Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

TAXA AUTO 2018 - Posibil, intre 50 și 3.000 de €

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
137 replies to this topic

#37
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 17.09.2007

View Post_R_A_D_U, on 15 martie 2018 - 21:33, said:

Simplu: dupa seria VIN a masinii. Te-a oprit, ti-a verificat VIN-ul si, daca acolo nu apare  faruri cu xenon, te-a belit!

In plus, politistii stiu care modele au fost din fabrica... Uite, si ei discuta despre chestia asta: https://www.politist...ica-oem-sau-nu/
Stai ca acum vine Vali si spune ca VIN si datele de service sunt date cu caracter personal (ca in Germania).
Tu vrei sa faca la noi ce nu fac in Germania unde 1/3 din masinile sh vandute sunt manarite la kilometraj? Eu nu cred ca se va intampla curand asta la noi.
Cat despre taxe, ele sunt de 2 feluri: armonizate cu legislatia UE sau din putul gandirii politicianului de la noi. Cuantificarea beneficiilor acelor taxe (intr-un mod realist) n-am prea vazut, decat declaratii populiste.
Personal ma declar impotriva taxelor ca mod de eludare a nepasarii in domeniul ITP.

Edited by Hansolo, 15 March 2018 - 22:27.


#38
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
Dupa cum s-a scris si in primul mesaj, s-a dat dezmintire, nu se discuta despre ce a publicat pro(st)tv-ul.

https://economie.hot...a-urmatoare.htm
"Ministrul Mediului: Nicio taxa de timbru nu va fi lansata in perioada urmatoare"

Ca atare... doar imaginatia. In rest schema va fi poluatorul plateste.

Edited by andreic, 15 March 2018 - 23:05.


#39
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postadrian_r5, on 15 martie 2018 - 21:51, said:

Ce dracu ti se pare excelent la taxa asta ... numa' tu stii Posted Image

O sa vezi mai multe cotete noi euro 6 cu motoare schimbate in 14.000km (vezi pe forumul Dacia la noul 1.0 SCE) , iar 1.9tdi-ul cu 300.000km zici ca abia a iesit din rodaj. Posted Image

#40
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsarac.lipit, on 15 martie 2018 - 23:05, said:

Bã! Voi conștientizați numãrul de mașini în China???
Nu traim in China, conteaza poluarea in orasele noastre.

Edited by andreic, 15 March 2018 - 23:07.


#41
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 04.10.2007

View Postunbrutus, on 15 martie 2018 - 20:53, said:

ho usor... usurel cu pianu pe scari.
Nu vrei si pedeapsa cu moartea?

Se da cu suspendare pt subminarea economiei nationale, darmite pt un nimic.
Repeta dupa mine. Filtrul ala e nimic. Diferenta intre cu si fara e minima.
Exact tie ti se pare un nimic... te-as baga intr-un garaj inchis ermetic si as da drumu la masina sa functioneze 5 minute sa respiri gazele.... sa vezi atunci cum e un nimic

#42
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View Postandreic, on 15 martie 2018 - 23:07, said:


Nu traim in China, conteaza poluarea in orasele noastre.
Pai poluarea se opreste la frontiera? Daca nu mai vrei poluare,pune mana si inchide toate fabricile poluante mutate in Romania din occident,alea polueaza de un milion de ori mai mult decat masinile. Si poti inchide toate CET-urile,alea merg pe carbune si pacura...
Sper ca esti constient ca de ex fabricile Continental polueaza in draci,de aia le-au si mutat in lumea a 3-a. Bonus,mai ofera si salarii de lumea a 4-a... Eu as prefera sa fie doar diesel non-euro pe strazi decat fabrica Kronospan de la Sebes-Alba. Si ca astia sunt sute in Romania...insa prostia romaneasca e infinita...ei vad cai verzi pe pereti si masini sh poluante..

View Postmirel3003, on 15 martie 2018 - 23:33, said:


Exact tie ti se pare un nimic... te-as baga intr-un garaj inchis ermetic si as da drumu la masina sa functioneze 5 minute sa respiri gazele.... sa vezi atunci cum e un nimic
Eu te-as baga in cateva sectii de la Continental Timisoara..sa vezi atunci cum ai prefera un Tdi defect...

#43
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postandreic, on 15 martie 2018 - 23:00, said:

Dupa cum s-a scris si in primul mesaj, s-a dat dezmintire, nu se discuta despre ce a publicat pro(st)tv-ul.

https://economie.hot...a-urmatoare.htm
"Ministrul Mediului: Nicio taxa de timbru nu va fi lansata in perioada urmatoare"

Ca atare... doar imaginatia. In rest schema va fi poluatorul plateste.
asa fac ei in general, arunca pe piata sa vada reactia, dupa care indulcesc un pic, de ex 3000 euro taxa, apoi daca anunta 1500, lumea o sa zica "aoleo bine ca nu e 3000" desi si 1500 e prea mult si tot o taxa ilegala e, cum au fost si celelalte.

Noi ramanem cu banii dati, ei isi vad de treaba si returneaza sau nu banii candva in viitor, in rate, eventual

Edited by Dany_Darke, 16 March 2018 - 10:14.


#44
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View Postandreic, on 15 martie 2018 - 23:00, said:

Dupa cum s-a scris si in primul mesaj, s-a dat dezmintire, nu se discuta despre ce a publicat pro(st)tv-ul.

https://economie.hot...a-urmatoare.htm
"Ministrul Mediului: Nicio taxa de timbru nu va fi lansata in perioada urmatoare"

Ca atare... doar imaginatia. In rest schema va fi poluatorul plateste.

Asa spunea si ponta in decembrie stand picior peste picior in fata lu gadea acum ceva ani
Nu intreducem nici un impozit in ianuarie in plus si stim ce  a urmat

#45
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Asta cu ponta e discutie politica deja.

Edited by Torquemada-666, 16 March 2018 - 08:31.


#46
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

View Postandreic, on 15 martie 2018 - 23:00, said:


Ca atare... doar imaginatia. In rest schema va fi poluatorul plateste.
Stii ca nu e asa. Eu cu non euro meu care face 4-5000 de km/an nu o sa poluez cat tine cu E6 care face 40.000. Dar totusi eu platesc mai mult desi poluez mai putin.
Problema e strict nevoia de bani la buget, nu are nici o legatura cu poluarea.

#47
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005

View PostBaxon, on 15 martie 2018 - 20:47, said:

Sa bage suprataxare in pretul combustibilului
1L motorina + 2 lei ( sau 20 de lei ca mi totuna , daca vor sa scoata dieselul de pe strazi )

Pai firea tocmai a cumparat 400 de autobuze pe motorina. Ma rog, nu se stie, inca, daca iese afacerea.

#48
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View PostTorquemada-666, on 15 martie 2018 - 21:15, said:

Bring it on !!!
Nu cred ca este inregistrata pe undeva emisiunea dar mergi pa mana mea ...am urmarit tot interviul  de la cap la coada. Cert este ca trebuia sa ii dea drumul la starsitul lui Martie si au amanat deocamdata . Treaba este mai adanca , pentru ca se loveste de niste legi europene si nu se permit decat anumite forme de taxare , care forme de taxare nu ar putea fi folosite ca sa se ramburseze taxele declarate ilegale. Pentru guvern problema este de flux de bani ..nu au de unde sa dea inapoi Taxa si Timbrul si le trebuie o noua taxa insa Nu gasesc modalitatea sa o lipeasca de vechile taxe . .

#49
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Eu astept banii pentru taxa platita in 2010, pe poluare. Au buget pentru restituirea taxei de circa 850 milioane lei, pana la sfarsitul verii
Ei asteapta sa-mi dea banii, macar pe hartie, daca am depus actele pana la 31.08.2018
Dupa aia vor baga taxa, pentru ca nu ma pot pune sa platesc de 2 ori o taxa pentru poluare

Edited by cata, 16 March 2018 - 10:49.


#50
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postandreic, on 15 martie 2018 - 23:07, said:

Nu traim in China, conteaza poluarea in orasele noastre.
Replica asta trebuie înrãmatã.

Aici nu mai existã industrie
Nu este poluare
Și un fumãtor pe stradã se simte cã polueazã!
Dece sã plãtim și noi? Doar pentru cã bucureștiul e capitalã?

Edited by sarac.lipit, 16 March 2018 - 10:46.


#51
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

View Postsarac.lipit, on 16 martie 2018 - 10:42, said:

Dece sã plãtim și noi? Doar pentru cã bucureștiul e capitalã?
Asa au facut si cu RCA-ul, in Bucuresti merg ca bezmeticii, se dau peste cap si lovesc 10 masini dintr-o lovitura si il pune si pe ala de la Poplaca sa plateasca la fel.
E o aventura sa traversezi Bucuresti-ul.

#52
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostTheWarrior, on 16 martie 2018 - 11:10, said:

Asa au facut si cu RCA-ul, in Bucuresti merg ca bezmeticii, se dau peste cap si lovesc 10 masini dintr-o lovitura si il pune si pe ala de la Poplaca sa plateasca la fel.
E o aventura sa traversezi Bucuresti-ul.
Este in compensatie. Totul este in compensatie.
De ce eu platesc pentru ala din poplaca care sta de cand este major pe venit de asistat social?
Ex. Asistați social din Dâmboviţa au participat, vineri, la Bursa locurilor de muncă din Târgovişte, doar pentru a le spune angajatorilor că nu pot munci, susţinând că au afecţiuni medicale ori au copii de care trebuie să aibă grijă
Asa platesc si RCA-ul, pentru unii care au n accidente dubioase si au facut o afacere din asta. Am auzit de cazuri cu cascadori care se ocupa cu asa ceva

Edited by cata, 16 March 2018 - 11:29.


#53
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Sponzorizam lenea si nemunca. Asta am ajuns, ca oameni buni de munca si in putere sa stea pe banii nostri la baut.

#54
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostTorquemada-666, on 16 martie 2018 - 11:28, said:

Sponzorizam lenea si nemunca. Asta am ajuns, ca oameni buni de munca si in putere sa stea pe banii nostri la baut.

Si cand gasim oameni care muncesc si au putere le dam salarii clanta, in final munca trebuie apreciata nu ? Eu sunt pentru o taxa de poluare introdusa in benzina, mi se pare cel mai normal si corect, eu daca am masina trasa pe dreapta in timp ce scriu aici se cheama ca nu poluez nimic, si nu mi se pare normal sa platesc aceeasi taxa cu un taximetrist de exemplu care da kilometrajele peste cap, am bagat benzina, merg cu masina, poluez.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate