Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Pareri Sony Cyber-Shot DSC-RX10 III

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Ok ! Daca nu ai lua DSLR...ce ai lua ? Am inteles ca la la mirrorless e tot cu teleobiective in plus . Cel mai bun all-arround in viziunea ta ! Hai ca acest topic se indreapta DOAR in directia DSLR-ul tau vs alegerea mea si NU doresc asta ! Topicul e in aria Camere Point & Shoot / Advance si doresc DOAR pareri despre camera ! Spor !

Edited by Supermax, 16 March 2018 - 03:35.


#20
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Pai in afara de dSLR si mirrorless nu ai altceva. Decat 24-600 mm cu un senzor mic mai bine imparti si tu in zoom de maxim 7x. Cel mai bine pentru tine ar fi un 300 mm f/2.8 care n-are zoom deloc. Dar ala costa. Camerele si obiectivele sunt compromisuri. Compromisul se face intre calitate, marime si pret. Multi ar vrea un Mamyia sau Hasselblad sau Leica pentru motive diferite. Insa toate fiind de nisa sunt la preturi exorbitante. Peste un an si, sper, vreo cateva mii de poze vei vedea pe unde te afli cu cerintele de focale. Atunci ai sa stii mai bine ce iti trebuie. Cu o camera cu obiectiv fix este mai nasol ca ori o schimbi de tot ori te multumesti cu ce ai.

#21
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Ok ! Promit ca peste un an sau chiar mai putin voi spune daca sunt multumit sau nu , pentru mine multumirea mea conteaza , restul e mai putin important ! Spor !

#22
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Daca nu te grabesti foarte tare, apare in curand Panasonic FZ3000.

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbaloo2009, on 16 martie 2018 - 02:46, said:

Daca iti iei Sony in conditiile alea o sa vezi ce bine o sa-i stea intr-o vitrina. Asteptam cu interes pozele tale cu Sony dar grija ca e sensibilos.
Aparatele astea de la sony sunt impresionante ca rezistenta. Am avut 2 si amandoua au suferit la greu prin munti. Ultimul a cazut 50m din stanca in stanca...s-a spart display-ul, din parasolar nu a mai ramas nimic, pana si inelul de la filtrul de protectie s-a indoit. Si totusi am putut sa imi filmez in continuare concediul in Apuseni.

View Postbaloo2009, on 16 martie 2018 - 02:46, said:

Pozele sunt de gustibus asa ca nu trebuie sa placa tuturor (apropo poza cu stanca mi-a adus un premiu un voucher cu care am luat de la niste baieti din Siebensterngasse Nikon D7200 cu 430 € in loc de 930 € deci le-a placut mai multora).
Ar trebui sa-i inviti pe cei care te-au premiat in muntii nostri....si mai vorbim dupa de premii.

PS: focale fixe la iesiri in natura...ai cumva un hamal dupa tine ?

https://www.f64.ro/c...-6l-is-usm.html

Edited by bumpocbum, 16 March 2018 - 11:09.


#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Fas am uitat..... ii zice asistent....

Edited by bumpocbum, 16 March 2018 - 11:39.


#25
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postbumpocbum, on 16 martie 2018 - 11:07, said:

Aparatele astea de la sony sunt impresionante ca rezistenta. Am avut 2 si amandoua au suferit la greu prin munti. Ultimul a cazut 50m din stanca in stanca...s-a spart display-ul, din parasolar nu a mai ramas nimic, pana si inelul de la filtrul de protectie s-a indoit. Si totusi am putut sa imi filmez in continuare concediul in Apuseni.

Ar trebui sa-i inviti pe cei care te-au premiat in muntii nostri....si mai vorbim dupa de premii.

PS: focale fixe la iesiri in natura...ai cumva un hamal dupa tine ?

https://www.f64.ro/c...-6l-is-usm.html
Te invit sa castigi si tu concursuri cu pozele tale fantastice la oricine le realizeaza. Drumetie frumoasa!

#26
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
A venit ! E maaare si frumos Posted Image...si cam greu ! Ma bucur ca un copil ...care asteapta de mult timp o jucarie ! Acum trebuie sa-l echipez cu geanta/husa , card , baterie de rezerva si...mai tarziu trepied .
Intrebari :
- ce card e recomandat , daca e mai bine unul mai mare sau mai multe mici
- ce husa de protectie se recomanda
- ce program de editare foto/video se recomanda pentru Sony/GoPro , am inteles ca are si fisiere pe care nu le suporta toate programele

Edited by Supermax, 16 March 2018 - 14:33.


#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbaloo2009, on 16 martie 2018 - 13:29, said:

Te invit sa castigi si tu concursuri cu pozele tale fantastice la oricine le realizeaza. Drumetie frumoasa!

Ca sa castigi trebuie sa participi....

Cat despre calitatea pozelor...ma uit atat de rar la ele ca in curand o sa trec de la dslr la telefon.. Prefer insa o camera video buna, @Supermax te invidiez pentru 4k-ul ala....

Drumetii faine deasemenea.

Edited by bumpocbum, 16 March 2018 - 14:40.


#28
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View PostSupermax, on 16 martie 2018 - 14:29, said:

A venit ! E maaare si frumos Posted Image...si cam greu ! Ma bucur ca un copil ...care asteapta de mult timp o jucarie ! Acum trebuie sa-l echipez cu geanta/husa , card , baterie de rezerva si...mai tarziu trepied .
Intrebari :
- ce card e recomandat , daca e mai bine unul mai mare sau mai multe mici
- ce husa de protectie se recomanda
- ce program de editare foto/video se recomanda pentru Sony/GoPro , am inteles ca are si fisiere pe care nu le suporta toate programele

Mai bine iei carduri de 16 G si mai multe. Acum am carduri de 32 G si stau cu lunile pana le umplu (am doua pe overflow)
Vezi sa fie capitonata. La munte ai multe obiecte contondente pe langa tine.
Pentru Sony cel mai bun ar fi Lightroom dar ala costa lunar. Cyberlink PhotoDirector 7 e dat pe o adresa de e-mail. Vezi daca merge. Pentru GoPro habar n-am. Dar cred ca au JPEG-uri.

#29
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Imi trebuie minim 2 de 64 pentru ca o sa si filmez 4k ! La huse oscilez intre una de uz general
https://www.emag.ro/...w/pd/D4W3DYBBM/
Sau sa iau una de la Sony facuta in mod expres pentru aparat ?
Later edit : Sony nu are decat una de piele pe stil vechi si un gentoi pentru DSLR cu vreo 3-4 locuri pentru teleobiective , deci va trebui sa ma reorientez !

Edited by Supermax, 16 March 2018 - 16:52.


#30
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Aparatul se tine in mana ca sa faci poze cu el, nu in geanta.. :)

#31
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Multumesc ! Am prostul obicei sa mai si merg !

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostSupermax, on 16 martie 2018 - 14:29, said:

- ce card e recomandat , daca e mai bine unul mai mare sau mai multe mici
- ce husa de protectie se recomanda
Eu folosesc doar carduri Lexar ultrarapide de 64 Gb. Sunt cam scumpe dar merita. Am si unul de 32 Gb de rezerva pentru cazuri speciale...care inca nu au aparut.
Husa de protectie...un banal sac de plastic in cazul in care intra apa in rucsac. Pentru transport ....ceva tetiere de masina captusite cu buret.

View Postcrokodilu, on 16 martie 2018 - 17:03, said:

Aparatul se tine in mana ca sa faci poze cu el, nu in geanta.. Posted Image

Nu prea merge cand urci pe un cablu pe o brana... sau in creasta. Uneori mi-am tinut batranul sony pe 8mm in dinti Posted Image .. Nu recomand insa pe umar..Asa am distrus ultima camera !

PS: Ioan Stoenica avea o gentuta (ceva mai mare) agatata in fata ....Personal mi se pare o solutie buna.

Edited by bumpocbum, 16 March 2018 - 18:01.


#33
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Am rezolvat dupa mult studiu si nervi , instructiunile de la Sony te fac sa vrei ....Posted Image ! Din acest motiv unul dintre cele mai discutate subiecte pe DPREVIEW e despre "ce card sa-mi iau pentru RX10 MK 3" ! Deci :
- am comandat ultimile 2 bucati  https://www.emag.ro/...7/pd/D96YSHBBM/
- am comandat una bucata https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Edited by Supermax, 16 March 2018 - 18:58.


#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E bine sa ai si un card de rezerva... nu neaparat pentru spatiu in plus.

#35
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

View Postdevlin2427, on 16 martie 2018 - 08:24, said:

Daca nu te grabesti foarte tare, apare in curand Panasonic FZ3000.

si va costa 2000$/2000 euro

#36
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Si sonyul cat crezi ca a costat?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate