Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

TAXA AUTO 2018 - Posibil, intre 50 și 3.000 de €

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
137 replies to this topic

#19
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Post_R_A_D_U, on 15 martie 2018 - 20:27, said:

...pe principiul "poluatorul plateste" ...

View Post_R_A_D_U, on 15 martie 2018 - 20:40, said:

... Atentie, masini bune, nu noi... ..

Pai cam asa ar fi corect dupa mintea mea. Daca rabla mea este mai buna decit o alta masina, care are mai putin de 8 ani si polueaza mai putin decit masina aia "noua" (tinara), nu inteleg de ce ar trebui eu sa platesc mai mult.
Platesc exact cit poluez. Iar la ITP ma tot duc (si platesc) pina ce se constata ca masina nu este un pericol.

Am vazut mai multe masini mai noi, cu motorul varza si mincate de rugina si nu inteleg de ce eu trebuie sa fac ITP-ul anual si ala cu masina toata copata, o data la 2 ani.

#20
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Decat sa fie taxa anuala pentru toate automobilele, mai bine sa fie taxa de prima inmatriculare.

#21
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostDaniJ90, on 15 martie 2018 - 20:48, said:

Pai si cu ce e diferita taxa asta fata de ce a fost? Adica iar platesti daca inmatriculezi masini, dar masinile deja inmatriculate sunt scutite de plata timp de 3 ani? cu ce e diferit si de ce ar fi legala?
pai si daca nu e legala, nu vezi ca le ia 10 ani ca sa returneze banii pe taxele ilegale?
Mai castiga 10 ani in care incaseaza niste bani la buget

Gandeste-te ca nu returneaza automat nici banii din taxele anterioare... ci numai la cerere.
Multi au decedat, au pierdut hartiile etc

Si eu am platit o taxa din asta acum vreo 10 ani, dar nu mai am chitanta, masina am vandut=o de muilt... mai pot recupera? Ciuciu

Deci nu conteaza ca e sau nu legala... ce e mai ciudat insa este ca sint si oameni care spun ca e o taxa buna :))

#22
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Post_R_A_D_U, on 15 martie 2018 - 20:43, said:

... Ai Euro 3, ok, trebuie sa-ti iese Euro 3. Si tot asa. ...
Dar daca mie-mi ies gazele ca la euro 4 (sau 5) atunci cum facem ? Platec mai putin sau nu ?

#23
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,268
  • Înscris: 16.08.2016
Situația se poate rezolva ușor dar e foame de bani. Guvernul are nevoie de bani a um, peste 2 ani oricum o sa fie in opoziție.

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postflorin71_skoda, on 15 martie 2018 - 20:53, said:

Dar daca mie-mi ies gazele ca la euro 4 (sau 5) atunci cum facem ? Platec mai putin sau nu ?
Nu are cum ca o masina cu euro3 sa scoata euro superior. Daca intradevar iti pui filtre suplimentare cred ca se poate cere omologarea in pragul urmator. Cum era in Germania Euro3+D4.

#25
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Eu tin minte ca intr-un an am avut anumiti parametri mult mai buni decit cerea norma euro 3.
Banuiesc ca nu toti, dar aveam uni parametri mult mai buni.

View PostBaxon, on 15 martie 2018 - 20:59, said:

De ce te amendeaza militia daca ai " xenoane " si folii neomologate ?
De jmecheri si pentru ca legea este interpretabila. Se bate cap in cap legea cu normele de aplicare si ei profita de treaba asta.
Politistul este cumva inginer auto ? Are acces la nu stiu ce baze de date ca sa poata afla daca xenoanele alea au fost montate ilegal ? La fel si la folie, de unde stie el ca este neomologata ?  Logic ar fi ca doar aia de la RAR sa aiba acest drept de constatare, iar politistul sa sanctioneze in baza PV-ului intocmit de persoana abilitata sa decida daca modificarile sint sau nu legale.
In normele de aplicare zice ceva, dar nu chiar tot.

#26
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ministreasa Gratiela a Mediului ...tocmai a infirmat sumele vehiculate in direct la Digi24,  acum 15-20 de minute . Inca nu exista un model de calcul dupa spusele ei . Probabil ii vor da drumul la vara .

Edited by JurasikMan, 15 March 2018 - 21:14.


#27
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View PostJurasikMan, on 15 martie 2018 - 21:14, said:

Ministreasa Gratiela a Mediului ...tocmai a infirmat sumele vehiculate in direct la Digi24,  acum 15-20 de minute . Inca nu exista un model de calcul dupa spusele ei . Probabil ii vor da drumul la vara .

Bring it on !!!

#28
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,104
  • Înscris: 22.11.2011
Eu sincer sa fiu sunt de acord cu o taxa din asta, bine, nu in forma asta, dar ceva trebuie sa fie, dar cum s-a mai zis aici, inainte de taxa verifica masinile la sange la RAR si pentru aia care vin si zic ca asta e nivelul de trai ca de jafuri avem bani, va dau si un exemplu: in loc sa cumperi un jaf cu 1500 de euro diesel cu 150cp, de ce nu poti sa iti cumperi o m asina pe benzina cu 3000 de euro dar mai slaba ca motor? sau tot diesel dar mai nou...diferenta de 1500 de euro aproape ca pot sa garantez ca nu dureaza un an si o bagi in jaful de 1500.Daca la RAR s-ar verifica masinile cum trebuie, nu ar dura foarte multi si nu s-ar mai aduce toate cazaturile pentru ca stiu ca nu trec la verificare...dar logica PSD a fost (imi pare rau ca bag iar politicul) alta, daca oricum trebuie sa dam banii inapoi, pai hai sa ii lasam pe prostii sa aduc toate petardele si dupa aia ii ardem dublu...

Edited by DaniJ90, 15 March 2018 - 21:19.


#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostJurasikMan, on 15 martie 2018 - 21:14, said:

Ministreasa Gratiela a Mediului ...tocmai a infirmat sumele vehiculate in direct la Digi24,  acum 15-20 de minute . Inca nu exista un model de calcul dupa spusele ei . Probabil ii vor da drumul la vara .
Aia nu stie ce sa mai zica, cum s-o mai scalde. Vei vedea, nu iese fum fara foc. Oricum, vom avea parte de o surpriza neplacuta!

#30
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View PostBaxon, on 15 martie 2018 - 21:15, said:

Pe fiecare modificare primesti ...
Care modificare ? Eu sustin ca am xenoane montate de fabrica. Tu ca politist cum poti demonstra ca te mint ?

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Simplu: dupa seria VIN a masinii. Te-a oprit, ti-a verificat VIN-ul si, daca acolo nu apare  faruri cu xenon, te-a belit!

In plus, politistii stiu care modele au fost din fabrica... Uite, si ei discuta despre chestia asta: https://www.politist...ica-oem-sau-nu/

#32
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Mai bine sa bage taxe de congestii, pt ce sa ma bata pe mine la cap care locuiesc intr-un sat de munte implicit padure cat cuprinde si doar cat ma duc la orasele din apropiere, in care nu exista cozi sau lipsa locuri de parcare, adica trafic putin,  sa imi iau masina euro 6 ca s-au ingramadit 1.5 milioane de diesel-uri in Bucuresti si alte metropole si nu mai pot aia respira.
Sa taxeze metropolele si gata. Aici conteaza sa ai masina fiabila sa nu ramai pe cine stie unde, si daca imi iau un euro 6 cam la revedere fiabilitate, prea multa electronica, turbine si daca tre sa o repar trebuie sa ma duc tot intr-o metropola poluata ca doar acolo au reprezentate pt toate marcile. M-au lasat Euro 6-urile de serviciu, mai noi de un an pe marginea drumului, ambele, marci diferite, computerul o luase razna, erori care in lipsa computerului sau a AdBlue nu ar fi existat.

Xenoanele neomologate is o problema, sunt destui ghiolbani care te chiorasc cu nebuniile lor de faruri. La xenon devine mult mai importat sa aiba autoleveling.

Edited by SpeedDemon, 15 March 2018 - 21:39.


#33
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostTorquemada-666, on 15 martie 2018 - 20:37, said:

O taxa excelenta, care va mai stopa sa vina toate harburile in tara si ca toti sa aiba masina. Nu e lege a naturii si a oemenirii, ca toata lumea sa aiba masina. De asta exista diferentele de clasa sociala si de avere, o diferenta a lumii extraordinara.
Pe ce lume traiesti? Sau in ce tara?Ai impresia ca taxa aceasta va eradica mentalitatea innascuta de spaga a romanului? Nu realizezi ca in afara de a fura din rasputeri "statul" (adica o modalitate de-a ne baga singuri sula-n c###e si-nca in ambele deodata) nu se va modifica nimic pentru hoti? Ca cei care vor avea de tras, vor fi tot aceia care incearca sa fie atat de cinstiti cat le permite "statul" si statutul lor social? Arata-mi mie o taxa care a facut exact ce se preconiza sa se obtina cu ea si care a redus numarul de hoti  si de spagari, atat care dau cat si cei care iau/cer/te obliga sa le dai spaga.

#34
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
ce dragut e cum tot discutam noi de vreo 4 luni de zile de cum va fi taxa, impozitul etc si tot nu stim inca, desi anul a inceput de mult :)

Ce tara, ce oameni, ce caracter, prea ca la tara, prea romanesc

Ce discutam aici? Maine se poate schimba iar totul

#35
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,646
  • Înscris: 23.04.2007

View PostTorquemada-666, on 15 martie 2018 - 20:37, said:

O taxa excelenta
Ce dracu ti se pare excelent la taxa asta ... numa' tu stii Posted Image

#36
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View PostYourFan, on 15 martie 2018 - 20:34, said:

Intr-adevar, e un fel de deep web al forumului
Dark web ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate