Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Corectarea aciditatii solului

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
cristianhaulica

cristianhaulica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.08.2005
Salutare
In urma unor experiente mai neplacute in ce priveste cultivarea diverselor chestii pe langa casa, am zis ca sa fac si niste teste de pH.

Au iesit valori de 8-9 Posted Image, prea alcalin pt cam toate plantele (nu am gasit in tabele vre-o planta care sa prefere pH asa mare).

Tinand cont ca am destul de multi braduti plantati deja (coniferele prefera solul acid), si majoritatea gradinii nu se preteaza sa o decopertez/inlocuiesc solul (livada, trifoi/gazon), incerc sa gasesc o solutie pt a scadea PH-ul.

Din ce am citit pe net ar trebui produse pe baza de Sulf (Sulfat de Aluminiu, Amoniu, Sulf natur), sau ceva compusi ai Fierului.

Din pacate pe la magazinele de profil cand intreb de asaceva, sunt rasplatit cu o privire goala. Nimeni nu are astfel de produse, nici habar ce as putea face.

Stie cineva ce as putea folosi, si de unde as putea sa cumpar ceva pt problea mea?

PS: Am citit putin despre fenomenul de acidificare a solului, cand se utilizeaza prea mult/multe ingrasaminte, dar nu si ce/cat as putea folosi pt asta (evident peste tot sunt sfaturi pt evitarea acidificarii)

Edited by cristianhaulica, 15 March 2018 - 14:40.


#2
mac_razvan

mac_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 11.01.2007
In primul rand te-as intreba ce fel de pH metru ai folosit?Daca luam in considerare faptul ca nu ai masurat cu un aparat precis si nu ai realizat solutia de masurat cum trebuie, in cazul in care ai folosit hartie de pH, te sfatuiesc sa plantezi conifere fara probleme.

#3
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
incerca sa citesti cam tot ce poti relationat de termenul "soil buffer" ! ...
vei vedea ca solul chiar daca torni sute de litri de acid revine la "valoarea initiala" a pH-ului !
exista o lista cu plante carora le place solul alcalin ! ...lasa natura sa-si faca treaba !
bafta
apropos, singura metoda viabila de imbunatatire a solului este sa adaugi materie organica ! ...
in 2-3 ani vei avea un sol "de gradina" !

Edited by realduc, 15 March 2018 - 15:01.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
https://www.marcoser...ulfosprint.html

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,222
  • Înscris: 13.03.2017
Cum scazi pH-ul solului
Doua dintre substantele folosite adesea pentru a scadea pH-ul solului si a-l face, astfel, mai acid, sunt sulfatul de aluminiu si sulful. Acestea pot fi achizitionate din magazinele specializate. Sulfatul de aluminiu are un efect rapid datorat aluminiului care produce aciditate de indata ce se dizolva in sol. Sulful, pe de alta parte, are nevoie de o anumita perioada de timp, ajutat sa sporeasca aciditatea solului de bacteriile prezente in pamant.
Citeste mai multe pe: http://gradina.acasa...l#ixzz59p3HIYDa
http://gradina.acasa...lui-159724.html

#6
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View PostNaijax, on 15 martie 2018 - 15:06, said:

Cum scazi pH-ul solului
Doua dintre substantele folosite adesea pentru a scadea pH-ul solului si a-l face, astfel, mai acid, sunt sulfatul de aluminiu si sulful. Acestea pot fi achizitionate din magazinele specializate. Sulfatul de aluminiu are un efect rapid datorat aluminiului care produce aciditate de indata ce se dizolva in sol. Sulful, pe de alta parte, are nevoie de o anumita perioada de timp, ajutat sa sporeasca aciditatea solului de bacteriile prezente in pamant.
Citeste mai multe pe: http://gradina.acasa...l#ixzz59p3HIYDa
http://gradina.acasa...lui-159724.html
acesta "disciplina" a agriculturii se numeste hidroponie !
adica creezi un substrat steril unde planta poate sa inradacineze,
si pe urma hranesti plata cu o solutie nutritiva !
imagineaza-ti un om in coma cu perfuzii ! ...adica acest "om" este 23,7% viu !  Posted Image

Edited by realduc, 15 March 2018 - 15:13.


#7
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Cenușă.

#8
cristianhaulica

cristianhaulica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.08.2005

View Postmac_razvan, on 15 martie 2018 - 14:54, said:

In primul rand te-as intreba ce fel de pH metru ai folosit?Daca luam in considerare faptul ca nu ai masurat cu un aparat precis si nu ai realizat solutia de masurat cum trebuie, in cazul in care ai folosit hartie de pH, te sfatuiesc sa plantezi conifere fara probleme.

Am folosit un dispozitiv ca acesta.http://www.ganoderma...metru_atc_1.jpg
pHmetrul l-am verificat cu apa distilata, si indica corect.
Pt masurare am diluat putin pamant cu apa distilata, lasat sa se dizolve 30 min, (agitat periodic), masurat solutia obtinuta.
Masurarea am repetat-o in diverse locuri din gradina.


Coniferele prefera pH 5-6.

Edited by cristianhaulica, 15 March 2018 - 15:55.


#9
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 28.08.2008

View PostMizu, on 15 martie 2018 - 15:41, said:

Cenușă.

Cenusa e alcalina.

#10
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostMizu, on 15 martie 2018 - 15:41, said:

Cenușă.

cenușa e alcalină.

#11
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Eu visez să am un sol alcalin care este cel mai bun pentru grădina de legume și alții îl vor acid, taman invers, păi vino la mine frate cu pământul tău și ti-l dau la schimb pe-al meu nisipos, argilos care îl sapi cu mâinile și care îmi arde toate plantele, doar coada calului se dezvoltă în voie pe acest sol !!! Eu transport cu mașina ca un nebun, pământ din pădure cu tonele ca să alcalinizez solul, și altul dă cu piciorul la un pământ gras binecuvântat ! La început când am cumpărat terenul, am început ca tot omul să plantez cât mai mulți pomi fructiferi, după vreo 4 ani am constatat că din cauza pământului acid, cândva lunca unui râu, pomii mei parcă erau puși la conservat, nici urmă de creștere, de fructe nici vorbă, apoi am decis ca la plantarea oricărui pom fructifer să fac gropi cu diametru de peste un metru și adânci cam de 1.20m să înlocuiesc pământul din groapă cu unul de pădure, amestecat cu primul strat de humus de la suprafața gropii și gunoi de grajd, chiar dacă muncesc câte două ore să plantez un pomișor, efortul merită ! Trebuie să vă mărturisesc că pomii fructiferi plantați astfel după ideea mea, pentru că nimeni nu mi-a dat vreun sfat în acest sens, pomii plantați au explodat în creștere și unii au început să facă fructe chiar după 2 ani, deci pământ alcalin nene, nu ce visezi matale pământ acid unde nu crește nici ceapa ciorii !!! Posted Image

#12
cristianhaulica

cristianhaulica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.08.2005

View PostViorelsolar, on 16 martie 2018 - 00:30, said:

Eu visez să am un sol alcalin

Depinde cat de acid il ai...

Eu il am mult prea alcalin, si as vrea sa-l aduc pe la neutru, nu sa-l fac tot acid. De ce vreau asta?Tocmai pt ca legumele cresc aiurea (la socru-meu peste gard, deci acelasi sol), iar la mine de ani de zile ma chinui sa plantez ceva flori/chestii decorative si ceva plante aromatice, si din n-shpe pachete de samanta, imi iese cate o plantuta ici-colo. Posted Image

Pomii care-i am... cum-necum fac cateva fructe (daca stau pe ei cu tratamente toata vara,  altfel... nik). Iar ce am plantat nou... unu s-a prins, 3 nu..... loterie :(

Doar la braduti as vrea sa-l fac acid Posted Image
Cred ca am pus fiecare bradut de cel putin 2 ori... pana s-au prins... cu ingrasaminte specifice lor, si udare masiva (inca mai am unu uscat de inlocuit). Si am vre-o 25.

Edited by cristianhaulica, 16 March 2018 - 15:52.


#13
cristianhaulica

cristianhaulica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.08.2005

View Postpasilla, on 15 martie 2018 - 14:57, said:

Din pacate nu reusec sa gasesc acest produs nicaieri. (am incercat la linkul de mai sus si la pestre.ro, nu mai au, nu mai aduc)
Stiti cumva unde as mai putea cauta?

PS: Peste tot pen net, in articole teoretice, se zice ca produse de genul... x,y,z... se gasesc la magazinele de specialitate. Din pacate se pare ca..... nu e chiar asa. Daca are cineva un pont.....

Edited by cristianhaulica, 16 March 2018 - 17:14.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate