfat este binevenit !
Recunosc, foarte posibil sa nu ma fi exprimat foarte corect sau sa nu fiu suficient de clar !
Sper sa intelegeti la ce ma refer.



#2
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Copii cresc repede, deci hotararea trebuie luata tinand cont si de acest aspect. In rest toate dupa gusturi. Chiar nu inteleg ce calitate ai vrea daca nu ai cunostinte in constructii ? Apelezi la firme si sa faca totul ca in proiect.  In rest finisarile si apoi intretinerea constructiei are niste costuri. Casa pe un singur nivel chiar nu pune conditii speciale. Trebuie sa te gandesti la un buget fara exagerare . Recomand si eu tigla ceramica pentru acoperis, tabla e prea zgomotoasa, plus se decoloreaza, se incinge extrem de tare.

Edited by pacopaco1967, 15 March 2018 - 23:22.


#3
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Iti recomand sa citesti cateva Jurnale de Constructie...in toate ai sa gasesti ce Materiale s-au folosit...
Pleci de la niste ideei putin gresite...parerea mea ca in zilele noastre calitatea umana in acest domeniu s-a degradat nu cea a materialelor care a evoluat.
Si totul are legatura cu Bugetul de care dispui...si sa sti ca nu este de loc greu.

#4
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

 cristiantudose84, on 15 martie 2018 - 23:04, said:

Salutare tuturor, am nevoie de niste sfaturi privind constructia unei case fara etaj, de aproximativ 110-120 metri patrati locuibili.
Ce fel de ciment , caramida , fier , lemn ..putem folosi? Am inteles ca este destul de greu sa gasesti un fier de calitate , o caramida buna, un ciment bun si asa mai departe.
Cum ati vedea o casa fara etaj pe un teren de 700 de metri patrati in care sa locuiasca o familie compusa din 2 adulti si doi copii ..cum ati vedea impartita casa.
Salutare,
Proiectantul va tine cont de calitatea materialelor din zilele noastre. Deci nu trebuie sa iti faci griji in privinta structurii.
Tu gandestete ce tehnologie sa alegi, in functie de banii pe care ii ai. Restul e treaba arhitectului si structuristului.

Ca vor sta sau nu cu voi in viitor, copiii trebuie sa aiba camera lor, chiar daca va fi mica (10-12mp).
Deci, la standardele actuale, ar cam trebui cel putin sa contina:
-bucatarie
-living
-3 dormitoare
-2 bai
-spatii depozitare (minim camara, o debara)

Edited by TheWarrior, 16 March 2018 - 07:38.


#5
cristiantudose84

cristiantudose84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 26.10.2013
Am inteles, in mare cam despre cum ar trebui compartimentata, doar ca imi mintea mea ma tot gandeam si ma tot gandesc la calitatea materialelor de constructie... Ex fierului beton care s a folosit la blocurile comuniste sa le zic asa..trebuia sa aibe o anumita flexibilitate fierul trebuia sa aibe o anumita calitate nu orice fier beton adus din Turcia sau China care am inteles ca ar fi folosit acum in constructii..si asa mai departe.
Caramida la fel..am citit ca in trecut o caramida de calitate doar anumiti mesteri stiau sa o faca ! In cuptoarele alea speciale pe care o ardeau 3 zile sau ma rog procedeul acela , iar o caramida bu a din vremea aia era facuta sa reziste si 200 sute de ani. Stiu ca vremurile sau schimbat dar am zis ca nu se mai folosesc demult cuptoare si tehnologia este avansata ca nici nu se mai face asa ceva. Dar am zis sa intreb daca sunt persoane care au cunostiinte de materiale de constructii de calitate , care au folosit asa ceva.


Ce fel de izolatii au folosit ? Chiar daca este o casa pe pamant inca nu avem in minte un proiect clar , poate vom opta si pentru un beci , cine stie ?


Ce fel de izolatii au folosit ? Chiar daca este o casa pe pamant inca nu avem in minte un proiect clar , poate vom opta si pentru un beci , cine stie ?


Ce fel de izolatii au folosit ? Chiar daca este o casa pe pamant inca nu avem in minte un proiect clar , poate vom opta si pentru un beci , cine stie ?


 pacopaco1967, on 15 martie 2018 - 23:22, said:

Copii cresc repede, deci hotararea trebuie luata tinand cont si de acest aspect. In rest toate dupa gusturi. Chiar nu inteleg ce calitate ai vrea daca nu ai cunostinte in constructii ? Apelezi la firme si sa faca totul ca in proiect.  In rest finisarile si apoi intretinerea constructiei are niste costuri. Casa pe un singur nivel chiar nu pune conditii speciale. Trebuie sa te gandesti la un buget fara exagerare . Recomand si eu tigla ceramica pentru acoperis, tabla e prea zgomotoasa, plus se decoloreaza, se incinge extrem de tare.

 pacopaco1967, on 15 martie 2018 - 23:22, said:

Copii cresc repede, deci hotararea trebuie luata tinand cont si de acest aspect. In rest toate dupa gusturi. Chiar nu inteleg ce calitate ai vrea daca nu ai cunostinte in constructii ? Apelezi la firme si sa faca totul ca in proiect.  In rest finisarile si apoi intretinerea constructiei are niste costuri. Casa pe un singur nivel chiar nu pune conditii speciale. Trebuie sa te gandesti la un buget fara exagerare . Recomand si eu tigla ceramica pentru acoperis, tabla e prea zgomotoasa, plus se decoloreaza, se incinge extrem de tare.

 pacopaco1967, on 15 martie 2018 - 23:22, said:

Copii cresc repede, deci hotararea trebuie luata tinand cont si de acest aspect. In rest toate dupa gusturi. Chiar nu inteleg ce calitate ai vrea daca nu ai cunostinte in constructii ? Apelezi la firme si sa faca totul ca in proiect.  In rest finisarile si apoi intretinerea constructiei are niste costuri. Casa pe un singur nivel chiar nu pune conditii speciale. Trebuie sa te gandesti la un buget fara exagerare . Recomand si eu tigla ceramica pentru acoperis, tabla e prea zgomotoasa, plus se decoloreaza, se incinge extrem de tare.

 pacopaco1967, on 15 martie 2018 - 23:22, said:

Copii cresc repede, deci hotararea trebuie luata tinand cont si de acest aspect. In rest toate dupa gusturi. Chiar nu inteleg ce calitate ai vrea daca nu ai cunostinte in constructii ? Apelezi la firme si sa faca totul ca in proiect.  In rest finisarile si apoi intretinerea constructiei are niste costuri. Casa pe un singur nivel chiar nu pune conditii speciale. Trebuie sa te gandesti la un buget fara exagerare . Recomand si eu tigla ceramica pentru acoperis, tabla e prea zgomotoasa, plus se decoloreaza, se incinge extrem de tare.

Cam care credeti ca ar trebui sa fie bugetul pentru finalizarea unei astfel de case la cheie !?

Cam care credeti ca ar trebui sa fie bugetul pentru finalizarea unei astfel de case la cheie !?

#6
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Important e cum se lucreaza. Degeaba iti aduce cel mai bun beton daca la turnare nu il vibreaza bine si ramane tot segregat.
In principiu se folosesc materiale uzuale. Beton, armaturi, caramida/BCA, lemn, tigla.
Cu betonul, caramida si fierul nu prea sunt probleme daca se lucreaza corect. Si nici cu lemnul pentru acoperis desi aici recomand sa il cumperi cu o luna-doua inaintea utilizarii sa se usuce cat de cat. Vezi ca sunt ceva firme care iti fac acoperisul prefabricat. Il fac din 2-3 segmenti si il imbina pe casa. Langa mine s-a construit asa. Aia nu au taiat un lemn acolo. Doar au imbinat ce au adus gata taiat. Si au venit cu lemnul uscat si tratat.

  Parca de pe la Bistrita erau, dar ma pot informa daca esti interesat.

Edited by PoeOvidiu, 16 March 2018 - 12:13.


#7
cristiantudose84

cristiantudose84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 26.10.2013
Se poate face o izolatie buna a casei fara placarea cu polistiren ?
Parca nu imi place deloc noua moda a placarii casei cu polistiren pentru ati reduce costurile la caldura ? Ce altfel de izolatie a casei se poate face ?
Plus ca nu mi se pare rezistent deloc acel polistiren aplicat pe fadata casei , mai toate casele au in ziua de azi acea izolatie cu polistiren ..cat de respirabila este o casa placata cu polistiren? Am vazut multe case placate cu acel polistiren care dupa cativa ani , chiar cateva luni fatada casei a inceput sa se degradeze !!! Ce a ce nu mi se pare normal , mama mea are o casa din 1930 cu aproximatie iar fatada casei dupa zeci de ani are foarte bine stropul acela care s a folosit arata extraordinar de bine si dupa zeci de ani !!!
Daca plachez casa cu polistiren si se deterioreaza , se decoloreaza acea vopsea lavabila dupa catica ani ce ani ce afacere am facut !??

Se poate face o izolatie buna a casei fara placarea cu polistiren ?
Parca nu imi place deloc noua moda a placarii casei cu polistiren pentru ati reduce costurile la caldura ? Ce altfel de izolatie a casei se poate face ?
Plus ca nu mi se pare rezistent deloc acel polistiren aplicat pe fadata casei , mai toate casele au in ziua de azi acea izolatie cu polistiren ..cat de respirabila este o casa placata cu polistiren? Am vazut multe case placate cu acel polistiren care dupa cativa ani , chiar cateva luni fatada casei a inceput sa se degradeze !!! Ce a ce nu mi se pare normal , mama mea are o casa din 1930 cu aproximatie iar fatada casei dupa zeci de ani are foarte bine stropul acela care s a folosit arata extraordinar de bine si dupa zeci de ani !!!
Daca plachez casa cu polistiren si se deterioreaza , se decoloreaza acea vopsea lavabila dupa catica ani ce ani ce afacere am facut !??

Se poate face o izolatie buna a casei fara placarea cu polistiren ?
Parca nu imi place deloc noua moda a placarii casei cu polistiren pentru ati reduce costurile la caldura ? Ce altfel de izolatie a casei se poate face ?
Plus ca nu mi se pare rezistent deloc acel polistiren aplicat pe fadata casei , mai toate casele au in ziua de azi acea izolatie cu polistiren ..cat de respirabila este o casa placata cu polistiren? Am vazut multe case placate cu acel polistiren care dupa cativa ani , chiar cateva luni fatada casei a inceput sa se degradeze !!! Ce a ce nu mi se pare normal , mama mea are o casa din 1930 cu aproximatie iar fatada casei dupa zeci de ani are foarte bine stropul acela care s a folosit arata extraordinar de bine si dupa zeci de ani !!!
Daca plachez casa cu polistiren si se deterioreaza , se decoloreaza acea vopsea lavabila dupa catica ani ce ani ce afacere am facut !??

#8
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 cristiantudose84, on 16 martie 2018 - 12:15, said:

Se poate face o izolatie buna a casei fara placarea cu polistiren ?
Parca nu imi place deloc noua moda a placarii casei cu polistiren pentru ati reduce costurile la caldura ? Ce altfel de izolatie a casei se poate face ?

Da. Este vata bazaltica.

https://www.dedeman....00-mm/p/6014304

Edited by PoeOvidiu, 16 March 2018 - 12:17.


#9
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
...si daca esti chiar chiar interesat sa sti ca la Fier...de exemplu...o sa primesti (teoretic) o Declaratie de Conformitate unde sunt atasate o serie te Teste efectuate pe Loturi din materialul livrat...si un Certificat de Trasabilitate...de la Producator pana la Beneficiar...

#10
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008

 cristiantudose84, on 16 martie 2018 - 12:15, said:

Se poate face o izolatie buna a casei fara placarea cu polistiren ?
Parca nu imi place deloc noua moda a placarii casei cu polistiren pentru ati reduce costurile la caldura ? Ce altfel de izolatie a casei se poate face ?
Plus ca nu mi se pare rezistent deloc acel polistiren aplicat pe fadata casei , mai toate casele au in ziua de azi acea izolatie cu polistiren ..cat de respirabila este o casa placata cu polistiren? Am vazut multe case placate cu acel polistiren care dupa cativa ani , chiar cateva luni fatada casei a inceput sa se degradeze !!! Ce a ce nu mi se pare normal , mama mea are o casa din 1930 cu aproximatie iar fatada casei dupa zeci de ani are foarte bine stropul acela care s a folosit arata extraordinar de bine si dupa zeci de ani !!!
Daca plachez casa cu polistiren si se deterioreaza , se decoloreaza acea vopsea lavabila dupa catica ani ce ani ce afacere am facut !??

Se poate face o izolatie buna a casei fara placarea cu polistiren ?
Parca nu imi place deloc noua moda a placarii casei cu polistiren pentru ati reduce costurile la caldura ? Ce altfel de izolatie a casei se poate face ?
Plus ca nu mi se pare rezistent deloc acel polistiren aplicat pe fadata casei , mai toate casele au in ziua de azi acea izolatie cu polistiren ..cat de respirabila este o casa placata cu polistiren? Am vazut multe case placate cu acel polistiren care dupa cativa ani , chiar cateva luni fatada casei a inceput sa se degradeze !!! Ce a ce nu mi se pare normal , mama mea are o casa din 1930 cu aproximatie iar fatada casei dupa zeci de ani are foarte bine stropul acela care s a folosit arata extraordinar de bine si dupa zeci de ani !!!
Daca plachez casa cu polistiren si se deterioreaza , se decoloreaza acea vopsea lavabila dupa catica ani ce ani ce afacere am facut !??

Se poate face o izolatie buna a casei fara placarea cu polistiren ?
Parca nu imi place deloc noua moda a placarii casei cu polistiren pentru ati reduce costurile la caldura ? Ce altfel de izolatie a casei se poate face ?
Plus ca nu mi se pare rezistent deloc acel polistiren aplicat pe fadata casei , mai toate casele au in ziua de azi acea izolatie cu polistiren ..cat de respirabila este o casa placata cu polistiren? Am vazut multe case placate cu acel polistiren care dupa cativa ani , chiar cateva luni fatada casei a inceput sa se degradeze !!! Ce a ce nu mi se pare normal , mama mea are o casa din 1930 cu aproximatie iar fatada casei dupa zeci de ani are foarte bine stropul acela care s a folosit arata extraordinar de bine si dupa zeci de ani !!!
Daca plachez casa cu polistiren si se deterioreaza , se decoloreaza acea vopsea lavabila dupa catica ani ce ani ce afacere am facut !??

Vata bazaltica, panouri de pluta, celuloza, spuma poliuretanica, panouri sanwich de pvc cu spuma, lână . S a diversificat extrem de mult piața izolațiilor,  nu se mai rezuma doar la polistiren. Depinde doar ce îți permiți.

#11
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,501
  • Înscris: 16.03.2007
Deja ai inceput prost. In loc sa te informezi din surse sigure si credibile, sa calculezi, sa intelegi care-i treaba.. tu, mai mult ca sigur, te-ai uitat in gura catorva ageamii nostalgici care te-au aburit cu rezistenta materialelor, ca faci cancer de la polistiren, ca ti se sufoca peretii si alte prostii. Pune mana si citeste vreo 10 jurnale, apoi o sa vezi altfel lucrurile.

 SILE802002, on 16 martie 2018 - 13:06, said:

Vata bazaltica, panouri de pluta, celuloza, spuma poliuretanica, panouri sanwich de pvc cu spuma, lână . S a diversificat extrem de mult piața izolațiilor,  nu se mai rezuma doar la polistiren. Depinde doar ce îți permiți.

Stai sa vada si niste preturi, dupa aia o sa-l ia durerea de cap si o sa-si puna polistiren sau deloc. Posted Image

Edited by laffin, 16 March 2018 - 15:58.


#12
cristiantudose84

cristiantudose84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 26.10.2013
Am intrebat de niste materiale de calitate? Sunt poate zeci de modele de caramida vroiam sa aflu una buna..si tot asa..fier la fel , ciment...
Bugetul este in jur de 100.000 -120.000 max.
Ne- am putea incadra ?
O casa fara etaj , 110 mp utili..construiti probabil undeva la140 mp 150mp..nu ma pricep nu sunt de meserie..

Cateva linkuri despre jurnalele respective se poate ??

Cateva linkuri despre jurnalele respective se poate ??

Edited by cristiantudose84, 16 March 2018 - 20:41.


#13
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Repet. 99% din problemele aparute la o casa sunt de la manopera si erori de proiectare nu de la materiale.

#14
cristiantudose84

cristiantudose84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 26.10.2013
Ok am inteles inseamna ca trebuie sa ma interesez sa gasesc centura neagra in constructii..multumesc !

#15
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,501
  • Înscris: 16.03.2007
https://forum.softpe...jurnalul-casei/

In subforumuri gasesti sute de jurnale.

Edited by laffin, 17 March 2018 - 10:44.


#16
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Un lucru va fi cert in ceea ce priveste provenienta/calitatea fierului...nimic sigur, va trebui sa accepti acel certificat de conformitate.
Nimeni nu va sti sa-ti spuna cum arata un fier de buna/proasta calitate.
Faci test la un lot si primesti din altul.

#17
cristiantudose84

cristiantudose84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 26.10.2013
Foarte posibil ! :((

Foarte posibil ! :((

#18
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Cu 100k iti faci fara probleme o casa de 150mp construiti si o mai si mobilezi in totalitate sau partial, depinde de pretentii. In banii astia iti intra si un sistem de ventilatie cu recuperare de caldura astfel incat sa nu iti mai pui problema respirarii peretilor (care o bazaconie, btw). Schimbul de gaze printr-un perete e infinit mai mic decat schimbul printr-o fereastra deschisa. Deci daca pui tamplarie termopan vei avea probleme daca nu aerisesti indiferent ca iti plachezi peretii cu polistiren, vata sau altele.

Cum spun si colegii, tu pui carul inaintea boilor. Du-te la un arhitect, pune pe hartie cerintele tale si vezi ce iese. Apoi discuti si cu structuristul despre materiale. La fel cum au spus si colegii mai sus - problema nu sunt materialele ci cei care le pun in opera. Gandeste-te ca la ora actuala orice structurist isi ia o marja in plus la proiectare astfel incat poti folosi fier de care vrei tu si de unde vrei, nu ti se va darama casa din cauza asta (ma refer la produce cu un certificat de calitate, nu fier din demolari sau fier vechi). Fierul e bine sa il iei romanesc, daca gasesti. Daca nu gasesti si pui bulgaresc poti sa stai linistit - daca e pus conform proiect nu vor fi probleme.

Caramida din ziua de azi - cu goluri verticale are si avantaje si dezavantaje fata de caramida plina de care pomeneai. Totul se reduce la pret, manopera este mult mai mare pentru un perete din caramida plina (nici nu stiu cati zidari s-ar baga la o astfel de lucrare), pretul unui perete din caramida este de 4-5 ori mai mare decat unul echivalent din caramida cu goluri verticale. Intre acestea din urma sunt destule diferente, mai intai de dimensiuni, apoi rezistenta la compresiune apoi sistem imbinare nut-feder etc. Te ghideaza structuristul ce si cum, sa nu crezi ca sunt diferente ca intre dacie si maybach. E o caramida de argila arsa si aia e, nu e chiar asa mare tehnologie. Cel mai probabil structuristul iti da structura in cadre unde nici nu conteaza ce caramida ai.

De beton iar nu sunt prea multe de spus. Diferenta poate sa apara intre betonul preparat locco si betonul de statie. Si intre statii pot fi diferente, dar daca intrebi un pic in stanga si in dreapta afli cine e serios si nu face magarii.

Faza la rosu e simpla, ai aceste cateva materiale fier,caramida,beton, lemn plus ceva maruntisuri - cuie, sarma, etc.

Complicatii si alegeri care iti dau batai de cap apar la instalatii si finisaje. Ai incalzire in pardoseala, ai calorifere, ai instalatie hibrida, ai centrala pe curent, pe gaze, pe lemn, peleti, etc etc. Astea iti dau batai de cap (vorba vin, nu e dracul chiar asa de negru, in principiu daca ai gaz la poarta sau poti sa te bransezi cu o cheltuiala rezonabila nu are sens sa te uiti la celelalte variante).

Edited by Bylly00, 19 March 2018 - 17:00.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate