Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

S-a apucat PSD sa dea drumul la investitii in regiunea Moldovei ?

* - - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
285 replies to this topic

#37
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
De Șova ce mai știți? Ce-a mai demarat?

#38
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Care Sova? Fostul sau actualul?

#39
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
Haide bre, ne lasi?
Si cu autostrada Iasi - Targu Mures tot asa, din 2004 incoace, fiecare sefulet de pe aici promite ca va face si va drege. Si presa prietena si prietenii de partid amflifica totul si apoi ... a, si apoi trec alegerile.
Si tu vii acuma si lauzi PSD ca se lauda ca s-a gandit ca ar putea sa incerce sa inceapa candva ceva? Si imi zici ca fac dublu fata de PNL care au facut 0 (zero)? Pai si eu pot sa fac inzecitul lui zero. Iar Ciolos a fost interimar, cu parlament PSD.

Singurul lucru concret facut in Iasi in ultimii 20 de ani este aeroportul. Adica o pista si un terminal. Adica o casa si un drum de acces.

Edited by aflorin27, 15 March 2018 - 11:39.


#40
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,024
  • Înscris: 20.06.2005
Lăsați prosteala, Galațiul e varza, la infrastructura, strazi muci, se sparge asfalt haotic, după recepție,trotuare varza, podu o sa se faca la pastele cailor. Cand intri in județ, din orice punct ai veni, daca sunt legat la ochi îți pot zice aproximativ cand am intrat pe teritoriul județului. Pesedistii nu au dat drumu la nimic, doar putina publicitate si atat.

#41
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postaflorin27, on 15 martie 2018 - 11:39, said:

Haide bre, ne lasi?
Si cu autostrada Iasi - Targu Mures tot asa, din 2004 incoace, fiecare sefulet de pe aici promite ca va face si va drege. Si presa prietena si postacii (ca mine) (ca mine) de partid amflifica totul si apoi ... a, si apoi trec alegerile.
Si tu vii acuma si lauzi PSD ca se lauda ca s-a gandit ca ar putea sa incerce sa inceapa candva ceva? Si imi zici ca fac dublu fata de PNL care au facut 0 (zero)? Pai si eu pot sa fac inzecitul lui zero. Iar Ciolos a fost interimar, cu parlament PSD.

Singurul lucru concret facut in Iasi in ultimii 20 de ani este aeroportul. Adica o pista si un terminal. Adica o casa si un drum de acces.

Hai sa,o spunem pe sleau. Autostrada peste munti va fi cel mai scump proiect de infrastructura. Asa ca trebuie sa facem prioritati si sa vedem care ar trebui construita prima. Pitesti Sibiu, Brasov Ploiesti sau Iasi Tg Mures.

Prioritara din toate 3 cred ca e Pitesti Sibiu, dupa valorile de trafic si interesele angentilor economici din acea zona


#42
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,108
  • Înscris: 03.07.2008

View Postgeostorm, on 15 martie 2018 - 11:11, said:



In 2-3 ani de acum.incolo, daca se demareaza lucrarile, vii inapoi aici pe forum sa recunosti ca te-ai inselat ?


Degeaba se demareaza daca ramane in stadiu de santier for ever. Iar facem 7 km de autostrada in 12 ani?

Astea nu sunt decat alte promisiuni fara acoperire. De 6 ani, de cand detine majoritatea in parlament, psdul este tot la capitolul "o sa se faca"...

#43
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014

View Postgeostorm, on 15 martie 2018 - 10:22, said:

Centura Galatiului a primit finantare europeana, avand cel mai mare punctaj gratie prefectului de Galati PSD.
https://www.viata-li...ntare-europeana


De asemenea urmeaza sa inceapa constructia podului peste Dunare, un spital regional intre Braila si.Galati, di un terminal multimodal in portul Galati.

De asemenea Iasi-ul si Bacaul se misca destul de bine.
Stiu, vrti spune ca multe sunt cu bani europeni, dar acei bani europeni nu ar fi venit fara niste proiecte bine puse la punct de niste functionari, care acum.sunt PSD.
E prima data dupa 1989 cand se intampla asa ceva prin Moldova.
Sa nu.mai zic ca la Galati PSD a hotarat sa puna un primar tanar, cu putere de munca ce vrea sa mai faca cate ceva.

Poate PSD a schimbat strategia si vrea sa mai faca cate ceva.

Si eu urasc PSD, insa ce garantie au romanii din regiunea Moldovei ca daca aleg altceva va fi mai bine ?

Sa nu uitam ca PDL-ul lui Boc a bagat bani doar in Cluj si Bucuresti, ignorand total regiunea Moldovei.
Pe Ciolos l-a durut in cur de regiunea Moldovei, de parca doar Bucuresti, Cluj, Brasov si Sibiu ar exista in Romania.

Liderul PNL de Galati e un dinozaur ce a facut doar rau oradului din care provine, nici macar un proiect pentru acea regiune in zeci de ani in parlamentul Romaniei.
Ai uitat de tramvaiele suspendate in Bucuresti, fondul suveran de investitii, maririle de salarii&pensii......
Ciolos ce-a facut? Furaciuni de-l cauta Olaf-ul si DNA-ul, a avut timp berechet 13 luni de guvernare arhisuficient, pe cand saracii pesedei in 20 si de ani "a facut domne"....

#44
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostA10, on 15 martie 2018 - 10:31, said:

Nu ca pe PSd l-ar durea in poola de partea de vest a romaniei... Aici in Transilvania am cam invatat sa ne facem treaba si singuri ca deaia urla unii regionalizare, s-ar dezvolta si mai mult daca comunistii nu ar lua de la aia ce muncesc si ar da la aia de stau si putoresc toata ziua in carciumi.
Comunistii asta vor, o multime de proisti care sa dea cu votul unde i se spune, iar partea moldovei e zona lor favorita pt asa ceva.

Despre care comunisti vorbim ?

#45
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015

View Postgeostorm, on 15 martie 2018 - 11:44, said:

Hai sa,o spunem pe sleau. Autostrada peste munti va fi cel mai scump proiect de infrastructura. Asa ca trebuie sa facem prioritati si sa vedem care ar trebui construita prima. Pitesti Sibiu, Brasov Ploiesti sau Iasi Tg Mures.

Prioritara din toate 3 cred ca e Pitesti Sibiu, dupa valorile de trafic si interesele angentilor economici din acea zona
Prioritara era autostrada catre Moldova, fiindca era singura pe care am fi putut sa o facem in zece ani. E hilar sa crezi ca acea autostrada in zona montana o sa poata fi vreodata terminata, poata ca vorbim de alte Romanii si nu stiim noi. Proiectul de autostrada Pitesti SIbiu, la ce finantare are acum si la cat de dificil e traseul...o sa mai dureze cel putin 30 de ani, nici macar Ceausescu nu s-ar fi bagat in asa ceva. Cred ca nu realizezi ce inseamna Pitesti Sibiu, ce lucrari conexe trebuiesc facute, e vorba de o munca titanica, poate cel mai complex tronson  din Europa, trebuiesc executate vreo 24 de viaducte si 6 poduri mari...good luck with that.

Edited by doxan, 15 March 2018 - 11:57.


#46
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View PostNaijax, on 15 martie 2018 - 10:54, said:

Pod peste Dunare intre Braila - Galati ?

Imi permit sa va atentionez ca este imposibil sa se construiasca un pod intre Braila si Galati , intrucat ambele orase se afla pe acelasi mal al Dunarii !Posted Image Posted Image Posted Image
Da` greu cu geografia la generatia corporatistilor ...

Edited by motanul13, 15 March 2018 - 12:10.


#47
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,108
  • Înscris: 03.07.2008

View PostImperathor, on 15 martie 2018 - 11:45, said:



Astea nu sunt decat alte promisiuni fara acoperire. De 6 ani, de cand detine majoritatea in parlament, psdul este tot la capitolul "o sa se faca"...

Rectificare: de aproape 30 de ani, de cand detine puterea locala in Moldova, prin primarii si consilii judetene, psdul este tot la capitolul promisiuni. Si oamenii cred si voteaza psd mai departe...

#48
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,316
  • Înscris: 20.05.2005

View Postgeostorm, on 15 martie 2018 - 10:22, said:

E prima data dupa 1989 cand se intampla asa ceva prin Moldova.

Eu in locul PSD-ului nu as investi nimic in Moldova ca si asa voteaza PSD-ul cu peste 90%, nu are rost cheltuiala.
Mai degraba as "investi" la biserici ca sa stie popa ce sa-i recomande babei la vot.
Aaaaa, daca procentul pentru PSD ar scade periculos, atunci as investi cu mult tam-tam, as taia panglici si la bude . .  .

#49
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View Postmotanul13, on 15 martie 2018 - 11:57, said:

Imi permit sa va atentionez ca este imposibil sa se construiasca un pod intre Braila si Galati , intrucat ambele orase se afla pe acelasi mal al Dunarii !Posted Image Posted Image Posted Image
Da` greu cu geografia la generatia corporatistilor ...

Corect  dar este vorba despre podul peste Dunare despre care se discuta diverse variante de vreo 30 de ani
Braila (judet) - Tulcea (judet)
Galati (judet) - Tulcea (judet)
Braila - Macin
Galati - Gravan
Vadeni -  Jijila (asta este intre Braila si Galati Posted Image )
etc.

Studii de fezabilitate s-au facut cu nemiliuita
Acum e clar ?

#50
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

View Postgeostorm, on 15 martie 2018 - 10:22, said:

1. Centura Galatiului a primit finantare europeana
...
2. De asemenea urmeaza sa inceapa constructia podului peste Dunare,
..
3.   ..... dar acei bani europeni nu ar fi venit fara niste proiecte bine puse la punct de niste functionari, care acum.sunt PSD.
....
4.  Sa nu.mai zic ca la Galati PSD a hotarat sa puna un primar tanar, ....

1. Referitor la centura, sa vedem cum va arata cand va fi gata.
- e o zona unde au fost gradini si terenuri inchiriate, care s-au distrus deja.
Acum spun ca ar fi fost nevoie doar de 7m, (oricum nu pot sa se lateasca mai mult in zona liniei de inalta tensiune).
2. Podul se construieste la Braila.
- cum treci Siretul, desi sunt doar 15km sau mai putin  pe dig, au disparut moldovenii,
asa spun cei din Braila, iar meritul demararii proiectului le apartine.
Oriunde va fi, e bine sa fie, ''podul va pune zona pe harta''.
3. Acei functionari sunt in posturi de cand lumea, doar sefii se mai schimba intre ei in diferite functii sau posturi de conducere.
4. Primarul tanar care, facea haz de necaz, ca o nava de croaziera a oprit la Galati fortata de imprejurari (au avut un deces la bord).
Dar initiave privind Dunarea, n-am auzit.

Edited by costeld69, 15 March 2018 - 12:24.


#51
mcoroama

mcoroama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 24.02.2018
Nu mai certati omul, PSD-ul isi face centura sa aiba unde iesi...

#52
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View PostNaijax, on 15 martie 2018 - 12:12, said:


Corect  dar este vorba despre podul peste Dunare despre care se discuta diverse variante de vreo 30 de ani
Braila (judet) - Tulcea (judet)
Galati (judet) - Tulcea (judet)
Braila - Macin
Galati - Gravan
Vadeni -  Jijila (asta este intre Braila si Galati Posted Image )
etc.

Acum e clar ?
Nu e clar deloc .
Daca eu spun ca e greu cand faci geografia cu femeia de serviciu ....Posted Image
Exceptand primele doua variante care au fost intradevar discutate , restul sunt aberatii pe care nu stiu pe unde le-ai citit .
Nu de alta , dar un pod intre Braila / Galati si Macin / Garvan ( nu Gravan Posted Image ) in oricare varianta ar trebui sa aiba vreo 30 de km .

Si nu , Jijila nu este in jud Galati , este in jud Tulcea . Posted Image Posted Image Posted Image
Iar un pod intre Vadeni ( jud Braila ) si Jijila ( jud Tulcea ) ar trebui sa aiba vreo 50 de km .

#53
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017

View Postcaiuscorneliu, on 15 martie 2018 - 11:22, said:

De Șova ce mai știți? Ce-a mai demarat?


Urmeaza sa demareze un transport cu mir.

#54
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View Postmotanul13, on 15 martie 2018 - 12:21, said:


OK
Eu am facut geografia cu femeia de servici
Esti fericit ?
Dar tu nu ai nici cea mai minima cunostinta despre inginerie dar daca (prin absurd) pretinzi ca ai, este clar ca ai studiat cu instalatorul scolii

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate