Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cum functioneaza un magazin online cu dropshipping?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
Cum se face plata la dropshipping? Cum se transmite comanda de la client catre furnizor, fara ca acesta sa ii poata trimite produsul direct clientului, fara ca plata produsului sa treaca prin magazinul online?


Exemplu:

Emag vinde produsele furnizorului ForIT. Cum face sa preia comenzile de la client si sa livreze comanda catre client?

https://www.emag.ro/forit/3478/v

https://www.emag.ro/...ndor/pmcgrwpl/c

*asta e doar un exemplu, la produsele electronice e mai greu pentru ca au garantie - stiu asta. Daca as face ceva asemanator, nu as posta produse electronice.

A incercat cineva sa faca dropshipping de pe un calculator din Romania? Nu sunt interesat de un site facut de un programator, care sa ceara mii de euro si de reclame platite la Google cu sute de euro zilnic. Si nici nu caut ceva pentru care sa fie nevoie de un cont de facebook ori instagram cu mii de prieteni in lista. Ma refer la site-urile care au trafic, utilizatori. Aliexpress, Alibaba, Amazon, Ebay, etc... A incercat cineva sa faca asta din Romania ? Si a reusit ?

Eu am incercat sa listez un produs pe Ebay si nu ma lasa din cauza ca listez din Romania.

Am cautat pe multe site-uri care explica principiile dropshipping, modul de functionare, am inteles, am gasit si tutoriale pe youtube, si oameni care se lauda cu ce produse au gasit, cat au castigat.

Dar nu am vazut pe niciunul care sa arate sau sa explice exact cum se face preluarea comenzii, trimiterea comenzii la furnizor, primirea platii de la client si trimiterea banilor catre furnizor. Adica toti se lauda ca au reusit ceva, ca le merge, dar nu spun cum. Adica pentru a intelege trebuie sa faci deja asta, asa ca nu ar mai avea rost sa te uiti, nu ? A incercat cineva aceasta metoda si poate sa explice si sa arate aici pe forum, de preferat cu imagini, print screen sau video?

Asa ca va rog, nu dati link-uri despre cum functioneaza dropshipping, link-uri catre youtube sau site-uri gasite pe Google. Am folosit si eu Google, stiu sa il folosesc, dar nu am gasit ceva care sa explice de la inceput, de la zero. Eu consider ca toti utilizatorii Softpedia stiu sa foloseasca Google si nu e nevoie sa vad din nou asta.

Edited by Alex90USA, 15 March 2018 - 16:08.


#2
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
nu emag vinde produsele ale de la forit.
Ci chiar forit

Tu chiar crezi ca merge prostia asta de dropshipping asa de bine?

De exemplu
https://www.aliexpre...7460.0.0.ShphFG

De ce as cumpara de la tine cu 70 dolari cand direct pe alixpress e 60 dolari?

Se gaseste tutoriale de la zero, dar ce te faci daca ala iti face refund? sau daca se rataceste coletul ai bani sa dai pt probleme din astea?

Aia care se lauda ca au facut mii de usd mint

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Daca intr-adevar ai urmarit atent cum functioneaza dropshipping-ul ar fi trebuit sa intelegi ca fara o platforma de vanzari acesta nu functioneaza.
Putem vorbi despre platforme deja functionale (eBay, Amazon etc.) sau propria platforma eCommerce (magazin vanzari online propriu si personal)

#4
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018

 zzhunt, on 15 martie 2018 - 16:21, said:

nu emag vinde produsele ale de la forit.
Ci chiar forit
Tu chiar crezi ca merge prostia asta de dropshipping asa de bine?
De exemplu
https://www.aliexpre...7460.0.0.ShphFG
De ce as cumpara de la tine cu 70 dolari cand direct pe alixpress e 60 dolari?
Se gaseste tutoriale de la zero, dar ce te faci daca ala iti face refund? sau daca se rataceste coletul ai bani sa dai pt probleme din astea?
Aia care se lauda ca au facut mii de usd mint

Hmmm e diferit, adica emag doar ofera loc de publicitate pentru ForIT. Nu este cel mai bun exemplu.

Am cautat multe produse pe ebay la un anumit pret, si pe aliexpress la preturi si de 2-3 ori mai mici. Eu ma uit la pret, si tu, dar nu toti se uita. La fel ca magazinele alea de cartier care vand un produs cu 3.2 lei, iar la hypermarket e 2.7.

Am vazut pe youtube ca si romanii se lauda ca fac bani multi din dropshipping. Unii o fac ca sa vanda niste cursuri sau sa faca traning platit cu sume de la cateva sute de lei pana la 1000 Euro sau sa aiba multe vizualizari pe youtube. Nu stiu cati castiga cu adevarat din dropshipping si atat de mult pe cat spun ei?


 Naijax, on 15 martie 2018 - 16:22, said:

Daca intr-adevar ai urmarit atent cum functioneaza dropshipping-ul ar fi trebuit sa intelegi ca fara o platforma de vanzari acesta nu functioneaza.
Putem vorbi despre platforme deja functionale (eBay, Amazon etc.) sau propria platforma eCommerce (magazin vanzari online propriu si personal)
Am urmarit atent muuulte tutoriale video si explicatii. Uite ca eBay nu merge daca postezi din Romania. Am sunat la serviciul clientii, mi-au spus ca este un cont cu risc de frauda, pentru ca sunt din Romania si ca pot lista produse. Vorbeam cu operatorul la telefon, ala spunea ca se poate, eu ca nu, si el tot insista pana m-am plictisit eu.

Pe propria platforma de ecomerce e... mult de investit, as face asta doar daca as vedea ca merge mai intai de pe alta platforma.

Edited by Alex90USA, 15 March 2018 - 16:30.


#5
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,465
  • Înscris: 01.08.2006
Tu ce vrei e ceva mura-n gura. Ca la maimute, doar sa copiezi mecanic.

Dropshipping-ul e simplu. Faci un site pe care pui produse de la un anume furnizor care accepta vanzarea prin sistem dropshipping. Cand vine o comanda, tu vorbesti la furnizor sa trimita produsul X la clientul Y. Tu nu vezi deloc produsul, n-ai nevoie de depozit sau ceva. Esti doar un intermediar.
Asta e explicatia simpla.
Cum faci site-ul, cum faci plata la furnizor, cum plateste clientul rambursul, astea sunt deja detalii pe care le vezi efectiv cand te apuci de treaba.
Vezi ce platforma de ecommerce vrei sa faci. Vezi ce furnizori accepta dropshipping. Vezi cum bagi produsele lor la tine pe site. Vezi cum se face cu rambursul: daca accepta sa primeasca furnizorii banii, apoi sa ti-i trasfere tie, sau daca clientii trebuie sa plateasca in avans, furnizorul nevrand sa se atinga in niciun fel de banii tai.

#6
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018

 bai3tzash, on 15 martie 2018 - 16:29, said:

Tu ce vrei e ceva mura-n gura. Ca la maimute, doar sa copiezi mecanic.

Dropshipping-ul e simplu. Faci un site pe care pui produse de la un anume furnizor care accepta vanzarea prin sistem dropshipping. Cand vine o comanda, tu vorbesti la furnizor sa trimita produsul X la clientul Y. Tu nu vezi deloc produsul, n-ai nevoie de depozit sau ceva. Esti doar un intermediar.
Asta e explicatia simpla.
Cum faci site-ul, cum faci plata la furnizor, cum plateste clientul rambursul, astea sunt deja detalii pe care le vezi efectiv cand te apuci de treaba.
Vezi ce platforma de ecommerce vrei sa faci. Vezi ce furnizori accepta dropshipping. Vezi cum bagi produsele lor la tine pe site. Vezi cum se face cu rambursul: daca accepta sa primeasca furnizorii banii, apoi sa ti-i trasfere tie, sau daca clientii trebuie sa plateasca in avans, furnizorul nevrand sa se atinga in niciun fel de banii tai.
Da, as vrea sa copiez mecanic, daca pana acum n-am gasit undeva explicatii COMPLETE si CORECTE, adica realizabile.

Am inteles ca eu ca intermediar nu vad produsul... In rest, tu imi pui aceleasi intrebari, pe care mi le-am pus si eu. :D

#7
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,465
  • Înscris: 01.08.2006
Ceea ce vrei tu nu exista, insist din nou.
N-ai cum sa faci dropshipping dand 3 click-uri si te apuci de treaba. Si mai ales fara bani.
Nimeni nu-ti da mura-n gura o afacere la cheie. Pentru afaceri la cheie se cer sute, daca nu mii de Euro...

Vrei gratis, fara bani multi, inveti sa te descurci sigur. Iei un hosting gratis. Instalezi o platforma de ecommerce. Cauti furnizori. Ceri feed de date. Vezi cum il importi pe site. Si alte chestii pe care le-am scris mai sus.

Daca s-ar face asa ceva doar dand ca maimuta 2 click-uri, toti ar face asta.

#8
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 Alex90USA, on 15 martie 2018 - 16:26, said:

Hmmm e diferit, adica emag doar ofera loc de publicitate pentru ForIT. Nu este cel mai bun exemplu.

astia care vind pe emag platesc comisioane catre emag

Na, rapid in 5 minute ce am gasit
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KECHx6Rx7o8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qbQghpLkFXw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
Ni ba, inca unu care a crezut ca-si face afacere si se imbogateste din dropshipping Posted Image I-ati distrus copilului visele.

Edited by laffin, 15 March 2018 - 16:56.


#10
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018

 bai3tzash, on 15 martie 2018 - 16:38, said:

Ceea ce vrei tu nu exista, insist din nou.
N-ai cum sa faci dropshipping dand 3 click-uri si te apuci de treaba. Si mai ales fara bani.
Nimeni nu-ti da mura-n gura o afacere la cheie. Pentru afaceri la cheie se cer sute, daca nu mii de Euro...

Vrei gratis, fara bani multi, inveti sa te descurci sigur. Iei un hosting gratis. Instalezi o platforma de ecommerce. Cauti furnizori. Ceri feed de date. Vezi cum il importi pe site. Si alte chestii pe care le-am scris mai sus.

Daca s-ar face asa ceva doar dand ca maimuta 2 click-uri, toti ar face asta.
Pai si la ce se lauda toti astia obsedati de atentie pe net ca ia uite ce simplu e si cati bani poti sa faci? Nu 2-3 click-uri... dar nu sa fac site. Am vazut si eu multe platforme pe care poti face site de ecommerce. Mai ieftine sau mai scumpe. Bun si daca as face asta - pot sa am un site foarte aspectuos. La ce ajuta, daca nu intra clienti pe el?

Investitia in produse nu ar fi o problema de bani, cateva sute sau cateva mii. Doar ca nu as vrea sa platesc cu cadrul produse tinute la vreun furnizor prin China, ce le poate trimite sau nu.

Si nici sa cumpar gramezi de produse sa le depozitez in casa si apoi sa le trimit eu la altii. Ca aia nu mai e dropshipping.

Edited by Alex90USA, 15 March 2018 - 17:05.


#11
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 Alex90USA, on 15 martie 2018 - 17:02, said:

Pai si la ce se lauda toate curvele astea pe net ca ia uite ce simplu e si cati bani poti sa faci?

unii vand o carte daca te uiti atent,
Ai inteles smenul, face un video, tutorial etc ia uitati cate mii de euro am facut eu, am o carte de vanzare un pdf facut de pe net, cumparati-mi cartea ca sa faceti si voi mii de euro. De fapt banii ii face astia din vanzarea carti, nici vorba de dropshipping
mii de euro face chinezul care are 0 taxe, transport foarte ieftin, care nu da nici o factura

Si inca ceva, eu daca as descoperi o afacere unde sa fac mii de euro numai din 3 clicuri as fi cel putin idiot sa ma apuc sa postez pe net i-a uitaati fratilor cum castig mii de euro

Ar insemna sa imi fure aia afacerea

Edited by zzhunt, 15 March 2018 - 17:08.


#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 Alex90USA, on 15 martie 2018 - 17:02, said:

Pai si la ce se lauda toti astia obsedati de atentie pe net ca ia uite ce simplu e si cati bani poti sa faci?
Pai ce esti acum nou in lume si crezi pe oricine? Poti face distinctie intre unii si altii.

Edited by neagu_laurentiu, 15 March 2018 - 20:04.


#13
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
1. inregistreaza o forma legala de activitate: pfa, ii, srl
2. cauta furnizori pentru produsele pe care vrei sa le vinzi si care accepta drop shipping (in continuare ma refer la Romania)
3. fa un site pentru acele produse
4. promoveaza site-ul
5. primesti prima comanda
5.1. o trimiti mai departe furnizorului tau - doar produsul
5.2 el iti emite factura (o platesti pe loc sau la termen in functie de cum te-ai inteles cu el)
5.3 inregistrezi factura in contabilitate
5.4 emiti factura catre clientul final
5.5 emiti awb
6. trimiti awb-ul catre furnizorul tau si factura catre client (pe email)
7. astepti sa ti se livreze marfa si sa incasezi banii in contul tau (daca faci cu cont colector)
repeti.

#14
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
Dropshipping-ul inseamna o intreaga poveste sa-i zic asa. Mai pe scurt nu merita daca nu ai un plan bine pus la punct in ceea ce priveste viitorii clienti, metodele de promovare samd

Acum revenind la profesorii astia de dropshipping care cer sume enorme pentru a "invata" prostia asta , ei sunt niste ****** care au gasit pe net niste informatii si de ce sa nu scoata bani din asta.

#15
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018

 zzhunt, on 15 martie 2018 - 16:50, said:

astia care vind pe emag platesc comisioane catre emag
Na, rapid in 5 minute ce am gasit
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KECHx6Rx7o8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qbQghpLkFXw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Prima explica partea de contabilitate, dar nu spune cum face sa gaseasca si sa vanda produsele.
Al doilea spune ca isi face reclama pe un profil de facebook cu mii de utilizatori in lista. N-am asa ceva.

In rest, cum au spus si ceilalti, mai exista unii care vorbesc despre dropshipping si fac bani din cursuri adunate de pe net.

 laffin, on 15 martie 2018 - 16:56, said:

Ni ba, inca unu care a crezut ca-si face afacere si se imbogateste din dropshipping  I-ati distrus copilului visele.
Ai ceva productiv de scris? Daca nu, poti sa nu scrii.

 petman, on 15 martie 2018 - 20:14, said:

1. inregistreaza o forma legala de activitate: pfa, ii, srl
2. cauta furnizori pentru produsele pe care vrei sa le vinzi si care accepta drop shipping (in continuare ma refer la Romania)
3. fa un site pentru acele produse
4. promoveaza site-ul
5. primesti prima comanda
5.1. o trimiti mai departe furnizorului tau - doar produsul
5.2 el iti emite factura (o platesti pe loc sau la termen in functie de cum te-ai inteles cu el)
5.3 inregistrezi factura in contabilitate
5.4 emiti factura catre clientul final
5.5 emiti awb
6. trimiti awb-ul catre furnizorul tau si factura catre client (pe email)
7. astepti sa ti se livreze marfa si sa incasezi banii in contul tau (daca faci cu cont colector)
repeti.
Sa fac un site si sa il promovez - asta nu doresc sa fac,  am cautat sa postez pe alt site care are trafic de multi utilizatori. Ce spui tu este un proces comercial care se face si in realitate, adica nu pare simplu cum zic unii pe net ca este sa faci dropshipping.

Decat sa ma complic atat cu dropshipping si cu chestii virtuale, o sa fac ceva real. Chiar ma uitam zilele astea prin oras la cateva spatii comerciale de inchiriat, am sunat, proprietarii cer chirie lunara 200-300 de euro. O sa imi fac un magazin de piese auto.

Tot un fel de dropshipping este si asta, pentru cele mai multe produse, adica un proprietar de magazin nu are cum sa detina in stoc orice piesa de la cele mai multe modele de masini. Magazinele au in stoc cateva piese pentru modelele cele mai comune, in rest cauciucuri, baterii, uleiuri si filtre. Din ce am vazut ca si client al unui magazin de piese auto, activitatea este asa: clientul plaseaza o comanda si da un avans pentru produs, eu dau comanda catre depozit, adica se trimite automat din program, in 2 ore vine un baiat cu masina de la depozitul firmei si il aduce, dau produsul clientului, apoi eu incasez restul de bani de la client si pastrez diferenta de bani.

#16
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
Pai fa-ti firma si baga produsele pe emag marketplace daca nu vrei sa-ti faci site. Sa nu crezi ca daca-ti faci magazin fizic acolo nu trebuie sa iti faci reclama. Iar referitor la magazinele de piese auto - vezi ca s-a mai discutat. Daca nu ai vad nu ai clienti. Marjele de profit sunt din ce in ce mai mici pentru ca e concurenta mare.
Spor la treaba.

#17
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008
Concurenta este foarte mare. Trebuie sa lucrezi cu adaosuri mici. Daca nu-ti merge totul ca si uns te trezesti ca la sfarsit cand tragi linie ai lucrat degeaba (citeodata vi cu bani de acasa chiar).

Edited by mmmgigi, 20 November 2018 - 09:38.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate